www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Se Trece De La Tabulaturi La Cantat Dupa Ureche


Guest dudutsz
 Share

Recommended Posts

Guest dudutsz

Am inceput de vreo 3 ani sa cant la chitara. Mai nou mi-am luat si electrica. Dupa tabulaturi merge bine, am si facut vreo 2 dar problema e ca nu-mi dau deloc seama ce acorduri aud.

A durat mult sa fac tabulaturile incercand pe rand acordurile. Solo-urile mi se par mai usor de prins pentru ca e o singura nota, doua pe rand. Sunt sigur ca multi care invata sa cante de pe internet au patit la fel. Ce sfaturi imi puteti da pentru acorduri ?

Multumesc si sper ca nu a mai fost deschis un topic la fel(eu nu am gasit, dar imi cer scuze daca este).

 

2 site-uri care mi se par folositoare :

MusicIntervals

 

si

Teorie

Edited by dudutsz
Link to comment
Share on other sites

Guest dudutsz

Bine bine...

Am ajuns in stadiul ala. Da` cum fac sa-mi fie usor si corect?

De exemplu pana azi nu stiam ca nu-i bine sa tii chitara pe piciorul drept daca esti dreptaci.

Sper sa ma dezobisnuiesc repede.

Nu vreau sa invat gresit si aici.

Link to comment
Share on other sites

mai nou, poti s-o si atarni de gat daca vrei sa canti in picioare.

ontopic: nu cred ca exista alta metoda decat experienta, incearca si tu sa iei niste piese mai simple (de la Tapinarii sunt foarte bune) si sa scrii pe o foaie acordurile pe care le auzi, apoi sa canti acordurile peste melodie si sa vezi la cate ai gresit. apoi acordurile iti raman in memorie. pe unele le tii minte efectiv dupa sonoritate (auz absolut), pe celelalte le recunosti in functie de astea (auz relativ).

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=8326&st=0

Link to comment
Share on other sites

Bine bine...

Am ajuns in stadiul ala. Da` cum fac sa-mi fie usor si corect?

De exemplu pana azi nu stiam ca nu-i bine sa tii chitara pe piciorul drept daca esti dreptaci.

Sper sa ma dezobisnuiesc repede.

Nu vreau sa invat gresit si aici.

 

Cum adica nu e bine sa o tii pe piciorul drept? :) Eu n-am auzit de asa ceva.

 

On topic; si eu pot zice ca sunt in stadiul ala, fac de un an si ceva chitara, inceput direct pe electrica. Fac cu prof cam tot de atata timp si imi repeta intotdeauna sa invat unde sunt toate notele pe grif SI mai ales sa incerc sa invat melodii dupa partituri, nu dupa tab. Pot zice ca inca mie greu, dupa tab e foarte simplu, dupa note e altceva. In plus daca inveti dupa note sigur se dezvolta si "urechea" si sa poti recunoaste armoniile, major/minor etc. Din cate vad tot ce trebuie facut este exersat cat mai mult si cantat gamele in toate pozitiile (eu cel putin cant do major, sol major, ca sunt mai simple :) , eventual si melodic/armonic dar inca nu prea le stiu bine, in fiecare zi). In legatura cu acordurile cam tot aia e, daca stii notele cum suna stii automat si acordurile de baza (vorbesc de acorduri majore/minore si atat). Sa mai vedem ce zic si altii mai experimentati :)

Link to comment
Share on other sites

Guest dudutsz
Si foarte important, poate cel mai impotant:

 

Fiti foarte atenti la pozitia corpului cand cantati/repetati!

 

Nu recomand de nici o culoare sa va invatati sa cantati cu chitara tinuta pe piciorul drept (la dreptaci) - o sa va mute mana dreapta intr-o pozitie foarte dubioasa si o sa va faceti mai mult rau decat bine. Cea mai buna pozitie pentru invatat/repetat este cea clasica - chitara pe piciorul stang, plasat pe un ceva care sa-l tina mai sus (niste carti groase de exemplu), in asa fel incat pragusul sa fie undeva in dreptul umarului.

 

Atceva foarte important: Fiti foarte atenti la muschii care se tensioneaza cand n-ar trebui sa faca nimic! Mai ales umeri care tind s-o ia in sus, abdomenul care se incordeaza fara motiv, degetele care devin ghiare din cauza crisparii. Opriti-va mereu si concentrati-va asupra starii de tensionare a muschilor! Ca principiu, daca nu-l folosesti, nu tre' sa fie incordat.

Link to comment
Share on other sites

Guest dudutsz

Uite cum se tine corect:

Eu am incercat si mi se pare buna pozitia. Din cauza ca sunt obisnuit sa o tin pe dreptul cand stau jos, in picioare incheieturile mi`s fortate.

Link to comment
Share on other sites

dar ai incercat sa tii pe piciorul stang si sa canti la primele freturi? e super incomod. cand canti in sus pe grif mai zic si eu

 

oricum nu cred ca e asa super important, sunt doar niste sfaturi; atata timp cat canti ceva foarte bine si pentru mult timp din orice pozitie e foarte bine

Edited by Raduxxxx
Link to comment
Share on other sites

Guest Guitar Hero
Uite cum se tine corect:

Eu am incercat si mi se pare buna pozitia. Din cauza ca sunt obisnuit sa o tin pe dreptul cand stau jos, in picioare incheieturile mi`s fortate.

 

aceeasi problema o aveam si eu cu cantatul din picioare.

crede'ma... la inceput o sa ti se para putin ciudat, chiar incomfortabil, dar dupa 2 zile de cantat din picioare te obisnuiesti :)

incearca pt inceput sa iti pui chitara cat mai aproape de piept... adik sa o tii cat mai sus, asta te ajuta pt incheieturi... dupa care poti sa incepi sa lasi mai jos daca simti nevoia

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Am inceput de vreo 3 ani sa cant la chitara. Mai nou mi-am luat si electrica. Dupa tabulaturi merge bine, am si facut vreo 2 dar problema e ca nu-mi dau deloc seama ce acorduri aud.

A durat mult sa fac tabulaturile incercand pe rand acordurile. Solo-urile mi se par mai usor de prins pentru ca e o singura nota, doua pe rand. Sunt sigur ca multi care invata sa cante de pe internet au patit la fel. Ce sfaturi imi puteti da pentru acorduri ?

Multumesc si sper ca nu a mai fost deschis un topic la fel(eu nu am gasit, dar imi cer scuze daca este).

 

2 site-uri care mi se par folositoare :

MusicIntervals

 

si

Teorie

Incearca sa ramii un timp pe tab, combinind cu note, intr-o combinatie de genul atasat. Poate merge...

post-10823-1262200712_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am inceput de vreo 3 ani sa cant la chitara. Mai nou mi-am luat si electrica. Dupa tabulaturi merge bine, am si facut vreo 2 dar problema e ca nu-mi dau deloc seama ce acorduri aud.

A durat mult sa fac tabulaturile incercand pe rand acordurile. Solo-urile mi se par mai usor de prins pentru ca e o singura nota, doua pe rand. Sunt sigur ca multi care invata sa cante de pe internet au patit la fel. Ce sfaturi imi puteti da pentru acorduri ?

Multumesc si sper ca nu a mai fost deschis un topic la fel(eu nu am gasit, dar imi cer scuze daca este).

 

2 site-uri care mi se par folositoare :

MusicIntervals

 

si

Teorie

 

Cel mai simplu ar fi fost cu inceputul. Sa inveti acordurile majore si minore cel putin in pozitia 1 si 2. Apoi Andrii Popa, Canarul...alte Colibri/Phoenix pana ti-ai fi format auzul. Si apoi taburi, solouri si alte nebunii. Imi amintesc pe vremea mea pana sa se apuce unu sa faca un solo stia sa cante 50-100 de melodii in acorduri majore, minore, septime. Habar n-avea daca soloul era in minor pentatonic dar suna bine pentru ca stia acordurile si avea urechea formata.

Link to comment
Share on other sites

Guest lust.angel
Uite cum se tine corect:

Eu am incercat si mi se pare buna pozitia. Din cauza ca sunt obisnuit sa o tin pe dreptul cand stau jos, in picioare incheieturile mi`s fortate.

 

Aici ced ca gresesti, daca nu ma insel omoul vorbea de electrica sau acustica iat tu ne-ai aratat cum se tine clasica, ceva ce stiam deja :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Bl0nd1n@.

Referitor la cum se tine chitara, nu e o regula sa o tii in pozitia clasica. O tii cum iti este tie mai confortabil, in pozitia clasica sau in pozitia obisnuita (pe care o facem toti dreptacii cand stam jos, cu chitara pe piciorul drept). Doar la chitara clasica e o regula sa tii chitara in pozitie clasica pentru ca probabil asta te ajuta sa prinzi notele mai bine pe grif, acolo fiind vorba de fel de fel de combinatii.

 

In legatura cu formarea urechii muzicale "pentru chitara", cauta pe google asemenea cursuri si vei gasi cu sutele, iar daca nu, ia melodii usoare si incearca sa le scoti dupa ureche. It's a pain in the ass la inceput, dar dupa un timp vei fi multumit de rezultate. Marii chitaristi nu aveau netul la dispozitie si pierdeau zile intregi invatand totul dupa ureche, de pe casete ori viniluri, de asta sunt atat de buni. Slash repeta la chitara cate 12 ore pe zi (am citit undeva) si sunt convins ca nu tabulaturi.

Edited by Bl0nd1n@.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

De ce fiecare topic trebuie sa fie maltratat in cel mai rau hal?felicitari voua:)

 

Nu cred ca-ti pot da raspunsul cautat de tine(sau cel corect), insa punctul meu de vedere e ca, intai trebuie sa scoti dupa ureche si apoi sa te ajuti de tab.Spre exemplu, vrei sa inveti melodia X cantata de Y...o asculti de cateva ori, si incerci sa-i dumiresti acordurile...cand crezi ca le-ai gasit pe toate probeaza peste negativ.Daca ceva nu e in regula si incerci de mai multe ori...abia atunci te ajuti de un tab.

 

Daca mereu ai tabul in fata...nu o sa-ti dezvolti urechea prea bine...iar pragul asta(de la una la alta) va fi super mare.

 

Mai lasati la o parte taburile(sau gp3,4,5,6,7,8,etc si altele) si luati-o si babeste ca nu strica:P

 

In principiu(dar nu e neaparat o regula...insa in mare parte) acordul este dat de nota din bas(cel putin la piesele usoare zise mai sus) adica pe coarda Mi(sau La dupa caz).

Asculti piesa...si te joci pe coarda Mi(sau LA) pana gasesti nota ce se potriveste cu acordul, apoi vezi de e Major(minor...etc).Repet ...NU e o regula dar te va ajuta si treaba asta.

 

Iar in legatura cu pozitia cantatului: eu zic ca cel mai bine ar fi cu chitara pe piciorul stang(fiindca e o pozitie comoda ...si iti vine bine cand canti(pozitia corpului si muschii sunt mai relaxati asa)... mai ales daca ai pasaje care-ti intind degetele bine)... insa te poti obisnui si altfel.Insa eu m-am gandit ca am de gand sa cant ROCK si ar fi destul de ciudat sa cant(jos) cu chitara(electrica) pe stangul:P... deci cel mai bine mi-a prins pozitia "stand" in picioare.(nu incurajez pe nimeni spre nimic...doar punctul meu de vedere).

 

Iti urez mult succes la cantat si la dezvoltat urechea caci din punctul meu de vedere..o ureche bine dezvoltata(si tot odata o minte dezvoltata in jurul muzicii, cizelata) valoreaza mai mult decat o tehnica bunicica la chitara:).

 

Numai bine...Dani

Edited by dani
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest david_stevevai4ever

Este mult timp pana iti dezvolti urechea nici eu nu o am dezvoltata eu cant de 6 luni, dar tata imi recompune imediat ce aude pe chitara.

Link to comment
Share on other sites

On topic: Eu cred ca fie ai ceva 'talent' i.e. ureche muzicala, ceva nativ, caz in care ar trebui sa te descurci intr-un timp relativ scurt (poate 1 an, si mai putin), altfel cred ca ai mult de tras si munca si antrenament al urechii pentru a ajunge la 'ceva' performante. Se cam leaga chestiile astea si cu cantatul vocal - cred ca daca reusesti sa canti vocal bine - sa nu falsezi, sa nimeresti notele - atunci ar trebui sa le auzi cum trebuie si pe chitara si te-ai putea coordona. Asa mi-am facut eu parerea de la altii, vazandu-i, observand.

Altfel... munca munca munca.

Eu personal sunt cam in a doua categorie, ureche muzicala nu prea am, voce nix, si ce-am reusit de cand cant (2-3 ani aprox.) este sa recunosc ceva intervale, si poate cateva acorduri elementare, dar oricum mi-e greu. Adevarul e ca nici nu am muncit in acest sens, resemnandu-ma mai degraba. Intr-un cuvant, imi accept situatia ca nu am talent si astfel am cam apucat-o spre 'a ma lasa' decat sa muncesc 'aiurea' intr-un domeniu in care vad ca-mi merge greu(poate nu-s facut pentru asta - nu e greu de acceptat).

Caut altceva, unde am mai mult talent nativ. Cu totii avem in vreun domeniu anume si cred ca asa ar trebui sa faca toti, desi poate e cam radicala parerea mea. Cautati si vedeti unde va descurcati mai bine, daca vreti reusita si satisfactie! Nu putem fi toti 'muzicieni'. :)

Link to comment
Share on other sites

Note nu exista !!!!!!!!

 

Exista mod de notara a sunetelor printr- o conventie fata de A 440Hz .

 

MUZICA SA CANTA din "feeling" cea ec inseamna ca auzi .Auzi inaltimea sunetelor . diferentele dintre intervale pana la microtonal ca sa poti sa dai culoare muzicii.

 

Daca ai muzica notata pe o hartie o poti citi si executa chiar doar mecanic DAR daca nu auzi diferentele de inaltime /intervale muzicale relatii armonice NU ai cum sa canti.

 

Iei un surd il inveti sa citeasca note muzicale si il pui sa le executa la un pian dezacordat apasand pe clapaele care ar trebui sa apartina de inaltimea sunetelor respective .

 

Asa ca se vede ca muzica se canta numai si numai "dupa ureche" si nu "inainte de ureche" !!!!!!!

 

Deci trebuie dezvoltat auzul ...sunt descrise unele metodele si exercitii si pe rgc.ro in mai multe locuri.

Link to comment
Share on other sites

Note nu exista !!!!!!!!

 

Exista mod de notara a sunetelor printr- o conventie fata de A 440Hz .

 

MUZICA SA CANTA din "feeling" cea ec inseamna ca auzi .Auzi inaltimea sunetelor . diferentele dintre intervale pana la microtonal ca sa poti sa dai culoare muzicii.

 

Daca ai muzica notata pe o hartie o poti citi si executa chiar doar mecanic DAR daca nu auzi diferentele de inaltime /intervale muzicale relatii armonice NU ai cum sa canti.

 

Iei un surd il inveti sa citeasca note muzicale si il pui sa le executa la un pian dezacordat apasand pe clapaele care ar trebui sa apartina de inaltimea sunetelor respective .

 

Asa ca se vede ca muzica se canta numai si numai "dupa ureche" si nu "inainte de ureche" !!!!!!!

 

Deci trebuie dezvoltat auzul ...sunt descrise unele metodele si exercitii si pe rgc.ro in mai multe locuri.

:)

Link to comment
Share on other sites

bine atunci intreb altfel : tre sa stii unde gasesti pe ce coarda "sunetul" respectiv , nu ? chiar daca nu stii ce nota e, tre sa cunosti sunetul pozitiei, nu ? pe mine ma intereseaza cam in cat timp ati "invatat " asta ? sau , cat traim invatam ? :)

Edited by _sanya
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.