www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul Oficial: Ce Amp Sa Imi Iau


Vladxus
 Share

Recommended Posts

1x15, iti recomand eu. este totusi bas si mai este si combo. suna beton. si-a luat tomasselli si cantand impreuna la un jam, am ramas foarte incantat. e o scula foarte reusita.

De acord cu StratMan , vreau nu vreau ...lol...

DA 15" ptr . deep bass si inca mai tarziu inca 4 x 10" daca vrei sa bagi slap

 

2 x 10" nu suna la bass , 4 x10" deja incepe sa sune .

 

Eu am un "aa" de 4 x 10" de 220W la o statie " Acoustic " de 150W pe transistor si suna super la bass , acum mai fac o boxa la un dif "aa" de 150W 15" ce lam primit mai tarziu ( numa dif), si atunci voi avea puterea maxima si un sunet echilibrat.

Eu ptr bass sunt mai mult ptr Transistor sau statie cu tuburi dar de cel putin 100W clean .

La chit solo e altceva .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Izzy Waan

iti recomand Harley Benton HB-80B, 65 Watt Bass-Combo with 12"Celestion Speaker, 40W @ 8 Ohms, 65W @ 4 Ohms (with add. 8Ohm Speaker), Volume 1, Volume 2, 5-Band EQ, , Line Out,effects I/O loop, jack for external speaker 112 euro.now that's an amp for you......

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

salutare,

 

sper sa ma ajutati cu niste recomandari, mai alescei cu experienta. doresc sa achizitionez un amp. bugetul: pana in 15 mil/400 euro (la o adica, daca merita mai pot plusa cu 100E). putere: max 50W (avand in vedere ca mare parte 80% va fi folosit in casa, la repetat). ce se canta? rock-blues, heavy, FM, chestii din astea, fara nu stiu ce suparari. am facut o "scanare", insa or fi multe alte modele care mi-au scapat cu siguranta, asa ca... ce ati recomanda voi in conditiile sus-mentionate? de preferat cu ct mai multe lampi :)

 

multumesc frumos, astept propunerile vostre stimati forumisti.

Link to comment
Share on other sites

salutare,

 

sper sa ma ajutati cu niste recomandari, mai alescei cu experienta. doresc sa achizitionez un amp. bugetul: pana in 15 mil/400 euro (la o adica, daca merita mai pot plusa cu 100E). putere: max 50W (avand in vedere ca mare parte 80% va fi folosit in casa, la repetat). ce se canta? rock-blues, heavy, FM, chestii din astea, fara nu stiu ce suparari. am facut o "scanare", insa or fi multe alte modele care mi-au scapat cu siguranta, asa ca... ce ati recomanda voi in conditiile sus-mentionate? de preferat cu ct mai multe lampi :)

 

multumesc frumos, astept propunerile vostre stimati forumisti.

Parerea mea sa-ti iei un difuzor sau doua Eminence de chitara sau de banda larga de aprox 250W erau in jur de 3500000 bucata , faci rost de boxa .Si un head separat de 100W .Te sfatuiesc sa fie cu tranzistoare sau integrat de putere .Un procesor cu 3-4 Milione gasesti si ai pe 10 ani scula cu care poti sa si canti in viitor.

Povestile cu lampa sunt mult gonflate , vor sa vanda baieti lampile bine si scump caci se incho dfabricile si dau faliment , cacai nu mai foloseste nici dracu lampa .Si monitoarele CRT dispar precum si ecranele TV , asa ca baieti cauta clienti. Lampa se uzeaza !!! trebuie schimbata din cand in cand !!! alti bani ...Condensatoarele de voltaj mare la fel nu se mai cer pe piata , mai ales ca ies din uz monitoarele CRT ,doar in sursele in comutatie vor mai fi condensatoare de 380V .Ei am mai multe statii, 400W pe tranzistoare si 100W pe tuburi .Si acum nu am condensator bun in statia cu tuburi si astept sa vina careva din germania ca sa ami aduca condensdator care sa reziste la 800V , altfel trebuie sa fac improvizatii cu condeuri din surse de PC puse in serie etc...si daca ar trebui sa platesc intretinerea unui electronist nu merita sa o tii>Asa am cumparat-o ieftin deoarece nimeni no o vroia a stat jumate de an la RockaRolla in consignatie.Dealtfel statie foarte buna doar condensator ai trebuieste, unul nou.

Am vazut headuri mai multe tipuri U unele cu patru canale si ecou digital)pe tranzistoare la magazine doar ca boxe nu erau numai de voce .

O statie pe tburi este foarte grea de doua ori mai grea dacat una tranzistorizata , e mare etc .nu este practica.

 

Pe o scena mai mare la 200 spectatori nu mai faci fata nici cu 100W pe scena.dar minim atat trebe sa te auzi pe langa tobar care bate tare.

 

Axasa dai incet statia si este tot aia ,oricum nu poti da nici 50W la maxim ca sa ai tonul de "difuzor"

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Karpi, you never cease to amaze me! o.O

 

Toata lumea canta pe lampi numa tu spui ca nu is bune. Ca se intretin greu. Multi de pe forum au fost la workshop si au auzit diferentele intre lampi, ss si procesoare. Nu cred ca mai e cazu sa zic ca toti au inteles ca lampa suna mult mai bine.

 

Analogia cu monitoarele CRT e buna, doar concluzia e proasta. Si aici e aceeasi chestie. Tot mai multa lume isi cumpara TFT-uri.. dar cei care lucreaza in domenii profi de grafica, tot CRt-uri folosesc. Nu de alta, dar TFT-urile deformeaza culorile si au un contrast prea mare. :)

Link to comment
Share on other sites

oameni buni, vreau - asa cum am zis - un rahat de amp de 20-25W ca sa repet acasa (evident, la banii astia, sa sune cat mai bine posibil, la urma urmei nu ma intereseaza ce e inauntru, poate sa fie facut si la tehnoton), nu 250W si head de 100W, ce sens are?

karpi, inteleg ce vrei sa zici tu, dar io nu am timp si chef sa-mi cumpar difuzoare, sa caut boxe, procesoare si sa mi le lipeasca tata sau mai stiu eu cine. am banul, vreau sa ma duc si sa cumpar. ce zici tu cu lampile, cu intretinutul si uzatul, e un mic adevar, dar sper sa nu-mi pice dupa juma' de an.

pe urma, stateam si ma gandeam daca - la nivelul asta de pret - sunt diferente asa majore intre un solid state cu ceva lampi pe preamp si unul fara lampi, ca de full lampa poate doar SH sa gasesc, dar nu prea ma tenteaza.

 

sincer, ma gandeam pe undeva la un marshall avt20, poate avt50m peavey studio pro, envoy, si de la vox erau niste variante. peavey classic 30 cam sare de bugetul meu.

 

LE: sa fie oare o varianta cu amp-ul ala propus de Mr. Tone de 20W? la 1100 RON parca zicea? :)

Edited by KIKO
Link to comment
Share on other sites

salutare,

 

sper sa ma ajutati cu niste recomandari, mai alescei cu experienta. doresc sa achizitionez un amp. bugetul: pana in 15 mil/400 euro (la o adica, daca merita mai pot plusa cu 100E). putere: max 50W

multumesc frumos, astept propunerile vostre stimati forumisti.

 

KIKO ia-ti un Marshall AVT50x. Sunt vreo 2 la sectia de Mica publicitate aici pe forum.

Impaca si capra si varza:

- are iesire de casti cu cabinet simulator, ca sa poti studia in linishte acasa

- are preamp cu lampa pentru ton clean sau distors, 2 canale si footswitch pentru comutare (lampa costa cam 8-12Euro o schimbi cam la 3-4 ani daca canti intens si crezi ca ie cazul)

- are final solidstate (fara moarte)

- are 50W intr-un Celestion de 12' , de-ajuns sa canti nepreluat intr-un gig de club

- are iesire DI sa intri direct in mixer (dar grija mare cu egalizarea)

- nu costa mult (doar daca nu il iei de la MC ca acolo este 560Euro), pe forum este unu cu 350 si inca unul cu 400 parca - deci se incadreaza in buget

- o sa il ai si peste 15 ani (pentru ca nu o sa-l vinzi), chiar daca intre timp o sa iti mai pui si vreo 2 stack-uri la colectie

- este Marshall tata, adica ie bun ca nu-si permit oamenii sa faca shtifturi

Link to comment
Share on other sites

Karpi, you never cease to amaze me! o.O....hehe

 

 

eu cant pe de toate si am de toate , ami spun parerea dupa expeiente indelungate , fiecare asi ia ce-i convine , sau poate sa traga concluzii ( uni).Eu nu vand scule nu vreau sa conving pe nimeni ce sa cumpere , am vb despre optiuni.Sincer si cu bunavointa.

 

Iata si cateva exemple unde can pe tuburi , ca asa a fost mai convenabil .Nu am pus nici un video cu statia cu Tranzitoare , dar o sa-l rog pe prietenul meu sa proceseze un video de la The Note , unde cant pe ACOUSTIC ,Am si secvente unde se poate compara sunetul meu cu procesor +ACOUSTIC ,si sunetul lui Hariga cu VOX si pedale analogice .

 

acest ACOUSTIC este o statie speciala in clasa AB dezvoltata ca sa se poata amplifica si bas rece sau chitara acustica cu microfon sau piezzo .in acest fel am un prag foarte foarte coborat al biasului , DSP Korg au noise gate si compresot foarte smooth fara prag brusc ca si alte procesoare asa ca pot sa cant lejer si in stilul lui Knopfler cu finger picking fara efort si am dinamica satisfacatoare precum si ton balansat pe tot freatboardul.

 

aici repetam cu Dixi Krauser ptr festivalul PLAI,

 

http://www.acidplanet.com/artist.asp?PID=870012&t=2146

 

statia mea ACOUSTIC de 150W pe tranzist. e pusa la bas , eu cant pe Allsound (Jivoi) 100W pe tuburi 4x12" statia nu se vede este dupa boxa , Tweenreverb-ul e jos. nu se vede , pus ptr voce la repetitii. Sunetul e nasol caci era o sala de muzeu goala. In concert am cantat cu chitara pe Tweenreverb +Fender de bas 100W ( a fost cam putin , dar am aflat tarziu ca nu sunt scule de spate , unguri erau angajati ptr AlDiMeola care a cantat la chitara acustica )

 

aici se vede statia mea la bass si tweenreverbul pe clean la chitara , cu trupa Funky Train din serbia , dar ei cantau la volum mic , foarte frumos si bine.

 

http://www.acidplanet.com/artist.asp?PID=881025&t=2146

 

trupa Funky Train din serbia (la festivalul PLAI la care a fost si Al Di Meola in inchidere) , si la chitarist Tweenreverb+Fender de bass de 100W pe tranzistoare ( pus ptr bassi de la chitara)+un Messa Boogie de vre-o 30W ,A doua statie de bass un CUSTOM de 100 W ,sarbi au pus-o la orga.

 

Eu am cantat foarte multe concerte , turnee, si alte cantari de la nunti la birt, baluri , rugi , etc.

 

Cel mai utilizabil ptr noi in conditia de cantat in multe locuri este o statie tranzistorizatra de putere mare 400W cu difuzoare cu randament mare .Cu o procesare buna de ton faci fata peste tot.

 

Pe difuzoare de chitara dar chiar si pe difuzoare de banda mai larga sunetul prelucrat chiar si digital l

este foarte bun ,Numai in studio sunt probleme cu calitatea unor procesoare digitale mai slabute.

Eu am doua Korg , doua procesoare diferite cu fiecare cu avantajele ei , combinate am tonul dorit , fara sa car geanta cu efecte analogice.

 

La festival fiind scena mare am carat geanta cu efecte montate in ea cu alimentator stabilizat si pe Tweenreverb cuplat cu un Fender de bass am avut un singur ton bun de solo cu Boss Chorus si JackHammer +Zoom508 echomachine +SI o pedala de volum Behringer pusa la Echo return , si un clean usor fortat din Tweenreverb.Era cam putin dar asa s-a nimerit .

Statia mea pe lampi a ramas in sala de repetitii caci boxa nu este terminata se vede si in video , cutia din placa aglomerata , neterminata cu difurile montate doar ptr repetitie.

 

Normal vreau sa folosesc statia pe tuburi ptr ton la volum 50% si o amplific cu 450W pe tranzitoarecu inca trei boxe de 200W , doar pentru scena, cu posibilitati multiple de wet-dry ,multicanal , sau stereo fortaj pe tuburi sau din procesor .Depinde de genul de piesa ce voi canta....Ma tot bate gandul sa mai iau doua difuri Eminence de 12" de banda larga SPL 124dB .M-am zgarcit la bani si dupa acea am vb cu chitaristi dein toata lumea si mai toti au boxa suplimantara cu Eminence.

 

Dar la o cantare mai mica duc numai Acoustic 150W cu doua procesoare , am cumparat acum si acumulatoare Ni-MH de 2500Ah , si incarcator Orbit , asa ca am autonomie de minim 10 ore la procesoare .

Am scapat de transformatoare .Acum fac probe cu sistemul wireless ca sa vad ce configuratie este mai buna ca sa mai scap de un cablu.

 

Ma bate gandu sa termin si o statie combo de 100W tot pe tranzist cu un dif "AA" de 15" de 250W si la cantari mai mici e destul. ( JAzzClub Timisoara are 80 de locuri este penibil sa cari 400 W , nici nu-i loc pe scena)

 

de la Jazz deca te intereseaza vezi Video pe Youtube ,,,musical video.. la trupa cu numele ..."westsound"

 

practic elevi mei "Effect Blues Band " cu care am tras un jamsession ca si invitat , aici am cantat pe un MUSICMAN de 60W pe tuburi , e undeva pe jos in spatele meu , (la bas am pus iarasi statia mea, saraca mai mult la bass a fost, hehe ) , e foarte mic locul unde se canta practic este antreul de la club .

 

Cu tuburi la puterea sub 200W nu poti realiza numai un singur TON , ce nu mai poate sa fie procesat inaintea etajului final in overdrive.Deci ai mai avea nevoie de inca 400W ptr efecte si clean , in diferite configuratii. Sunt foarte grele de carat ( greutatea dubla ) .Daca as fi EVH ar cara alti si mi-ar da instalatia pe gratis ( mai si platesc baieti) numai sa faci reclama la sculele pe care canta vedeta.!!

 

Daca asculti pe AcidPlanet pe siteul meu vei vedea ca eu cant la chitara piese instrumentale diferite , nu sunt gitarist intr-o trupa vocal instrumentala care din cand in cand face cate un mic solo si in rest acompaniaza , la mine este important tonul , tonurile , sa am multe posibilitati de exprimare artistica +efecte speciale etc ..nu poti sa tii un concert de 2 ore cu un singur ton !! Nu sunt eu Paco De Lucia ( din pacate)

Cel mai util ptr asa ceva este o statie buna!! pe tranzistoare cu difuri cu SPL mare ca sa fie mica si sa sune tare si clean !!!( dar buna nu o rabla ce distorsioneaza) ca apoi sa poata reda nedistorsionat tronurile venite din procesor.

 

tonurile se pot asculta pe siteul meu de pe AP

 

http://www.acidplanet.com/artist.asp?songs=386149&T=6647

 

toate sunetele au fost procesate cu efecte analogoce si procesoare nu s-a cantat bnici un ton pe statie.

Daca am o statie care reda ce bag in ea este OK.pot procesa orice tip de ton. cu esantionarea de 32KHz /24 bit cu oversampling de 127 de ori , suna perfect.

Ce nu=mi place si vreau sa iau ceva specializat ar fi PITCH ( octaver ) pentru supra octava , dar am auzit ca si la PETRUCCI suna la fel supra octava prin efect realtime.Oare se fac mai calitative decat atat?

La Yes am auzit ceva mai super , adevarat ca din studio, si nu se stie ce a folosit.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Tone e foarte bun. Daca ai banul sari pe el :) Si mai era un H&K Studio 84 de vanzare pe aici. Cauta...

 

uite am gasit io linkul catre H&K :)

 

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=4883

 

 

@kiko: "io unul folosesc efectele din procesor, in cazul asta si cele mai faine amp-uri sunt pe post de boxa, ca sa zic asa, folosind doar speakerul." -- chestia asta e cat se poate de neadevarata..

Edited by cristi
Link to comment
Share on other sites

cred ca m-am exprimat eu putin aiurea sau am fost gresit inteles la faza cu speakerul (terbuia luata ca atare, fara alte interpretari). vroiam sa zic - ca mentiune - ca nu ma voi foliosi de partea de efecte din amp.

 

cristi, nu ma intereseaza HK-ul. e bun, suna, dar la 400E un amp de 8 ani... nu ma coafeaza. cam forjat. prefer ceva nou, cu garantie.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest IulianM

Salut

 

Sunt nou pe forum, e primul post, si binenteles, ca toti incepatorii in ale instrumentului cu pricina intreb si eu:

m-am hotarit la un amp Frontman 15G sau R. E 4 mil la proguitar G-ul, R-ul (cu reverb) e cu 500 mii mai mult; merita dif. de pret pt. reverb, imi trebuie reverb pentru invatat in apartament zdranganitul la o chitara deasemenea ieftina (Squier Bullet Strat, cu tremolo (!) - tot 4 mil.) ? Cam ce aduce in plus reverbul asta ?

Nu ma ironizati prea tare, am recunoscut ca-s incepator absolut, dar altceva mai bun si ieftin nu am de unde luat, in Romania. Nu vreau SH pentru primele scule, ca nu ma pricep daca iau ceva bun sau nu.

Deci, reverb sau nu ?

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

Salut Iulian, http://electricstudio.ro/shop/produse.php?cat_id=1 GT15 incearca, eu zic ca e mai bun decat un fender frontman :) , vezi ca e si model cu Reverb si fara(GT15 e fara), oricum legat de reverb nush cat de mult o sa folosesti tu reverbu la momentu asta, so nu cred ca e necesar, asteapta pan mai tarziu cand iti iei o pedala/pedala procesor care sa bagi efecte, oricum deocamdata focus on studying clean notes :)

Edited by seraphx
Link to comment
Share on other sites

reverbul e ecoul sunetului. pentru 50 ron eu zic ca merita. da sunetului o dimensiune spatiala, si sincer, eu il folosesc mereu, fie mai subtil fie mai pronuntzat.mergi pe varianta cu reverb! iar in privintza ampului, crate-ul e mai bun decat fenderul

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Sunt nou pe forum, e primul post, si binenteles, ca toti incepatorii in ale instrumentului cu pricina intreb si eu:

m-am hotarit la un amp Frontman 15G sau R. E 4 mil la proguitar G-ul, R-ul (cu reverb) e cu 500 mii mai mult; merita dif. de pret pt. reverb, imi trebuie reverb pentru invatat in apartament zdranganitul la o chitara deasemenea ieftina (Squier Bullet Strat, cu tremolo (!) - tot 4 mil.) ? Cam ce aduce in plus reverbul asta ?

Nu ma ironizati prea tare, am recunoscut ca-s incepator absolut, dar altceva mai bun si ieftin nu am de unde luat, in Romania. Nu vreau SH pentru primele scule, ca nu ma pricep daca iau ceva bun sau nu.

Deci, reverb sau nu ?

 

 

In nici un caz sa nu-ti iei Frontman - a fost una din cele mai durereose tepe din viata mea. Nu e utilizabil decat la volum de dormitor (adica maxim 2), difuzoarele stock sunt de cea mai execrabila calitate. Daca totusi esti hotarat, ia-ti cu Reverb, pentru ca e singura chestie de calitate din amplificatorul ala.

 

P.S. io am Frontman 25 R

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Ma intereseaza si pe mine un amplificator cam in jurul de 300E sau mai putin.. Marshall in principiu ( sau ceva potrivit pentru metale/rock) care sa fie pe post de speaker ( cam cum zicea Kiko - si eu folosesc pedala pentru efecte) O sa fie folosit atat acasa cat si pe scena ( probabil 1 difuzor de 12" Celestion va fi de ajuns totusi). Daca are cineva idei de scule de genul asta..sau cum se confectioneaza asa ceva, ascult cu mare placere.

 

De exemplu

 

http://www.musiciansfriend.com/product/Mar...inet?sku=482951

 

Astept pareri.

Edited by Feenix
Link to comment
Share on other sites

O pedala/procesor scoate semnalul slab (mW). Un cabinet(boxe, difuzoare, zi cum vrei) necesita un semnal de putere sensibil mai mare (cativa W cel putin). Difuzoarele de putere mare necesita un semnal si mai puternic (zeci de W) doar ca sa se miste.

 

(semnal mic)->amplificator-(semnal mare)->Cabinet = sunet ok

(semnal mic)-> Cabinet = sunet f slab (sau de loc)

Link to comment
Share on other sites

Guest Izzy Waan

Daca folosesti pedale, un cabinet cum e in linku ala nu o sa iti fie de ajuns ca sa sune bine...

 

 

CE SA FACA ???????? sa bage pedalele direct in cabinet ?????? hmmmmm.......... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

CE SA FACA ???????? sa bage pedalele direct in cabinet ?????? hmmmmm.......... :)

 

Ceapa masii, io asta am inteles. Oricum, vektor o zis-o bine...

Link to comment
Share on other sites

pai...preamplificarea din pedala nu are rolul...exact asta? ma rog in principiu sunt cam de acord cu ce zici tu.. dar probabil ca exista o alta solutie decat un Head cu toate efectele( practic inutile) care sa si coste mult mai mult decat doar un cabinet si o "chestie" de amplificare ( parca auzisem de boostere de semnal pe undeva)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

preamplificarea

 

Pai cuvantu ala ce iti spune? mai exact PREamplificarea. Adica se aduce la nivel de linie...

 

Exista o solutie, nu neaparat ieftina, dar eu nu pot sa o numesc ca se cheama reclama mascata.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.