www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Video Cover 'juice' Steve Vai


Musaro Adriano
 Share

Recommended Posts

Fratilor am tras video, ce poate un amator, o melodie a lui Steve Vai care imi a placut mult!!

Ca de obicei la inceput mi sa parut usor, dupa aceea pe parcurs imi am dat seama ca este peste posibilitatile mele si am tras totusi ce am putut ca era pacat de studiu. Oricum am intrat in depresie...clar.

Nu aruncati cu piatre si..ce sa mai...distractie placuta la visionare :):)

numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Fratilor am tras video, ce poate un amator, o melodie a lui Steve Vai care imi a placut mult!!

Ca de obicei la inceput mi sa parut usor, dupa aceea pe parcurs imi am dat seama ca este peste posibilitatile mele si am tras totusi ce am putut ca era pacat de studiu. Oricum am intrat in depresie...clar.

Nu aruncati cu piatre si..ce sa mai...distractie placuta la visionare :):)

numai bine!

Foarte bine , executie aproape perfecta.Daca te-ai duce in turneu vre-o doua luni s-ar cristaliza si fluiditatea.Munca enorma sa inveti improvizatiile altora !bazate pe lick-uri si obisnuita in mersuri personale ale unui artist.Indiferent daca este Vai sau un incepator!

La fel de greu este sa imiti unii artisti "simplisti" sau bluesisti din anii '60 .

 

Felicitari.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Merci baieti pentru comentar, este mereu binevenit un sfat.

Karpi sa stii ca ai dreptate cu imitat bluesman simplisti etc... de pilda mam intelnit cu problema respectiva cand am incercat sa studiez little wing a lui hendrix, studiez la ia de o viata sa i do un pic de espresie Hendrixiana si cred ca mai trebuie sa studiez la ia inca un an (sa nu zic o viata :) ) lejer sa pot sa scot ceva aceptabil (vorbim de timing..). Atunci am inteles de ce multi care il canta, sau il canta 'de nau nicio traba'(adica nau nicio legatura cu hendrix), sau in cel mai fericit caz il personalizaza o oleoaca. Cred ca personalizare si rotunjire este o solutia de compromis aceptabila decat o imitatie proasta de tot a originalului. In rest cred ca oricine poate sa faca ce cover vrea cu dorinta necesara, numai sa nu se uite ca langa cover , sau paralel mai bine zis trebuie aprofundat studiu despre ce cantam, daca nu, nu are rost. Numai bine si merci tuturor prieteni xtru coment. Adry

Link to comment
Share on other sites

Merci baieti pentru comentar, este mereu binevenit un sfat.

Karpi sa stii ca ai dreptate cu imitat bluesman simplisti etc... de pilda mam intelnit cu problema respectiva cand am incercat sa studiez little wing a lui hendrix, studiez la ia de o viata sa i do un pic de espresie Hendrixiana si cred ca mai trebuie sa studiez la ia inca un an (sa nu zic o viata :) ) lejer sa pot sa scot ceva aceptabil (vorbim de timing..). Atunci am inteles de ce multi care il canta, sau il canta 'de nau nicio traba'(adica nau nicio legatura cu hendrix), sau in cel mai fericit caz il personalizaza o oleoaca. Cred ca personalizare si rotunjire este o solutia de compromis aceptabila decat o imitatie proasta de tot a originalului. In rest cred ca oricine poate sa faca ce cover vrea cu dorinta necesara, numai sa nu se uite ca langa cover , sau paralel mai bine zis trebuie aprofundat studiu despre ce cantam, daca nu, nu are rost. Numai bine si merci tuturor prieteni xtru coment. Adry

 

Haha .si eu tot cant Litle Wing nu iese nici un iz de hendrix .si air m apuc si iar incerc .Exact ma scot cu ocolirea si prsonalizrea partilor care nu suna ca la el.

In ;egatura c u timing ma refeream la adevarat simplisti blues "arhaic" , rock de la inceputuri, ttotul ptr mine este "impiedecat" dar numai cantat asa ar iesi ceva ce seamana cu stilul de atunci.Si tot exersez de ani si ani ( ca ma roade sa cant mai aproape).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.