www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul Oficial: Ce Amp Sa Imi Iau


Vladxus
 Share

Recommended Posts

Conexiunile intre piese nu sunt point to point, ca sa te tina o viata. Montajul e facut pe cablaj imprimat.

Pe de alta parte rezistentele, daca bine vad, sunt pe puterile care ies din calculul de proiectare, fara un pic de rezerva in plus, si din care viobio are mereu de schimbat la sculele de fabrica, ca se duc. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Compari un pic mere cu pere...

 

- Head VS Combo (din cum ai formulat enuntul banuiesc ca stii asta) insa de aici deriva si diferente de greutate, de manipulare, etc

- 15W VS 120W (desi fara sa-l fi testat sau sa ma fi documentat la Vox mi se pare un pic trasa de par puterea, as lua de referinta mai degraba 80W)

- efecte VS fara efecte

- preset-uri VS fara preset-uri

- lampi VS hibrid

- versatilitate (prin prisma tipurilor de amp emulate la Vox) VS mai putina versatilitate (la Ibanez)

... (multe altele)

 

Totusi, avand in vedere ca ambele sunt pe stoc la MC, de ce nu te duci sa le testezi?

Link to comment
Share on other sites

Compari un pic mere cu pere...

 

- Head VS Combo (din cum ai formulat enuntul banuiesc ca stii asta) insa de aici deriva si diferente de greutate, de manipulare, etc

- 15W VS 120W (desi fara sa-l fi testat sau sa ma fi documentat la Vox mi se pare un pic trasa de par puterea, as lua de referinta mai degraba 80W)

- efecte VS fara efecte

- preset-uri VS fara preset-uri

- lampi VS hibrid

- versatilitate (prin prisma tipurilor de amp emulate la Vox) VS mai putina versatilitate (la Ibanez)

... (multe altele)

 

Totusi, avand in vedere ca ambele sunt pe stoc la MC, de ce nu te duci sa le testezi?

Fac foarte rar drumuri la MC , oricum in septembrie imi voi cumpara un amp. Observ ca este cam complicat si cred ca cel mai bine o sa merg la magazin si cu ajutorul vanzatorului si cum o sa se comporte ampul respectiv cu chitara mea , voi cumpara ceva

 

 

Ce ar merita mai mult ... pentru ce anume?

Ma refer la raportul calitate-pret si versatilitate

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ce ati alege intre un:  

http://www.thomann.de/ro/line6_micro_spider.htm 

si

http://www.thomann.de/ro/fender_mustang_i_v2.htm

 

Sunt incepator si am nevoie de un amp pana in 500.Nu vreau sa investesc multi bani deocamdata. Daca stie cineva un amp mai bun ca astea 2,poate sa lase un link :D  Apropo,gusturile mele muzicale tind spre metal,trash,hard-rock...

Link to comment
Share on other sites

Ce ati alege intre un:  

http://www.thomann.de/ro/line6_micro_spider.htm 

si

http://www.thomann.de/ro/fender_mustang_i_v2.htm

 

Sunt incepator si am nevoie de un amp pana in 500.Nu vreau sa investesc multi bani deocamdata. Daca stie cineva un amp mai bun ca astea 2,poate sa lase un link :D  Apropo, gusturile mele muzicale tind spre metal,trash,hard-rock...

 

In cazul asta n-ai ce sa cauti cu Fender. Iar decat sa dai 500 ron pe un Micro Spider nou, mai bine cauti un Line6 Spider IV second (ala de 30W cu difuzor de 12"). Asta daca nu ai nevoie de functionare pe baterii. Spider IV 30 e un amp destul de popular, vei gasi probabil destule oferte second iar difuzorul de 12" VS cel de 6.5" va face diferenta. Daca nu, Spider IV 15 care e chiar mai ieftin decat Micro. Plus ca pe Spider IV ai si ceva efecte, niste preset-uri in plus, etc. Parerea mea...

Edited by sam
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

In cazul asta n-ai ce sa cauti cu Fender. Iar decat sa dai 500 ron pe un Micro Spider nou, mai bine cauti un Line6 Spider IV second (ala de 30W cu difuzor de 12"). Asta daca nu ai nevoie de functionare pe baterii. Spider IV 30 e un amp destul de popular, vei gasi probabil destule oferte second iar difuzorul de 12" VS cel de 6.5" va face diferenta. Daca nu, Spider IV 15 care e chiar mai ieftin decat Micro. Plus ca pe Spider IV ai si ceva efecte, niste preset-uri in plus, etc. Parerea mea...

Da,am nevoie de funtionare pe baterii.Micro Spider-u si Spider IV 30 sunt aproape aceleasi ca efecte si preset-uri,deci cred ca Micro il voi achizitiona.

Apropo, ce parere ai despre asta?  http://www.thomann.de/ro/vox_mini_3_g2_bk.htm

Multumesc oricum! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 2 weeks later...

Măi... ;) Din TH30, cel puțin, se poate scoate un gain bun, din ce pot observa pe al meu. Oricum, se poate schimba din 30 în 15, apoi în 7W. Si probabil știi și tu, cu cât dai mai tare volumul, cu atât lămpile scot dulceața de sunet din ele :rocker:, iar asta ai putea-o încerca la 7 si 15 (nu dimineața; e vorba de watti...).

Nu se va asemana cu Engl, dar stai liniștit, că nu-i departe.

O chestie în plus: Orange are pe partea de FX loop o extra lampă. Deci, bagă frate MT-2-ul sau ML-2-ul prin ea, că crăpi pereții:rocker:.

Link to comment
Share on other sites

On 4/30/2017 at 16:44, kiske13 said:

Din Orange Dual Terror se poate scoate un ton high gain cum are Vicrory Kraken sau Engl Ironball?

Pe y...tube am gasit numai prezentari cu clean fain si distors ton british (pentru mine, oala sparta).

De Orange poti spune orice, numai ca suna ca o oala sparta nu. Are gain o tona si suna mare si umflat, dar depinde cum il reglezi, ca de aia are potentiometru de ton. Si depinde mult si in cel cabinet il bagi. Al meu intr-un Orange PPC212 suna cat casa, mai ales pe canalul Fat. Cum ridici putin volumul se face si mai mare. Pe YT tine mult de cum l-a reglat fiecare. Si din fericire nu suna a Engl, nu are inalta aia specifica amplificatoarelor germane, pe care mai toata lumea o uraste.

Link to comment
Share on other sites

Bine, sunt sigur că și Engl poate fi reglat bine de tot. Probabil chiar mai bine / finuț decât un Orange.

Doar că eu, ca să știi Vladxus am mers pe varianta Orange, datorită simplitudinii sale + lampa de pe FX. Și pt. că am prins un deal extrem de bun pt. TH30C + PPC112 = 4.600 Lei. :o Noi. Unde anume, numai în privat. Altfel, se poate considera reclamă (de parcă ceea ce am scris acum nu s-ar putea considera! D'oh!).

Din cele citite de-a lungul unui an întreg, înainte să mă arunc la așa ceva, s-ar părea că Orange își bazează (probabil dintotdeauna) designul de pe plăcuța electronică pe vechile, dar de altfel cele mai de încredere, amplificatoare pe lămpi rusești. Iar aici mă refer la drumul cel mai scurt posibil de la input spre lampă. Ceea ce se traduce printr-un sunet cât mai pur.

Și... Țin neapărat să menționez că mă bucur că am ascultat până la urmă de sfatul unuia de pe olx (care vroia, printre altele, să mă jecmănească cu un preț de kko, nu mai știu dacă pt. PRSul american, sau pt. ML 8) și am mers pe varianta combo + cabinet. Într-o trupă cu 1 chitară este ideal pt. baterist să le așezi pe cele 2 în stânga și dreapta, astfel încât el să poată auzi bine chitara ;)

Edited by TheOnlyKtulu
Link to comment
Share on other sites

Devreme ce o lauzi atât, sunt tare curios ce crezi că face lampa aia din loop.

5 hours ago, TheOnlyKtulu said:

s-ar părea că

Ți se pare. În primul rând pentru că "vechile amplificatoare pe lămpi rusești" (cum au trecut de Cortina de fier?!) nu erau pe PCB.

5 hours ago, TheOnlyKtulu said:

drumul cel mai scurt posibil de la input spre lampă. Ceea ce se traduce printr-un sunet cât mai pur.

"Pur" adică fără interferențe? Ideal ar fi cu cablu ecranat, dar presupun că nu e greșit, dacă la asta te referi. Numai că nu e "cel mai scurt posibil", e o curbă. Probabil ce ai citit era tocmai despre traseele curbe "desenate manual", care:

  1. Sunt desenate în ECAD, ca orice placă din secolul ăsta
  2. Nu sunt caracteristice amplificatoarelor sovietice, așa arătau toate traseele cândva
  3. Nu oferă absolut nici un beneficiu în afara unui "feature" pe care-l exploata departamentul de marketing și după care se pot masturba iubitorii de "vintage mojo".

Dar revenind la întrebarea originală a lui @kiske13: da, este high gain.

 

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

@FiveseveN am vazut si clipul asta dar nu ma vrajit.

Parca si tonul de Laney Ironheart imi place mai mult.

Inseamna ca nimeni de pe ...tube nu a reglat cum mi-ar placea mie Orange-ul.

@TheOnlyKtulu da TH30.... asta am auzit ca ar avea ce-mi trebuie, dar era vorba de D.T.

Daca as avea 1000 eur nu puneam intrebari de ale mele stupide. :-)

@Blackthorn nu am generalizat.

Am intrebat doar, ce poate D.T. deoarece filmuletele, nu m-au convins.

Caut ceva de genul TH30, Ironball sau Kraken, poate + un TS.

Nu vreau overdrive british pentru blues/rock.

Edited by kiske13
Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2017 at 19:47, kiske13 said:

Inseamna ca nimeni de pe ...tube nu a reglat cum mi-ar placea mie Orange-ul.

Daca vrei un ton "transparent" in care sa-ti mai recunosti sunetul chitarei , nu te uita la Orange . 

Altfel,

- un amp de 5 Watt solid state suna bineinteles diferit comparativ cu unul cu tuburi, incepand din preamp si pana in etajul final . 

- firele in amplificatoare cu tuburi(chiar si solid state) se torsadeaza si se trag in anumite unghiuri cu un scop anume. 

- firele cele mai scurte intre anumite parti ale circuitului unui amp si tuburi, in general, au scopul de a nu capta alte zgomote . 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.