www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Japanese Skap Guitar?


ebh
 Share

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
bine ca a fost mentionat in description ca e male

 

freaky de tot

Pe mine unul nu inceteaza sa ma uimeasca nou descoperita fascinatie a unora pentru androginitate. Dar deh, probabil ca incepem sa imbatranim si sa apara distanta intre generatii. Poate sunt eu prost si nu inteleg. Altfel tipul canta demential si are un stil foarte original.

Link to comment
Share on other sites

da, numai ca tommy emmanuel e un chitarist adevarat care face o muzica adevarata. :)

 

Acum vre-o 30 de ani ne-am dat seama cum trebuie cantat la chitara in concert .Nu interesa mai pe nimeni ce complicat cantam noi .

Ne-am lasat de progrock si jazzrock in concerte si dai cu rock si hardrock simplu .

 

Camasi cu maneca larga de culoare deschisa, plete , coada etc , stroboscop, la chitare doar ritmica cu multe miscari gratuite din maini pe langa si deasupra chitarei gesturi largi ca sa se vada ca "se canta ! pe scena " si spectatorii cad pe spate.

 

Deci daca vreti ca spectatorii sa va bage in seama trebuie doar ritmica pe un riff simplu sau doar pe corzile estompate apoi cate o "fluieratura" si miscare scenica .

 

Problema ar fi ca nu se pot canta toate piesele in aceasta maniera ca sa ai efectul scontat trebuie sa creezi un contrast .

Link to comment
Share on other sites

Sunt mai multe probleme aici.. una ar fi ca pt cei neobisnuiti cu asiaticii lookul ala sa para mai feminin decat le pare lor. Pe lg asta, daca e japonez atunci ar trebui sa facem doi pasi inapoi si sa presupunem ca nu intelegem nimic pt ca probabil asa e.

 

Am vazut o formatie japoneza in concert la noi si ne-am intrebat toata seara daca chitaristul lor e baiat sau fata. Am auzit ca e un fel de moda in underground la ei sa aiba un look ambiguu pt ca nu ar vrea sa fie identificati dupa stereotipurile masculine sau feminine. Rationament acceptabil as zice :).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.