www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vox Ad30vt Speaker By-pass


vlad_cozma
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

daca a facut cineva sau stie, intentia mea e de a elimina MUTE-ul pe care il face VOX ADxxVT cand conectezi casti sau alta amplificare la mufa PHONES/LINE. Adica vreau sa folosesc amplificatorul si ca monitor, dar si sa trimit semnalul mai departe catre mixer.

 

post-7878-1259146190_thumb.jpg

 

Banuiesc ca trebuie sa dezactivez acel bloc pe care intuitiv scrie MUTE, dar nu prea banuiesc ce implicatii negative ar putea avea in circuit.

 

 

Mersi.

Link to comment
Share on other sites

Aceea e o schema functionala si nu o schema electronica asa ca nu avem suficiente informatii pentru a prezice ce se va intampla.

Dar daca imi permiti sa speculezi eu as spune ca nu se poate intampla nimic grav, eventual doar o scadere (cat de subtila sau dramatica depinde de impedanta castilor/intrarii si a acelui "driver circuit") a volumului. Si din cate vad se poate adauga un comutator independent pentru muting-ul poweramp-ului.

 

PS: e tare interesant Valve Reactor-ul asta. Din cate vad se poate adapta usor si pentru puteri mai mari (bine, asta era firesc) si adauga un "manual override", adicatelea sa poti defini manual parametrii, nu doar sa-i comande circuitul digital. Poate exista deja optiunea in facilitatile simulatorului; n-am lucrat cu AD**VT-urile deci nu pot sti dar voi investiga.

Link to comment
Share on other sites

Si din cate vad se poate adauga un comutator independent pentru muting-ul poweramp-ului.

 

Speram sa fie solutia simpla si rapid implementabila, dar cred ca va trebui totusi sa apelez la cineva de meserie.

 

 

Mie mi se pare ca n-ar prea merge manual override, cele 8 pot-uri mergand direct intr-un IC.

 

 

 

AD15_30Servicemanual.pdf

Link to comment
Share on other sites

Da, acum vroiam sa pun si eu schema. M-am lamurit si cu tehnologia asta :)

Dar solutia pentru situatia ta e relativ simpla: inlocuiesti comutatorul din jack-ul pt. casti (pin 5) cu un comutator extern si pui "pe direct" celelalte doua comutatoare (pinii 1 cu 2 si 3 cu 4). Deci ai avea de schimbat un jack si un buton.

Se mai poate controla manual topologia (clasa A sau AB) si frecventa de rezonanta (RES_FRQ) dar sunt doar doua valori discrete, nu e constant variabila cum imi imaginam eu. Desi daca tii neaparat il poti face si OZN. Insa am ajuns la concluzia ca-i mai practic un poweramp "adevarat" pe lampa daca asta cauti.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.