www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul Oficial: Ce Amp Sa Imi Iau


Vladxus
 Share

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Am si eu nevoie de o recomandare. As vrea sa-mi iau un combo (pt studiu) cu urmatoarele calitati in ordinea enumerata:

 

- sunet transparent - cam ce inseamna Genz Benz Shuttle-urile pt bas; daca chitara mea are ton de ***** vreau sa se auda cat de ***** este tonul si din difuzor :)

- putere minima, dar destula cat la nevoie sa pot sa acopar sunetul acustic al chitarii hollowbody (desi asta s-ar intampla f rar) fara distorsiuni

- raport pret/calitate; nu vreau sa dau sute de euro extra pe x pentru +0.1 mai bun decat y

- greutate si dimensiuni, cat mai usor de dus dupa mine cu atat mai bine

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am si eu nevoie de o recomandare. As vrea sa-mi iau un combo (pt studiu) cu urmatoarele calitati in ordinea enumerata:

 

- sunet transparent - cam ce inseamna Genz Benz Shuttle-urile pt bas; daca chitara mea are ton de ***** vreau sa se auda cat de ***** este tonul si din difuzor :)

- putere minima, dar destula cat la nevoie sa pot sa acopar sunetul acustic al chitarii hollowbody (desi asta s-ar intampla f rar) fara distorsiuni

- raport pret/calitate; nu vreau sa dau sute de euro extra pe x pentru +0.1 mai bun decat y

- greutate si dimensiuni, cat mai usor de dus dupa mine cu atat mai bine

un Vox VT20+,,o alegere ideala
Link to comment
Share on other sites

Vad ca nu prea s-a raspuns pe aici la intrebari de ceva timp, insa ce parere aveti despre Fame Vintage Line GX35R ? Vreau sa imi cumpar un combo cam in jurul sumei de 350-400 lei si acesta imi face cu ochiul.

 

Mai gandeste-te si mai aduna niste banuti. Am avut unul aici si l-am dat la 300 si mi-a parut bine. Nu pe RGC.

Nu e un combo rau daca il folosesti la volume mici. Are sunet bunicel si dinamica faina. Distorsul suna binisor pe blues. Insa volumul daca il cresti peste 4 nu mai ai combo, ai o rasnita. Mai are un bai, cand dai reverb dai si zgomot de fond. Eu zic sa uiti modelele Fame. Si sa iti iei ceva care sa aiba dif de 12". Pe asta de 10" sunetul parca nu are dimensiune. In caz ca totusi iti iei Fame, mai am eu o pedala Bespeco de schimbat canalele.

Bafta la cumparaturi!

Edited by transilvanpop
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest iFeel

Salutare dragi chitaristi!

Ei bine vreau sa imi iau un amplificator(COMBO) nou pe lampi.

Vreau sa bata undeva pe la ~50W.

Deobicei cant Metal si Rock.

Bugetul este cam 500-600 euro.

Link to comment
Share on other sites

Salutare dragi chitaristi!

Ei bine vreau sa imi iau un amplificator(COMBO) nou pe lampi.

Vreau sa bata undeva pe la ~50W.

Deobicei cant Metal si Rock.

Bugetul este cam 500-600 euro.

 

1x12? 2x10? 2x12? O sa-l folosesti si-n sali mici?

S-ar putea sa intreb degeaba, piata romaneasca de combo-uri full lampa 50w pana-n 600E nu cred ca-i foarte mare, ba chiar dimpotriva...

Link to comment
Share on other sites

Guest iFeel

Eventual si in sali mici.

Hmm cred ca 1x12 sau 2 x12.

Nu neaparat trebuie cumparat din RO,eventual pot sa il iau de pe thomann sau alte site-uri din afara.

Link to comment
Share on other sites

Ei bine vreau sa imi iau un amplificator(COMBO) nou pe lampi.

Vreau sa bata undeva pe la ~50W.

......

Hmm cred ca 1x12 sau 2 x12.

 

Până acum ce amplificări ai folosit şi unde anume, adică în ce locaţii ? Zici că "eventual şi în săli mici"... În majoritatea timpului unde vrei să-l utilizezi ? Adică, ai o mică trupă, un garaj, ceva sau acasă mai mult, la bloc ?

Adică, cum ai ajuns la concluzia că 50 W ţi s-ar potrivi ?

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Guest iFeel

Pai o sa il utilizez mai mult la casa si la bloc.Ma gandeam daca pe viitor o sa il folosesc si in sali sa nu imi iau altul.Pentru asta am zis "50W"dar pot sa iau unul si la 40W nu asta e problema.

Pai pe lampi vreau pentru ca nu poti compara sunetul la unu pe lampi cu cel digital sau solid state dar asta putem discuta 3 zile si mai mult.

Nou vreau pt garantie :)

Link to comment
Share on other sites

Pai o sa il utilizez mai mult la casa si la bloc.Ma gandeam daca pe viitor o sa il folosesc si in sali sa nu imi iau altul.Pentru asta am zis "50W"dar pot sa iau unul si la 40W nu asta e problema.

Pai pe lampi vreau pentru ca nu poti compara sunetul la unu pe lampi cu cel digital sau solid state dar asta putem discuta 3 zile si mai mult.

Nou vreau pt garantie :)

 

Crap. Imi vin in cap cateva idei, nu stiu daca le cunosti pe toate:

 

1. Lampa suna bine data tare. Spre maxim. Se pot face niste smecherii, dar ideea de baza asta e. Daca o tii la 1/10 sau 1/20 din amplificare, o ai cam degeaba.

2. Cu un amplificator de 5W dat la maxim vine politia la bloc instant. Sincer, cred ca si la 1W, mai ales cu un cabinet teapan.

3. Pentru majoritatea exersatului, e bun cam orice amp (fara defecte) de pe piata. Nemaivorbind de optiunea calculator/laptop

4. Poti sa-ti faci un ton bun cam cu orice amp si-un minim de scule. Smecheria e mai mult la mana si la reglaje.

5. Pentru cantat cu gasca iti trebuie ceva mai mult de "orice amp de pe piata", in sensul de putere, sa te auzi de toba. Aici ne-ai pacalit cu cei 50W :) Insa pentru exersat in apartament...

 

Eu m-as mai gandi nitel in locul tau. Oricum, daca asta vrei, motorul de cautare de pe thomann e destul de bun. Da-i caracteristicile dorite si-ti da oferta. Uita-te totusi si la optiunile solid state, modelling sau hibrid.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pai o sa il utilizez mai mult la casa si la bloc.Ma gandeam daca pe viitor o sa il folosesc si in sali sa nu imi iau altul.

 

Ok ! Good point ! Cât despre cealaltă idee, "don't start what you can't finish" !

 

Ceea ce vroiam eu sa spun e ca ar fi ok, din punctul meu de vedere sa te orientezi către un aparat care are facilităţi de ieşire la căşti şi ieşire de linie, pentru utilizarea lui acasă fără probleme mari... Sau eventual, să aibă SEND/RETURN ca să poţi să foloseşti şi calculatorul, daca ai posibilitatea... Cu o simulare de cabinet de 4x12, de exemplu, ţi-ai putea scoate printr-un DAW un sound foarte bun.

Eventual, orientează-te pe un amp hibrid, care să aibă finalul ...nu pe lampă, pentru că o lampă în final de zeci de W va fi mai greu de saturat la bloc...

 

Late edit : tocmai a scris şi colegul leopold înaintea mea...

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Eventual, orientează-te pe un amp hibrid, care să aibă finalul ...nu pe lampă, pentru că o lampă în final de zeci de W va fi mai greu de saturat la bloc...

 

Late edit : tocmai a scris şi colegul leopold înaintea mea...

 

Later edit si la mine: s-ar putea sa vorbesc tampenii, insa am impresia ca la aceleasi caracteristi, full tubes sunt mult mai grele deca tranzistoarele sau hibridele. Nu stiu daca exista explicatie constructiva (habar n-am electronica), dar toate "lampile" de care am carat erau sensibil mai grele decat "tranzistoarele" echivalente. Daca gresesc, sa ma corecteze cineva, va rog. Daca nu, m-ar interesa sa aflu de ce :)

 

Mai e o treaba de luat in considerare aici: (in)comoditatea totala. Faci bagajele pentru supercantare ca un voinic ce te afli: vreo 5 kile de chitara-n spate - sau 6 in cutie -, pedalierul care trage si ala inca pe atat, inca vreo 2 kilograme de cabluri, ca e scena mare si iti trebe 4 sarme lungi, o geanta cu maruntisuri, care nici aia nu se cara singura, si, ca sa nu te ia vantul, vreo 25 de kile de amp full lampa. Intamplator aseara te-ai pilit si ai injurat baietii, asa ca 1. acum nu te ajuta nimeni la carat, si 2. esti si nitel mahmur. In plus, n-ai avut unde lasa masina langa club, esti pe intarziatele, si-ai juma de strada de mers pe jos.

 

Daca e sa ai de-a binelea ghinion, pe jos e gheata sau zapada, de sus pica lapovita de-aia de ingheata instant... si vantul bate din fata. Si ca sa-ti fie mai usor, suna si telefonul nonstop.

 

Na, intelegi ce vreau sa zic. Recunosc, exager nitel, de obicei nu se intampla toate simultan :)

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca exista explicatie constructiva

Amplificatoarele pe lămpi sunt foarte ineficiente energetic => transformatoare de putere mai mari.

Aproape toate amplificatoarele pe lămpi au nevoie de un transformator suplimentar, pentru ieșire => cam de două ori mai mult "fier".

Lămpile degajă multă căldură => șasiu și cutie mai mari pentru ventilație adecvată.

 

Dar important e că "nu poți compara"...

Link to comment
Share on other sites

Guest iFeel

Multumesc pentru sfaturi,dar eu ziceam ca nu poti compara din pct de vedere al sunetului,poate gresesc.

Ca si ergonomie si curent consumat normal ca cele pe tranzistori sunt must have.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi,dar eu ziceam ca nu poti compara din pct de vedere al sunetului,poate gresesc.

Ca si ergonomie si curent consumat normal ca cele pe tranzistori sunt must have.

 

In conditii audio de club, in mix, cu un chitarist competent care nu insista sa puna in valoare diferentele, nu stiu daca o sa identifici care e lampa, care e tranzistor si care e procesor in PA (si nu ma refer la procesoare foarte scumpe). Nu mai vorbim daca mai sunt in ecuatie si alte lucruri (pedale inainte, in FX, cabinete diferite, samd ).Tot asa, pe test orb, nu stiu in ce ordine a preferintelor o sa le pui :)

 

LE. Probabil cel mai bine e sa asculti direct. Te duci la magazin, te pui bine cu vanzatorii, si iei la rand toate ampurile care te tenteaza. Si asculti cu urechea, nu cu ochiul :)

Edited by leopold
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Am un Squier Bullet, am folosit un jack mic-jack mare ca sa o conectez la PC apoi am instalat ASIO is guitar rig 5 .( aka am folosit "tutorialu" pe care l-am vazut aici )

 

Din cate am inteles calitatea sunetului este mai buna daca folosesc un pream in loc sa o bag direct in calculator, in momentu de fata nu am nici amplificator nici preamp si as dori sa pun trei intrebari:

 

1. Se merita sa i-mi cumpar sculele astea daca eu inca nu cant bine la chitara ? Cant de prin Decembrie dar tot ce am invatat am invatat cu metoda "de ici si colo", pot sa cant flok, pot sa tin toate tipurile de bare ok-ish, pot sa cant si sa invat riffuri si solouri simple dar mai mult de atat nu prea pot, nu am viteza si tehnica unui chitarist decent, tot ce fac e ca sa invat. Credeti sa am nevoie de asa ceva la neivelu asta ? Sau nici macar nu as observa vreo imbunatatire ?

 

2. Cu un amplificator ieftin as obtine un sunet mai bun decat cu un preamp+guitar rig ? Si daca da, ce amplificatoare cu preturi pana pe la 200-300RON sugerati sa cumpar ?

 

3. Daca ar fi sa i-mi iau un preamp, ce preamp ar trebui sa i-mi iau ?... preamp din cate am inteles este un termen destul de general. Singurul lucru pentru care vreau sa il folosesc eu este imbunatatirea caliatii sunetului, am guitar rig 5 pentru efecte, volum... etc. Mentionez iarasi ca ma uit dupa ceva ieftin, de incepator.

Link to comment
Share on other sites

Tie iti trebuie un buffer, ca sa nu intri cu chitara direct in placa de sunet, ca nu e impedanta potrivita. Un DI box (chiar si un Behringer) ar fi o solutie ieftina. Sau daca ai abilitati in electronica poti sa il faci singur. Piesele costa sub 10 lei.

Ampuri pana la 200-300 de lei nu te sfatuiesc sa cumperi. Cel putin nu noi. Parca avea 'mnezãu un roland micro cube second hand de vanzare la 300. Poate faceti un dil.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Salutare! Vreau sa imi cumpar in viitorul apropiat un amplificator nou. Cant in general metale grele (gen Cannibal Corpse, Death etc) si m-am gandit la urmatoarele 3 amplificatoare:

Randall RG 1503+cabinet Peavey 412 EX Windsor Slant

Jet City 100HDM+cabinet Jet City 24S

Randall RT50H+cabinet Jet Cirty 24S

Pe care mi-l recomandati?

Link to comment
Share on other sites

In primul rand iti recomand sa iti iei un cabinet bun, pe cele 2 cabinete de mai sus nu cred ca va suna grozav nici un amplificator mult mai scump. Incearca macar ceva cu difuzoare mai bune, gen Harley Benton G212 Vintage sau varianta 4x12.

La amplificatoare primul este pe tranzistor, nu spun ca e rau, doar ca eu nu ma prea omor dupa tonul de tranzistor. Eu as merge pe Jet City, macar e in mare schema de Soldano, adica ai macar garantia ca vei avefa un tin bunicel, desi ti-as recomanda mai degrab ceva gen un Marshall JCM 900 second hand, e din alta liga si chiar poti canta serios cu el cam pe orice scena (asta in cazul in care chiar iti soundul lui, nu toata lumea agreeaza tonul lui). Daca te duci ceva mai sus cu bugetul poti lua un Hughes & Ketner Triamp Mk1, e un amplificator excelent pentru cam orice gen de muzica, iar pe metal suna intr-un mare fel, a fost o gramada de ani varf de gama la HK si la un pret mare, acum il gasesti in jur de 700-800E SH.

Link to comment
Share on other sites

Problema este bugetul, toate amplificatoarele+cabinetele se incadreaza cam la limita in bugetul meu (nu mai mult de 2600 roni). Oricum, in viitor, cand o sa am bani, o sa schimb cabinetul, dar pana atunci Jet City 24S-ul cred ca o sa fie ok, tinand cont ca are difuzoare Eminence.

Cred ca totusi voi merge pe Jet City 100HDM , tinand cont ca pe Thomman e inclus si intr-un pachet promotional.

Link to comment
Share on other sites

Problema este bugetul, toate amplificatoarele+cabinetele se incadreaza cam la limita in bugetul meu (nu mai mult de 2600 roni). Oricum, in viitor, cand o sa am bani, o sa schimb cabinetul, dar pana atunci Jet City 24S-ul cred ca o sa fie ok, tinand cont ca are difuzoare Eminence.

Cred ca totusi voi merge pe Jet City 100HDM , tinand cont ca pe Thomman e inclus si intr-un pachet promotional.

2200 lei un amp Jet City 100HDM e pomana,DAR ,pentru ca exista un dar ,nu se intreaba nimeni de fiabilitate in timp,mai sunt alte ampuri la preturi mici dar au o gramada de probleme in timp,vezi VT100,Bugera,F212,etc. O depanare te poate costa destul de mult.Eu vorbesc in stiinta de cauza,am avut multi "pacienti".

Sfatul meu este sa cauti ceva de calitate SH,sunt o gramada de ampuri bune la vinzari.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salutare!

 

Pe bine-cunoscutul principiu "nu sunt suficient de bun dar sigur sculele sunt de vina" :) mi s-a pus pata ca vreau un combo (de casa) pe lampi.

Solid-state-uri am tot invartit (Fender, Orange, Peavey, Roland), mai mari sau mai mici, mai bune sau mai proaste, oricum de putere mica.

 

Cum spuneam, as vreau sa fie pe lampi si cu o putere adaptata unei camere de apartament de 15mp. Asadar va functiona la volum mic-mediu. Nu stiu exact ce voi canta pe el pentru ca-n ultima vreme m-am trezit zdranganind toate tampeniile. Tocmai d-asta as vrea ceva cu o plaja cat mai larga de aplicatii.

 

Ca si pretentii, in momentul asta cant printr-un procesor BOSS GT-10 si am ramas cu un Roland Cube 15X care mai mult se umple de praf. In general ies din procesor intr-o placa de sunet Focusrite si apoi intr-un sistem 5.1 care-mi suna mult mai 'confortabil'.

 

Nu vreau sa-l cumpar de nou, iar ca buget mi-am propus vreo 1500 ron, usor extensibil daca se impune.

 

Stiu ca multa lume recomanda amplificatoarele construite (m-am gandit sa apelez si la viobio) insa nu am o experienta suficienta in ceea ce priveste amp-urile pe lampi ca sa stiu ce sa cer. Plus ca daca as merge pe head+cabinet as iesi din buget ceea ce nu prea e cazul la pretentiile mele actuale.

 

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

BOSS GT-10 + putere pe ce vrei tu siliciu/lampa+cabinet+talent+studiu= cintat la chitara

:yay:

 

Pai s-o luam invers. Studiu in ultima vreme: aproape zero. Talent: nu dau pe-afara dar la cat studiez sunt multumit deocamdata de rezultate, iar de siliciu mi s-a luat pentru ca Roland-ul despre care vorbeam (ca si restul combo-urilor pe tranzistori pe care le-am avut pe-acasa) nu suna cum am vazut eu in filme :D

 

Si crede-ma ca am configurat si rasconfigurat procesorul in toate felurile posibile. Nu-mi place! Tocmai d-asta m-am gandit sa incerc si un combo pe lampi in aceeasi configuratie.

 

P.S. E drept ca nici GT-10 nu e vreun super-procesor, dar fata de altele, macar are un pic de 'carne'.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Ceva de genul celui facut de Vio pt Electromagnetica ar fi bun pt tine, zic io... 5 W, arhisuficienti, iesiri de linie, buclă de efecte, te conectezi și la comp

 

Edit : am văzut, vrei combo : era un combo in banii ăia

cu switch pt 5/15W, buclă, etc ...

 

Un Fender Blues Junior second hand... nu știu dacă se apropie de banii ăia...

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.