www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Analog Sound "the Boogie Man" Distortion Pedal


Recommended Posts

salutare tuturor.As dori sa fac un mic review pentru pedala construita de Analog Sound (Gabi Tudoran).

boogieman.jpg

Pedala reproduce canalul de drive de pe Mesa Boogie,fiind un distors destul de versatil.Are controalele :Volume Presence Treble Mid Bass Gain .Pedala este true bypass.Cu toate controalele cam la ora 12 iese un distorsion echilibrat.Eu personal folosesc setarea : volum maxim,presence maxim,treble ora 11 30 , mid ora 7 ,bass maxim si gain ora 8;cu settingu asta iese un ton pure thrash metal ,oarecum suna a Pantera.Ideea,in mare,e ca pedala asta este extraordinara si poate face fata pietei (ii mai buna decat Zombie Rectified Distortion).In curand o sa uploadez si niste mostre de sunet si un video cu mai multe setari ale pedalei.

 

Respect Analog Sound!

Goodbye everyone

Link to comment
Share on other sites

Arata bine.

reglajele exemplificate nu au nici o relevanta odata ce depinde de ce ai inainte si ce ai dupa.

 

Sii eu am construit un exemplar dfe test si urmeaza poate anul acesta daca am timp sa fac schema cu doua canale Red so Orange piesele le am cutia o am numa sa ma apuc.

Ptr Strat cu doze vintage nu are gain suficient si trebuie facute modificari in schema .Eu deocamdata am facut doar o singura modificare ce am descris-o in topicul TONUL plus am un buffer preamp la care ce pot sa-i fac bypass .

 

O piesa trasa ptr testare fara a umbla la potmetru de volum numai din mana schimband dinamica si soundul.

http://forums.rgc.ro/index.php?act=attach&...st&id=44798

 

Nu are joase destule dupa parerea mea si trebuie modificari serioase ptr a mentine culoarea dar sa-i cresti limita catre joase.

Sunt curios cum suna al tau .

 

asta a fost prima proba:

 

http://forums.rgc.ro/index.php?act=attach&...st&id=40235

Link to comment
Share on other sites

Salve Karpi si ma simt onorat pentru postul tau. Modelul de la care am plecat a fost unul clasic, cel pe care il cunoaste toata lumea. Da intradevar cu chitare single coil nu are foarte multe joase in varaianta stock dar acest lucru se poate rezolva cu niste modificari in tone-stack, iar pentru a avea ceva mai mult gain cred ca se poate modificat in primul si al doilea etaj pentru a stoarce ceva mai multa zeama. Am ascultat exemplele tale si pentru urechea mea chiar imi suna bine, nu prea sunt adeptul de traforaj viteza, gain peste masura si inalte sa iti tiuie urechile :).

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Sample 1: Chitara Ibanez SA120, Boogie, Placa de sunet, Cab sim (fara nici un fel de egalizare, toata egalizarea a fost din cutie): http://forums.rgc.ro/index.php?act=attach&...st&id=51272

Sample 2: Acelas rig ca mai sus dar adaugata o linie de tobe si mixat putin: http://forums.rgc.ro/index.php?act=attach&...st&id=50991

Link to comment
Share on other sites

Pretul este de 280 RON (am impresia ca scrie si pe topicul meu). S-ar putea ca userul PEAVEY4EVER sa fi dat ceva mai putin pe ea din motiv de cumparat de la userul care a luat-o initial (nu mai canta metale s-a dat pe bluzz :) si ii ajung compresorul, delay-ul si clona ts808 (screem for cream) tot marca Analog Sound.

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Link to comment
Share on other sites

Salve Karpi si ma simt onorat pentru postul tau. Modelul de la care am plecat a fost unul clasic, cel pe care il cunoaste toata lumea. Da intradevar cu chitare single coil nu are foarte multe joase in varaianta stock dar acest lucru se poate rezolva cu niste modificari in tone-stack, iar pentru a avea ceva mai mult gain cred ca se poate modificat in primul si al doilea etaj pentru a stoarce ceva mai multa zeama. Am ascultat exemplele tale si pentru urechea mea chiar imi suna bine, nu prea sunt adeptul de traforaj viteza, gain peste masura si inalte sa iti tiuie urechile :).

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Sample 1: Chitara Ibanez SA120, Boogie, Placa de sunet, Cab sim (fara nici un fel de egalizare, toata egalizarea a fost din cutie): http://forums.rgc.ro/index.php?act=attach&...st&id=51272

Sample 2: Acelas rig ca mai sus dar adaugata o linie de tobe si mixat putin: http://forums.rgc.ro/index.php?act=attach&...st&id=50991

Suna bestial .foarte fain.

Ca sa maresti gain-ul daca ai schema de baza al preamplifului ,acel Doctor Boogey , se pun condensatoare de decuplaj in paralel cu rezistoarele din source al fiecarui FET ,Eu am pus numai la FET No 3 de 1 uF cu un comutator ca sa-l anulez daca vreau normal, dar am lasat celelalte la valoarea de 1uF .La toate trebuie incercat sa pun de 10-50uF ca sa creasca joasele fara a se schimba caracterul tonului .

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Salutare tuturor!

Dupa ceva vreme doresc sa revin asupra subiectului Boogie Man distortion marca Analog Sound.Zilele astea m-am jucat putin cu trim poturile din interiorul pedalei (4x) si am incercat sa scot diferite tonuri.Inregistrat pe ampu meu de 10w si pe Raptor.Here it goes:

post-5943-1277746343_thumb.jpg

post-5943-1277746355_thumb.jpg

post-5943-1277746369_thumb.jpg

post-5943-1277746387_thumb.jpg

post-5943-1277746403_thumb.jpg

post-5943-1277746416_thumb.jpg

mode1.mp3

mode2.mp3

mode3.mp3

mode_4.mp3

mode_5.mp3

original.mp3

Link to comment
Share on other sites

original(stie dark_rain ce face :lol: )

 

 

mode3, cat de cat,

restul :)

Da,normal,never doubt it,mai ales ca mi-am dat comanda de inca o pedala de la el :lol:

Indeed.In principiu urmaream sa scot un ton cu ceva mai putin gain,therefore si zgomot de fond.Am scos zilele astea un crunch mai dragut si fara noise sesizabil la volum maxim,dar in viteza si dorinta mea de modificare si de a vedea cat poate merge pedaluta asta nu am salvat undeva un picture cu configuratia.Am de cautat acuma.Oricum,multumesc de parere,teckus,apreciez asta :)

Edited by Daiabitiz Uyup Zwurp
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.