www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cam Cum Trebuie Cantat Blues Pe Chitara !


marcianpetrescu
 Share

Recommended Posts

singura chestie care ma pune pe ganduri este cum a ajuns la o asa cariera albert collins ... it's too much overrated ... in afara de o frazare frumoasa interpretata ca o linie de voce si o dinamica buna a tonului nu prea mi-a placut deloc ... bending si vibrato , tehnica lasa de dorit pt ce nume are !

Link to comment
Share on other sites

pe mine, unul, nu ma pune deloc pe ganduri si nu mi se pare cel mai bun exemplu.

 

albert collins (master of telecaster) este un caz ceva mai special. in primul rand, canta intr-un acordaj propriu, motiv pt. care trebuia sa foloseasca in permanenta un capodastru iar in pozitiile superioare, din aceasta cauza, este foarte greu pt. chitaristii care canta in acordaj normal, sa faca benduri, lungimea corzii fiind prea scurta. se vede si din videoclip, precum si din alte cantari, ca facea eforturi ca sa intinda coarda iar la capitolul explicatii, e cam pe alaturi.

 

desigur, el este considerat un mare artist, dar, in general, are pe altii in spate care-i fac partea de acompaniament iar ca parte solistica, e o chestie legata de gustul ascultatorului. canta cu vocea bine, dar cu chitara, dp meu dv, e ceva mai "usor". promovarea a fost "grea", avand o imagine excelenta, dar asta e o chestie de marketing.

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

si eu sunt fan albert collins. Nu e el un bluesman de mare referinta,n-a influentat cat Robert Johnson,n-a compus cat Dixon,nu lickuieste asa rapid ca Johnny Winter sau SRV,nici nu striga ca Waters dar...e chitaristul cu cel mai curat,articulat,sensibil si eficient stil de a canta blues la electrica.

http://www.youtube.com/watch?v=T0mXWy0aHYQ

Ca sa puteti sa-l apreciati cu adevarat nu e suficient sa-l ascultati pe youtube,macar vreo doua albume si doua concerte sa ascultati.

Link to comment
Share on other sites

si eu sunt fan albert collins. Nu e el un bluesman de mare referinta,n-a influentat cat Robert Johnson,n-a compus cat Dixon,nu lickuieste asa rapid ca Johnny Winter sau SRV,nici nu striga ca Waters dar...e chitaristul cu cel mai curat,articulat,sensibil si eficient stil de a canta blues la electrica.

http://www.youtube.com/watch?v=T0mXWy0aHYQ

Ca sa puteti sa-l apreciati cu adevarat nu e suficient sa-l ascultati pe youtube,macar vreo doua albume si doua concerte sa ascultati.

 

daca stilul ala IMPIEDICAT, la tine se numeste articulat, atunci inseamna ca avem o problema de limbaj si de perceptie, iar daca albert collins are un stil "sensibil", atunci ce mai putem spune despre b. b. king sau despre peter green?

 

 

eu as vrea sa-l vad si sa-l aud pe acest bluesman care se numeste albert collins, luand macar un singur acord pe chitara, dar, probabil ca chiflele pe care le da in concerte sunt deosebit de eficiente.

 

unde mai pui ca, dp meu dv, acest personaj, ca si john lee hooker, de altfel, nu reprezinta decat niste tipi total INFATUATI, dar care s-au bucurat de o buna promovare si, dupa cum se vede, multi au "pus botu'".

 

scuza-ma, eu nu sunt fan albert collins, dar am parcurs suficient de mult material audio, video si scris, pt. a-mi forma o parere pertinenta despre acest personaj. bineinteles ca este subiectiva, dar cand cineva cu pretentii de cunoscator, vine si mi-l arunca in fata ca pe un mare MODEL de chitarist de blues, simt nevoia ca trebuie sa iau o anumita atitudine si sa-mi fac cunoscut punctul de vedere, adica as fi pus titlul: "cam cum NU trebuie cantat blues pe chitara. invatati de la inegalabilul..." :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

daca stilul ala IMPIEDICAT, la tine se numeste articulat, atunci inseamna ca avem o problema de limbaj si de perceptie, iar daca albert collins are un stil "sensibil", atunci ce mai putem spune despre b. b. king sau despre peter green?

 

 

eu as vrea sa-l vad si sa-l aud pe acest bluesman care se numeste albert collins, luand macar un singur acord pe chitara, dar, probabil ca chiflele pe care le da in concerte sunt deosebit de eficiente.

 

unde mai pui ca, dp meu dv, acest personaj, ca si john lee hooker, de altfel, nu reprezinta decat niste tipi total INFATUATI, dar care s-au bucurat de o buna promovare si, dupa cum se vede, multi au "pus botu'".

 

scuza-ma, eu nu sunt fan albert collins, dar am parcurs suficient de mult material audio, video si scris, pt. a-mi forma o parere pertinenta despre acest personaj. bineinteles ca este subiectiva, dar cand cineva cu pretentii de cunoscator, vine si mi-l arunca in fata ca pe un mare MODEL de chitarist de blues, simt nevoia ca trebuie sa iau o anumita atitudine si sa-mi fac cunoscut punctul de vedere, adica as fi pus titlul: "cam cum NU trebuie cantat blues pe chitara. invatati de la inegalabilul..." :)

e parerea ta si ti-o respect.Cand e vorba blues nu poti fi decat subiectiv si foarte putin tolerant...de exemplu tu nu-l inghiti pe Albert Collins asa cum eu nu-l inghit pe Steve Ray Vaughn,desi am incercat, sau cum ii consider pe B.B.King si Clapton mult supraevaluati...depinde care cum rezoneaza cu fiecare.Desigur ,stilul lui albert king nu e atat de sau in acelasi fel "sensibil" ca cel al lui Peter Green.Poate m-am lasat gresit inteles ,insa cred ca e un amalgam bine echilibrat si complet al adjectivelor pe care le-am enumerat.Sunt un fan al lui dar nu e bluesman-ul meu preferat.Mai mult n-am ce sa zic...pur si simplu imi place mult si mai cred ca n-ai avut destul rabdare cu el.Poate n-a fost un om perfect dar numai INFATUAT nu cred ca a fost...ba chiar un om foarte modest ,simplu fara multa carte dar cu mult feeling.

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

e parerea ta si ti-o respect.Cand e vorba blues nu poti fi decat subiectiv si foarte putin tolerant...de exemplu tu nu-l inghiti pe Albert Collins asa cum eu nu-l inghit pe Steve Ray Vaughn,desi am incercat, sau cum ii consider pe B.B.King si Clapton mult supraevaluati...depinde care cum rezoneaza cu fiecare.Desigur ,stilul lui albert king nu e atat de sau in acelasi fel "sensibil" ca cel al lui Peter Green.Poate m-am lasat gresit inteles ,insa asta cred ca e un amalgam bine echilibrat si complet al adjectivelor pe care le-am enumerat.Sunt un fan al lui dar nu e bluesman-ul meu preferat.Mai mult n-am ce sa zic...pur si simplu imi place mult si mai cred ca n-ai avut destul rabdare cu el.Poate n-a fost un om perfect dar numai INFATUAT nu cred ca a fost...ba chiar un om foarte modest ,simplu fara multa carte dar cu mult feeling.

 

auzi, stii ceva? cu tot respectul de care sunt in stare, dar chiar ma apuca dracii cand aud din astia ca voi, care imi spuneti ca unii precum b.b. king sau eric clapton sunt supraevaluati! tu imi spui mie sa am rabdare cu un vacar in ale cantatului la chitara, precum collins? puiule, masoara-ti cuvintele! ne despart distante mult prea mari in ceea ce priveste ascultatul si intelegerea blues-ului! nu vreau sa te jignesc, dar asta constat dupa declaratiile tale. chiar daca nu am avea aceleasi gusturi (desi nici eu nu il apreciez in mod deosebit pe srv, dar ala, macar, stia sa cante al naibii de bine, blues, la chitara) vin si te intreb: ai ascultat tu, cu atentie, perioada cream a lui eric clapton, pt. a-mi spune mie ca e supraevaluat? ai inteles tu vreodata, ce contributie imensa a adus acest chitarist in blues-ul electric, de vreme ce insusi hendrix il intreba pe chass chandler, daca il va intalni pe clapton, daca va veni in anglia? l-ai ascultat tu pe b.b. king in tinerete, pt a-mi spune mie ca e supraevaluat? l-ai ascultat si inteles tu pe unul dintre cei mai mari chitaristi de blues actuali, cum ar fi joe bonamassa, in ceea ce canta si declara? ai ascultat tu, cu atentie, chitaristi de blues precum alvin lee sau dave clem clempson, pt a-mi tine mie speech-uri despre rabdarea de a asculta un impostor (in ale chitarei) precum albert collins sau altii ca el? apuca-te dragule si asculta (pt ca eu il ascult pe clapton si pe altii ca el, de vreo 40 de ani si tot nu ma satur!) si intelege cu adevarat ceea ce inseamna blues cantat pe chitara electrica si abia dupa aia, incearca sa dai sfaturi! :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Eu prima data am auzit de el in catalogu Fender de mai demult ... dupa care l-am vazut Live cu Gary Moore si ma gandeam ce dracu cauta ala pe scena cu Gary Moore ...

, adica , daca s-ar face asa un jam la Mamu ar fi OWNED pe fatza !

 

De fapt asta e si mai pe fatza

!!! adica , sa fim seriosi .... Edited by Alex_Strat69
Link to comment
Share on other sites

macar, stia sa cante al naibii de bine, blues, la chitara) vin si te intreb: ai ascultat tu, cu atentie, perioada cream a lui eric clapton, pt. a-mi spune mie ca e supraevaluat?

 

cream e una din formatile care le iubesc si "spoonfull" in varianta live interpretata de cream a fost o perioada buna piesa mea preferata, iar albumul "from the cradlle" al lui clapton e unul dintre albumele mele preferate de blues....dar tot sunt de parere ca eric clapton e supraevaluat. Si inca o parere personala care stiu ca o sa te revolte:"Cream" a fost o trupa extraordinara datorita lui Jack Bruce in primul rand...singurii care au stiut sa scoata ce e bun din clapton au fost bruce si mayall.Clapton de unul singur n-a fost in stare de mai nimic.

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

cream e una din formatile care le iubesc si "spoonfull" in varianta live interpretata de cream a fost o perioada buna piesa mea preferata, iar albumul "from the cradlle" al lui clapton e unul dintre albumele mele preferate de blues....dar tot sunt de parere ca eric clapton e supraevaluat. Si inca o parere personala care stiu ca o sa te revolte:"Cream" a fost o trupa extraordinara datorita lui Jack Bruce in primul rand...singurii care au stiut sa scoata ce e bun din clapton au fost bruce si mayall.Clapton de unul singur n-a fost in stare de mai nimic.

bravo! se vede ca te pricepi! acest mod de sustinere a cauzei tale nu pot sa-l calific, cu parere de rau, decat INFANTILIST! nu ma mai mira deloc faptul ca esti fan declarat al lui albert collins. oricum, daca ai ajuns sa faci comparatie intre acest personaj si eric clapton, e grav. mai precis, nu cred ca discernamantul este factorul determinant in cazul tau. e si normal, nu esti singurul si asta, eu consider ca se intampla, din cauza volumului foarte mare de informatii de ordin muzical, caruia nu-i puteti face fata si care genereaza, evident, tot felul de pareri confuze si aberante!

 

PS. iti recomand (desi n-ar trebui) o carte numita Clapton, scrisa de ioan big si aparuta prin 2001, poate te mai dumiresti un pic. si, asa, ca o idee, clapton a fost cooptat de john mayall, tocmai datorita valorii sale formidabile la vremea respectiva! nu mayall l-a facut mare pe clapton! clapton era deja mare acolo, in anglia, cand a ajuns in bluesbreakers! daca citesti cu atentie coperta albumului "A hard road", vei vedea ca pe ea scrie John Mayall and The Bluesbreakers WITH ERIC CLAPTON! atat clapton cat si peter green au ajuns asa de mari la vremea respectiva, pt. ca au studiat, distilat si promovat genul muzical numit blues, asa cum nimeni nu o mai facuse vreodata (chiar daca era inspirat din muzica traditionala a celor de peste ocean, acest gen nu mai fusese cantat cu o asemenea forta, tehnica si sensibilitate, pana atunci!). iar denumirea de "Cream" a fost data TOCMAI pt. a sugera existenta a trei mari personalitati muzicale in aceasta trupa: Bruce, Baker si CLAPTON! si tot asa, ca o informatie interesanta a propos de cine si cum scoate ce-i mai bun din cineva: sa stii ca de acest aspect se ocupa, in general, managerul trupei, care era la ora respectiva, la cream, Felix Papallardi, nicidecum jack bruce! desigur, insusi clapton declara, la vremea respectiva, ca s-a simtit stimulat de prezenta si actiunea celorlalti doi membri ai trupei, dar, banuiesc ca, aceasta stimulare a fost reciproca! oricum, ca rezultate ulterioare trupei cream, obtinute, clapton ii cam depaseste pe ceilalti doi. si asta o constata unul ca mine, care sunt fan consacrat. si asta ti-o spune unul ca mine care este mare fan, atat jack bruce cat si ginger baker.

si tot asa, ca o recomandare, pt ca tot veni vorba de blues electric. vezi ca, prin '74, dupa disparitia din viata muzicala de aproape doi ani, avuta din cauza abuzului de droguri, eric clapton inregistreaza un succes deosebit cu albumul de blues live intitulat "EC was here". oare tot jack bruce l-o fi influentat? asta ca sa nu mai amintesc de "sessions for robert j.", album de pe la mijocul anilor 2000, in care clapton isi defineste la modul superlativ, calitatile fulminante de chitarist si vocalist de blues.

 

@legion draga, nu stiam ca te pricepi si la blues!

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Nu stiam ca trebuie sa fii bucatar pentru a spune daca o mancare are gust bun sau nu. Ca sa nu mai spun ca-s tare curios de unde ai tu idee ce artisti apreciez si in ce cantitati.

 

Dar stiu ca unii oameni sunt complet lipsiti de bun-simt. Punct.

Link to comment
Share on other sites

ca sa lamurim lucrurile: s-a propus initial, un subiect legat de ridicarea in slavi a lui albert collins, despre modul grozav in care canta blues la chitara electrica si eu am dat niste argumente IN DEFAVOAREA acestui personaj. s-a gasit cineva, bineinteles, pt. ca e vorba de un forum, care m-a combatut cu niste argumente, consider eu, puerile. puerile sau nu, si-a spus omul parerile si le-a argumentat cu cat stie si poate el.

i-am ripostat cu argumentele mele, dar nu v-am vazut pe niciunul in afara de @AlexStrat69, discutand la obiect!

 

@legion, rugamintea mea este: daca atat tu, cat si @mihaitarta, aveti ceva de spus despre acest subiect, incercati sa o faceti IN LEGATURA CU SUBIECTUL RESPECTIV! nu va obliga nimeni sa cititi ceea ce nu va intereseaza, nici sa faceti considerente de alta natura. nu de altceva, dar daca eu voi avea nevoie de parerile voastre legate de alte domenii, puteti fi convinsi ca nu voi ezita vreo clipa sa vi le cer, desi sunt convins ca nu ma bucur de simpatia voastra, asa cum nici voi nu va bucurati de a mea! (alt) punct!

Link to comment
Share on other sites

ca sa lamurim lucrurile: s-a propus initial, un subiect legat de ridicarea in slavi a lui albert collins, despre modul grozav in care canta blues la chitara electrica si eu am dat niste argumente IN DEFAVOAREA acestui personaj. s-a gasit cineva, bineinteles, pt. ca e vorba de un forum, care m-a combatut cu niste argumente, consider eu, puerile. puerile sau nu, si-a spus omul parerile si le-a argumentat cu cat stie si poate el.

i-am ripostat cu argumentele mele, dar nu v-am vazut pe niciunul in afara de @AlexStrat69, discutand la obiect!

 

@legion, rugamintea mea este: daca atat tu, cat si @mihaitarta, aveti ceva de spus despre acest subiect, incercati sa o faceti IN LEGATURA CU SUBIECTUL RESPECTIV! nu va obliga nimeni sa cititi ceea ce nu va intereseaza, nici sa faceti considerente de alta natura. nu de altceva, dar daca eu voi avea nevoie de parerile voastre legate de alte domenii, puteti fi convinsi ca nu voi ezita vreo clipa sa vi le cer, desi sunt convins ca nu ma bucur de simpatia voastra, asa cum nici voi nu va bucurati de a mea! (alt) punct!

Imi cer scuze daca am deranjat pe cineva cu interventiile mele, dar mi-e chiar ciuda ca pe RGC nu se pot purta discutii civilizate, ca si pe alte forumuri de chitaristi de afara (ex: mylespaul si altele asemenea) sau chiar si romanesti(xbass). Aici (aproape)intotdeauna trebuie sa se ajunga la tziganeala si la "name-calling"

Mare pacat...

Link to comment
Share on other sites

StratMan: tu ceea ce vrei sa argumentezi argumentezi bine. Singura problema e ca te agiti prea tare, vrei sa iti ascultam argumentele spuse de tine intr-un mod mult prea dur...ca si cum altii nu ar trebui sa aibe alte pareri. Dar asta e opinia mea, daca imi dai voie :)

 

Acum...

Trebuie insa sa spun si eu ca e greu sa il depasesti pe SRV sau pe Clapton ... cel putin pe ultimul cred ca nici in 100 ani nu va fi depasit. Are mult in spate, cateva trupe, cateva mii de melodii, genuri desi abordate intr-o maniera diferita, rezultatul este de fiecare data exceptional, etc. Faptul ca Clapton e un nume si se face si publicitate prin numele lui...e dreptul lui, a muncit pentru asta!

Link to comment
Share on other sites

Salut, In ultima vreme studiez bluzului mai de aproape si relativi 'principali' esponenti lui. Pe de o parte il sustin din plin pe stratman, daca analizam insine chitaristu, adica ce a adus la blusului respectiv ca 'espresie', ca 'sound', ca 'tecnica' si in sfarsit compositile insine cu armonia aferente. Aici are dreptate deplina, Albert Collins cu toata buna vointa este un chitarist mediocru rao, fata de cei numiti mai deasupra de stratman, de pe alta parte nu se poate zice ca nu este un chitarist particolar, adica felul lui de a canta nu se vede in fiecare zi si intradevar find ca suntem multi cu cultura diferita (vorbesc de acea musicala) si de ce nu, gusturi diferite, nu trebuie esclus ca poate sa placa si albert collins la alti. Asa ca nu cred ca trebuie facut un mare necaz de acest, DAR, cu siguranta, e eronat sa se zica ca este: e chitaristul cu cel mai curat,articulat,sensibil si eficient stil de a canta blues la electrica. aici, andjar ai gresit cu frasa asta, si tu vezi intrun fel prea subjectic situatia creatasi dupa replica respectiva. In rest fiecare cred ca este liber sa asculte ce vrea, SAU CE I PLACE MA ROG.

CONCLUSIONEZ: Cu siguranta albert collins nu are: cel mai curat, articolat in niciun caz, sensibil (interpretabil aici), eficient :) stil de a canta blues DAR poate sa fie placut sa se observe ca chitaristu respectiv totusi se esprima fara sa tina in considerare TABU' clasici al bluesului, acest il face UNIC de asta cred ca a gasit o fascie de fanuri care au inteles ce vrea sa zica.

Numai de bine

 

 

PS. uitasem....sa traiasca SRV!!! :):)

Link to comment
Share on other sites

chiar nu doream sa mai intervin...si sa ma dau invins.Nu vreau sa contrazic pe nimeni pana la

urma.Da,a doua oara cand o spun ...am exagerat poate cu fraza"cel mai.." de elogiere a lui

Collins...nu credeam ca va sari la gatul meu de parca as fi laudat un tradator de tara. Ce vreau

sa se intelega ar fi parerea mea despre Albert Collins care cred ca a fost un bluesman

adevarat,care a ciupit de corzile acelea exact cum trebuie in contextul blues-ului.Poate am eu o

slabiciune mai mare pentru chitaristii DE BLUES ca Albert Collins, Albert King ,Peter Green sau

B.B.,cu un stil mai sensibil,minimalist si mai temperat de a face solouri...pentru ca asemeni

maestrului Marcian Petrescu care a intitulat sugestiv topicul asta, sunt de parere ca poate stilul

lui Collins ar fi unul dintre standardele de "cam cum trebuie cantat blues pe chitara".

Da ,sunt SRV sau Gary Moore chitaristi extraordinari dar ca artisti de blues nu sunt peste Collins.

 

Revenind la stratman si clapton...dgeaba,Clapton in ultimi aproape 40 de ani n-a mai aratat nimic

valoros in afara de unpluged-ul ala memorabil,un album bunicel"From The Cradle",cateva jam-uri bune

cu altii , si in rest doar cateva sclipiri in multa mediocritate.

in care clapton isi defineste la modul superlativ, calitatile fulminante de chitarist si VOCALIST

de blues

calitati de vocalist?doar pe john mayall si pe skip james i-a intrecut la capitolul asta.

 

P.S. Ce naiba fratilor...sa arunci in noroi intr-un mare suflet numit Collins ca ar fi mediocru si

vacar...inseamna ca v-a corupt chitaristica cum a inceput sa ma corupa si pe mine de cand m-am

luat de chitara.Nu ma mai uit cu aceeasi scarba la Malmsteen , Zack Wylde sau Vai....SEMN RAU! LOL

Link to comment
Share on other sites

Dupa un oarecare episod , imi propusesem sa numai scriu nimic in forum dar totusi doresc sa atrag atentia unui singur lucru.

Blues-ul este o stare de spirit.In opinia mea, nu cred ca un chitarist este mai bun decat altul pentru ca fiecare se expune cu propriul lui still.Dar este adevarat ,ca un chitarist care stapaneste instrumentul tehnic,cu siguranta nu poate avea niciun fel de inhibitii in ceea ce priveste imaginatia.

Sper ca nu am suparat pe nimeni cu cele spuse de mine.Este doar o opinie si trebuie considerata ca atare.Nimic mai mult.

Link to comment
Share on other sites

 

Penibil. Desigur... Simona Senzual, Florin Salam, Tarky, Tarfa masculina ( nu mi vine in minte numele "ei" acu) sunt niste oameni deosebiti, niste adevarati artisti neintrecuti modele demne de urmat pt. ca....aprar la televizor si "au facut ceva". :)

Prost exemplu dupa parerea mea. Nu tot ce-i cunoscut/laudat/etc. e si bun.

Edited by Coffee
Link to comment
Share on other sites

Guest adym_2000

E drept ca gusturile nu se discuta dar faptul ca andjar considera drept mediocra activitatea muzicala a lui Clapton in ultimii 40 de ani, avand in schimb o mare admiratie pentru "maestrul" Albert Collins ma face sa cred ca are ceva probleme de perceptie a fenomenului. E drept ca Albert Collins ocupa un loc insemnat in Hall of Fame-ul lui andjar dar totusi Clapton este singurul muzician cu trei aparitii in Rock and Roll Hall of Fame (cu Cream, Yardbirds si ca artist individual). Este un motiv, pe langa multele altele foarte argumentate ale lui Stratman( :) ), pentru care chiar n-ar trebui sa pierdem timpul in a face o comparatie intre un muzician mediocru si din punctul meu de vedere (Albert Collins) si un muzician complet si cu o foarte mare contributie la promovarea blues-ului cum este Clapton.

Cat despre postul lui onrewind nu am decat un cuvant: penibil!

Link to comment
Share on other sites

Cat despre postul lui onrewind nu am decat un cuvant: penibil!

 

si.. cum nu stiu sa dau quote la 2 posturi, raspund si la celalalt "penibil"

 

poate nu ati inteles foarte bine la ce se referea postul meu.

nu am sugerat nicidecum ca tot ce e cunoscut e bun sau altceva de genul acesta.

 

ceea ce sugerez e ca iti poti permite un apelativ de genul "vacar in ale chitarei' atunci cand ceea ce faci tu, in ale chitarei, depaseste, sau macar e egal, cu ca a facut respectivul 'vacar'. dpdv al bunului simt, nici macar atunci.

 

necunoscandu-i nici pe albert collins nici pe stratman, am dat si eu pe google, cum am fost instruit in repetate randuri de alti colegi forumisti. asta mi-a iesit la rezultate. :-??

 

irelevant pentru postul acesta al meu daca clapton e mai tare ca srv sau moore decat collins. era o simpla atragere a atentiei ca poate ca ar trebui sa ne vedem lungul nasului si sa nu insultam oameni care au lasat ceva in urma, in ale chitarei.

 

ca sa fiu in ton cu celalalt off-topic deja pornit, great people discuss ideas, small people discuss other people. era mai lung, dar am sintetizat.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.