www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Castiga Un Fender Stratocaster Usa Custom Built For Romania!


cearny
 Share

Recommended Posts

  • Replies 290
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Va rog nu mai postati tot felul de lucruri care nu au nici o legatura cu ideea acestui topic. Injuraturile va rog sa vi le faceti pe mail sau pe PM. Lasati topicul acesta pt informatii utile legate de tombola.

Imi vin in fiecare zi mesaje inutile in cutia postala (pt ca m-am abonat la acest topic - in speranta ca voi primi anunturi legate de tombola ... si eventual voi vedea intrebari si raspunsuri legate de aceasta). Nu ma intereseaza cine e nesimtit, impertinent si alte balarii. Va rog frumos, comportati-va ca niste oameni civilizati

 

Ce parere au administratorii ? ;:)?

 

Multumesc,

Matei

Link to comment
Share on other sites

Atasat acestui mesaj veti gasi lista participantilor la tombola. Fiecare inscriere are asociata un numar de la 1 la 1655.

 

Extragerea numarului castigator se va face folosind ca valoari aleatoare de initializare numerele extrase sambata 21 Noiembrie 2009 la Loteria Nationala Britanica ( http://www.national-lottery.co.uk/player/p/results/lotto.ftl ).

 

Algoritmul de alegere este cel descris in RFC2777 ( http://www.ietf.org/rfc/rfc2777.txt ) iar codul sursa va fi facut public in cel mai scurt timp.

 

Mult succes!

 

Lista : http://forums.rgc.ro/customstrat/participanti_concurs.pdf

participanti_concurs.pdf

Link to comment
Share on other sites

Posibil sa nu fi citit cu destula atentie din nou, dar pentru cazul RGC algoritmul ala nu e pur si simplu castigator = ( unsigned( cat(0, MD5( "loterie1.loterie1.loterieN/" ))) % nr_participanti ) + 1?

 

Aproximativ ala este "pseudocodul" pentru alegerea unui prim numar, dar trebuie sa te gandesti ca avem in vedere si cazul in care avem de-a face cu un refuz sau ne dam seama ca e o intrare in concurs frauduloasa. De aceea, ar fi bine sa avem la indemana o serie de "numere castigatoare", de backup, daca este cazul - iar algoritmul din RFC 2777 ne permite exact asta, plus ca asigura faptul ca nu avem cum sa controlam sursa de entropie.

 

Asta ca fiind o explicatie pentru "de ce nu folositi rand([some seed])".

Link to comment
Share on other sites

Exista intotdeauna extragerea de saptamana viitoare de la loteria britanica :).

 

 

Pacatele mele, n-am pus asa intrebare.

Singura sugestie pe care o am in momentul de fata este sa folositi mai multe string-uri decat doar "loterie1.[...].loterieN/", asa cum recomanda si RFC-ul.

 

Si o sursa cred ca este buna, daca suntem siguri ca nu explodeaza rachete nucleare fix maine dimineata, fix peste Londra :)

 

N-am urmarit vreodata numerele castigatoare de la loteria britanica, dar oricum cred ca se poate spune ca 'favorizam' vreun rezultat. Din ce am inteles cautand un pic pe net, si Lotto-ul 6/49 canadian are extragerea tot maine. Ma asigur si daca asa e, l-am putea adauga la lista de factori de entropie.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.