www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ma Ajuta Cineva Cu Niste Pareri?


 Share

Recommended Posts

De ceva timp am ganduri serioase sa cumpar un Epiphone Les Paul Standard dar intr-o zi ma uitam intr-o doara pe thomann si am gasit chitara asta. Spre deosebire de LP care e din clasa medie asta este din clasa de jos. E un SG G-310 de 150euro vopsit frumos (foarte frumos) dar pretul isi spune cuvantul. Am ascultat cateva intregistrari facute cu ea si suna foarte murdar si infundat ceea ce nu pot sa spun ca m-a impresionat. Si din ce reviewuri am citit nici nu sta acordata prea bine si nici la partea electrica nu straluceste.

 

Acum nu prea stiu ce sa fac. M-ar tenta sa iau SG-ul si sa mai investesc niste bani in el daca as sti ca la sfarsit m-as alege cu o chitara care si arata si suna deosebit. Dar din moment ce nu m-am prea ocupat cu modificatul chitarelor am zis sa mai cer niste pareri.

 

Stiu ca lemnul din care e facut corpul are un grad de importanta in calitatea sunetului obtinut dar daca as pune un set de doze bune pot compensa calitatea mai slaba a lemnului? Si ce doze mi-ati recomanda pentru acest model?

 

Deasemenea, m-ar interesa niste sugestii pentru problema cu acordajul. Se merita o investitie intr-un set bun de cheite eventual cu locking mechanism (grover de ex?)? Si in ce masura influenteaza nutul sunetul si performantele chitarii? Din ce spun cei de la Graph Tech pe siteul lor tinzi sa crezi ca nutul si bridgeul sunt sufletul chitarii. In ce masura e adevarat asta?

 

Legat de partea electrica, sincer sa fiu nu prea stiu mai nimic. E posibil ca dozele sa nu scoata potentialul adevarat din cauza firelor si potentiometrelor de calitate mai redusa?

 

REZUMAT: Merita sa investesc in SG sau sa raman la LP. Daca da in ce sa investesc?

Edited by Serban Andrei
Link to comment
Share on other sites

Diferenta cea mai mare e lemnul, apoi ar mai fi dozele.

 

LP: mahogany body, maple top, mahogany neck

SG: alder body, bolt-on mahogany neck

 

Daca iti place forma de SG, mai bune ar fi astea:

http://www.thomann.de/gb/vintage_vs6_eb.htm

http://www.thomann.de/gb/epiphone_sg_g_400_eb.htm

Link to comment
Share on other sites

In nici un caz SG-ul ala, este entry level un fel de Squaier Kitty, daca vrei serios sa cantzi la chitara ia un Epi Les Paul Standard, la ala nu trebuie sa schimbi dozele decat daca la un moment dat ajungi sa crezi ca vei canta pe scena, dar si atunci se descurca cu succes si asa cum este. Problema aici este ce forma preferi tu, de Les Paul sau de SG? care-tzi place mai mult , e chestie si de gust si de sound, ca suna diferit, in rest daca iei Epi in aceashi gama de pretz ai aceashi calitate, dar daca tu compari Epi Les Paul Standard cu Emilli the strange, e clar diferentza mare de calitate intre ele, sper ca te-a ajutat cu ceva si nu uita la chitari trebuie sa compari chitarile de la acelashi brand cam pe aceashi gategorie de pretz, nu sa iei una de nivel mediu si sa o compari cu una de nivel slab, plus ca la cat mai bagi in doze si restul mofturilor, ajungi direct la cat te costa una bunicica, daca mai pui in calcul si schimbarea dozelor si a altor componente care le plateshti la un meserias e posibil sa depasesti ca pretz, asga ca mergi pe una care-tzi place si nu te mai gandii la una slaba pe care apoi tu sa o faci buna prin inlocuirea diverselor elemente.

Link to comment
Share on other sites

In nici un caz SG-ul ala, este entry level un fel de Squaier Kitty, daca vrei serios sa cantzi la chitara ia un Epi Les Paul Standard, la ala nu trebuie sa schimbi dozele decat daca la un moment dat ajungi sa crezi ca vei canta pe scena, dar si atunci se descurca cu succes si asa cum este. Problema aici este ce forma preferi tu, de Les Paul sau de SG? care-tzi place mai mult , e chestie si de gust si de sound, ca suna diferit, in rest daca iei Epi in aceashi gama de pretz ai aceashi calitate, dar daca tu compari Epi Les Paul Standard cu Emilli the strange, e clar diferentza mare de calitate intre ele, sper ca te-a ajutat cu ceva si nu uita la chitari trebuie sa compari chitarile de la acelashi brand cam pe aceashi gategorie de pretz, nu sa iei una de nivel mediu si sa o compari cu una de nivel slab, plus ca la cat mai bagi in doze si restul mofturilor, ajungi direct la cat te costa una bunicica, daca mai pui in calcul si schimbarea dozelor si a altor componente care le plateshti la un meserias e posibil sa depasesti ca pretz, asga ca mergi pe una care-tzi place si nu te mai gandii la una slaba pe care apoi tu sa o faci buna prin inlocuirea diverselor elemente.

 

Observatia asta am facut-o si eu. Calitatea LP-ului este net superioara SG-ului de la lemn pana la doze si cheite. Ce m-ar interesa e parerea celor care si-au modificat chitarile (doze,cheite,etc.) si sa aflu daca pot elimina diferenta de calitate cu 100~150 euro investiti in plus.

 

De cantat nu am cantat decap pe LP si mi-a placut. Sunetul sgului il stiu doar din inregistrari care variaza dramatic in de la una la alta. Voi merge prin magazinele de specialitate la primul drum prin bucuresti sa testez si un sg sa imi fac o idee mai clara.

Link to comment
Share on other sites

Observatia asta am facut-o si eu. Calitatea LP-ului este net superioara SG-ului de la lemn pana la doze si cheite. Ce m-ar interesa e parerea celor care si-au modificat chitarile (doze,cheite,etc.) si sa aflu daca pot elimina diferenta de calitate cu 100~150 euro investiti in plus.

 

De cantat nu am cantat decap pe LP si mi-a placut. Sunetul sgului il stiu doar din inregistrari care variaza dramatic in de la una la alta. Voi merge prin magazinele de specialitate la primul drum prin bucuresti sa testez si un sg sa imi fac o idee mai clara.

 

daca ai oroc sa prinzi la mana a 2-a nishte doze bune care sa-tzi placa, nishte chei de chitara ( numai daca este cazul) de obicei sunt bune si cele ce vin pe chitara, eventua daca e nevoie dupa un swich sau potentziometre mai bune, de obicei la chitarile astea direrentza de pretz este facute de partea hardware si electrica, care sunt de o calitate mai slaba, atunci da potzi sa o inbunatatzesti cu 150 euro, dar daca trebuie sa cumperi de noi si dozele si restul te va costa mai mult , mai trebuie sa ai in vedere ca este posibil deshi ai pus doze mai bune sa nu-tzi placa totushi cum suna. De aia daca vrea cineva una mai bine sa incerce prin magazinele de specialitate sau la colegi de pe forum care sunt posesori de asha ceva sau au la vanzare asha ceva, este cea mai simpla modalitate sa vezi daca-tzi place sau nu, unii le iubesc si altzi le urasc, nu este o chestie unanima ca la Strat si LP unde indiferent ce ai ai vrea sa ai si cealalta chitara reprezentativa. Acum fiecare stie daca merita sa ia o chitara mai slaba si sa bage diferentza de bani in modificari sau mai bine merge si incearca una de nivel superior si o cumpara exact pe aia care-i si place cum suna si ii sta in mana si unde stii ca itzi place ce ai cumparat fara sa mai stai sa te gandesti ca o iei, o modifici si poate nici nu-tzi place in final.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.