www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul Oficial: Ce Amp Sa Imi Iau


Vladxus
 Share

Recommended Posts

  • 1 month later...

Salut,

 

Tocmai am terminat de citit tot thread-ul...asa ca ma scuzati daca sunt putin chiaun :)

 

Vreau sa imi iau asa ceva http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=6&BrandCategsID=388&BrandProductID=2771 . ( pentru apartament , nu imi fac griji din cauza puterii/zgomotului ).

Deocamdata fara pedale sau procesor in fata si as vrea sa stiu daca asta e o varianta buna in ideea in care , la un moment dat, o sa imi cumpar niste pedale, nu am nevoie de foarte multe tonuri, de principiu ma intereseaza un distors bun.

 

In concluzie, e ok sa imi cumpar Vox-ul si la un moment dat sa adaug pedale, sau doar sa cumpar ceva genul Fender FM65R, 212R etc pentru canalul de clean si sa folosesc pedale?

 

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

"Clean" și "distorsionat" sunt aprecieri subiective cu care lucreazã chitariștii, nu inginerii. Puterea se specificã la un anumit nivel de distorsiune! De obicei se oferã și cel puțin un grafic care descrie și relația dintre puterea debitatã și distorsiune. Iatã un exemplu de la TDA2030:

post-2954-0-50599800-1335953213_thumb.jpg

 

Ați vãzut așa ceva la un amplificator de chitarã? Nu? De ce? Chitaristul de rând nu știe nici relația dintre putere și intensitatea sonorã, d'apoi relevanța distorsiunii și efectele sale psihoacustice în toatã povestea asta.

Așa cã producãtorii atașeazã acestor amplificatoare o putere nominalã mai aproape sau mai departe de realitate iar noi discutãm despre cum "X wați pe lampã înseamnã Y wați pe tranzistori" sau "X wați distorsionați înseamnã Y wați clean". Succesuri!

Link to comment
Share on other sites

Atunci explicati! Sa inteleaga si prostimea.

Tu cum estimezi puterea la amplificatoarele construite de tine?

 

ok ,explic

la un amp de chitara

puterea pe canalul clean este cea mai mica,atunci cind avem canalul nesaturat,in functie de saturarea preului trecem in crunch si apoi in overdrive

pe canalul clean semnalul trebuie pastrat sinusoidal

daca pe canalul clean se intra cu o pedala sau un semnal mare ,acest canal intra in OD ,atunci se poate ajunge la putere maxima dar nu mai avem clean

 

eu masor puterea cu osciloscop,multimetru digital,generator af,rezistenta de sarcina

 

daca vrei sa vezi live asa ceva ,te invit la atelierul meu,asa poti pricepe mai repede cum functioneaza cele scrise mai sus

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ați văzut așa ceva la un amplificator de chitară? Nu? De ce? Chitaristul de rând nu știe nici relația dintre putere și intensitatea sonoră, d'apoi relevanța distorsiunii și efectele sale psihoacustice în toată povestea asta.

Așa că producătorii atașează acestor amplificatoare o putere nominală mai aproape sau mai departe de realitate iar noi discutăm despre cum "X wați pe lampă înseamnă Y wați pe tranzistori" sau "X wați distorsionați înseamnă Y wați clean". Succesuri!

 

ok ,explic

la un amp de chitara

puterea pe canalul clean este cea mai mica,atunci cind avem canalul nesaturat,in functie de saturarea preului trecem in crunch si apoi in overdrive

pe canalul clean semnalul trebuie pastrat sinusoidal

daca pe canalul clean se intra cu o pedala sau un semnal mare ,acest canal intra in OD ,atunci se poate ajunge la putere maxima dar nu mai avem clean

 

eu masor puterea cu osciloscop,multimetru digital,generator af,rezistenta de sarcina

 

daca vrei sa vezi live asa ceva ,te invit la atelierul meu,asa poti pricepe mai repede cum functioneaza cele scrise mai sus

 

@57: De pe site-ul Fender se pot descarca schemele tuturor amplificatoarelor produse de ei. Pe marea majoritate apare un text, care descrie modul in care se testeaza puterea.

De exemplu, pentru FM212R (100W la 4 Ohm in specificatii):

 

"OUTPUT POWER:

Adjast 1KHz input signal to verify 90 Watts RMS at 5% THD into 4 Ohm resistive load at rated line voltage."

 

Sau, mai detaliat, la Hot Rod Deluxe:

 

"21.1 V RMS into an 8 Ohm resistive load, or 14 V RMS into an 4 Ohm resistive load, at 5% THD with a 286mV 1 KHz signal applied at J4. Presence and reverb controls full clockwise."

 

Ori, si mai si, la MH-500:

 

"1.87V, 1 KHz sinewave input at TP 13.

400W at <5% THD into 4 Ohms resistive load at J5.

1.41V, 1 KHz sinewave input at TP 13.

500W @<1% THD into 2 Ohms resistive load at J5.

Unit at rated line voltage."

Link to comment
Share on other sites

I spoke too soon atunci, Foarte bine pentru Fender, acum trebuie să-i convingem și pe ceilalți. :)

Sincer nu aflasem pentru că nu m-a interesat până acum suficient nici un model de amplificator Fender. Dar dacă tot există mă voi uita prin ele.

Acum, sunt sigur că sunt menționate condițiile de test și performanța produselor în service manual-ele și de la alți producători, dar rareori sunt disponibile publicului.

Link to comment
Share on other sites

Salut, ce parere aveti de Fender Frontman 212R? Am nevoie de el la repetitii cu trupa (tobe, bas, si o alta chitara). Ca gen, cred ca ma incadrez la un rock gen Paramore. E ok pentru genul asta de muzica? daca nu, ce alt amp in banii astia pot sa-mi cumpar? Precizez ca nu vrea sa treaca de suma de 1200 de lei.

Edited by calin214
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.