www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Peavey Valveking Imi Face Probleme


Guest Studor
 Share

Recommended Posts

De ceva vreme am achizitionat un Peavey Valveking vk100 cu cabinet Framus FR212, si din senin imi paraie urat dar la intervale de timp neregulate, cat sa nu ma astept si sa imi schimbe pulsul :)). Are careva idee de la ce ar putea fi?

Intru cu chitara direct in el dar imi face si pe clean si pe distortion acelasi lucru. De fapt imi face si fara sa bag deloc semnal in el......

Multumesc anticipat pentru pareri :)

Link to comment
Share on other sites

Sunt al treilea utilizator al ampului si am vazut ca are lampi Ruby...destul de ieftinute iar cele de preamp (sper sa nu gresesc) sunt Electroharmonix. O sa incerc sa le schimb pe alea de power :) . Multumesc mult pentru ajutor

Link to comment
Share on other sites

intrebare...

Intentionez sa cumpar un Peavey Valve King 100 head...intreb ca nu ma pricep...merg schimbate lampile de pe ea cu

MESA BOOGIE TUBE 12AX7 si MESA BOOGIE TUBE 6L6 GC STR440 YELLOW?

Intreb pentru ca 12AX7 au alte forme/marimi...

http://www.thomann.de/gb/mesa_boogie_12ax7_wxt.htm

 

 

Din cate citesc cele originale(four 6L6GC and three 12AX7 tubes) nu prea fac fatza... :).

 

P.S.Scuze ca nu mai deschid alt topic si ma folosesc de al tau.

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Am și eu o întrebare.. vouã chiar vã plac Valvekingurile ? Am cântat nu doar o datã pe astea, nu e vorba de raportul calitate/preț, care e greu de judecat, dar pare înspre ok. Eu zic de sunetul efectiv. Dacã nu s-ar ține cont de prețul mai redus (pentru un amp pe lãmpi) nu cred cã le-ar cumpãra cineva. Parcã nu au prezențã/punch. Clar îți faci treaba cu ele, dar parcã lipsește tot voodoo-ul din ele și rãmâi în spate ca sound.

Link to comment
Share on other sites

e lampa...nu tranzistor...

Daca pe un MG 50head de la Marshall(cea mai proasta serie de la Marshall) si cabinet cu 4dif...am reusit sa fac un sunet care mie mi-a placut si cu care am inregistrat...presupun ca asta suna mult mai bine(ma refer la peavey valve king 100 head si cabinet 4dif)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Teoretic e corect tot ce zici. Dar.. dacã tot ești pus sã îl cumperi, fã pe dracu'n patru și gãsește o modalitate sã îl probezi cât mai mult timp, eventual împreunã cu alte instrumente ca sã îți faci o pãrere cât mai corectã, cã doar tu știi ce sound cauți. Nu de alta, dar de la teorie la practicã e o diferențã cu sunetul ãsta, pe hârtie toate sunã bine :)

Link to comment
Share on other sites

si asta e adevarat....dar mai greu cu probatul...chiar si 5minute

 

Revin cu intrebarea...se pot schimba lampile cu cele mai sus amintite?

 

Teoretic ar trebui sa se potriveasca pentru ca sunt 6L6 si 12AX7, pentru ca firma producatoare conteaza doar la pret si calitate.

Eu am un ValveKing 212 Combo si am avut aceeasi problema cu lampile.Una mi s-a ars chiar la primul concert si nu am apucat sa cant pe amp si una la sala de repetitii(sau era aceeasi lampa).Pt ca ma dus-o la garantie si mi-au zis ca era de la o lampa ca de obicei lampile din fabrica nu sunt foarte bune?!?!?!ATUNCI SA LE VANDA FARA!

 

Eu mi-am pus lampi fender si sunt foarte multumit, au mult mai mult C..O..I dar suna si mai cald.PArerea mea este ca ValveKingurile au un clean foarte bun dar la capitolul DRIVE nu m-au impresionat.Sincer daca vrei sa canti Blues il recomand cu toata caldura(lui).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.