www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre Chitarele Vorson


Guest bart
 Share

Recommended Posts

buna ma intereseaza sa imi cumpar o chitara electrica si am dat de firma vorson... (numele asta nu-mi spune prea multe) si am cautat pe google ca prostu si nu am gasit nimic ... daca un user sau cineva care a cantat pe o chitara electrica de la vorson imi poate spune cate ceva despre ele as aprecia ...

eu sincer m-am orientat spre:

http://powerstate.ro/FILES/HUN/VORSON/gitar/TREMOLOS/VS-90%20TMCS1.html

sau ceva de genu asta

http://powerstate.ro/FILES/HUN/VORSON/gitar/TREMOLOS/EDG-48.html

si asta: (stiu ca nu e de firma vorson dar nu vreau sa deschid 1000 de topicuri numai pentru o chitara)

http://powerstate.ro/FILES/HUN/POWERSTATE/GITAR/PV112-BS.html

si cum adica la aia de mai sus "Distortion incorporat MB11" ???

 

repet:daca poate sa-mi spuna cineva ceva despre aceste chitari ..daca sunt bune sau nu ...,oricum eu vreau sa-mi iau una din alea trei numa de invatat sa stiu cat de cat sa cant la chitara urmand ca peste un an, doi sa imi iau una mai scumpa..

 

app. si ca sa nu mai deschid un alt topic...la ampu asta:

http://powerstate.ro/FILES/HUN/POWERSTATE/KOMBOK/pg10g.html

la descriere zice : Combo pt. chitara, putere 10W. Difuzor 1x5", potentiometru volum, egalizare pe 3 benzi +-12dB. Distortion incorporat (recomandat pt. studiu acasa).

si cand zice distortion incorporat asta inseamna ca are la efecte distortion si clean? sau cum?

Edited by bart
Link to comment
Share on other sites

Te rog nu mai pune URL-urile in CODE ca nu le mai transforma forumul in achor (which is the whole point).

 

Anyway, da, distorsiune incorporata in chitara e ca si cum ai avea o pedala in ea si o poti controla cu mana in timp ce canti (spre deosebire de cu piciorul cand e pe podea). "Pe vremuri" se intalneau mai des chitare cu efecte incorporate precum fuzz, chorus, wah etc. Partea buna e ca ai acces rapid la parametrii efectului, partea proasta e ca daca nu-ti place e mai greu de schimbat.

La amplificator e la fel: are canal "clean" si "drive" (distorsionat).

Link to comment
Share on other sites

ok scuze pentru code... deci care din alea 3 sunt mai potrivite pentru mine (ma refer la chitari)

Edited by bart
Link to comment
Share on other sites

:)) da ma da' cineva trebuie sa aiba sau sa fi pus odata mana pe una din asta .... sau sa auda despre firma asta ..nu stiu.... speranta moare ultima....
Link to comment
Share on other sites

tocmai am sunat la ei sunt f. de treaba i-am zis ce chitara ma intereseaza si ma tot intreba ce culoare vrei left handed,right ti-o pastrez sa vi dupa ea, vo trimit ...si le-am dat numaru de tel si suna la depozit si o zis ca ma suna inapoi ... mda :)

p.s si-au inchis magazinu din cluj .... :) damn it trebe sa ma duc pana in turda..

in fine din punctul meu de vedere is ok :)

Link to comment
Share on other sites

Cort aveau la nishte modele mai vechi efecte incororate in corpul chitarii, Danelectro la fel la modelul danelectro dano blaster, din cate stiu de la oameni de dincolo care au avut si incercat sunt destul de proaste efectele incorporate pe aceste chitari, bune sa le joci acasa la un amplif de 15W dar nimic mai mult, la modelele Cort in schimb au spus ca erau destul de bunicele doar ca aceste modele sunt foarte rare si ma indoiesc ca vei licita tu pe ebay pentru unu mai ales ca nici nu sunt chiar moka. Sfatul meu este sa cumperi o chitara vandabila daca la un moment dat te vei plictisi de ea, in nici un caz o firma de care nu a auzit nimeni si care ma indoiesc ca ar fii o mega chitara ( parerea mea personala) , cauta la un user de aici de pe forum un chitara la mana a 2-a si vei ieshi mai bine decat sa iei ceva de care nu a auzit nimeni si pe care probabil itzi va fii foarte greu sa o dai chiar si la mai putzin de jumatate de pretz. NU am enumerat modelele de la Cort deoarece sunt mai multe copi dupa modele mai celebre de la firme mai celebre la vremea respectiva, dar daca te ajuta la ceva itzi pot spune si modelele exact daca cumva le vei cauta si nu le gasesti.

Link to comment
Share on other sites

Cort aveau la nishte modele mai vechi efecte incororate in corpul chitarii, Danelectro la fel la modelul danelectro dano blaster, din cate stiu de la oameni de dincolo care au avut si incercat sunt destul de proaste efectele incorporate pe aceste chitari, bune sa le joci acasa la un amplif de 15W dar nimic mai mult, la modelele Cort in schimb au spus ca erau destul de bunicele doar ca aceste modele sunt foarte rare si ma indoiesc ca vei licita tu pe ebay pentru unu mai ales ca nici nu sunt chiar moka. Sfatul meu este sa cumperi o chitara vandabila daca la un moment dat te vei plictisi de ea, in nici un caz o firma de care nu a auzit nimeni si care ma indoiesc ca ar fii o mega chitara ( parerea mea personala) , cauta la un user de aici de pe forum un chitara la mana a 2-a si vei ieshi mai bine decat sa iei ceva de care nu a auzit nimeni si pe care probabil itzi va fii foarte greu sa o dai chiar si la mai putzin de jumatate de pretz. NU am enumerat modelele de la Cort deoarece sunt mai multe copi dupa modele mai celebre de la firme mai celebre la vremea respectiva, dar daca te ajuta la ceva itzi pot spune si modelele exact daca cumva le vei cauta si nu le gasesti.

eu m-am gandit sa iau chitara asta http://powerstate.ro/FILES/HUN/POWERSTATE/...R/PV112-BS.htmlsau ceva de genu asta http://powerstate.ro/FILES/HUN/VORSON/gita...90%20TMCS1.html si un amp de 10w pt ca asa cum am scris si mai sus chitara pe care vreau sa o cumpar o voi folosi pentru invatat si peste un an doi o sa imi iau o chitara mai scumpa si mai buna dar pentru invatat cateva cantece usoare e buna asta? :)

p.s nu zic ca nu apreciez ce ai scris tu acolo dar chiar nu am nevoie de nushu ce chitara doar una pe care sa invat....+ ca nu gasesc chitari cort numai la 5 milioane cat ii aia ....

Edited by bart
Link to comment
Share on other sites

N-am auzit de Vorson.

Pentru bugetul respectiv m-as uita la un second hand sau la un Squier sau Ibanez (chestie de gusturi).

Ca si amp, un Fender, Marshall sau chiar Ibanez.

In plus, ai magazin MC Music in Cluj, poti sa le si vezi pe viu; Pro Guitar au si ei un reseller in Cluj, Barock (dupa cum zice site-ul).

Ca si incepator, trem bar-ul (prost facut si inca si mai prost reglat) mi s-a parut o chestie ingrozitoare, n-as mai face greseala vreodata, mai bine un fixed bridge.

Link to comment
Share on other sites

salut! 

 

colegul meu de trupa a avut asa ceva 

 

suna destul de bine pentru o chitara de inceput. bine noi aveam si ampuri powerstate si pe alea suna bine

 

adica distorsu nu bazaia. ce e fain la chitarile astea e griful care era foarte comod si pe care iti "aluneca" degetele foarte misto. 

 

cheitele tin bine se dezacordeaza de la sine in 2-3 zile. Doza de neck suna bine...suna cald.  

 

Daca vrei sa o iei ca prima chitara electrica e misto dar daca vrei ceva mai avansat nu iti recomand. SUnt alea la 16 mil sau ceva in genu care ai putea sa le incerci daca ai bani. 

 

Bafta in alegerea chitarii!  :)

Link to comment
Share on other sites

salut!

 

colegul meu de trupa a avut asa ceva

 

suna destul de bine pentru o chitara de inceput. bine noi aveam si ampuri powerstate si pe alea suna bine

 

adica distorsu nu bazaia. ce e fain la chitarile astea e griful care era foarte comod si pe care iti "aluneca" degetele foarte misto.

 

cheitele tin bine se dezacordeaza de la sine in 2-3 zile. Doza de neck suna bine...suna cald.

 

Daca vrei sa o iei ca prima chitara electrica e misto dar daca vrei ceva mai avansat nu iti recomand. SUnt alea la 16 mil sau ceva in genu care ai putea sa le incerci daca ai bani.

 

Bafta in alegerea chitarii! :)

cum se auzea pe clean? banuiesc ca nu prea bine daca nu are single coil ...

faza-i ca as prefera sa cant si clean ...

oare asta nu mi-ar fi mai buna http://powerstate.ro/FILES/HUN/VORSON/gita...LOS/EDG-48.html ca are 2 doze "VR20 humbucker" ca aia din linku tau + un single coil...

amp imi iau si eu de la powerstate ... da' numa cu 10w :))

Edited by bart
Link to comment
Share on other sites

Ca si incepator, trem bar-ul (prost facut si inca si mai prost reglat) mi s-a parut o chestie ingrozitoare, n-as mai face greseala vreodata, mai bine un fixed bridge.

oricum nici nu o folosesc .....o data de 2 ori maxim de plictiseala dau din trem bar .... da in orice caz f.f. rar il folosesc deci mie mi indiferent daca are sau nu... :)

Link to comment
Share on other sites

eu m-am gandit sa iau chitara asta http://powerstate.ro/FILES/HUN/POWERSTATE/...R/PV112-BS.htmlsau ceva de genu asta http://powerstate.ro/FILES/HUN/VORSON/gita...90%20TMCS1.html si un amp de 10w pt ca asa cum am scris si mai sus chitara pe care vreau sa o cumpar o voi folosi pentru invatat si peste un an doi o sa imi iau o chitara mai scumpa si mai buna dar pentru invatat cateva cantece usoare e buna asta? :)

p.s nu zic ca nu apreciez ce ai scris tu acolo dar chiar nu am nevoie de nushu ce chitara doar una pe care sa invat....+ ca nu gasesc chitari cort numai la 5 milioane cat ii aia ....

 

Stai flexat ca acele chitari Cort de care am scris nici nu prinzi tu sa-tzi iei, decat pe ebay.usa am mai vazut rar cate una sau 2, eu am crezut ca vrei neaparat una dintre chitarile cu distors si efecte incorporate de aia m-am mai chinuit sa-mi bat capul, daca esti baiat deshtept itzi cumperi o chitara second hand de aici de pe RGC, daca crezi ca te pricepi si te descurci nu stiu de ce ai mai postat aici? Eu daca vreau o chitara ma documentez si mi-o cumpar sau nu, e clar ca aici nu au prea avut oamenii asha ceva din timp ce nici nu se stie in mare de existentza lor, sfatul meu a fost sa iei ceva de care stie lumea ca sa o si potzi vinde dupa ce te plictisesti de chitara sau cand vrei sa treci la una mai buna, cauta un Squaier, Epiphone sau un Ibanez de entry level aici pe rcg ca sigur mai apare cate ceva si macar pe ala iei la final cat ai dat si tu, bafta.

Link to comment
Share on other sites

vorson si powerstate sunt niste bullshituri. mai bine iti iei hora

sau dupa cum s-a zis mai sus, si mai bine e daca iei second un squier sau epiphone, sau ibanez,jackson, washburn. macar aia mai poti sa o vinzi daca nu iti place. preferabil cu punte fixa sau tremolo clasic. amp eu recomand vox. chitarile ieftine sunt facute din rumegus sau din mai stiu si eu ce lemn de doi lei. dar de sunat suna ok pt un incepator.

oricum sunt multe de luat in considerare ca o chitara sa sune bine. dozele, cablul, amp-efecte si nu in ultimul rand ce stii tu sa scoti din ea

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

ce ar fi sa mai pui tu la banii aia care ii ai pt chitara 2-300 de mii si sa iti iei un Squier bullet :) . E totusi derivat din fender...deci poate multumi gusturile oricarui incepator. E si firma si suna si decent. In privinta ampului...pentru cantat acasa incearca un VOX DA5. 

 

Are efecte cu caru. Si cam tot in banii aia iesi. 

 

 

 

Bafta :)

Link to comment
Share on other sites

mi-am incercat norocul si la mica publicitate desi ... mna nu prea am sperante :) )

 

Omule, vad ca esti foarte nehotarat.

Grind25 a recomandat Squier. Avand in vedere ca pe un alt topic ai scris ca vrei ceva cu configuratia HSH, nu iti lua Squier. Vorson am auzit ca ar fi ok (doar am auzit, daca as fi cantat pe ele e posibil sa fi avut alta parere), in orice caz nu iti lua chitari Powerstate.

Daca vrei neaparat HSH, eventual cu Floyd, uita-te dupa o Hora Iris Lux. E din paltin, prelucrarea lemnului e buna; la cordar trebuie neaparat sa ii schimbi arcurile si OBLIGATORIU sa verifici daca nu cumva cablurile sunt presate intre arcuri si corp, au o problema mare cei de la Reghin cu chestia asta. Dozele sunt mai mult decat poti astepta de la niste chestii imbobinate prin coreea. Tunerele sunt excelente, locking nut-ul ajuta foarte mult. Eu am avut probleme si cu switch-ul, dar aia se rezolva in 2-3 minute. Daca ii schimbi potentiometrele, dozele, eventual cordarul, vei ajunge sa ai o chitara buna la un pret decent, insa pentru inceput e foarte buna cu ce vine ea din fabrica. Cand o iei sa te uiti foarte bine la lemn si sa vezi daca totul functioneaza cum trebuie.

 

 

Multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

Omule, vad ca esti foarte nehotarat.

Grind25 a recomandat Squier. Avand in vedere ca pe un alt topic ai scris ca vrei ceva cu configuratia HSH, nu iti lua Squier. Vorson am auzit ca ar fi ok (doar am auzit, daca as fi cantat pe ele e posibil sa fi avut alta parere), in orice caz nu iti lua chitari Powerstate.

Daca vrei neaparat HSH, eventual cu Floyd, uita-te dupa o Hora Iris Lux. E din paltin, prelucrarea lemnului e buna; la cordar trebuie neaparat sa ii schimbi arcurile si OBLIGATORIU sa verifici daca nu cumva cablurile sunt presate intre arcuri si corp, au o problema mare cei de la Reghin cu chestia asta. Dozele sunt mai mult decat poti astepta de la niste chestii imbobinate prin coreea. Tunerele sunt excelente, locking nut-ul ajuta foarte mult. Eu am avut probleme si cu switch-ul, dar aia se rezolva in 2-3 minute. Daca ii schimbi potentiometrele, dozele, eventual cordarul, vei ajunge sa ai o chitara buna la un pret decent, insa pentru inceput e foarte buna cu ce vine ea din fabrica. Cand o iei sa te uiti foarte bine la lemn si sa vezi daca totul functioneaza cum trebuie.

 

 

Multa bafta!

[/quote 

 

scuze man...nu am vazut ca vrea HSH. Prea multe topicuri si nu le-am citit pe toate. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

acum vro 5 anii vorson a scos o serii bunicica (la pret mai ridicat)

 

chiar au fost facute fain,detin si eu una.

 

in fiecare an au scos modele noi sau a fost schimbate cele vechi,un upgrade.

 

am incercat un model cu distors incorporat,si intr un amp bunicel chiar suna fain.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.