www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reparatii Midi Keyboard?


mihaimetal
 Share

Recommended Posts

Salut.

 

Am un keyboard (controller) midi cumparat de la musicstore.de.

 

Se conecteaza prin usb la pc prin care se si alimenteaza. Functioneaza bine, nu are nevoie de drivere (apare ca USB Audio Device).

Dar totusi are o problema. Dupa cateva minute de folosire se blocheaza... it hangs, it freezes. Si trebuie sa-i dau un off/on si sa restartez host softwareul sau dawul.

 

Nu stiu daca are vreo legatura dar chiar cand nu apas pe nimic trimite in continuu mesaje midi. (pare-se ca ar fi vorba de rotita de modulatie)

B1 01 00	Control Change   Modulation  0			 Channel 2 
B0 01 00	Control Change   Modulation  0			 Channel 1 
B1 01 01	Control Change   Modulation  1			 Channel 2 
B0 01 01	Control Change   Modulation  1			 Channel 1 
B1 01 01	Control Change   Modulation  1			 Channel 2 
B0 01 01	Control Change   Modulation  1			 Channel 1 
B1 01 00	Control Change   Modulation  0			 Channel 2 
B0 01 00	Control Change   Modulation  0			 Channel 1 
B1 01 00	Control Change   Modulation  0			 Channel 2 
B0 01 00	Control Change   Modulation  0			 Channel 1 
B1 01 01	Control Change   Modulation  1			 Channel 2 
B0 01 01	Control Change   Modulation  1			 Channel 1 
B1 01 00	Control Change   Modulation  0			 Channel 2

 

O fi de la usb? Se poate pune alimentator si are mufa de midi-out dar nu am cablu si nu pot testa.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Inainte sa-l returnezi, incearca sa instalezi driverul de pe pagina miditech.de (downloads) si asigura-te ca portul USB pe care se conecteaza clapa nu are bifat "Allow the computer to turn off this device to save power" (in Device Manager).

Desi as zice mai degraba ca firmware-ul e varza (si nici hardware-ul nu straluceste), caz in care il dai inapoi (producatorul nu ofera updates), mai pui un ban si iei ceva de la E-mu.

CC-urile alea nu-s suficiente cat sa dauneze grav transmisiei MIDI, dar demonstreaza "atentia" cu care e realizat produsul :)

Edited by Cycler
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Salut.

 

Am un keyboard (controller) midi cumparat de la musicstore.de.

 

Se conecteaza prin usb la pc prin care se si alimenteaza. Functioneaza bine, nu are nevoie de drivere (apare ca USB Audio Device).

Dar totusi are o problema. Dupa cateva minute de folosire se blocheaza... it hangs, it freezes. Si trebuie sa-i dau un off/on si sa restartez host softwareul sau dawul.

 

Nu stiu daca are vreo legatura dar chiar cand nu apas pe nimic trimite in continuu mesaje midi. (pare-se ca ar fi vorba de rotita de modulatie)

B1 01 00	Control Change   Modulation  0			 Channel 2 

B0 01 00 Control Change Modulation 0 Channel 1

B1 01 01 Control Change Modulation 1 Channel 2

B0 01 01 Control Change Modulation 1 Channel 1

B1 01 01 Control Change Modulation 1 Channel 2

B0 01 01 Control Change Modulation 1 Channel 1

B1 01 00 Control Change Modulation 0 Channel 2

B0 01 00 Control Change Modulation 0 Channel 1

B1 01 00 Control Change Modulation 0 Channel 2

B0 01 00 Control Change Modulation 0 Channel 1

B1 01 01 Control Change Modulation 1 Channel 2

B0 01 01 Control Change Modulation 1 Channel 1

B1 01 00 Control Change Modulation 0 Channel 2

 

O fi de la usb? Se poate pune alimentator si are mufa de midi-out dar nu am cablu si nu pot testa.

 

Daca iti trimite si pe canalul 2 atunci nu doar un parametru este trimis in mod eronat ci 2 parametri de control change.Este posibil sa ai un joc mecanic la rotitele de detune (sau ce le aloci tu ca parametrii )si de acolo sa trimita codurile respective.Incearca cu un alimentator exterior pentru ca porturile usb nu pot sustine cu o alimentare de calitate unele deviceuri externe mai ales daca ai cablul usb de peste 1,5 m.Daca nu ai interfata midi te pot ajuta cu un test -punem un alimentator si infigem o interfata midi in midi out si monitorizam keyboard-ul sa vedem daca mai trimite coduri midi aiurea.Bafta!

Edited by overdrive
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Le-am dat mail astora de la miditech.de si mi-au zis ca e un bug la primele versiuni de firmware. Care nu se poate rezolva software...

Singura solutie era sa schimb un chip. A costat 10 euro cu tot cu shipment dar pana-n Germania... de unde mi l-a adus un prieten zilele astea.

L-am schimbat repede ca nu a fost nevoie de lipituri... si a mers.

 

Deci Cycler a cam avut dreptate cu firmwareul varza. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.