www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul Oficial: Ce Amp Sa Imi Iau


Vladxus
 Share

Recommended Posts

Salutare!

 

Pe bine-cunoscutul principiu "nu sunt suficient de bun dar sigur sculele sunt de vina" :) mi s-a pus pata ca vreau un combo (de casa) pe lampi.

Solid-state-uri am tot invartit (Fender, Orange, Peavey, Roland), mai mari sau mai mici, mai bune sau mai proaste, oricum de putere mica.

 

Cum spuneam, as vreau sa fie pe lampi si cu o putere adaptata unei camere de apartament de 15mp. Asadar va functiona la volum mic-mediu. Nu stiu exact ce voi canta pe el pentru ca-n ultima vreme m-am trezit zdranganind toate tampeniile. Tocmai d-asta as vrea ceva cu o plaja cat mai larga de aplicatii.

 

Ca si pretentii, in momentul asta cant printr-un procesor BOSS GT-10 si am ramas cu un Roland Cube 15X care mai mult se umple de praf. In general ies din procesor intr-o placa de sunet Focusrite si apoi intr-un sistem 5.1 care-mi suna mult mai 'confortabil'.

 

Nu vreau sa-l cumpar de nou, iar ca buget mi-am propus vreo 1500 ron, usor extensibil daca se impune.

 

Stiu ca multa lume recomanda amplificatoarele construite (m-am gandit sa apelez si la viobio) insa nu am o experienta suficienta in ceea ce priveste amp-urile pe lampi ca sa stiu ce sa cer. Plus ca daca as merge pe head+cabinet as iesi din buget ceea ce nu prea e cazul la pretentiile mele actuale.

 

Multumesc anticipat.

iti recomand peavey classic 30,esti la fix cu banii ,trebuie doar sa cauti un pic.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

iti recomand peavey classic 30,esti la fix cu banii ,trebuie doar sa cauti un pic.

 

Am urmarit deja polemicile pro si contra Peavey Classic 30. E un amp pe care-l urmaresc si eu de ceva timp insa nu m-a convins inca 100%, de asta am si deschis discutia aici.

 

Ce veni vorba, cum se comporta la volum mic/foarte mic? Intreb asta pentru ca degeaba suna bine cu volumul la jumatate, pentru ca intr-un apartament nu ma ajuta prea tare.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Ai putea incerca un mic Night Train.

http://www.mcmusic.r...-chit-nt2h.html

sau

http://www.mcmusic.r...or-chitara.html

 

30W lampa e mult prea mult pentru apartament.

 

Cabinet:

http://www.mcmusic.r...ara-v112nt.html

 

Asta mi-as lua eu in banii aia.

 

Edit: Muuult mai bine vorbesti cu baietii sa-ti faca unul. Sau daca ai timp, poti sa-l faci chiar tu! :)

Edited by lefmir
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bah, rai sunteti, n-am vazut asa ceva... Pana nu va muscati un pic de cur nu va simtiti bine :))) Spun asta amuzat oarecum...

 

Si daca e s-o luam asa, la ce bun un amp bun, o chitara buna, daca nu exista si o mana buna :D Dar ce-i aia o mana buna?

 

@lefmir: Nu stiu de ce, dar VOX nu prea merge cu mine. N-am o explicatie, s-ar putea sa fie o simpla prejudecata. Dar fara VOX de data asta. Promit sa le mai dau o sansa, dar nu acum!

 

Edit: Voi tolera orice lupta dreapta atata timp cat ma lamuriti si pe mine ce amp sa-mi iau. Asa ca "Let The War Began!"

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Sam, ai sa razi, dar un amp bun poate sa te inspire si sa te motiveze. TONE!!!

Sa n-ai prejudecati cu Vox ca suna foarte bine, cel mai bine bati un drum la un magazin din bucuresti si testezi mai multe. S-ar putea sa-ti placa.

 

Dar ce-i aia o mana buna?

E o mana pe lampi sau pe tranzistori? :lol:

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Ok, am sa-mi permit un scurt rezumat pentru ca discutia a luat-o pe campii (ca de obicei)

 

Am 1500 ron, vreun un combo pe lampi pe care sa-l folosesc intr-un apartament. Povestea intreaga, aici.

 

Fara suparare, as aprecia comentarii la subiect: Modelul cutare, producator cutare, pentru ca... Nu e bun cutare pentru ca....

 

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

NU EXISTA un amp bun pentru toata lumea, tot tu vei decide in final. Nu percepe toata lumea la fel sunetul, nu canta toata lumea acelasi gen de muzica, n-are toata lumea aceeasi chitara, etc. . Nu-ti lua un amp numai pentru ca zice X si Y ca modelul Delta(fara referire la Doina) e cel mai bun. Esti la un nivel la care stii ce vrei si stii sa auzi diferentele. Sa nu mi-o in nume de rau, te rog.

Singurul lucru bun ar fi sa-ti iei head/cabinet separat, pentru ca e mai bine pentru dezvoltari viitoare. Plus ca n-ai sa gasesti combo de 5W lampa cu dif de 12.

Asta a fost parerea mea personala.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ok, am sa-mi permit un scurt rezumat pentru ca discutia a luat-o pe campii (ca de obicei)

 

Am 1500 ron, vreun un combo pe lampi pe care sa-l folosesc intr-un apartament. Povestea intreaga, aici.

 

Fara suparare, as aprecia comentarii la subiect: Modelul cutare, producator cutare, pentru ca... Nu e bun cutare pentru ca....

 

Thanks!

Văd că ai doua domicilii,te invit pe la sală la mine,am ampurile de la 5W la 100W și cîteva procesoare ale băieților care repetă pe acolo,te poți juca cu ele cît dorești,nu mai interesează sa cumperi ceva.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

hk blonde. e solid state dar suna f bine.

http://forums.rgc.ro/topic/92704-hughes-kettner-edition-blonde/page__hl__kettner__fromsearch__1

 

nu stiu cum e la partea cu volumul.

 

hughes&kettner e firma foarte faina. parerea mea este ca in zona hi-end au concurenta si fac/nu fac fata, in functie si de gusturile fiecaruia

dar in zona low/mid sunt una dintre cele mai bune alegeri!

in primul rand ca e made in germany (sau era intr-o vreme, nu stiu in prezent), ceea ce inseamna ca sunt construite f ordonat si solid, probabil pot fi luate ca etalon), cu componente bune, reliable. asta cel putin in zona de pret sa zicem mid-range and up, nu stiu cum e in zona low end, dar cred ca tot mai bine decat majoritatea.

in al doilea rand ofera in multe cazuri acea iesire cu cab sim red-box, care in materie de simulare, cel putin la banii aia, e cam cea mai buna (nu vorbim de solutiile actuale gen torpedo sau mai stiu eu ce softuri etc, ci de cutiute de cateva zeci de euro)

Link to comment
Share on other sites

@lefmir: Stiu ca parerile/nevoile diferea si ca nu exista raspunsuri universal valabile. Am trecut de mult de faza la care ceream pareri pe forum si le urmam orbeste. Ce astept sunt cateva variante pe care sa le studiez si sa ma decid in functie de asta.

 

Și 5W e prea mult pentru apartament dacă nu vrei să fie de formă lampa aia.

Totuși ce te interesează, liniaritate, distorsiune de preamp (de care?), de poweramp, flexibilitate (clasa A/AB/B selectabilă)?

 

De asta am retineri cu Peavey Classic 30 de exemplu. Este evident ca eu n-am nevoie de 30W in apartament si am o banuiala ca la volum foarte mic nu voi scoate mare lucru din el (sau din altul de aceeasi putere).

Referitor la intrebarile tale, daca stiam exact ce vreau, n-as mai fi cerut sfaturi.

 

Văd că ai doua domicilii,te invit pe la sală la mine,am ampurile de la 5W la 100W și cîteva procesoare ale băieților care repetă pe acolo,te poți juca cu ele cît dorești,nu mai interesează sa cumperi ceva.

 

Iti multumesc de invitatie. Nu prea mai am doua domicilii, de ceva vreme stau in Ploiesti insa mai ajung si prin Bucuresti cu treburi. Am vorbit deja cu Paul intr-o alta problema si va voi face o vizita cat de curand.

 

@barbarossa: M-am gandit si la asta, ca un solid-state mai serios ar putea fi o solutie in ceea ce ma priveste. Insa asa cum am mai spus, solid-state-uri am tot incercat si as fi vrut sa experimentez si lampile.

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Pe bine-cunoscutul principiu "nu sunt suficient de bun dar sigur sculele sunt de vina" :) mi s-a pus pata ca vreau un combo (de casa) pe lampi.

Solid-state-uri am tot invartit (Fender, Orange, Peavey, Roland), mai mari sau mai mici, mai bune sau mai proaste, oricum de putere mica.

 

Cum spuneam, as vreau sa fie pe lampi si cu o putere adaptata unei camere de apartament de 15mp. Asadar va functiona la volum mic-mediu. Nu stiu exact ce voi canta pe el pentru ca-n ultima vreme m-am trezit zdranganind toate tampeniile. Tocmai d-asta as vrea ceva cu o plaja cat mai larga de aplicatii.

 

Ca si pretentii, in momentul asta cant printr-un procesor BOSS GT-10 si am ramas cu un Roland Cube 15X care mai mult se umple de praf. In general ies din procesor intr-o placa de sunet Focusrite si apoi intr-un sistem 5.1 care-mi suna mult mai 'confortabil'.

 

Nu vreau sa-l cumpar de nou, iar ca buget mi-am propus vreo 1500 ron, usor extensibil daca se impune.

 

Stiu ca multa lume recomanda amplificatoarele construite (m-am gandit sa apelez si la viobio) insa nu am o experienta suficienta in ceea ce priveste amp-urile pe lampi ca sa stiu ce sa cer. Plus ca daca as merge pe head+cabinet as iesi din buget ceea ce nu prea e cazul la pretentiile mele actuale.

 

Multumesc anticipat.

 

eu am un head Variant clona Marshall cu un cab clona Mesa si sunt foarte multumit de combinatie. head-ul este de 5w cu master volume, il folosesc pentru clean, desi pot scoate si ceva mai serios, dar nu il folosesc la volum maxim ca este prea galabios. il folosesc cu pedala in fata si scot tot ce vreau din el la volum de camera. head + cabinet am ajuns la cca 1.200 lei, desi cab-ul l-am construit eu.

Link to comment
Share on other sites

Nu ma grabesc pentru ca am pe ce canta. N-ar fi o catastrofa nici sa dublez bugetul insa nici nu vreau sa bag bani in scule 'aiurea'. N-am pretentii de mare chitarist in viata, cant doar de hobby, insa daca iau trei note alea mi-ar placea sa sune cum trebuie, lucru pe care nu prea l-am obtinut pana acum cu amp-urile folosite. E drept ca niciunul nu sarea de 1000 de ron deci si rezultatele erau pe masura.

 

Ma intreba cu coleg pe privat ce cant. Mai mult spre partea de rock-blues decat metale grele, deci distorsurile si galagia ma intereseaza mai putin.

 

Pe scurt, cred ca problema mea se rezuma la gasirea unei formule care sa sune bine la volum mic. E clar ca un difuzor de 12" nu va suna cum trebuie decat daca isi face cursa, iar asta inseamna in principiu un volum (prea) mare pentru o camera de apartament. Aici cred ca trebuie 'lucrat'.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Din pacate sunt convins ca solutia o voi gasi tot singur prin incercari, permutari, pierdut timp si bani. Ce speram e sa fi gasit pe cineva exact in situatia mea, care sa fi facut deja toata experimentele astea, sa fi tras o concluzie si sa fi fost sufiecient de convingator incat sa mi-o inoculeze :) Deh, vise de copil mic...

 

Voi da probabil o fuga la viobio sa vad ce are pe-acolo, voi da o tura si pe la magazinele de profil sa probez una-alta si sper sa ma intorc mai luminat. Desi sa probezi un amp intr-o sala dupa care sa-l aduci intr-o camaruta e fix zero.

Link to comment
Share on other sites

E clar ca un difuzor de 12" nu va suna cum trebuie decat daca isi face cursa...

 

Nu prea e aşa ... Presupui după o anume logică asta, bănuiesc, însă nu e adevărată... Dacă mergi pe firul ăsta, la camera ta o să-ţi rezulte un dif de 3" şi-ţi iei în cazul ăsta un micro-stack bun de agăţat la cureaua de la pantaloni :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu prea e aşa ... Presupui după o anume logică asta, bănuiesc, însă nu e adevărată... Dacă mergi pe firul ăsta, la camera ta o să-ţi rezulte un dif de 3" şi-ţi iei în cazul ăsta un micro-stack bun de agăţat la cureaua de la pantaloni :)

 

Daca aplici regula de trei simpla intr-adevar asta rezulta, ceea ce e fals. Nu e o presupunere ci mai degraba o constatare la combo-urile solid-state.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Pt tine solutia ideala este tot procesor/vst/ monitoare, asta este, nu ai ce sa-i faci. Urmatorul nivel este o sala de repetitii eventual, ca in apartament ai limitari.

Pe scurt, cred ca problema mea se rezuma la gasirea unei formule care sa sune bine la volum mic. [...] Aici cred ca trebuie 'lucrat'.

Corect. Experiența e diferită la volum de repetiții/scenă, indiferent că e "sponsorizată" de lămpi sau cărbuni. Și probabil ăsta e elementul care-ți lipsește.

 

Ce speram e sa fi gasit pe cineva exact in situatia mea, care sa fi facut deja toata experimentele astea, sa fi tras o concluzie

Căști.

Link to comment
Share on other sites

Dacă mi se permite să aduc o contribuţie minoră pe această discuţie, luănd în calcul cerinţa lui @Sam de a putea cânta în apartament cu o putere pe lămpi, aş sugera, un sistem de tip:

 

Amplificator pe lămpi, de care vrei tu, gusturile nu se discută.

Isocab Randall, sau construit la comandă http://www.musiciansfriend.com/amplifiers-effects/randall-isolation-12-speaker-cab

microfon decent

un sistem de monitorizare, indiferent că sunt căşti sau monitoare.

 

Propunerea mea se bazează pe principiul reutilizării echipamentelor în mai multe situaţii, atăt ca practice acasa, căt si utilizare pentru înregistrari ori repetiţii.

 

nu este necesar să le achiziţionezi pe toate dintr-o dată, Roma nu s-a construit într-o zi.

Link to comment
Share on other sites

Experiența e diferită la volum de repetiții/scenă, indiferent că e "sponsorizată" de lămpi sau cărbuni. Și probabil ăsta e elementul care-ți lipsește.

Despre ce experiente vorbesti ??? Un interpret are nevoie de un sunet care sa-i asigure un anume confort care sa-l faca sa se auda distinct in multitudinea de sunete produse de alte diferite instrumente muzicale sau un negativ . Chitaristul vrea sa se auda cat mai bine si sa simta din "spate" cum vibreaza coarda cu nota care o canta . Vocalistul are nevoie de control pt a stii cum sa-si dozeze volumul si pt a se integra armonios cu celalte note si sunete . Fiecare instrumentist are cate o cerinta care pana la urma se rezuma la teoria "0 dB" care spune ca ideal este ca sunetele de la diferite surse sa nu se intermoduleze intre ele .Practic este imposibil dar cei mai buni tehnicieni de sunet asta incearca. Asta ar insemna ca nu trebuie sa dau chitara mai tare in defavoarea celorlalte instrumente si asta doar ca sa ma aud eu mai bine/tare . Astfel de scule trebuiesc , indiferent ca sunt cu carbuni,siliciu dupa Marte sau alte nebunii.... my 2 cent .

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Baieti, o sugestie, niciodata nu ajungeti la aceasi concluzie, o mica remarca a mea, ca incepator am cantat o perioada buna de timp tot la volum mic/casti. Pana mi-a zis cineva de pozitionare monitoarelor aici pe rgc, le-am pus cat de cat, si am dat volumul mai tare, e cu totul alta senzatie. Banuiesc ca diferenta de a canta in apartament la volum redus sau cu trupa la o sala de repetitii pe un amp zdravan este enorma, este ceva ce tine de evolutia unui chitarist, iti accentueaza fiecare greseala. Hai ca tot a fost o discutie lunga de curand, sa o lasam mai moale o perioada.

Edited by Deenman
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.