www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Neck Dive


rokyronnie
 Share

Recommended Posts

Am de vreo cateva luni un bass HB, ca atata mi-am permis, suna destul de ok pentru pretul lui, de cel m-ai ieftin de pe thomann, dar are o problemutza icon_biggrin.gif, are un neck dive destul de nasol, problema e ca nici eu nu am un strap de strap icon_lol.gif, am ceva Hora, dar urmeaza in curand sa-mi iau ceva m-ai bun, poate imi recomandati si aici ceva, in fine, intrebarea de baza e urmatoarea, cum scap de Neck Dive? solutii, pe net am gasit ceva de genu

 

PB220354.jpg

 

O fi buna ideea?

 

La ne'a harris din ce am vazut in anumite poze, are o chestie care atarna la capatu curelii

 

doosk3.jpg

 

Stiu ca fenomenu persista si la bassi mai vechi, chiar si cei "d'a firma", nu stiu sigur ce rol are acel lucru dar poate ma lamuriti voi.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Incearca sa te obisnuiesti cu bassul in felul in care sta el. Nu va cadea in cap. Cel mult se va aseza orizontal. Eu cant pe Warwick Thumb, care dupa ce ca e greu ca dracu mai cade si in cap. De fapt nu cade ci se aseaza cumva orizontal si sta asa . Da un plus de imagine bassul orizontal. :)

Link to comment
Share on other sites

La ne'a harris din ce am vazut in anumite poze, are o chestie care atarna la capatu curelii

 

doosk3.jpg

 

Stiu ca fenomenu persista si la bassi mai vechi, chiar si cei "d'a firma", nu stiu sigur ce rol are acel lucru dar poate ma lamuriti voi.

La basoo lu' Harris (ca la orice tip Fender)nu era cazul de contragreutate... ce vezi tu acolo este transmitatorul de la sistemul wireless.

Link to comment
Share on other sites

Stiu cum sunt basurile HB, au corpul incredibil de usor si evident, nu au cum sa fie echilibrate din simpla constructie.

O varianta ar fi sa atasezi contragreutati; alta, sa-ti cumperi o curea lata din piele care nu are dosul captusit cu material ci doar pielea naturala (piele intoarsa) ca sa nu-ti mai alunece pe haine.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.