www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ca Sa Previn O Prostie Mare


Guest alexmaniac
 Share

Recommended Posts

Guest alexmaniac

Ma duc in weekend sa imi iau de la muzica mult dorita squier standard double fat strat. Vreau sa imi spuneti ce defecte poate avea ca sa pot sa le previn. Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Guest alexmaniac

Pana o sa imi iau amp o sa cant pe calc. Cum suna o doza dubla pe clean? M-am uitat la toate vidurile cu trupa mea preferata (Metallica) si am vazut ca desi nu cantau tot timpul cu mare distorsiune, bagau numai h-h cu 2 exceptii : One si inca una.) Sunt metalist dar as vrea sa pot sa cant si ceva clean. Tre sa le bag in amp (aia cu hh si aia cu hss) si sa vad ce imi place. E cel mai simplu asa, sa le testez. Dar spune te rog de ce defecte sa ma feresc?

Link to comment
Share on other sites

ca sa faci modificarea asta trebuie sa schimbi pickguardul (placa de plastic ce acopera o buna parte din chitara) si de care sunt prinse dozele. O asemenea piesa costa undeva in jurul a 20$ in SUA. La noi nu am vazut din pacate :)

Tu esti sigur ca au Fat strat sau double fat strat la proguitar? Oferta e mare dar stocul e ca peste tot : modest :)

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca pierzi mai mult daca nu ai nici un singel coil. Hummbucker-ul din neck n-o sa-l prea folosesti la metal, mai ales daca e stock o sa sune muddy si nedefinit cu distorsiune puternica. In schimb cu un single coil poti scoate sunete clean foarte cristaline. Cred ca ar trebui sa alegi HSS.

 

Oricum, daca o sa vrei sa schimbi dozele exista si minihummbuckere care incap in slot-uri de singel coil si exista si soapbar-uri care umplu locul unui hummbucker cu un single.

 

Eu mi-am schimbat radical parerea despre single coil in neck ( parere care era destul de proasta ) in momentul in care am incercat Squier-ul lui Cosu cu YJM...

 

Pentru metale oricum folosesti doza din bridge. Parerea mea e ca un hummbucker in neck e folositor doar daca e o doza foarte buna, ceea ce nu se poate spune despre dozele stock de pe Squier.

Link to comment
Share on other sites

Guest alexmaniac

Imi iau hss daca gasesc. Nu stiu ce fel de doze are cosu dar el a zis ca dozele de pe squier standard sunt mai bune ca la afinity. Pot sa schimb dozele mai tarziu si cat costa o doza dubla buna? Pierd garantia daca le schimb mai devreme? DAr jackson js1 ce ziceti de el? (P.S. Nu imi mai amintiti de warriorul ala ca nu vreau sa iau la mana a 2-a oricat de bine intretinut ar fi).

Link to comment
Share on other sites

JS1, daca nu gresesc, e rock bottom de la Jackson. So it's a no-no :)

 

O doza noua te costa de la $20 (rock bottom) pana la $100 (chestie de firma, adevarata).

 

Nu iti pierzi garantia daca schimbi doza, intreaba-i si pe ei. De altfel, am avut o asemenea discutie cu tipii respectivi.

 

Si n-are cine sa-ti reaminteasca, Warrior-ul a fost 'maritat' :)

Link to comment
Share on other sites

Guest alexmaniac

Cearny, pot sa te intreb acum ca ai vandut war-ul ce chitari electrice mai ai si ce doze tip de doze au? De ce ai vrut sa o vinzi, daca nu e prea personala intrebarea. Vroiai sa iti iei ceva mai scump nu?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.