www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul Oficial: Ce Amp Sa Imi Iau


Vladxus
 Share

Recommended Posts

Salut si multumesc de raspuns.

 

La guitarshop nu am vazut pe site sa aiba pe stoc chiar modelele de mai sus (Laney nu au sigur, nici Peavey, Blackstar nu au pe stoc.. poate doar Super Champ-ul. Am sa trag o fuga totusi weekendul asta cred, pe la ei cat si pe la mcmusic.

In ceea ce priveste experienta mea cu Line6, te rog sa ma crezi ca nu sunt carcotas :). Era desigur, dupa cum am scris mai sus, o parere personala si subiectiva, si faptul ca nu o sa mai cumpar eu pe viitor produse Line6 nu ar trebui sa determine pe altcineva ca la randul lor sa nu mai cumpere. Nici nu se poate vorbi ca am indemnat pe altcineva sa se alinieze cu gandul si experienta mea. Ca o mica paranteza, ce mi-a displacut la Line6 a fost lipsa suportului din partea lor. Cand se lansase Pod Studio UX1, driverul lor era suportat doar pe Windows XP si Vista. Mie mi-a facut numeroase probleme pe Windows 7, numeroase Blue Screen of Death, se taia sunetul din senin, la 30 de secunde auzeam un sunet foarte agasant... Era foarte jenant. Configuratia PC-ului meu nu era problema. Dupa mult timp, au lansat si ei drivere pentru Windows 7, dar din pacate nu rezolvasera aproape nici-o problema. Le-am scris si eu, precum si altii, mentionand toate lucrurile negative pe care le intalneam, dar m-am lovit de atatea ori de dezinteresul lor de a-si rezolva problemele cu produsul lor, indemnurile lor fiind mereu total pe langa, cand puteau lucra la un driver mai bun. Acum de exemplu am Windows 8.1, care nu e deloc suportat, si nu imi permite nici timpul si nici alti factori sa fac dual-boot cu Vista sau XP doar ca sa rulez interfata asta (am incercat cu o masina virtuala, dar nu merge). Ei au neglijat cu brio feedback-ul negativ al clientilor (si nu sunt putini), si asta m-a determinat sa nu mai vreau sa mai iau produse de la ei. In putinele dati cand nu aveam probleme cu inferfata, ajunsesem la niste sunete destul de decente - treceam driverul ASIO prin Guitar Rig 5 si il modelam de acolo, de la clean-uri la solo-uri la everything in between. Nu as mai vrea sa mai depind de calculator/drivere si sa ma rog sa mearga.

 

Cheers!

Link to comment
Share on other sites

Salut si multumesc de raspuns.

 

In ceea ce priveste experienta mea cu Line6, te rog sa ma crezi ca nu sunt carcotas[...] Nu as mai vrea sa mai depind de calculator/drivere si sa ma rog sa mearga.

 

Sal!

Offtopic pentru amp, ontopic pentru placi de sunet: aproape exact experienta asta am avut-o cu Soundblasterul si arome de windows mai "batrane" de 2000. Driverul era maxim de XP, pe 2000 a mers fara probleme, dupa, dezastru total. S-a cazut la un compromis, in sensul ca driverele de le lua automat de la Microsoft ma lasau sa folosesc dracia pe post de placa de sunet, fara sa utilizeze nimic din optiunile avansate. Recent, la indemnul colegilor RGC, am pus din nou drivere Creative, pentru suport ASIO. Inca transpir amintindu-mi, am luat niste serii oribile de BSOD, blocaje, plus tot felul de erori in softuri care NU aveau de-a face cu placa de sunet. Abia am reusit sa fac curatenie. Deci, se poate si la case mai mari (in momentul respectiv, CreativeLabs era cea mai mare "casa").

/offtopic

Link to comment
Share on other sites

Miliard, uite cum vad eu problema:

 

Daca ai nevoie doar sa canti acasa eu iti recomand un amplificator de putere cat mai mica, sau unul cu un clean foarte bun peste care sa pui o pedala buna care sa iti faca tonul de drive pe care il cauti. In felul asta, in cazul in care iti schimbi gusturile muzicale poti oricand sa cumperi o pedala care sa faca ceea ce vrei tu. Daca iti place Blackstar iti recomand sa iti iei o pedala Blackstar HT Dual Distortion, suna foaaaaarte ok de la clean pana la metal, practic este preamplificatorul pe care il gasesti in amplificatoarele lor.

 

In acest moment, daca as avea nevoie de ceva foarte versatil as lua un Egnater Tweaker, are un singur canal, dar poti scoate din el de la sparkly clean pana la otnuri distorsionate foarte ok.

 

De Laney nu stiu sa iti spun prea multe, toate pe care le-am probat parca au un ton fara caracter, in nici un caz nu am auzit sparkly clean la ei, acum nu pot sa spun ca le-am cantat pe toate, oricum cel mai important e sa probezi si sa vezi ce iti place. O idee destul de buna pentru ce vrei tu este Peavey 6505+ si un atenuator dedicat (poti lua legatura cu Vio pentru un atenuator bun si ieftin). Peavey-ul mi-a placut si mie, singurul lucru mai slab pentru gustul meu este difuzorul, cu un Vintage 30 ai facut un super amplificator din el, in plus daca te apuca la un moment dat cantatul cu o trupa face fata cu brio.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa probezi Peavey inainte ca sa nu ai surprize :)) Am cantat la un concert pe Peavey-ul 6505+ al unui prieten si am ramas cu un gust amar in gura. Drive-ul e fain, chiar blana, jos palaria la capitolul asta, desi am observat ca dat foarte incet suna fizzy (deci ar trebui dat tare si pus un atenuator cum spune si Marius)... canalul de clean... oribil... in concertul respectiv am dat volumul pe la jumatate pe el si imi intra in usor overdrive, imi era mega imposibil sa scot un clean curat si gros, masiv, plin de headroom... (acum nu stiu... sa fii fost problema de la mine? am prea mult output pe doze? who knows.. mie nu mi-a placut la capitolul clean).

 

Blackstar-ul e marfa, dar e micut, are 5w si nu merita banii astia.. la cat costa mai bine faci o clona de ceva.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare...De ceva timp caut o pereche de boxe si o amplificare mai ok cat de cat pentru a monitoriza electro-acustica mea dupa ce inregistrez.Am gasit acest anunt pe mercador http://mercador.ro/oferta/vand-schimb-amplificator-sunet-nec-boxe-sanyo-ID1m44l.html , difuzoarele mari sunt de 15cm.Stie cineva ceva mai multe despre boxe si amplificator?Adica ar fi ok pentru o monitorizare cat de cat decenta pentru electro acustica si foarte putin o electrica cu procesor cu simulari de amp+cab?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Marshall MG15CFX : http://www.mcmusic.ro/chitare/amplificatoare/marshall-mg15-cfx-amplificator-chitara-mg15cfx.html

Fender G-dec Junior Amp : http://www.musiciansfriend.com/amplifiers-effects/fender-g-dec-junior

Line 6 Spider IV : http://esound.ro/amplificatoare-chitara/amplificatoare-chitara/line-6-spider-iv-15-amplificator-chitara.html

 

Peste cateva luni voi cumpara un Ibanez grx40(cred) si as vrea sa-mi aleg de pe acum si amplificatorul , vreau sa cant de toate , dar de axat insa, m-as duce pe Scorpions, Metallica si Nightwish . Ce pareri aveti?

Link to comment
Share on other sites

Un Fender G-DEC Junior am avut eu si nu e cine stie de capul lui (depinde insa si cu ce compari pentru ca am vazut si combo-uri mult mai proaste) insa de studiu merge mai ales datorita multiplelor simulari de amp-uri care daca esti incepator te ajuta sa-ti faci o idee despre ce-ti place si ce nu si a backing track-urilor de tobe si bass cu tempo variabil si diferite tonalitati. In general nu e foarte agresiv deci merge mai bine pentru rock/blues/jazz decat pentru metale.

Gasesti aici o scurta descriere si niste poze cu ce am avut eu, insa doar cu titlu informativ pentru ca s-a vandut.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare... [...] ...Adica ar fi ok pentru o monitorizare cat de cat decenta pentru electro acustica si foarte putin o electrica cu procesor cu simulari de amp+cab?

Sistemul de acolo e pt auditii hifi. Pretul e decent, si teoretic ai putea monitoriza daca ai proc cu amp/cab sim si nu ai mari asteptari, insa sper ca nu vrei sa-l folosesti ca referinta pt inregistrari.

Link to comment
Share on other sites

Salut!Caut si eu un amp intre 30-60W (nu pe lampi) cu urmatoarele pretentii :

-Clean foarte bun(vreau sa cumpar pedale deci nu ma intereseaza prea mult canalul de od/distors insa ampul trebuie sa functioneze bine cu pedalele)

-Difuzor de 12"

-Fx loop
-Intrare casti (optional)

-Sa se incadreze in cam 800 lei(nou) sau 600(sh)

-Vreau sa il folosesc intr-un apartament cel mai mult timp insa imi trebuie si pentru repetitii cu trupa.

Cam dupa ce firme ar trebui sa ma uit in cumpararea unui amp ca acesta si ce recomandari ati avea?

Edited by Rareș Dinu
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 3 months later...

salutare

sunt interesat sa-mi cumpar un amp mic si cuminte pt studiu acasa si mi-a atras atentia asta :

 

http://www.gear4music.com/Guitar-and-Bass/SubZero-Tube-5W-Guitar-Amp/MHF

 

stie cineva ceva despre SubZero? a auzit vreun amp SubZero ?

as vrea sa-l cant cu un hollow-body pe blues si jazz

 

multumesc

Link to comment
Share on other sites

pai are tuburi, are si drive, are chiar si celestion, nu vad ce ar putea fi nasol la el, unde mai pui ca e si ieftin, si vezi ca 5w la amp-urile cu lampi inseamna multe, s-ar putea sa-ti bata vecinii la usa.

5W sunt 5W ,indiferent de etajul final,de ce crezi ca 5W cu tuburi sunt altfel fata de 5W cu tranzistori sau integrat??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@viobio

crezi ca soundul dat de cele doua lampi este potrivit pentru jazz si blues?

 

multumesc

Soundul de blues,jazz este facut de urmatoarea combinatie

Creier ,mina,ureche,ale chitaristului +chitara+amp+difuzor =blues,jazz

Toate sunt importante in sound ,important este sa stii sa cinti,sculele nu cinta singure!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Soundul de blues,jazz este facut de urmatoarea combinatie

Creier ,mina,ureche,ale chitaristului +chitara+amp+difuzor =blues,jazz

Toate sunt importante in sound ,important este sa stii sa cinti,sculele nu cinta singure!

 

Multumesc vio; te-am intrebat in ideea ca ai facut multe combinatii de lampi in activitatea ta.

Citind despre doze, lampi si difuzoare cam spre ce genuri sunt ele nativ construite (pareri ale producatorilor si utilizatorilor), am vazut diverse sugestii.

Sunt f atent la sfaturile si sugestiile celor care fac din pasiune ceea ce fac (motiv pt care am intrebat pe RGC) :respect:

Invat sa cant, sculele nu canta singure, corect, dar si alea cateva note sau acorduri tre' sa se "auza" bine 

Link to comment
Share on other sites

 

crezi ca soundul dat de cele doua lampi este potrivit pentru jazz si blues?

 

Avea basistul nostru o vorba: Ca sa canti blues trebuie sa fii negru, sa ploua, sa te adapostesti sub un copac, sa-ti fie frig si foame iar nevasta sa te fi inselat cu cel mai bun prieten. Ala va fi blues :)

 

De acord cu ce zice Vio, un chitarist slab va canta prost si pe cele mai scumpe scule, in timp ce un chitarist bun va face minuni din orice. Totusi, exista scule si combinatii de scule mai potrivite pentru anumite genuri, dar asta va trebui sa descoperi singur pentru ca reteta gasita de X sau Y s-ar putea sa nu ti se potriveasca. Succes!

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Avea basistul nostru o vorba: Ca sa canti blues trebuie sa fii negru, sa ploua, sa te adapostesti sub un copac, sa-ti fie frig si foame iar nevasta sa te fi inselat cu cel mai bun prieten. Ala va fi blues :)

 

De acord cu ce zice Vio, un chitarist slab va canta prost si pe cele mai scumpe scule, in timp ce un chitarist bun va face minuni din orice. Totusi, exista scule si combinatii de scule mai potrivite pentru anumite genuri, dar asta va trebui sa descoperi singur pentru ca reteta gasita de X sau Y s-ar putea sa nu ti se potriveasca. Succes!

 

 

multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

din cate am inteles sunt relativ ok, daca ai noroc si nu prinzi unul care sa puna dificultati tehnice in timp. Eu am un Bugera v55 care se incadreaza tot in pretul unui jet city si de care sunt multumit, dar nu pe deplin. Mai bine strange niste bani si ia un amp sderios construit de colegul nostru viobio. Cu 3000 lei iti iei si cabinet si head. Spor!

Link to comment
Share on other sites

eu ma gandeam, sa iau un jet city, si pe viitor sa il modez putin, in ceea ce priveste calitate, din ce am vazut pe net sunt destul de apreciate, acum vorba ta, depinde cum ai norocul. macar as avea garantie, din punctul asta de vedere nu am de ce sa imi fac griji.

Edited by gagai
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.