www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Clape


Guest Gady_paul
 Share

Recommended Posts

Guest Gady_paul

Am 2 mici intrebari:

1. studiez chitara de cam 6 luni, asa ca sunt incepator, credeti ca as putea sa le invat in paralel, tinand cont ca cu profesorul voi face doar chitara, iar de clapa...ma ocup singur?

2. ma gandesc la un controller midi (ma va ajuta si la chitara, ca pe langa faptul ca imi dezvolt citirea pe partitura, pot sa fac un begativ, backing track...ceva). As vrea un E-mu xboard 49 cu 4 octave sau la un m-audio keystation series cu 5 octave. Ambele au cam acelasi pret...si nu stiu ce sa aleg. Tienti cont ca sunt incepator si nu as vrea sa iau ceva de care sa-mi para rau.

Link to comment
Share on other sites

1. In afara de tine nu exista o persoana mai calificata sa-ti spuna ce prioritati ai in viata. Raspunsul la punctul acesta poate fi de la da pana la nu cuprinzand o multime de nuante de "poate daca" intre capete. Desi poate parintii... dar inca odata nu stiu ce varsta ai, asa ca...

2. Daca ai de ales intre cele 2, eu iti sugerez m-audio pt octava suplimentara. altfel ambele firme fac produse bune dpdv calitativ. eu am avut un controller de 4 octave la inceput si resimteam din cand in cand "ingustimea" claviaturii. la cel de 5 pe care il acum nu m-am izbit de limita asta in mod semnificativ. presupun ca un pianist de clasica va avea contra-argumente bine fondate, dar pt ce ai tu nevoie ar putea fi mai mult decat suficient. Extra knobs la XBoard iti pot folosi daca doresti sa faci programe (patch-uri, preset-uri) de sintez, sau te vezi interpretand cu variatii de parametrii ai sintezurilor. M-Audio are clape semi-weighted, XBoard are clape cu aftertouch. Cu semi-weighted vei fi mai aproape de senzatia de a canta la pian iti va permite sa-ti dezvolti un control mai bun al dinamicii in interpretare. Cu XBoard vei putea adauga variatii interpretative prin simpla variere a apasarii clapei dupa ce a ajuns la capatul cursei in functie de parametrul mapat (uzual tremolo). In cele din urma judeca si tu in ce context te afli, ce ti se potriveste.

 

Spor la studiu si poate ne faci un review la ce ti-ai luat in cele din urma!

PS: sa-ti iei si o pedala de sustain - pana nu o folosesti nu sti ce-ai pierdut, si nici nu e f. scumpa.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

1. Nu se pune problema de timp sau altele, capul ma duce in general...nu m-am referit stric la mine daca pot, ci daca este recomandat sa fac asta (oricum ma axez in pricipal pe chitara), dar ma gandesc sa nu fie ceva rau in invatarea a 2 insturmente concomitent.

2. Acum se pune probelma ce vreau sa cant. Eu cant si pe chitara orice, de la clasica la metallica si ac/dc, de la pop la rock (nu foarte dur dar rock) si ma cam teneteaza controllerele rotative si aftertuch-ul de pe m-eu. M-Audio mi se pare cam ingurst la facilitati, oferindu-mi doar o octava in plus fara de e-mu si pierd mai multe facilitati pe care le are. As vrea un instrument care sa o faca si pe "pianul" si pe "sintetizatorul", sa combine facilitatile celor 2. PEntru ce vreau eu sa fac...4 octave imi sunt de ajuns, pana acum am facut multe negative in fruty loops si alte softuri si rar am sarit de 4 octave. Asa ca...ramane sa ma mai gandesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest Till_Akysha

Well conteaza ceea ce vrei tu intradevar, si tu vei sti daca te ajuta, si nu se poate spune daca este recomandat sau nu, din punctul meu de vedere, te poate ajuta destul de mult eu de mult timp fac 2 instrumente concomitent si mai fac si vocal, deci se poate.... well e alegerea ta daca iti ei orga sau sintetizator, dar din cate vad ai mai multa ambitie sa faci un drum&basse din creatile tale... presupun ca vei alege sintetizatorul.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Ma multumesc tuturor...asa cum v-am spus...imi place si vreau sa gant mai multe genuri muzicale, de la clasica la rock, motiv pentru care am ales clapa e-mu (mi se pare ca de mai multa libertate).

Va multumesc inca odata.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Gady_paul

Mi-a sosit clapa si sunt extremd e multumit de ea si de controalele ei. Are atatea optiuni si posibilitati ca nici acum nu le-am deslusit pe toate. La pretul asta, mi se pare perfecta. Dar am o mica problema. Cum pot face un "split"? Adica jumatate am pe un instrument, jumatate pe altul?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.