www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Negru Latent


Dragos - NL
 Share

Recommended Posts

textul cantecului nu vorbeste despre un muschi specific sau altul, nu se vrea o lectie de anatomie. tu vorbesti insa dinadins de muschi specifici. astfel intrebarea este una fortata, iar in context - expresia originala referindu-se la unitatea corpului nicidecum la parti - nu dovedeste decat intentia ta de a te lua cu orice pret de ceva din text, cu scopul de a critica ceva, de a diminua trupa sau alta abordare d-asta infumurata. pe romaneste: cauti nod in papura.

 

nu este vorba de o iubire fetisizanta in versul ala.

 

altceva?

Link to comment
Share on other sites

Atunci cand zici "muschi", nu te referi la unitatea corpului, ci la o parte specifica. Muschii. Versul in sine suna fortat, ca si cum ai fi incercat din greu sa-l faci sa rimeze si sa pastrezi masura, dar ajunge sa fie nenatural. N-o sa auzi niciodata vreo fata sa spuna "Imi plac toti muschii lui". Pare ca incerci sa transformi fiinta masculina intr-un obiect, intr-o bucata de carne, intr-o halca proasta de muschi. Din restul textului inteleg ca e vorba de o iubire interzisa, considerata tabu, nicidecum de o tipa uitandu-se salivand la muschii lui Hulk Hogan.

 

Dar nu-i nimic, data viitoare o sa incerc sa spun ceva de bine, pentru ca vad ca iti dau lacrimile de nervi fata de o critica minora referitoare la un vers.

Edited by Vlãduþ Dezgropatul
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

critici, mistouri, obraznicii... talent, pasiune, atitudine...

 

e plina tara asta mizerabila de atatia altii ca tine.

 

dar fii atent care e secretul, ca sa intelegi tu: Negru Latent nu canta pentru astia - asculti degeaba NL.

 

ps: versul "toti muschii lui imi plac" suna chiar foarte bine! repeta-ti-l in minte - da-ti o sansa.

Link to comment
Share on other sites

De ce nu dati voi doi dovada de oleaca de intelepciune si evitati aterizarea voastra in rubrica aia cu ban-uri, avertismente si alte chestii mai putin placute? Banuiesc ca sunteti suficient de maturi sa faceti asta.

@Dragos, experienta mea in tipul asta de muzica nu se merita mentionata, dar parca lipseste un pasaj instrumental mai in forta pe undeva, e putin cam plata piesa. In rest e ok. Cooptarea unei vocaliste in trupa de dark e interesanta, aduce ceva care iese din sabloane.

@Vladut Dezgropatul

Daca vrei sa ajuti fa o critica constructiva. Expresia WTF nu se prea incadreaza la asa ceva, daca ai talente poetice mai mari nu desconsidera pe ceilalti, macar ei s-au produs pe o scena, ceea ce e de admirat.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu vrea critici, sa nu posteze. Eu nu-s tipul de om care spune mereu "oai tu ce piesa tare ai tras ejti cel mai tare!!". Asta e orgoliu tipic romanesc: sa te ataci si sa arunci injurii de fiecare data cand cineva "indrazneste" sa nu te ridice in slavi pentru ca ai scris o melodie in care "e vorba de fiinta feminina care s-ar ****". Narcisismul unora intrece orice inchipuiri.

Edited by Vlãduþ Dezgropatul
Link to comment
Share on other sites

lucrurile stau cam asa:

 

eu nu stiu cine sunt moderatori, dar daca cineva ma critica am dreptul sa fac si eu acelasi lucru cu respectivul. adica daca sunt atacat ma apar. sper ca e destul de simplu rationamentul.

 

acum, eu nu am deschis acest topic pentru a fi atacata muzica NL; topicul se subintituleaza "noutati", nu "critici" sau "cautarea nodului in papura", "aflarea in treaba" etc. mai ales daca vine de la un neica nimeni care habar n-am cine e.

 

eu am pus o piesa fara sa ma dau mare in nici un fel. doar am pus-o! nu am venit cu nici o lauda sau idee preconceputa despre piesa sau trupa.

 

daca insa unul (sau mai multi) se scoala cu pretentii asupra ei, am si eu pretentia sa fie macar cineva cel putin egal, cu activitate sau creatie macar. fiindca sa nu faci nimic dar sa te iei de altii care fac, asta e doar paguba, lasitate, orgoliu stupid, romanism de rahat.

 

in final adaug ca e offtopic la kil pe topicul meu. adica s-a transformat in topic de dezbateri si atacuri la adresa NL desi eu am stabilit initial ca e doar de informare despre activitatea NL.

 

daca moderatorul nu intervine, chestia mai mult ca sigur ca va continua cu aceeasi nuanta maronie cu care a inceput-o "vladut dezgropatul" de la primul post dupa ce eu am lansat linkul la piesa. adica cu critici din partea celor care se ascund in spatele unor identitati fictive, care doar vor sa bage bete in roate celor care fac treaba. macar de-ar fi fost o critica argumentata, dar a inceput cu o mirare de 2 bani, cu o provocare infecta.

 

sper sa se tina cont ca nu eu am inceput cu exprimari aiurite gen wtf, provocari si insulte, dar acestea au venit la adresa creatiei mele.

Edited by Dragos - NL
Link to comment
Share on other sites

Cele mai proaste minute de zgomot care mi-au izbit vreodata timpanele: http://www.youtube.com/watch?v=4JRrBXPwwRI...feature=channel Ingrozitor si prostesc!

 

Cat despre ce se afla aici: http://www.myspace.com/negrulatent , incerc doar sa incurajez si sa iti atrag atentia ca poti face ceva mai bun.

Link to comment
Share on other sites

lucrurile stau cam asa:

 

eu nu stiu cine sunt moderatori, dar daca cineva ma critica am dreptul sa fac si eu acelasi lucru cu respectivul. adica daca sunt atacat ma apar. sper ca e destul de simplu rationamentul.

 

acum, eu nu am deschis acest topic pentru a fi atacata muzica NL; topicul se subintituleaza "noutati", nu "critici" sau "cautarea nodului in papura", "aflarea in treaba" etc. mai ales daca vine de la un neica nimeni care habar n-am cine e.

 

eu am pus o piesa fara sa ma dau mare in nici un fel. doar am pus-o! nu am venit cu nici o lauda sau idee preconceputa despre piesa sau trupa.

 

daca insa unul (sau mai multi) se scoala cu pretentii asupra ei, am si eu pretentia sa fie macar cineva cel putin egal, cu activitate sau creatie macar. fiindca sa nu faci nimic dar sa te iei de altii care fac, asta e doar paguba, lasitate, orgoliu stupid, romanism de rahat.

 

in final adaug ca e offtopic la kil pe topicul meu. adica s-a transformat in topic de dezbateri si atacuri la adresa NL desi eu am stabilit initial ca e doar de informare despre activitatea NL.

 

daca moderatorul nu intervine, chestia mai mult ca sigur ca va continua cu aceeasi nuanta maronie cu care a inceput-o "vladut dezgropatul" de la primul post dupa ce eu am lansat linkul la piesa. adica cu critici din partea celor care se ascund in spatele unor identitati fictive, care doar vor sa bage bete in roate celor care fac treaba. macar de-ar fi fost o critica argumentata, dar a inceput cu o mirare de 2 bani, cu o provocare infecta.

 

sper sa se tina cont ca nu eu am inceput cu exprimari aiurite gen wtf, provocari si insulte, dar acestea au venit la adresa creatiei mele.

 

Usor, Marilyn Manson, ca nu ti-a luat nimeni gatul. Singurul care se ataca pe aici esti tu. Ca urmare faptul ca ai primit report, si nu de la mine, in cazul in care crezi ca incerc sa te atac. 

 

 

N-a fost nici o insulta, doar ti-am atras atentia, ca si altii, ca mai ai de lucrat la continutul versurilor. Imi place insa ca n-ai nici un fel de raspuns la aceste critici, singurul lucru de care esti in stare fiind sa faci pe victima si sa arunci insulte largi, atotcuprinzatoare privind Romania. Dar presupun ca acest comportament este de asteptat din partea unui goth-kid rebel ca tine. Te rog, nu ma lovi!

 

Iti urez succes pe mai departe cu trupa si astept cu interes urmatoarea melodie, care sper ca va fi despre un barbat care ar vrea sa se **** (inca nu stiu ce cuvant misterios se ascunde in spatele stelutelor).

 

Si inainte sa te dai lovit ca cineva care nu-ti este "egal" indrazneste sa te critice, afla ca am lansat 5 albume pana acum, in care probabil am pus mai mult suflet decat o sa fii tu in stare vreodata. 

Link to comment
Share on other sites

@ draugr: "ingrozitor si prostesc" (gand)esti tu (1 nu ti-am cerut parerea, 2 nu esti apt sa te uiti unde nu-ti fierbe oala, 3 chiar nu am nevoie nici cat negru sub unghie de incurajarile tale cu jumatati de masura - esti mult prea incuiat).

 

@ vdezgropatul: ai cinci albume?! pai iti garantez eu ca sunt o porcarie, ceva gen "wtf", cu sau fara ele tot aia era!

 

va dedic aceste cuvinte gretoase, dificil de inghitit numai si numai pentru ca nu sunt capabili sa intelegeti ca e absolut la fel de simplu si corect sa se foloseasca exact aceleasi cuvinte si la adresa voastra. uite alt romanism de toata jena. imi trebuie multa mila fata de voi...

 

cer inca o data interventia moderatorilor. aici treaba au imputit-o cei 2 entuziasti ai negarii cu rahat. nu prea pricep, ori au intrat in vacanta moderatorii, ori atacurile astea se petrec sub privirile lor??? cert e ca treaba va continua. baietii astia s-au prins ca niste carcei de planta parazita pe topicul meu. sunt nevoit sa ma descurc, cu toata scraba, de unul singur. am crezut ca olguta poate avea o influenta benefica asupra lor si ca poate inceta mascarada asta de prost gust, dar vad ca astia nu se lasa usor. si pentru ce? pentru siplul fapt ca am pus si eu o melodie video cu trupa mea pe RGC. asta e marele rahat romanesc. ia uite ce lung carnat!

Link to comment
Share on other sites

Dragos, daca nu ceri nici o parere legata de muzica ta (sau, intr-o perioada mai indepartata, zgomot), atunci de ce o publici?

Vad "victoriosule" (banuiesc ca e contul tau pe youtube), ca nu esti altceva decat un individ plin de orgoliu. Eu nu te-am jignit, am vorbit de creatia ta muzicala. Tu esti cel care a inceput cu insultele.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

o public pentru cei carora s-ar putea sa le placa. nu pentru adunaturi de ocazie. dupa tine, ar trebui sa intru in toate topicurile care nu imi plac si sa le transmit oamenilor de acolo ca muzicile lor sunt "wtf", "ingrozitoare", "prostesti". mi se pare de un imbecilism cras.

 

faptul ca nu intelegi punk nu ma deranjeaza. dupa mine, e un nivel la care nu poti ajunge, asta n-ar fi in principiu nici o pb; dar sa vii cu indicatii daca nu stii punk sau nu intelegi o trupa anume, asta e o problema: pe fondul nestiintei faci afirmatii iresponsabile. ASA trebuie sa se cante piesa aia si NU ALTFEL! daca incerci sa o canti (nu doar sa ti-o imaginezi) altfel, ai sa intelegi ce vreau sa zic.

 

daca vorbesti despre creatia mea, vorbesti de mine. regret, eu asa consider. de ce? fiindca ASA vreau eu, ma identific cu creatia mea, ma caracterizeaza. poate altii nu au ajuns in acest punct cu propria creatie (copiaza cu nonsalanta, fura cu nesimtire, face coveruri); treaba lor.

 

da, sunt orgolios - si e normal asta, in sensul ca orice om are un minim orgoliu si un minim bun simt. wtf? dar nu sunt atat de orgolios incat sa ma duc (cum fac altii, este?) pe la trupele de pe RGC si sa dau in stanga si in dreapta sfaturi despre cum se face treaba altuia.

 

de ce?

 

simplu: ca e de *****! de unde stiu eu exact ce ***** ma-si a vrut sa zica ala?

 

dar asta (sa-ti pui problema) e chestie de bun simt - nu pricepe oricine.

Link to comment
Share on other sites

dragos de la nergu latent : frate te-ai apucat de cantat, adica apari in cluburi pui piese pe net, e normal ca oamenii sa asculte si sa critice, asa e cu orice trupa, iti mai iei si m.u.e mai primesti o lauda asa merg lucrurile in domeniul asta, publicul nu e format numai din elitisti, muzicieni sau critici de arta, doar nu vrei sa fie toti ascultatorii fanii tai pe viata... obisnuieste-te cu chestia asta si daca te deranjeaza, fa o piesa bestiala si da-le peste bot la fraieri...dar nu te mai ataca cand scrie cineva un banal 'WTF' la adresa unui text dintr-o piesa d-a ta 1-pentru ca nu asa e profi sa faci ( ca reprezentat al trupei ) si 2- pentru ca e copilarie ( si din ce-am vazut pe myspace nu esti chiar copil )

bafta in continuare

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mi-e teama ca @ilun a pus punctul pe i. Cred ca ai debitat mai multe injurii decat cei care te-au deranjat, ceeea ce nu e profi deloc. Nu vreau sa jignesc da asta suna ca in zicala aia cu ...cand taceai dadeai impresia ca nu te duce capul dar cand ai deschis gura asta a devenit certitudine... Daca taceai, intelept ramaneai, obisnuia sa-mi spuna tata in copilarie. Less talk, more work, asa obtii rezultate. Pacat ca dupa mesajul pe privat pe care ti l-am trimis ai varsat mai multa fiere pe topic decat trebuia, se pare ca nu m-am facut suficient inteles. Pacat...

Link to comment
Share on other sites

initial nu am facut altceva decat sa-i explic fratelui ca a inteles pe dos versul ala, i-am aratat cum sa interpreteze corect. dar el... nnnn-a vrut.

 

eu ziceam ca RGC nu e site de fani, de public obisnuit, ci in primul rand de chitaristi, muzicieni mai mult sau mai putin profi, componenti de trupe, titulari de proiecte individuale sau colaborari. asa ca daca un frate vine si-mi zice "wtf" in chip de critica e limpede ca numai discutie de muzician nu e aia, ci de... sa zic neprofesional ori copilaros, frate ilun,... sa zic varsator de fiere, frate olgutza34?

 

iti amintesc, olgutza34, ca atunci cand ai intervenit aici pe topic sa ne potolim am zis "ai dreptate". de ce crezi? fiindca voiam sa mai vars niste fiere???

 

ceea ce ma deranjeaza este ca pe un site dedicat e sustinuta (de catre unii) atitudinea gen "wtf". nu critica ma deranjeaza, baieti, pentru ca aia nu a fost critica ci simpla injuratura. am putea continua o discutie mai profi de aici incolo pe subiect. dar mai nou s-au trezit unii peste noapte... moralisti.

 

@ Dimitriyus: exact, incercam sa facem o treaba fara nici un fel de prejudecati.

Link to comment
Share on other sites

Hmmm de ce naiba iaras cearta de cate ori este o trupa criticata. Dragos eu v-am vazut la dark fest... omule mai aveti de lucrat no offence, vocalista a falsat intr-un mare stil nu comentez mai mult pentru ca presupun ca tracul pe care l-a avut a fost maxim... dar te rog fara figuri de superioritate pe aici ca nu te afli cu niste habarnisti in domeniu muzical (chiar da ca e vb numai de ureche) iti zic eu matale o cheste: daca punem la 99% din RGC niste DOD sau niste Diorama sau altceva iti spun ca nu ar fi comentarii decat dpdv al stilului ... cu care sincer trebe sa te impaci pentru ca daca nu o sa ajungi ca preamarita prietena a noastra INA care spune ca toti care nu IE gothici e cocalari.

 

Cu multe respecte,

Unu care asculta de la progresiv la gothic, darkwave si alte asemenea

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"de ce naiba iaras cearta de cate ori este o trupa criticata." pentru ca nu e criticata ci injurata. raspund cu placere criticilor - dar sa fie la obiect.

 

uite, genu asta de abordare: "fara figuri de superioritate". mai, ia zi, daca ti-as intoarce cuvintele, nu te-ar deranja?

 

astea sunt atacuri, "figuri". sa-i zici lu unu ca face figuri tot figuri sunt. majoritatea vin pe topicul asta nu ca sa critice concret muzica sau textul ci ca sa insulte. toate atitudinile astea de a-i arata altuia cum sa fie, ce sa faca, sunt tot superioritate. si cand mai si ataci e superioritate de prost-gust.

 

am pus piesa pentru cei carora s-ar putea sa le placa.

 

cu exceptia a 2-3 fraze la obiect, topicul musteste de atacuri pentru ca l-am criticat pe unu ca injura. asta consider eu patriotism de rahat.

 

ps: recunosc ca a evoluat un pic treaba: acum nu se injura doar, mai sunt si unele tentative de critica la obiect. eu mai astept; poate ca la un moment dat o sa dispara complet injuraturile si "figurile de superioritate" si o sa avem discutii doar despre muzica, fiecare atata cat intelege din ea.

 

pps: aia cu "frate" era (exact) la misto. ai dat cu mucii in fasole. jisas!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.