www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandari Combo


tudor_motei
 Share

Recommended Posts

Daca vrei doar pentru camera si (chair si) inregistrari, eu iti recomand cu incredere Roland Micro Cube, la 90-95 de euro, cam asa, dar cauta pe youtube sa vezi despre el, o sa fi multumit, cred eu. Asta este sugestia mea. Bafta cu cautarea si numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
M-am hotarat sa pun si eu mana pe o chitara electrica, e un Ibanez SA120, ramane problema unui amplificator, ceva micut de camera, ma gandesc ca nu are rost sa merg peste 15-20w?

Intr-un buget de 350 RON ce recomandati?

Va multumesc

 

Marshall MG10 este recomandat

 

mai bun decat Orange Crush 15 asta iti spun eu 100%

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum vezi parerile sunt impartite, fiecare iti recomanda ce ii place ...

Primul pas pe care poti sa il faci e sa le cauti pe site-urile magazinelor din orasul tau si apoi gasesti samples la unele din site-urile producatorilor cateodata la diversi distribuitori sau pe youtube. Reviewuri gasesti masiv pe http://www.harmony-central.com/, nu te uita prea mult la parerile despre sunet, si acolo sunt la fel de variate, informatiile despre fiabilitate sunt foarte folositoate(EXEMPLU). Daca din lista amplificatoarelor care se incadreaza in bugetul tau ai reusit sa alegi 2-3 care te-au impresionat placut mergi la magazin si probeaza-le.

 

Constatare personala: incintele mari suna mai bine decat cele mici care nu scot deloc low end (adica cutia mica nu scoate basu din boxa :) ... pe testate)

Pe langa dimensiunile incintei mai gaseti si incite inchise(closed back) sau semi-inchise(open back) din ce mi-a trecut prin mana a 2-a varinata suna mai bright. Poti sa folosesti detaliile astea drept criterii de alegere.

 

Parerea mea este ca numai tu iti poti alege sunetul, nu poate cineva sa iti spuna ce fel de ton preferi. Documenteaza-te bine inainte sa cumperi.

 

Sper sa iti fie de folos si mult succes in alegerea amplificatorului potrivit. :)

Link to comment
Share on other sites

Mi-a venit o idee, dar nu stiu daca rezolv ceva, eu am niste boxe pe care le folosesc la PC, de 50W reali, marca Microlab, suna bine, am dat pe ele 300 ron

 

imgp3174yw6.jpg w2400.png

 

exista ceva "modul" pentru chitara cu efectele si specificatiile de rigoare care sa preia sunetul si sa il transmit la boxele astea?

ma gandesc ca un combo tot asta e, un amplificator mai special si un speaker

e ceva mai special la speakerele din combouri?

rezolv ceva, sau mai mult ma incurc?

Link to comment
Share on other sites

Daca tot ai boxele alea ai putea sa iti cumperi un procesor. In jurul a 100E gasesti cateva care suna decent si sunt relativ usor de butonat pana gasesti un ton bun pe ele. Exemple pe care eu le-as lua in considerare ar fi DigiTech RP250, Line6 Pocket POD, Behringer V-AMP3, si lista poate continua.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.