www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Concert Metallica, Slayer Si Anthrax In Romania La Sonisphere 2010!


Un Tobar
 Share

Recommended Posts

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Rayvann

A fost foarte tare.

Aș vrea sã-i mai vãd pe Anthrax într-un concert mai amplu, poate ar avea mai mult timp sã se desfãșoare.

Link to comment
Share on other sites

Nu merge sa edit. Iau warn sau ceva, nu-mi pasa, sunt dator sa impart cu voi o poza ce se afla pe calculatoru-mi. :)

 

 

Maica precista, sfinte sisoe, OMG, holy crap !

Ce de oameni nebuni pe lumea asta !

Ma bate gandul serios sa-mi fac o trupa care sa se cheme "circumcizion" sau " evisceration" sau "lobotomy". Sa vad atunci dedicatia fanilor ....

Link to comment
Share on other sites

SLAYER!!!!

WAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Anthrax!!!

Megadeth!!!

Pacat ca au avut o sonorizare destul de proasta pentru ceea ce reprezinta ei pe scena mondiala...

Slayer: La inceput se auzea numai o chitara...apoi tom-urile de la toba cand erau batute acopereau tot..dupa a doua piesa s-a reglat reaba.Volumul mult prea mic(fatza de Metallica)

Megadeth:Fluctuatii de volum la chitari si vocea mult prea incet.Volum general mic(fatza de Metallica)

Anthrax:Cabluri defecte,monitoare aranjate aiurea...s-au apucat sa le aranjeze atunci in timpul concertului,chitarile s-au auzit pe rand...dupa 4piese au sunat ok.Volumul mult prea mic(fatza de Metallica)

 

Fiind "the big 4"...nu trebuia sa se faca diferentiere de volum fatza de Metallica si celelalte trupe.

Metallica a sunat foarte bine,show cat cuprinde,nu am venit pentru ei acolo dar am fost fan Metallica si m-a bucurat ca au cantat piesele vechi...din cele noi...nici una nu m-a mishcat,la cele vechi...fiori pe shira spinarii,parul radicat pe maini si pielea gainii. Super tare! Felicitari Metallica.

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Nu merge sa edit. Iau warn sau ceva, nu-mi pasa, sunt dator sa impart cu voi o poza ce se afla pe calculatoru-mi. :)

 

Asta e veche de cand lumea ... desi dupa ultimul album slayer fanii ar trebui sa isi puna o salba de panselute. Mai este un tip care isi face treaba asta dar pe mana, pe inregistrarea concertului Live Intrusion.

Link to comment
Share on other sites

yup, Rammstein au fost senzatia festivalului. stiam ca au un show foarte energic si plin de efecte dar nici chiar asa.. Alice In Chains au fost marfa si ei, au un sunet foarte distinctiv si intr-un fel "greu".

 

hai sa recapitulez si eu:

 

Volbeat si Orphaned Land au facut show desi publicul roman nu este foarte la curent cu muzica lor. la Paradise Lost vocalu a sunat cam fad desi si ei si-au facut treaba.

 

Manowar din pacate au avut ocazia sa demonstreze ca meritau sa fie headlineri dar au preferat sa faca un discurs in romaneste, sa cante o la*a trista de cover(stiti si voi care) care mai a fost si interpretata prost, si sa dea tobele mari INCREDIBIL DE TARE de nu se mai intelegea nimic. a fost mai ok show-ul lor decat cel de anul trecut, asta a fost mai compact, scurt si la obiect, fara prea multe vrajeli marca Joey sau generatoare explodate.

 

ACCEPT au fost geniali, n-am mai vazut asemenea diferenta atat de clara in toate capitolele intre o trupa de "suport" si una "headliner". n-a existat termen de comparatie, chiar nu ma asteptam sa sune asa de bine si sa se simta asa de bine pe scena in fata unui public cel putin sceptic(pe care l-au castigat in final) avand in vedere ca multi si-au cumparat bilet crezand ca Manowar o sa cante cel mai mult. daca ar fi sa insumez toate chestiile legate de showul ACCEPT cum ar fi sonorizare, atitudine, calitatea cantecelor, atmosfera din public(multi cunoscatori dar puteai sa te misti liber prin fata scenei la golden), asta a fost cel mai frumos concert pe care l-am vazut in viata mea. acum realmente mi-e frica sa mai merg la un alt concert Accept pentru ca stiu ca probabil nu o sa se compare deloc cu asta.

 

cat despre Big 4, s-a mai zis, istorie pura. cel mai bun sunet mi s-a parut la Anthrax, dar toate trupele au reusit sa aduca ceva special, Megadeth cu nebuniile lui Mustaine, Slayer cu sunetul cauzator de mosh, Metallica cu Fight Fire With Fire, etc.

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

3 zile superbe. Au fost ceva balbaieli la sunet, dar per total, cam toate trupele s-au auzit bestial. Intr-adevar, la Megadeth sunetul mi s-a parut ceva mai incet. Insa raportat la alte concerte de gen la care am mai mers, totul a mers snur, am inteles totul, fara microfonii absurde, fara inalte delirante.

 

Toate formatiile au facut show, a fost un eveniment nesperat de reusit. In ceea ce ma priveste ma declar satisfacut de un week-end metal :):lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Din ratiuni financiare (ce urat suna asta, nu?) am fost doar aseara. Tineam neaparat sa vad-aud Rammstein. Mi-au depasit asteptarile. Inca "sunt acolo", nu reusesc sa ies din stare. Un show exceptional, din toate punctele de vedere. De la scena pana la sunet mi s-a parut impecabil. Ca sa nu pomenesc de efecte, care m-au lasat masca. In treacat fie spus, am stat la vreo 20 m de scena. Chiar si de acolo simteam ca imi ia fatza foc cand declansau flacarile alea. Cred ca baietii sunt copti complet pe dinauntru.

Inafara de "exceptional" nu imi vin alte cuvinte in minte.

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Joe

Si eu am fost doar in ultima seara dupa ora 20.30 si am vazut doar Rammstein. Nu sunt fan al trupei insa pot spune ca a fost un spectacol complet care a avut de toate si care m-a tinut in priza pe toata durata show-ului. Luminile,decorul,coregrafia,tonele de flacari si artificii s-au combinat perfect cu muzica celor de la Rammstein.

Nu ma pot abtine sa nu va spun ca la 4 metri de mine era Costi Ionita. :)

Link to comment
Share on other sites

Si eu am fost doar in ultima seara dupa ora 20.30 si am vazut doar Rammstein. Nu sunt fan al trupei insa pot spune ca a fost un spectacol complet care a avut de toate si care m-a tinut in priza pe toata durata show-ului. Luminile,decorul,coregrafia,tonele de flacari si artificii s-au combinat perfect cu muzica celor de la Rammstein.

Nu ma pot abtine sa nu va spun ca la 4 metri de mine era Costi Ionita. :)

 

In schimb, la Big 4 a stat de la un capat la altul al concertelor Viorel Moldovan (fostul mare fotbalist, pentru cine nu stie), iar la Rammstein o doamna in varsta de cel putin 80 de ani. Isi facea lumea poza cu ea.

In sfarsit, au fost trei zile despre care, daca nu ai fost acolo, chiar nu ai cum sa povestesti atat de bine incat sa surpinzi exact ceea ce s-a intamplat. Vorba lui Hetfield, s-a scris istorie si noi am avut un rol important in treaba asta. Pacat ca din urma nu vine mai nimic, iar in scurt timp nu vom mai avea la ce sa mergem.

Respect pentru toti parintii care si-au adus copiii sa vada un astfel de spectacol!

Link to comment
Share on other sites

Manowar: in afara de o voce absolut coplesitoare, am trait chinuri groaznice. Oribil. Nu mai vreau sa experimentez asa ceva.

 

Accept: Intr-adevar in Romania ce este un pic mai complicat si mai rafinat nu va prinde niciodata la mase. Pacat ca nu a fost si Udo, dar chitaristul Wolf Hoffmann a fost exceptional. Un chitarist mult subevaluat si nu foarte popular, dar din punctul meu de vedere unul dintre cei mai buni din lume si care trebuie obligatoriu studiat de catre orice tanar viitor chitarist. Anul acesta am avut ocazia sa vad doi dintre cei patru chitaristi pe care ii plasez pe primul loc (toti 4) in preferintele mele (Michael Angelo si Wolf Hoffmann) dar trebuie sa recunosc faptul ca Hoffmann m-a impresionat mult mai tare decat Angelo.

 

Rammstein: Trist. Cine stie cand vom mai vedea un show la fel de grandios. Cat de departe putem fi.......

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.