www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Solutii Rsi


bcstefan022
 Share

Recommended Posts

cant de aproape 3 ani. insa am fost nevoit sa fac o pauza in acesti 3 ani, pauza de aprox o jumatate de an, mai exact din mai si pana prin octombrie anul acesta. problemele au aparut de vreo 2 saptamani....

Edited by invisible_kid022
Link to comment
Share on other sites

daca te doare de cum pui mana pe chitara, atunci, ar putea sa nu aibe legatura si sa fie 'du-te la doctor'.

 

dar presupun ca te doare dupa ce canti la chitara o vreme, ceea ce probabil se intampla pentru ca tii mana prea incordata, sau/si ai o pozitie incorecta a mainii.

 

ca idee de baza, mana trebuie sa fie cat mai dreapta, in sensul ca unghiul dintre antebrat si palma sa fie aproape de 0. daca unghiul e mare.. apropiindu-se de 90 de grade, e evidenta tensiunea in articulatie. sigur, nu canti niciodata nici la 0, dar nici la 90. cu cat unghiul, insa, e mai mare, cu atat creste tensiunea.

 

daca totusi ti se pare ca mana ta sta corect, pune un filmulet.

Link to comment
Share on other sites

O Doamne unghiuri, chestii, eu nu cred ca ai nimic. Daca zici ca ai facut o pauza de cateva luni e simplu: dupa ce canti te dor articulatiile ca nu au mai fost folosite dupa mult timp si cand ai revenit brusc la chitara ti s-au fortat. Asa mi se mai intampla daca nu cant 3 zile sau ceva de genu. Nu e vorba de cum tii mana...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.