www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Cu Panajul


Guest Sonar
 Share

Recommended Posts

Guest Sonar

Salut!

Am si eu o problema. Fratilor, am invatzat prost (si m-am obisnuit asa) cum se tine pana intre degete. Am dificultati mari la tot ce tine de panatie. Vreau sa va rog, daca puteti sa-mi arati si mie cumva cum se tine pana asa cum trebuie pt un panaj cat mai bun si eficient. N-ar strica o poza doua cu pozita corecta. Va multumesc anticipat. :)

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Am si eu o problema. Fratilor, am invatzat prost (si m-am obisnuit asa) cum se tine pana intre degete. Am dificultati mari la tot ce tine de panatie. Vreau sa va rog, daca puteti sa-mi arati si mie cumva cum se tine pana asa cum trebuie pt un panaj cat mai bun si eficient. N-ar strica o poza doua cu pozita corecta. Va multumesc anticipat. :)

O sa incerc sa atasez ceva (poate poti sa-ti dai seama) dar se vede cam prost. Nu prea stiu cum sa-ti explic, eu o tin in genul :"cum ai prinde o foaie de hartie de colt". Indexul cu degetul mare face un unghi de aprox. 90 grade iar deg mare putin indoit cam la 60 grade (adica nu-l tin intins). Pana o tin cu varful mai putin scos in afara la chestii mai rapide sau cand mai fac flagiolete si mai scos in afara la picking-uri lente sau arpegii. Mai sunt probabil si alte moduri dar pentru mine asta e mai eficient.

post-1251-1141801783_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Problema de baza ar fi asa - sa nu misti degetele mare si aratator in timpul panajului. Miscarea de lovire a corzilor nu se face din degete, se face din incheietura mainii.

la riff-uri sunt de acord cu tine, dar la cantatul unor pasaje melodice, inclusiv diverse improvizatii, pot avea loc si miscari ale degetelor mare si aratator, pe langa miscarea incheieturii, fie si numai pentru diverse inclinari ale penei in scopul de a se ceea asa-numitele "momente de tensiune". Larry Carlton expune aceasta interesanta problema in lectiile sale video. dar, oricum, in principiu, ai dreptate pentru ca miscarea de baza trebuie sa fie, asa cum ai spus tu, din incheietura mainii! totodata se recomanda ca mana in care se tine pana, daca se sprijina, sa se sprijine pe degetul mic si nu pe cu podul palmei pe calus, mana capatand un unghi ascutit fata de brat inspre chitara si nu dinspre chitara, asemanator ciupirii corzilor la chitara clasica.

Link to comment
Share on other sites

A, da, de acord, evident ca exista exceptii de la regula, dar daca s-a invatat prost, e mai bine sa tina o vreme departe de nuantari de genul asta prin folosirea miscarii degetelor si sa se concentreze pe o tehnica corecta de picking. Bun si comentariul cu sprijinirea mainii. Eu tin degetul mic pe inelul de la doza din bridge sau chiar pe marginea dozei (daca n-am inel).

 

Ca paranteza, podul palmei sprijinit de calus e folosit la palm muting, dar asta e alta mancare de peste.

 

Sonar, ceea ce vreau sa spun e ca pana nu ti-ai stapanit miscarea din incheietura mainii si nu din degete, n-o sa prea poti face alternate picking performant si curat.

Link to comment
Share on other sites

A, da, de acord, evident ca exista exceptii de la regula, dar daca s-a invatat prost, e mai bine sa tina o vreme departe de nuantari de genul asta prin folosirea miscarii degetelor si sa se concentreze pe o tehnica corecta de picking. Bun si comentariul cu sprijinirea mainii. Eu tin degetul mic pe inelul de la doza din bridge sau chiar pe marginea dozei (daca n-am inel).

 

Ca paranteza, podul palmei sprijinit de calus e folosit la palm muting, dar asta e alta mancare de peste.

 

Sonar, ceea ce vreau sa spun e ca pana nu ti-ai stapanit miscarea din incheietura mainii si nu din degete, n-o sa prea poti face alternate picking performant si curat.

acum totul este corect, de acord si cu palm muting-ul, noi doi ne-am inteles perfect, sa dea Domnul sa se si aplice cele discutate de noi de catre cei interesati! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sonar

Foarte interesante si educative sfaturile voastre, dar eu am alta problema...tin pana ciudat in mana...uneori...indexul il ating de corzi inainte ca pana sa loveasca corzile. Vreau sa vad fizic pozitia penei corecta in mana daca se poate. Multumesc.

 

Later edit: Acum am vazut linkul lui Baumwolle. E suficient. Asta vroiam sa vad.

Baieti, multumesc mult pentru ajutor. In caz ca mai am nelamuiri apelez cu incredere la voi. :)

Edited by Sonar
Link to comment
Share on other sites

Guest Mordecast

Parerea mea e ca nu conteaza cum tii pana de chitara.Ideea este sa o tii cum iti este tie mai usor, atata timp cat sta bine fixata si nu iti scapa pe jos.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sonar

hold-pick9.jpg

 

Cam asa tin eu pana. Dau cu index-ul in corzi. O sa incerc sa ma dezobisnuiesc. Trebuie de fapt! :)

Mai spuneti-mi va rog, ce grosimi de pene folositi? Cum incadrati (alegeti) grosimea penei pentru un anumit gen?

Link to comment
Share on other sites

Problema mea e ca este se aude pana! Trebuie sa o schimb. Gasesc la Muzica, nu? Si apropo, ce inseamna palm muted?

Link to comment
Share on other sites

Problema mea e ca este se aude pana! Trebuie sa o schimb. Gasesc la Muzica, nu? Si apropo, ce inseamna palm muted?

Nu vei rezolva mare lucru. Poate doar cu o pana super subtire cu care sa dai incet pe corzi. Palm mute e o tehnica. Atunci cand tii podul palmei pe bridge. Astfel sunetul e mai infundat.

Mai multe detalii aici -> http://www.cyberfret.com/techniques/palm-muting/index.php

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Guest Sonar

Multumesc tuturor pt sfaturi. Se vede clar diferenta. Mi-e mult mult mai usor sa fac alternate picking. Ideea e ca acum trebuie sa exersez mult mai mult ca sa ma pot pobisnui sa tin pana cum trebuie.

 

Thx again.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.