www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sansamp Gt2 Digital Switch


cris floyd
 Share

Recommended Posts

Va salut!!

 

Vazand ca si alti colegi de forum s-au apucat sa lucreze la SANSAMP GT2, m-am gandit sa expun aici si proiectul meu legat de aceasta schema.

Mie imi place foarte mult cum suna acest effect, drept pentru care m-am apucat si eu sa manufacturez unul avind ca baza schema de pe tonepad.

Ceea ce nu imi place la acest effect este faptul ca selectia diferitelor tipuri de statii si trepte de gain s.a.m.d, se face cu ajutorul unor intrerupatoare mecanice care nu pot fi actionate decit cu mana. Acest lucru il gasesc incomod in momentul folosirii acestui effect pe o scena, live.

M-am gandit ca ar fi minunat daca reglarea acestor parametrii ( cei care cunosc effectul stiu la ce parametrii ma refer) ar putea fi schimbati ( regalti sau selectionati) cu ajutorul unui pedalier, dar in acelasi timp si cu citeva pushbutoane aflate pe panoul frontal al effectului.

Pentru aceasta am folosit un pic16F84 cu care am realizat logica de comutare a unor relee reed ( de genul acesta http://www.adelaida.ro/product_info.php?pr...25901ef1d6df14), relee care comuta in locul intrerupatoarelor clasice din schema.

Tot datorita acestui mod de comutare, am atasat schemei clasice TONEPAD 3 equalizers care vor pute fi asignate la selectorul de AMP sau de MOD dupa dorinta, astfel incat fiecare statie emulata de acest effect sa beneficieze de cite o corectie de ton independenta.

Am atasat schemele la care inca lucrez, pentru cei interesati!!

Astept sugestii!!

Programul pentru microcontroler e gata si functioneaza perfect, asa incat daca doreste cineva sa abordeze aceasta schema, il pot ajuta cu acest programel.

Multumesc!!

post-7179-1257874792_thumb.jpg

post-7179-1257874821_thumb.jpg

post-7179-1257875005_thumb.jpg

post-7179-1257875032_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Foarte frumos, si bun, ca idee ... desi nu cred ca este foarte necesar sa ai o comutare directa pe scena intre tipurile de moduri/simulatoare etc., dar, ma rog, s-ar putea sa fie si asa. Eu il voi face (cand ma va pali cheful) cu 3 switch-uri cu 3 pozitii, dar "toggle switch", cum ar veni, si nu ca originalul cu comutatoare slide, ca la comutarea gamelor la radio-urile mici vechi :).

Oricum, ideea e buna, simpla si interesanta.

Spor.

Edited by pfr
Link to comment
Share on other sites

Foarte frumos, si bun, ca idee ... desi nu cred ca este foarte necesar sa ai o comutare directa pe scena intre tipurile de moduri/simulatoare etc., dar, ma rog, s-ar putea sa fie si asa. Eu il voi face (cand ma va pali cheful) cu 3 switch-uri cu 3 pozitii, dar "toggle switch", cum ar veni, si nu ca originalul cu comutatoare slide, ca la comutarea gamelor la radio-urile mici vechi :) .

Oricum, ideea e buna, simpla si interesanta.

Spor.

 

Multumesc foarte mult!!! Si pentru ca cineva si-a exprimat interesul pentru codul sursa al picului utilizat de mine in schema , attasez aici un fisier zip care contine si codul asm si hex-ul .

Pentru nelamuriri va rog sa nu ezitati sa ma contactati va voi ajuta daca pot si cum pot !

Multumesc!!!!

pic_switch.zip

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.