www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Negru Latent


Dragos - NL
 Share

Recommended Posts

DISCLAIMER Parerea mea/ De Gustibus

 

 

Avand in vedere ca s-a mai linistit putin atmosfera si s-a renuntat la injurii o sa incerc sa iti aduc acea critica constructiva despre care scriam mai devreme.

 

Vreau sa mentionez totusi ca nu sunt deacord cu ceea ce ai spus undeva mai sus Dragos, si anume ca eu as fi singuru care pot sa fac o critica. @Art e un om pt care am mult respect pe acest forum si sunt sigur ca are multe de spus.

 

Ok.

 

Am ascultat melodia acum pentru prima oara.

 

In primul rand, impresia finala este de ...ok. Adica daca se lucreaza la detalii va fi un produs finit bun.

 

Acum pe bucatele.

 

S-a scris si mai sus, nu se aude chitara ( sunt chitarist, dar nu spun asta doar pt ca mi se pare mie normal sa se auda chitara, ci pentru ca din ce am auzit chitara are ceva de spus in melodie si nu e normal ca ascultatorul sa isi ascuta urechile incercand sa prinda mesajul transmis de un membru al trupei, oricare ar fi acesta.)

 

Mi-a placut ideea de duel intre voci. Am mai auzit si prin alte parti, imi vine in cap acum Cradle of Filth cu Nymphetamine (superba melodia btw). Cred totusi ca ati putea sa impartiti acest duel un pic diferit. Astfel incat fiecare dintre voi sa cante cate o strofa inainte de interventia celuilalt. Eventual in timp ce unul face solo celalalt poate face backing (repetarea ultimelor cuvinte din vers merge bine desi e o tehnica veche)

 

La versuri nu ma bag si nu ma amestec pentru ca nu sunt in stare sa compun versuri.

 

Continuand cu partea de voci. Daca ati face impartirea de care am scris mai sus tu te-ai putea concentra mai mult pe partea vocala, renuntand la o parte de clapa si creand astfel o variatie, aici s-ar putea auzi chitara :)

 

Toata piesa este o poveste? Eu asa am inteles.

 

Povestea are introducere, intriga, continut, "punct culminant" si incheiere. Asa m-au invatat pe mine la orele de romana.

 

Melodia mie imi da senzatia unui drum, drept ca in palma. Ai pista de F1 si ti-ar trebui macadam.

 

Propun niste ace de par, depasiri la aspiratie si alte chestii d-astea.

 

Destul cu metaforele. Nu zic ca e necesar sa schimbi linia melodica sau fillurile dar puteti folosi niste cresteri si scaderi de tempo. Contratimp, stopuri, intensitatea sunetului ( piannissimmo-> fortissimo). Variatie.

 

 

A da, si tobele alea, nu s-au schimbat deloc toata piesa...m-au adormit. Tobele pot face mult in muzica. La voi nu imi spun nimic.

 

 

Nu cred ca am lasat vreun punct fara a oferi o posibila solutie sau fara explicatie.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Daca se putea, precizam. Ar fi trebuit sa scormonesc prin cotloanele memoriei, dar, din pacate, nici nu am timpul necesar si nici sarmana mea tinere de minte nu ma ajuta prea tare. Stiu doar ca-mi suna cunoscut si am vrut sa vad daca si altii imi impartasesc parerea. Sper ca nu te-am ofensat cu ceva.

Link to comment
Share on other sites

zicand "foarte familiar" parea ca ai pontul, numai ca nu voiai sa faci caz aici pe topic.

 

poate il are altcineva, insa trebuie sa fi ascultat aceleasi muzici ca tine. sau iti amintesti intamplator.

 

asa ceva nu ma ofenseaza. in schimb s-ar putea sa ma ajute.

Link to comment
Share on other sites

@marduk: "Avand in vedere ca s-a mai linistit putin atmosfera..." intr-adevar. n-am mai avut eu chef sa raspund la provocari.

 

n-am spus nicaieri ca ai fi singuru care poate critica(?!?) cu putina subtilitate, te-as contrazice: toti oamenii trebuie respectati, nu numai cei pe care ii crezi tu mai valorosi.

 

in legatura cu chitara ziceam ca nu e instrument de prim plan la NL ci de culoare (dar e adevarat ca cel de la mixer putea s-o faca sa se auda asa incat sa nu ciuleasca omul urechea). un chitarist intelege greu rolul chitarii in trupa asta; stiu asta de la seban caruia ii ziceam tot timpul "da-te mai incet, da-te mai incet". este intentie.

 

"Cred totusi ca ati putea sa impartiti acest duel un pic diferit. Astfel incat fiecare dintre voi sa cante cate o strofa inainte de interventia celuilalt." de ce asa si nu cum e in original? ->

 

"Continuand cu partea de voci. Daca ati face impartirea de care am scris mai sus tu te-ai putea concentra mai mult pe partea vocala, renuntand la o parte de clapa si creand astfel o variatie, aici s-ar putea auzi chitara " nu pot sa renunt la clapa pe voce; ala e basu - moare piesa. textul e de asa natura.

 

"Destul cu metaforele. Nu zic ca e necesar sa schimbi linia melodica sau fillurile dar puteti folosi niste cresteri si scaderi de tempo. Contratimp, stopuri, intensitatea sunetului ( piannissimmo-> fortissimo). Variatie."

piesa asta are tenta punk; punkistii asa cum incep o piesa o cam si termina (daca te gandesti ca piesa are si o parte acordica-melodica diferita de cea de strofa/refren pe la mijloc, deja e bogatie dpdv al unui punkist). desi ar fi loc de variatie, nu am considerat-o necesara; in felul asta am pregatit piesa pe un mod concentrat de ascultare, chestie care se aude inca de la prima nota. treaba cu minimalismul nu e spusa deloc aiurea. tobele sunt de pe clapa - clapa e un psr slab, resursele noastre sunt minime. am incercat cu nestor la tobe si dorian la bas (!) cateva piese: suna coios dar nu mai suna a NL. daca mai bagi si un distors de prim plan suna a... ce vrei tu.

aici ar fi o discutie mai larga. ceea ce spui ma duce cu gandul la Iron Maiden - forta si variatie. si nu asta e scopul nostru. am avut o intuitie si m-am dus la voi pe myspace sa ascult inca o data, ca sa descopar ca ceea ce faceti e oarecum in traditia Iron Maiden, cel putin in ce priveste trasaturile pe care le-ai enumerat mai sus.

si daca e asa, atunci intrebarea este urmatoarea: de ce trebuie sa ia si NL reteta de la Iron Maiden?

 

gusturile nu se discuta, dar argumentele...

Edited by Dragos - NL
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

de la ideile mele la Iron Maiden e mare diferenta si putin geniu :)

 

 

eu ti-am spus cum ar putea piesa respectiva sa devina extraordinara in opinia mea.

 

Daca scopul NL este sa propuna un stil batut in nituri care sa nu se schimbe niciodata si se vrea de neatacat atunci asteapta-te la critica continua. Fiecare om e unic asa ca posibilitatea ca ceea ce iti place tie sa atinga placut o alta persoana este minima daca nu esti deschis la compromisuri.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Daca scopul NL este sa propuna un stil batut in nituri...

 

nuuuu era vorba de stilul formatiei, ci de o pieeeesa... a carui stil nu e ala pe care il exersezi tu.

 

Fiecare om e unic asa ca posibilitatea ca ceea ce iti place tie sa atinga placut o alta persoana este minima daca nu esti deschis la compromisuri.

 

acu pe bune! tu chiar sincer crezi ca secretul trupei iron maiden (si nu numai) este compromisul? asa crezi tu ca gandesc baietii astia? in termeni gen: "fiecare om e unic", "posibilitatea ca ceea ce iti place tie sa atinga placut o alta persoana...", "...daca nu esti deschis la compromisuri"??? intreb pentru ca, in opinia mea, astea sunt bullshit din vreo carte de psihologie. unde te crezi - la o sedinta de consiliere personala?

 

ma intreb pentru ca daca ti-as zice ca "ai dreptate" atunci automat voi adauga "noi 2 nu mai avem ce discuta".

 

:)

 

:)

Link to comment
Share on other sites

deci eu nu inteleg ce treaba are Iron Maiden cu ce am zis eu, cu melodia ta, sau cu discutia in general.

 

Trecem peste.

 

Si ca sa iti dau un exemplu de oameni care au inceput intr-un fel. Au avut un cat de cat success dupa care au devenit pop icons prin compromisuri.

 

Children of Bodom. Asculta discografia. Urmareste aparitiile scenice..etc.

 

Si ei au avut un public tinta initial mult mai mare decat are NL.

 

 

PS: Parerea mea.

 

PS2: Nu mai incerca sa intorci toate cuvintele pe dos si sa le cauti simboluri ascunse si metafore. Nu mi-am dat interesul intr-atat incat sa fie ceva adanc ascuns printre randuri.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Schimbându-l pe ªerban de o jumãtate de an, Andy, noul chitarist, a apãrut în ultimele douã concerte NL (în Silver Church ºi în Iron City). De asemenea a sosit timpul sã îºi punã amprenta ºi pe înregistrãri.

 

Iatã ºi prima producție a omului: The Last Rose Of Summer. Astfel piesa a cãpãtat profunzimi în ceea ce priveºte timbralitatea ºi expresia. Cei care nu au ascultat înainte piesa probabil vor considera cã... aºa e.

 

Vom actualiza aceastã evoluție a înregistrãrilor pe care Andy o anunțã debordantã.

 

http://www.myspace.com/negrulatent

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Sâmbãta asta (24 iulie 10) NL va face o emisiune în direct împreunã cu Sorin Lupaºcu la TVRM Educațional în cadrul programului "Adevãratele stele" (în cazul NL titlul e cam ironic... în fine, nu ºtiu ce obiectiv are emisiunea).

 

Vom cânta, dacã e loc, 10 piese.

 

 

See you

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.