www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Nu Sta Acordata - Floyd Rose


Guest vhc
 Share

Recommended Posts

Am o problema cu o chitara! Mi-am luat acum 3 zile un Ibanez Rgt42dx cu floyd! Problema este ca nu sta acordata!Fac in urmatorul fel:Deschid blocker-ul de la head, acordez mi-ul gros..iar pana termin de acordat toate corzile se dezacordeaza toate laloc! Imi spuneti si mie ce tre sa fac, va rog frumos :)!Ma scuzati pt exprimare dar sunt grabit! Va rog mult, ajutati-ma :)

Link to comment
Share on other sites

le acordezi pe toate din cheie pana la aproximativ nota buna, inchizi menghina. ai grija ca floydul sa stea paralel cu corpul. odata inchisa menghina, folosesti cele 6 suruburi din dreptul fiecarei corzi, pt fine tuning, suruburi ce in prealabil le-ai pus cam la jumatatea cursei, deci merg si in sus, ridicand nota, si in jos, coborand-o. trebuie un pic de exercitiu. dupa cateva incercari/schimbari de corzi, te prinzi tu cum sta treaba. numai trebuie rabdare

Link to comment
Share on other sites

pai da..am uitat sa mentionez..ca am schimbat corzile ieri!are vreo legatura?si nu inteleg..cum adica floyd-ul sa ste paralel cu corpul? :-?ca la mine sta ridicat :|

Edited by vhc
Link to comment
Share on other sites

deci..am acut cum ai spus u...am acordat din cheie pana la aproximativ nota buna, am strang blocker-ul, am fjinisat din alea de la floyd..si pan asa termin de finisat..s-au dezacordat toate :|iar..floyd-ul a fost tinut..paralel cu corpul..

Link to comment
Share on other sites

mai uita-te si la astea 3 clipuri

calin ti-a mai dat un link, si e plin netul de alte clipuri si articole/tutoriale. inclusive pe forumul asta gasesti, daca dai un search

un lucru de luat in considerare este ca la inceput dupa ce schimbi corzile ele se mai intind si se mai dezacordeaza chitara, deci ar fi cam o zi in care "se aseaza"

daca chiar te depaseste, cauta pe cineva care se pricepe si sta in acelasi oras cu tine si du-te sa ti-o seteze si sa te invete.

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

Sistemul Floyd rose e facut sa sta in echilibru, paralel cu corpul chitarii. Pe de-o parte trag corzile, iar pe de alta parte trag arcurile la care poti ajunge dand jos placa din spatele chitarii. Fiind foarte sensibil sistemul asta, nu ajunge sa acordezi doar o data. Orice schimbare in tensiunea unei corzi (adica sa o acordezi putin mai sus sau mai jos) duce la o schimbare a tensiunii in toate celelalte corzi. Acordezi o data, de la mi-ul gros la cel subtire, o iei de la capat. Dupa doua-trei ture o sa vezi ca nu se mai dezacordeaza asa mult. Tine-o tot asa pana vezi ca sunt toate acordate, o sa dureze dar asta e, asa e facut sistemul. Dupa asta, blocheaza menghina (ai grija sa nu strangi prea mult suruburile, poti strica placutele de metal care tin apasate corzile. Daca tot nu ai inteles, ai totusi trei optiuni:

 

1) foloseste Google ca de aia ti l-o dat statul, cauta informatii si incearca sa inveti in loc sa tot pui aceleasi intrebari la care prin forum nu te prea poate ajuta nimeni

2) gaseste pe cineva care stie ce face, pune-i chitara in brate, roaga-l sa ti-o regleze si eventual plateste-l

3) vinde chitara si ia-ti ceva fara floyd

 

Sau poti oricand sa te lasi de chitara din moment ce e asa greu sa cauti pe cont propriu niste informatii... In orice caz, bafta.

 

EDIT: acum vad ca mi-au luat-o Calin si barbarossa inainte. Uita-te si la clipuri, cauta si citeste pe net despre "floyd rose setup" si pune-te pe treaba.

Edited by Geliraden
Link to comment
Share on other sites

pai trebuie sa fine tune de vreo 5-6 ori, pana se ehilibreaza tensiunea. ca sa scapi un pic mai repede, acordeaza:

 

mi-ul gros

mi-ul subtire

si

la

sol

re

 

ideea la floyd este ca nefiind fix, este tinut in pozitie de tensiunea corzilor. iar cand tu acordezi, deci schimbi tensiunea unei corzi, automat schimbi si tensiunea ansamblului de corzi.

 

dupa cateva repetari, iti vei da seama cum sa acordezi de la inceput diversele corzi astfel incat rezultatul la sfarsit sa fie un acordaj standard :) eu cand incepeam sa acordez duceam primele 3 cozi cu vreo jumatate de semiton mai sus decat imi trebuia, ca apoi ultimele 3, acordate cum imi trebuia, reduceau si acea diferenta de la primele 3.

Link to comment
Share on other sites

Am o problema cu o chitara! Mi-am luat acum 3 zile un Ibanez Rgt42dx cu floyd! Problema este ca nu sta acordata!Fac in urmatorul fel:Deschid blocker-ul de la head, acordez mi-ul gros..iar pana termin de acordat toate corzile se dezacordeaza toate laloc! Imi spuneti si mie ce tre sa fac, va rog frumos :)!Ma scuzati pt exprimare dar sunt grabit! Va rog mult, ajutati-ma :)

 

dEGEABA STA fLOYDU PARALEL CU CORPUL , NU ARE NICI O IMPORTANTA !!!!

 

Poate sa stea sub orice unghi .Singura problema ar fi ca odata cu schimbarea unghiuui se schimba si inaltimea calusului deci distanta dintre corzi si gat/taste.

Pozitionarea "paralela" eset un control vizual ptr pozitia in care ai reglat chitara ca sa nu ai frettbuzz.

Plus sa vezi ca esti pe mijlocul cursei ( simetric ) ca sa poti vibra i si in sus si in jos in mod egal .daca nu este paralel vai avea cursa mai mare in careva din directii.

 

In rest cum au spus colegi ...rabdare si tutun.Cand ai acordat chitara si strangi menghina observa in ce directie se schimba pitch-ul ( de obicei i sus )

asa ca din statr acordezi in prima faz in sens opus cu aprox cat se schimba la strangerea menghinei.

FineTune-rele la fel le insurubezi in asa fel ca sa poti regla diferenta ce va aparea si sa ramana cursa ptr reglaje ulterioare ce sunt necesar din cauza schimbarilor ce pot surveni ( intinderea corzilor ,tensionare sau invers din cauza schimbarii de temperetura ,,,,etc )

 

Deci trebuie sa ai cursa de reglaj la finetunning si dupa acordare ...deci prin observatii iei masuri ca sa poti face acest lucru.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.