www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor Cant Pe Nas!


Guest sWamP1993
 Share

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
Guest Thorgrim

ok, deci pe bune, tine-te de nas cand canti si aerul trebuie sa iasa pe undeva, asta facea si profa mea de canto sa vada daca noi, elevii ei, cantam pe nas.

Link to comment
Share on other sites

Inainte de a canta fa-ti incalzirea si invata sa respiri corect, asta este solutia. Nasul este foarte important si el, iar frecventele "nazale" date de nas sunt esentiale in tonul vocii, doar ca trebuie sa le folosesti corect. Daca iti acoperi nasul si incerci sa canti sau sa vorbesti, e ca si cand ai avea EQ notch pus undeva la frecventele respective, si din cauza asta suna ciudat.

 

Daca nu te descurci, ia-ti un prof, sau cauta pe youtube tutoriale care te invata sa respiri.

 

Succes.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Guest morunul sub Dig
poate Bixtonim.

Mai serios, poate ai polipi.

foarte serios, cred ca si mie mi-au crescut la loc (cica am fost operat cand eram mic) de la 18 ani si mi-au stricat vocea angelica :)

Link to comment
Share on other sites

Guest orange
Salut!

Cant pe nas! Stiti exerciti care mar putea ajuta sa nu mai cant asa?

 

.... pe mine ma ajuta:D
Link to comment
Share on other sites

Daca si vorbesti nazal atunci mai mult ca sigur problema e de natura fizica. Daca nu. Atunci e relativ simplu. Nu mai canta. Vorbeste pe tonuri. Cantatul corect pleaca din vorbire, o vorbire sanatoasa(ca o declamatie ! ). Nu te pregati inainte sa canti. Nu te incorda, nu fa nimic dubios. Canta asa cum vorbesti. Deschizi gura si expulzezi sunetul. Cand te apropii de pasaj incepi sa gandesti toate vocalele spre O si sa nu deschizi gura exagerat pe lat ci s-o deschizi pe lung. Cand treci in acut gandesti vocalele spre U(aproape U).

Bafta si pune o inregistrare. Oricum, leacul pt. orice e plecatul din vorbit. Si da, se poate vorbi chiar si-n acut foarte rotund si frumos :).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.