www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Phenomenon - Intre 2 Lumi


Guest PhenomenOn
 Share

Recommended Posts

Guest PhenomenOn

Am compus o piesa noua, se numeste Intre 2 Lumi

Productia apartine lui Nicu Covaci , iar Mixajul lui Cristi Gram. Este propusa pentru o campanie anti-drog, deaceea mesajul este asa evident. Edited by PhenomenOn
Link to comment
Share on other sites

Guest andrei009

v-ati gandit vreodata ca poate unii chiar vor sa se drogheze? de ex in 60 - 70 - 80 toata lumea se droga si facea se pare muzica buna. mai buna ca acum oricum. iar piesa voastra e slabutza si lipsita de originalitate.

Link to comment
Share on other sites

din versurile voastre

 

"hai sa le tinem pieptul [drogurilor], amindoi" - eu zic sa tineti pieptul avalansei de rosii care o sa vina inspre voi cind o sa cintati live piesa asta.

"ca toti cei dragi se vor indeparta" - sigur, e o certitudine matematica. se vede ca nu v-ati drogat (si nici sa nu o faceti).

"vom face un zid si te vom apara" - metafore, deh, pot sa lipseasca ele din vreo piesa? numai ca nu inteleg partea cu zidu. probabil ca o sa va apere de rosii...

de notat ca dupa versul asta urmeaza o armonie foarte ametitoare, te duce cu gindul la o betie crunta.

"nu e scapare cit esti dependet" - pai si atunci cum dracu scapi de dependenta?

 

no offense. voi dati sfaturi despre ceva ce nici macar nu cunoasteti. e ca si cum eu as fi jurist si m-as apuca sa-l invat chimie pe un chimist... ce mi-ar spune ala? "du-te ba dracu d-acilea, tu ma inveti pe mine meseria mea?".

intentia e buna, dar doar atit. sincer, piesa asta nu m-a convins ca nu ar trebui sa iau droguri.

 

 

aaa, inca ceva. ati putea sa nu mai scrieti peste tot cine e producatorul?

Link to comment
Share on other sites

ce de oameni frustrati...

 

@andrei piesa suna ok doar pentru o categorie, din ce in ce mai mica, de public, cel mai probabil pentru initiatorii campaniei va fi o aducere aminte de tineretii lor in costinesti. pentru categoria 12-18ani de acum, careia banuiesc ca i se adreseaza, mesajul este prea banal. vezi ce reactii starneste la categoria 20+... iti dai seama ca la cei mai mici va fi si mai acida reactia. think different!

 

@ironside.. logica ta e lame.

Edited by onrewind
Link to comment
Share on other sites

La 14 ani ati renuntat la heroina sau cum? :) Din pacate piesa (si trupa) sufera de o lipsa totala de credibilitate. Toata piesa e de fapt un refren de doua versuri (lipsit de substanta) repetat obsesiv. Cantati ce vi se potriveste, nu mai povestiti din filme. :)

 

PS: Tineti cont ca o mare parte din muzica care v-a influentat a fost compusa sub influenta drogurilor (Zeppelin, Hendrix, Purple). :)

Link to comment
Share on other sites

Guest andrei009

ah ce as trage ceva... suna bine piesa doar daca esti fumat. 1 stelutza ca e cineva in spate. in rest zero.

Edited by andrei009
Link to comment
Share on other sites

trecand insa peste frustrarile ca e cineva in spate.. ca nu stiu ce sunt drogurile.. ca sunt 0, -1 sau -2... e cineva in stare sa faca o critica constructiva? cred ca motivul postarii melodiei a fost sa alfe niste pareri pertinente...

 

... a mai fost acum cateva zile o postare a unui pusti, pe care vreo 2-3 l-au facut praf instantaneu... si culmea.. am aflat ulterior ca are un potential destul de mare. vreti, nu vreti... si ei vor face muzica... mi se pare mai normal sa ii ajutati (ne ajutati). cred ca asta a fost ideea forumului. daca vroiam sa ne ia cineva in ras, gaseam usor.

Link to comment
Share on other sites

frate, asa se face muzica? faci o piesa si dupa aia hop cu ea pe forum, la critici constructive? pai TOATE criticile din topic sint CONSTRUCTIVE! nu va convine modul la care sint spuse? treaba voastra.

Esenta conteaza. "ba, sinteti de ***" sau "nu e cea mai buna piesa a voastra" e acelasi lucru. Daca esti deschis la minte lasi supararea la o parte si incerci sa inveti ceva.

 

Imi dau seama cum se simt autorii cind citesc mesajele astea, nu e placut sa primesti critici dure. Asta e, in momentul in care au pus pe internet piesa aia si-au asumat riscul de a fi injurati. Live with it or just die.

Link to comment
Share on other sites

Promovarea excesivã ca punct forte este ceva ce au în comun majoritatea producțiilor de acum. Personal și sincer, sunt mai mult dezamãgit de producția materialului, mai ales cu așa nume care s-au ocupat de ea.

Link to comment
Share on other sites

frate, asa se face muzica? faci o piesa si dupa aia hop cu ea pe forum, la critici constructive? pai TOATE criticile din topic sint CONSTRUCTIVE! nu va convine modul la care sint spuse? treaba voastra.

Esenta conteaza. "ba, sinteti de ***" sau "nu e cea mai buna piesa a voastra" e acelasi lucru. Daca esti deschis la minte lasi supararea la o parte si incerci sa inveti ceva.

 

Imi dau seama cum se simt autorii cind citesc mesajele astea, nu e placut sa primesti critici dure. Asta e, in momentul in care au pus pe internet piesa aia si-au asumat riscul de a fi injurati. Live with it or just die.

 

err... nu, nu toate criticile sunt constructive.

 

daca pentru tine nu e nicio diferenta intre cele 2 exprimari, nu e tocmai ok. nu iti explic aici de ce.

 

nu e vorba de riscul de a fi injurati sau nu... riscul asta ti-l asumi in momentul in care pui mana pe chitara, microfon sau ce naiba folosesti. e vorba ca... andrei a venit aici nu pentru a-si 'vinde' piesa, ci pentru a impartasi cu alti instrumentisti ce au facut ei.. bun sau rau. daca e rau, nu se supara nimeni... dar spuneti de ce, ajutati-i sa inteleaga ce ar trebui facut altfel.

 

e evident pentru multa lume ca piesele nu sunt ale lor (cu unele exceptii, gen 'baga riffu'), dar sunt facute pentru ei. ori, iertati-ma dar.. in industria asta... toti suntem un produs comercial, de vanzare pentru cei ce asculta sau care vin la concerte. si cei care se pot promova nu sunt neaparat patetici, ci mai degraba demni de lauda. iar copiii de la phenomenon sunt o interfata cu publicul a unui proiect muzical, ca oricare altul. ce e gresit?

Link to comment
Share on other sites

O mica nota: Eu incerc sa ma dezvat de obiceiul de a-mi exprima parerile in public, pentru ca fac si eu parte dintr-o trupa, si cine stie, poate odata o sa ajungem suficient de mari incat sa cantam in deschidere la Phenomen0n, si nu as vrea sa se uite urat la mine. Deci va rog, fara resentimente. :)

 

de ce ar fi o problema sa ai un textier?

 

Pentru ca muzica e defapt o cale de a transmite un mesaj, si rock-ul asta "de protest" pe langa faptul ca trebuie sa transmita un mesaj concret, trebuie si ambalat frumos, si mesajul trebuie sa vina din partea celor din trupa, ca nu canti ca Rhianna sa-ti compuna altii piesele, intelegi?

 

Daca cei de la Phenomen0n sunt doar interpretii acestei piese, atunci ghinionul lor. Sunt de acord cu Doctor X, sa-si schimbe textierul.

 

Daca insa sunt si compozitorii... atunci... Fail :) . Ar trebui sa li se interzica sa scrie piese despre lucruri pe care nu le cunosc.

 

Cel putin asa vad eu lucrurile.

 

Mult succes in continuare! :)

 

 

Edit:

e evident pentru multa lume ca piesele nu sunt ale lor (cu unele exceptii, gen 'baga riffu'), dar sunt facute pentru ei. ori, iertati-ma dar.. in industria asta... toti suntem un produs comercial

 

Iti este cunoscut termenul de "sell-out"? Nu e ok sa faci muzica numai pentru bani.

Edited by Sto
Link to comment
Share on other sites

Pentru ca muzica e defapt o cale de a transmite un mesaj, si rock-ul asta "de protest" pe langa faptul ca trebuie sa transmita un mesaj concret, trebuie si ambalat frumos, si mesajul trebuie sa vina din partea celor din trupa, ca nu canti ca Rhianna sa-ti compuna altii piesele, intelegi?

 

Daca cei de la Phenomen0n sunt doar interpretii acestei piese, atunci ghinionul lor. Sunt de acord cu Doctor X, sa-si schimbe textierul.

 

dar muzica, in cazul asta, este customer oriented. e construita pentru un proiect anume... cel pentru combaterea drogurilor.

 

iar daca vorbim de muzica in general, ce ne facem cu muzica clasica, care e doar interpretata de instrumentisti... ? asta o face mai putin muzica? ca tot era la moda subiectul, michael jackson a compus el personal tot ce a cantat?

 

e drept ca idealul nostru despre muzica e sa... avem ceva de spus si sa compunem piese si aratam lumii mesajul nostru... dar.. ne punem vreodata problema daca lumea intelege mesajul nostru? si daca nu il intelege... e vina lumii?

 

Iti este cunoscut termenul de "sell-out"? Nu e ok sa faci muzica numai pentru bani.

 

imi este. ce parere ai de cover bands? ce parere ai de... nu mai stiu cum ii cheama.. cei care au concertat la bucuresti acum cat4eva luni ca 'the best pink floyd cover band'?

Link to comment
Share on other sites

dar muzica, in cazul asta, este customer oriented. e construita pentru un proiect anume... cel pentru combaterea drogurilor.

 

iar daca vorbim de muzica in general, ce ne facem cu muzica clasica, care e doar interpretata de instrumentisti... ? asta o face mai putin muzica? ca tot era la moda subiectul, michael jackson a compus el personal tot ce a cantat?

 

e drept ca idealul nostru despre muzica e sa... avem ceva de spus si sa compunem piese si aratam lumii mesajul nostru... dar.. ne punem vreodata problema daca lumea intelege mesajul nostru? si daca nu il intelege... e vina lumii?

 

imi este. ce parere ai de cover bands? ce parere ai de... nu mai stiu cum ii cheama.. cei care au concertat la bucuresti acum cat4eva luni ca 'the best pink floyd cover band'?

 

1. Dar nu vorbim de muzica in general, vorbim de muzica rock.

2. Michael Jackson nu s-a autoproclamat "metal rock".

3. Nu stiu daca ne punem problema daca lumea intelege mesajul nostru sau nu, eu nu mi-o pun pentru ca in cele mai multe cazuri stiu ca este inteleasa... si daca nu il intelege, de ce trebuie sa fie vina cuiva?

4. Asta e o intrebare retorica? Nu am o parere foarte buna despre "cover bands", nu o sa intru in detalii de ce.

Link to comment
Share on other sites

Guest PhenomenOn

Deabia m-am intors de la scoala!! Si cand am intrat intamplator pe rgc am vazut multe comentari, majoritatea nu foarte bune, n-o sa raspund la toata lumea decat la cei care mi-au sarit mai mult in ochi.... In primul rand, multumesc pentru cei care ne-au sustinut .

Tot timpul cand scot un material nou totul e bine pana il pun pe rgc, aici toata lumea (fiind "profesionista") ba comenteaza versurile, ba stilul ca este invechit, ba ca suntem prea promovati fata de ce valoare avem si defapt ei sunt cei care trebuie promovati nu noi.

 

frate, asa se face muzica? faci o piesa si dupa aia hop cu ea pe forum, la critici constructive? pai TOATE criticile din topic sint CONSTRUCTIVE! nu va convine modul la care sint spuse? treaba voastra.

Esenta conteaza. "ba, sinteti de ***" sau "nu e cea mai buna piesa a voastra" e acelasi lucru. Daca esti deschis la minte lasi supararea la o parte si incerci sa inveti ceva.

 

Imi dau seama cum se simt autorii cind citesc mesajele astea, nu e placut sa primesti critici dure. Asta e, in momentul in care au pus pe internet piesa aia si-au asumat riscul de a fi injurati. Live with it or just die.

 

Nu ma simt rau, daca ati fi spus lucruri adevarate, poate m-as fi simtit rau... Dar asa chiar n-am de ce sa ma supar :) , decat poate dezamagit in ce tara m-am nascut .Altcineva a mai spus si faptul ca n-ar trebui sa scriem despre droguri , el nu stie ca noi zilnic vedem marijuana in fata liceului, n-o incercam, sa nu se subinteleaga.

De altfel Ironside are si el dreptatea lui, cum pot sa pun o piesa pe forum si apoi sa astept lucruri bune???

Deaceea n-o sa mai imi pun materialele aici, deoarece ma fac de ras.

Sambata eu ma duc la Dave Martone, si apoi la Cristi Gram, propun sa ne intalnim si sa imi spune-ti si mie ce simtiti in legatura cu formatia mea. (Stati linstiti, nu o sa cant)

Va salut, si numai bine! :)

Edited by PhenomenOn
Link to comment
Share on other sites

Deabia m-am intors de la scoala!! Si cand am intrat intamplator pe rgc am vazut multe comentari, majoritatea nu foarte bune, n-o sa raspund la toata lumea decat la cei care mi-au sarit mai mult in ochi.... In primul rand, multumesc pentru cei care ne-au sustinut .

Tot timpul cand scot un material nou totul e bine pana il pun pe rgc, aici toata lumea (fiind "profesionista") ba comenteaza versurile, ba stilul ca este invechit, ba ca suntem prea promovati fata de ce valoare avem si defapt ei sunt cei care trebuie promovati nu noi.

 

 

 

Nu ma simt rau, daca ati fi spus lucruri adevarate, poate m-as fi simtit rau... Dar asa chiar n-am de ce sa ma supar :) , decat poate dezamagit in ce tara m-am nascut .Altcineva a mai spus si faptul ca n-ar trebui sa scriem despre droguri , el nu stie ca noi zilnic vedem marijuana in fata liceului, n-o incercam, sa nu se subinteleaga.

De altfel Ironside are si el dreptatea lui, cum pot sa pun o piesa pe forum si apoi sa astept lucruri bune???

Deaceea n-o sa mai imi pun materialele aici, deoarece ma fac de ras.

Sambata eu ma duc la Dave Martone, si apoi la Cristi Gram, propun sa ne intalnim si sa imi spune-ti si mie ce simtiti in legatura cu formatia mea. (Stati linstiti, nu o sa cant)

Va salut, si numai bine! :)

 

Uite asa se canta despre iarba:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.