www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Chitara E Asta?


Guest _Alex_
 Share

Recommended Posts

Salut!

Imi puteti spune ce model de chitara e asta? (Stiu ca e de Reghin si ca e veche(nu se mai intelege ce scrie pe eticheta)).

Nu stiu sa cant, si as vrea sa invat. E buna de ceva?

Ce fel de corzi sunt bune?(de nylon sau de metal) Acu' are numai 3...de metal.

Multumesc!

post-12800-1260890910_thumb.jpg

post-12800-1260890919_thumb.jpg

post-12800-1260890925_thumb.jpg

post-12800-1260890932_thumb.jpg

post-12800-1260890941_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Imi puteti spune ce model de chitara e asta? (Stiu ca e de Reghin si ca e veche(nu se mai intelege ce scrie pe eticheta)).

Nu stiu sa cant, si as vrea sa invat. E buna de ceva?

Ce fel de corzi sunt bune?(de nylon sau de metal) Acu' are numai 3...de metal.

Multumesc!

am avut si eu una la fel,a mea nu mai era buna de nimic.corzi de metal iti trebuie deoarece e o chitara acustica ,nu clasica.din poze insa cred ca griful e stramb.chiar,are tija de metal in gat?a mea parca nu avea

Link to comment
Share on other sites

de ce nu este clasica?mie mi se pare a fi o clasica...cel putin gatul si forma corpului asta imi inspira..tin minte ca am si eu una prin magazie si nu are tija in gat...lucru tipic undei chitare clasice..nu stiu parerea mea...si ca sa fiu si on topic stiu ca asemenea modele se faceau prin anii 70-80.

Link to comment
Share on other sites

de ce nu este clasica?mie mi se pare a fi o clasica...cel putin gatul si forma corpului asta imi inspira..tin minte ca am si eu una prin magazie si nu are tija in gat...lucru tipic undei chitare clasice..nu stiu parerea mea...si ca sa fiu si on topic stiu ca asemenea modele se faceau prin anii 70-80.

Nu e clasicã, bre, cu cordarul ãla.

Am avut și io de-asta acu' vreo 17 anișori. A cedat nervos dupã douã luni de chin. Sã-i fie țãrâna ușoarã!

Link to comment
Share on other sites

Si ce corzi ar fi bune?

Scuzati ca intreb dar nu stiu mare lucru despre treburile astea. :)

Multumesc!

 

incearca ernie ball earthwood,speciale pentru acustica.sunt foarte bune!

saaau GHS bright bronze-in muzica 25 de lei care si ele sunt destul de bunicele :) .

Link to comment
Share on other sites

este suta la suta Reghin Hora din 70  :)

 

si eu am una  :)

 

nu mai fi chiar asa de sigur, chiar daca ai una. productia acestui tip de chitara a inceput in anii 60. am avut un coleg de clasa care avea modelul asta, prin 1968! era cel mai ieftin si cel mai prost model, la vremea aia. costa 372lei, parca si era facuta din placaj bun de traforat. :D

daca tot a trecut prin atatea si a rezistat atata vreme, am putea sa o rebotezam Hora Reghin NAVIGATOR! :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

AM EUN UNA LA FEL IN STARE JALNICA ...ELENA 2 PARCA ..DAR SIGUR ELENA .... FACUTA DE REGIN

 

ARE SCHIMBAT BRIDGE UL .... PROBABIL SA CORECTEZE INALTIMEA CORZILOR

 

 

CE POT SA SPUN DESPRE EA ...FE F F PROASTA CALITATE CHIAR SI DUPA 25 DE ANI ....

 

CORZILE MULT PREA INALTE PE GRIF ,,,, SU N AI CE SETUP SA II FACI ... POTI INVATA PE EA ..DAR NU POTI EVOLUA CU ASA CEVA ....

Edited by rocket1982
Link to comment
Share on other sites

Salutare.

Am si eu asa ceva :) Am plimbat-o in excursii pe munte,am tinut-o pe afara...vai de ea. Nu e pentru studiat, e falsa si nu prea poti regla gatul ( daca nu chiar deloc....nu mai stiu , e la casa bunicilor ). Invata acordurile de baza eventual si apoi pastreaz-o pentru excursii :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.