www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebari Cer Ajutor


Guest Ionutpk
 Share

Recommended Posts

Guest Ionutpk

so....pentru inceput as vrea sa spun salut deoarece e primul meu post:)

 

sunt incepator la chitara...exersez pe cea a unui prieten ....o clasica..

 

si pe la sfarsitul lunii decembrie o sa am ceva buget pentru a-mi cumpara o chitara cat de cat acceptabila pe care imi pot continua studiile si progresa in acelasi timp:)..

 

intrebari (mai mult ca sigur stupide)..nu radeti:))

 

daca imi iau procesor de efecte pot scoate sunetul prin boxe normale spre exemplu incinte (cu chitara electrica bineinteles)?? adica nu-mi mai trebuie amp sau mini amp??

 

 

as vrea sa-mi iau epiphone lp 100 am gasito' la 12 milioane ...si pe alt site am gasito epiphone lp 100 ebony la 10 milioane ..e vro' diferenta:)

 

 

am auzit ceva zvonuri ca ar' exista aria lp 100 copie dupa gibson...de unde o pot achizitiona:)...am gasit aria pe-std sau ceva genu':|....dar spre deosebire de lp 100 nu are corpul din mahon...(am auzit ca suna genial daca e din mahon)..dar in general chitarile ieftine facute din mahon au doze proaste(alea o sa le schimb pe parcurs)...

 

nu aveam pe cine sa intreb..sper ca ati inteles ceva din ce am incercat sa intreb:|..

 

eu as cam' vrea o chitara de pret intre 800 si 1000 ron:|...ceva bun care sa pot canta bine si dupa ce ajung la stadiul mai avansat de incepator aproape avansat avansat....bun bun stiu ca n-am cum sa gasesc la pretul asta vreau ceva acceptabil:)

 

va rog daca am postat gresit mutati-mi topicul la rubrica respectiva....

 

multumesc anticipat:)

Link to comment
Share on other sites

daca imi iau procesor de efecte pot scoate sunetul prin boxe normale spre exemplu incinte (cu chitara electrica bineinteles)?? adica nu-mi mai trebuie amp sau mini amp??

DA, iti trebuie amp. Procesorul poate avea simulatoare de preamplificatoare, dar nu are putere sa-ti scoata semnalul direct in boxe

 

 

as vrea sa-mi iau epiphone lp 100 am gasito' la 12 milioane ...si pe alt site am gasito epiphone lp 100 ebony la 10 milioane ..e vro' diferenta:)

 

Daca e acelasi model, indiferent de culoare, suna la fel (sau sunt diferente prea mici sa le observi tu acum). Ia-l pe care e mai ieftin, dar te sfatuiesc sa probezi chitara inainte sa o cumperi. Sa vezi daca iti place cum suna, cum se simte la mana, etc.

 

am auzit ceva zvonuri ca ar' exista aria lp 100 copie dupa gibson...de unde o pot achizitiona:)...am gasit aria pe-std sau ceva genu':|....dar spre deosebire de lp 100 nu are corpul din mahon...(am auzit ca suna genial daca e din mahon)..dar in general chitarile ieftine facute din mahon au doze proaste(alea o sa le schimb pe parcurs)...

 

Habar n-am de Aria, dar parerea mea e ca Epiphone e mai bun. Dozele le poti schimba mai tarziu, intr-adevar. Daca e prima ta chitara electrica Epi e foarte buna. O sa inveti tu mai tarziu cum influenteaza lemnul chitarii sunetul. Pe langa asta, netul e plin de tutoriale.

 

eu as cam' vrea o chitara de pret intre 800 si 1000 ron:|...ceva bun care sa pot canta bine si dupa ce ajung la stadiul mai avansat de incepator aproape avansat avansat....bun bun stiu ca n-am cum sa gasesc la pretul asta vreau ceva acceptabil:)

 

Daca ai bani de Epi, ia-ti si pe masura ce inveti sa canti si ti se modifica standardele, o vinzi, mai pui niste bani si iti iei alta. :)

Bine ai venit in gasca !

Edited by Victor
Link to comment
Share on other sites

si eu te-as sfatui sa iei epi-ul ala.singura diferenta intre ebony si alta culoare este ca ebony e neagra.

iar in cazul in care iti iei un procesor,este de ajuns pentru inceput sa il treci prin line in-ul placii de sunet,iar mai departe semnalul este preluat de boxe.

apropo de epi100 vezi ca au la muzikia.ro ceva mai ieftine la vreo 970 lei parca...

 

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Guest Ionutpk

da da..am citit pm-urile...apreciez si multumesc ma mai gandesc in cazul chitarii la mana a doua.....

 

daca ar fi sa-mi achizitionez ceva..:)..

 

credeti ca m-as incadra in bani....sa-mi iau un procesor de efecte pe la 2 milioane jumate un miniamp pe la 1,5...

 

si chitara....am buget cam 10 12 milioane asa:|..

 

sunt..confuz rau de tot

 

mai am mult de invatat despre fenomenul chitara:)

Link to comment
Share on other sites

@Ionutpk

De ce nu incepi prin a lua o acustica intai? Chitara e un instrument complex, tu o tratezi ca un must have now dar nu stii ce vrei. Economic e sa iei o acustica (mergi cu cineva care chiar se pricepe, nu doar se face, si asta e cel mai greu lucru, crede-ma) sa cauti una cu action-ul corzilor mai jos ( asta e bau-baul incepatorilor, actiunea prea inalta a corzilor duce la renuntari premature) si incepi sa inveti bine. Daca nu dispare pasiunea intre timp si simti ca te tine chitara aia pe loc din invatat, treci la electrica. Asa nu arunci bani cu galeata de la inceput si nu stii daca ai sa faci ceva cu ce ai cumparat. Acustica va ramane intotdeauna in arsenalul tau de scule ( eu si acum suspin dupa clasica mea Hora, aflata la 2300 km distanta...)

PS. Daca e de cool, poti sa impresionezi fetele si cu acustica ( mai bine zis cu ceea ce canti pe ea) unul care trage dupa el o chitara, o statie si o carca de efecte/procesoare nu e chiar imaginea ideala a romantismului, daca le intelegi ( pe fete, of course)...

Link to comment
Share on other sites

@Ionutpk

De ce nu incepi prin a lua o acustica intai? Chitara e un instrument complex, tu o tratezi ca un must have now dar nu stii ce vrei. Economic e sa iei o acustica (mergi cu cineva care chiar se pricepe, nu doar se face, si asta e cel mai greu lucru, crede-ma) sa cauti una cu action-ul corzilor mai jos ( asta e bau-baul incepatorilor, actiunea prea inalta a corzilor duce la renuntari premature) si incepi sa inveti bine. Daca nu dispare pasiunea intre timp si simti ca te tine chitara aia pe loc din invatat, treci la electrica. Asa nu arunci bani cu galeata de la inceput si nu stii daca ai sa faci ceva cu ce ai cumparat. Acustica va ramane intotdeauna in arsenalul tau de scule ( eu si acum suspin dupa clasica mea Hora, aflata la 2300 km distanta...)

PS. Daca e de cool, poti sa impresionezi fetele si cu acustica ( mai bine zis cu ceea ce canti pe ea) unul care trage dupa el o chitara, o statie si o carca de efecte/procesoare nu e chiar imaginea ideala a romantismului, daca le intelegi ( pe fete, of course)...

 

+1. Cel mai bine e sa incepi pe acustica. Si stai linistit, sunt foarte puntine tehnici care chiar nu poti sa le inveti pe acustica si care sa iti trebuiasca in urmatorii 2 ani :). Plus ca, de 10 milioane iti iei o acustica ce iti ramane toata viata(daca ai grija de ea). Succes in continuare si spor la cantat!

Link to comment
Share on other sites

@Gig Bang

Daca nu conectezi un set de boxe active de calitate ( si sugerez un sistem 2.1 cu subwoofer, sa ai si frecvente joase la iesire) mai bine direct la casti.

@ionutpk

Gandeste-te bine. Sunt asa de multe de invatat pe o chitara ca nu vad pe cineva in mai putin de 2 ani sa zica "sunt cel mai tare in acustica, acum vreau o electrica sa fiu si mai tare". Teoria e vasta, tehnicile trebuiesc lucrate intesiv pentru fluiditate, sa nu crezi ca 3 acorduri si 5 melodii te fac mare chitarist. Think hard about it.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ionutpk

1 la mana nu vreau sa impresionez nici o fata....

 

vreau sa cant pentru mine:)...i love music:)

 

2 la mana azi dimineata mi-a venit o acustica de la un prieten care s-a lasat de cantat:)...si pe asta o sa cant :)..

 

dar vreau si electrica:)..adica...acu' cat am bani ca .....nu stiu pe ce ii dau dupaia:|....

 

deci...sa ramanem on topic...va rog lamuritima' si mai bine cu primul' meu post:)...

 

multumesc frumos

Link to comment
Share on other sites

poti intotdeauna sa incerci sa pui deoparte banii :)

:)

 

daca tot ai acustica mai bine exerseaza pe ea, gaseste un prof poate, si lasa ideea de electrica pentru mai incolo; asa am facut si eu la inceput, de am cumparat direct electrica si am avut noroc de un vanzator bun de mia recomandat o chitara buna. problema e ca mai tarziu, mai ales dupa ce am facut si lectii cu prof, parca imi doream si una acustica (si inca imi doresc :) )

 

point is: daca tot ai chitara deja, invata pe ea, macar chestii de baza, ritm, gama do in diferite pozitii, acorduri principale etc. daca asculti rock/metal sigur pana la urma o sati iei si electrica, dar pana atunci o sa ai alta viziune asupra chitarilor, poate cine stie, iti va placea folk sau orice altceva pe acustica. important e sa nu ajungi sa dai bani degeaba pe o chitara electrica ne-aleasa cum trebuie sau de care sa te lasi repede

Link to comment
Share on other sites

Guest Ionutpk

pai da...dar ce acoustica am eu........ e un fel de n-ar mai fi...e 3/4 si e clasica cu corzi de acoustica dar suna cam ca o acoustica:)...

 

...poate imi cumpar acoustica si nu-mi mai iau electrica:)....o electro-acoustica n-ar fi buna...:)?..am buget vro' 10 milioane

 

asta ar' fi buna?... http://www.magazinuldemuzica.ro/EPIPHONE-P...CK-_-13132.html

 

sau recomandati-mi voi:)...electro-acoustica sau acoustica...:)..astept...ceva bun:)..cam pe la 10 milioane:)

 

thx'

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Guest Ionutpk

eh'...a mai trecut ceva timp decand nu am mai postat...:|..

 

si am rezolvat de mult problema chitarii:)..mi-am luat una reghin electroacustica model de export la pret mic 250 ron:)..(chilipir) chitara suna ca un stagg de 6 mil'.:)..

 

am pastrat banii deoparte de o parte din ei o sa-mi fac niste incinte calumea:)..si de restu..in jur de 400 ron vreau sa-mi iau un strat ceva..nu stiu...am auzit ca aria stg e copie stratocaster cu humbucker in bridge .....imi iau asta pentru ca eu vreau sa cant blues classic rock...pe masura ce chitara aceea o sa ma limiteze o sa trec la alteceva si mai bun..acum ....vedeti care are asa ceva indiferent nou sau la mana a 2-a sunt interesat...:)

 

stima

Link to comment
Share on other sites

DA, iti trebuie amp. Procesorul poate avea simulatoare de preamplificatoare, dar nu are putere sa-ti scoata semnalul direct in boxe

ca sa il contrazic pe victor in postul meu din semnatura in care imi vand chitara am niste sound sampleuri in care nu folosesc nici un amplificator, aveam si niste videouri pe youtube in care nu foloseam amplificator si pot si acuma sa inregistrez ceva fara sa folosesc amplificator

nu am mai folosit amplificator de cateva luni

si special pentru nea victor am inregistrat urmatoarea chestie ca sa vada ca se poate

 

data viitoare facetiva temele inainte sa dati sfaturi

 

ideea e ca nu stii exact ce vrei sa canti, eu cand mi-am luat prima data chitara am vrut sa cant coal chamber (lucrurile s-au schimbat intre timp) dar stiam ce vroiam deci mi-am luat o electrica

nu am nici acuma acustica si nu simt nevoia, nu ma atrage deloc

pe electrica poti simula o chitara acustica invers nu si poate faci risipa de bani (cum am facut eu cumparandu-mi amplificatoare la sfaturile unor oameni de genu astia de pe forum)

 

amplificator ieftin nu merita sa iti cumperi ca sunt naspa, am avut initial un amp no-name cumparat din triola la 250 lei dupa care mi-am luat un vox la 600 lei si dupa astea am dat 150 lei pe un amplug si suna cam lafel ca voxul

acuma evident ca nu poti merge sa dai concerte cu voxu da nu cred ca vei da tu concerte prea curand

 

despre chitara, daca vrei sa canti metal iti pot sugera asta

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=2234

am fost acu o sapt cu un prieten la mc music sa vad daca ii gasim o chitara ieftina sa se apuce si chitara aia era mai buna ca un jumpstart ibanez care il aveau pe la 10 milioane

nu era minunata dar la banii aia nu prea ai ce alege in principiu e sau aia sau un squier si nici nu compar squieru cu ala pentru metal (fara procesoare scumpe si blabla, sunet out of the box ma refer)

 

si alta inregistrare

Untitled_6.ogg

Untitled.ogg

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Ciorãpele, de ce or mai da atâția oameni, profesioniști sau amatori, banii pe amplificatoare? Eu cred cã tu ai descoperit cheia muzicii, nene, aruncãm amplificatoarele și le înlocuim cu un DSP și sistem audio de PC. Holy Grail!

Link to comment
Share on other sites

Ciorãpele, de ce or mai da atâția oameni, profesioniști sau amatori, banii pe amplificatoare? Eu cred cã tu ai descoperit cheia muzicii, nene, aruncãm amplificatoarele și le înlocuim cu un DSP și sistem audio de PC. Holy Grail!

pentru inregistrari profesioniste sau pentru concerte / repetitii etc daca nu era evident deja

 

ma autocitez:

acuma evident ca nu poti merge sa dai concerte cu voxu da nu cred ca vei da tu concerte prea curand
cand am zis voxu ma refeream la amplug
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.