www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alegere Casti


Guest Dave the Barbarian
 Share

Recommended Posts

Guest Dave the Barbarian

Salutare!

Va solicit ajutorul in legatura cu alegerea unor casti. Am cautat si eu dar nu prea stiu dupa ce sa ma iau cand ma uit la mai multe modele diferite. Imi trebuie pentru multimedia, muzica in principal dar nu ar strica sa poata fi puse la un mp3 player, amplificator de instrument si eventual altele. Am si cateva cerinte:

-nu iau in calcul decat cele care stau pe cap acoperind (macar partial) urechile

-cu fir; microfonul nu intra la socoteala dar daca nu se poate fara, atunci cu microfon sa fie

-sa nu se auda in exterior deranjant pentru cei din jur in special la volum mare (tin mult la aspectul asta)

-sa redea cat mai clar sunetul, fara distorsiuni sau "gajaituri" chiar la volum mare

-sa nu sufere de lipsa de bass si sa se auda cat mai fidel (apropiat de sunetul original, din stream-ul software), de asemenea sa nu se amestece cu sunetul din exterior

-sa nu fie exagerat de proaste calitativ, ca am de gand sa le tin o vreme

Nu pun conditii in ceea ce priveste impedanta, frecventa de raspuns, sau driver. Daca s-ar explica macar in mica masura in ce fel influenteaza sunetul fiecare din acestea as aprecia. Foarte important ar fi faptul ca as vrea ceva decent dar nu pot sa cheltui mai mult de 100 RON sub nicio forma pe respectivele casti. Am vazut prin mai multe locuri casti pasive/active si am citit pe wikipedia ce inseamna, am observat ca cele active sunt considerabil mai scumpe, totusi nu stiu ce s-ar potrivi cu cerintele mele. Tot in stilul de adineauri, sa aleg USB sau line-in pentru placa de sunet?

Ce am gasit eu mai interesant:

http://www.emag.ro/casti/casti-cu-microfon...hd-800--pHD-800

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1840

As prefera sa le cumpar personal din Bucuresti. Ceea ce ma intereseaza ar fi parerile despre aceste doua casti, ce ati mai folosit si vi s-a parut ca se incadreaza in ce scrie mai sus, review-uri fulger si alte propuneri.

Orice fel de raspuns conteaza. (Dau stelute. Multe.) Am dat si search pe aici dar mare lucru n-am gasit, decat un topic vechi unde era vorba de mai multe milioane de lei vechi. Asa ca astept bunavointa voastra.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Logitech, Plantronics sau Altec Lansing [daca se mai gasesc pe la noi]. Gasesti destule modele intre 100 si 200 de lei. Poate si Sony, Philips sau Panasonic.

 

Daca vrei casti adevarate totusi : Sennheiser, Pioneer, AKG, AudioTechnica ...

 

Pentru mp3player ti-as recomanda ceva in-ear [AKG Scarab, Sennheiser CX]. Noise cancelling si consum minim / "nu se aude de afara". Cele circumaurale [full size cum s-ar zice] sunt scumpe, daca vrei bune. Iar cele supraaurale se aud tare "de afara" si nu prea sunt atenunate.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.