www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Eric Clapton In Romania


Un Tobar
 Share

Recommended Posts

Muzicienii Eric Clapton ºi Steve Winwood, duoul al cãrui spectacol din Madison Square Garden (Londra) a fost nominalizat la douã premii Grammy, vin la Bucureºti, într-un concert care va avea loc pe 11 iunie 2010, pe stadionul de rugby din Capitalã, se aratã pe site-ul wereseric.com.

 

 

YAY!!

 

Este vorba de stadionul de la Casin unde a cantat Muse (si Massive Attack si Cohen din ce am inteles). E foarte misto locatia ca e loc perfect deschis si nu ai ecouri aiurea.

Link to comment
Share on other sites

sunt foarte curios cine organizeaza la noi nebunia si mai ales la cam cat se vor ridica biletele... si sper sa aduca sonorizarea lui !!!!

 

asa pachet mai rar ! Steve Winwood + Eric Clapton pe aceeasi scena ! aproape ca in vremurile de glorie cand cantau impreuna in BLIND FAITH !

 

Sunt curios si cu ce trupa de acompaniament vine....

 

Oricum - ASA CEVA NU TREBUIE RATAT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Sper din tot sufletul sa nu fie o TZEAPA !

 

Bafta organizatorilor !

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

iata ce playlist s-a prezentat, precum si componenta trupei:

 

Had To Cry Today

Low Down

After Midnight

Presence Of The Lord

The Shape I’m In

Glad

Well Alright

Tuff Luck

While You See A Chance

Key To The Highway

Midland Maniac

Crossroads

Georgia

Driftin’

How Long

Layla

Can’t Find My Way Home

Gimme Some Lovin’

Voodoo Chile

Cocaine

Dear Mr. Fantasy (encore)

 

Band:

Eric Clapton – guitar, vocals

Steve Winwood – vocals, Hammond B3, guitar

Chris Stainton – keyboards

Willie Weeks – bass

Steve Gadd – drums

Michelle John – backing vocals

Sharon White – backing vocals

Link to comment
Share on other sites

Guest chromeandsteel

a fost genial. singuru lucru care l-ar fi facut complet, pt mine, ar fi fost layla electric in loc de acustic

Link to comment
Share on other sites

Guest Nihilistul

Un concert bestial, atat pot sa zic. De la prima piesa si pana la sfarsit totul a sunat impecabil. Muzicienii au fost perfecti (nici nu cred ca se-asteapta cineva la altceva, avand in vedere ce nume erau pe scena). Winwood m-a marcat cu chitara. Sincer, nu m-asteptam sa-i dea atat de bine.

Link to comment
Share on other sites

Excelent concertul. De-ar fi durat mai mult...

Sonorizare impecabila. Zau. Bun, sa fiu circotas si sa spun ca a sunat CD si nu vinil? :) .

Cred insa ca e o idee proasta sa faci o jumatate din stadion, anume jumatatea dinspre scena cu scaune (yep, acolo am stat si eu). Parca se pierde ceva din atmosfera de concert de blues.

Link to comment
Share on other sites

mi-a placut foarte mult concertul in sine, felul in care s-a cantat...cat de profi a fost fiecare muzician de pe scena !

 

sunt cateva aspecte care nu mi-au placut si ar fi aiurea sa nu le spun... stiu ca nu sunt legate neaparat de muzica, dar tin mult de succesul unui concert...

 

1) disproportionat repartizate chioscurile de racoritoare. in zona tribunei nu era decat unul, si acela prost aprovizionat !

 

2) sa ceri 5 lei pentru un nenorocit de pahar cu apa ESTE O NESIMTIRE ABSOLUTA !!!! vad ca la acest gen de evenimente, cine are exclusivitate la vanzarea de bunuri, incearca in cel mai pur stil romanesc sa jecmaneasca lumea... inteleg ca vrei sa faci profit, dar sa incerci sa castigi aproape 1000 % la un produs... e ridicol...

 

3) prezentatoarea AIA... cine naiba o fi fost ea... s-o trimita organizatorii la reciclare profesionala... sa mai invete sa vorbeasca... a fost total ridicola prezenta ei pe scena.

 

4) nu pot sa nu remarc ca multi romani nu stiu sa fie punctuali la concert. Clapton canta deja de aproape 15 minute si lumea continua sa intre... Oricum, din ce am vazut din locul unde am stat, concertul se ppare ca a fost SOLD OUT si asta e bine ! desi la 19:50 cand am intrat in stadion, am vazut ca era plin doar pe jumatate...

 

acum doua consideratii strict legate de concertul in sine....

 

1) selectia pieselor putea sa cuprinda mai multe dintre hiturile grele ale lui Clapton si ceva piese emblematice din alte perioade din cariera sa...(as fi vrut sa aud FOREVER MAN, BAD LOVE, OLD LOVE, SUNSHINE OF YOUR LOVE, eventual ALL YOU LOVE).... mai ales ca venea pentru prima oara in Romania... revin la ideea ca poate ar fi fost bine sa fie sfatuit de organizatori(asa in mod discret !!! sau sa se intereseze chiar el in mod direct) ca ar fi bine sa cante mai multe diintre piesele devenite clasice... m-a surprins placut ca a ales VOODOO CHILE(cu un backing vocals uluitor !), CROSSROADS(intr-un aranjament inedit - iarasi bune vocile de backing), AFTER MIDNIGHT(mai aproape de maniera lui J.J. Cale). Winwood m-a lasat masca cu GEORGIA ON MY MIND(buna alegere, daca ne gandim ca in anii '60 era considerat una dintre cele mai bune voci de soul-blues din Anglia si un demn interpret al muzicii lui Ray Charles !). Clapton putea sa sara peste anumite piese cu usor parfum de POP MUSIC...

 

2) Principala mustrare pe care i-o aduc lui Clapton - NU A COMUNICAT DELOC CU PUBLICUL... sincer, la nivelul lui nu ma asteptam la asa ceva !!!

 

Mai ales dupa ce atmosfera dementa au creat americanii de la RICK ESTRIN & THE NIGHTCATS cu o seara inainte la Hard Rock Cafe !

 

dar poate ca asa a fost el mereu ??? sincer asta a fost pentru mine un mare punct in minus. IN REST A FOST SUPER ! Bine ca a venit macar acum si poate ca o sa-l mai vedem ??????

 

sper ca la GARY MOORE sa fie show-ul total !

 

in orice caz, Clapton ramane un mare muzician, un mare chitarist !

Link to comment
Share on other sites

Sincer si eu am ramas marcat de faptul ca nu a spus absolut nimic publicului, a spus decat "Thank you" dupa fiecare melodie si atat, foarte ciudat.Am impresia ca a vrut sa-l opreasca Steve Winwood la sfarsit sa salute publicul dar el doar a plecat.

Oricum nu asta e important, important e ca a fost un spectacol genial si ma bucur ca am fost acolo.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.