www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul Oficial: Ce Amp Sa Imi Iau


Vladxus
 Share

Recommended Posts

Altă viață.

Mai era pe undeva un thread specific despre Frontman-ul ăsta. Pe scurt, nu vei găsi multe alternative cu același raport preț/volum. Deci dacă vrei ceva gălăgios și ieftin și cu lățime de bandă rezonabilă e OK.

Cu un procesor în poweramp flexibilitatea e sporită dramatic. Eventual poți mixa sunetul captat din combo cu unul direct din procesor (cu cabsim) pentru a ameliora anumite carențe.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest pericolstudio

Bugera 6260 212... pana in 300 euro... complet lampa, 120W 2x12"dif

E doar o opinie.

Link to comment
Share on other sites

Guest Spiri16

salut! ma gandeam sa imi cumpar un Vox VT40+ si vroiam sa citesc ceva pareri...Are cineva pe aici?E multumit de el?se simte lampa din preamp?merge pentru repetitii si cantari in baruri?

Link to comment
Share on other sites

salut! ma gandeam sa imi cumpar un Vox VT40+ si vroiam sa citesc ceva pareri...Are cineva pe aici?E multumit de el?se simte lampa din preamp?merge pentru repetitii si cantari in baruri?

 

Nu stiu daca se simte lampa de oriunde ar fi ea, dar in general amplificatorul suna foarte ok pentru pretul lui si are si putere relativ suficienta. SIngurul lucru care il penalizeaza putin dupa parerea mea este difuzorul nu foarte grozav.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Atunci explicati! Sa inteleaga si prostimea.

Tu cum estimezi puterea la amplificatoarele construite de tine?

 

Exact !

 

 

 

Vreau sa cant acorduri clean de la puterea nominala maxima ce este inscrisa (promisa) in specificatiile unui amplificator .Nu de altceva dar vreau sa se auda ce cant si la ultima masa al unui club , de solo sa nici nu mai amintesc .. cu un Strat sa cant piese Shadows sa am Twang fara distors dar si putere ca sa se auda si "sustain" -ul sunetelor ..nu numai atacul ...etc

 

Aceasta regiune de "clean" ar fi puterea utila al unei statii , restul de crunci si crinci si alte bazaituri nu mai intra la amplificator ci la distorsionator .

 

Asa ca puterea statiei este numai cea de "clean" restul nu mai intra la putere utila ci la "efecte " .

 

Orice distorsiune introdusa de un amplificator strica soundul original de ex. unul format cu un DSP ..formator de ton si distruge si efectele ..

 

Utilizarea distorsiunii etajului preamp si al etajului final are avantaje si dezavantaje ...este si a tot fost discutat pe LARG si fara sfarsit si pe rgc.ro.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Am inteles ideea dar problema se pune in felul urmator.Fiind la inceput in domeniul asta merita sa imi fac un setup pt amplificare folosind una dintre variantele pe care ai expus-o pe topicul "Amplificatoare pt incepatori" sau mai bine o las pe mai incolo cand probabil o sa stiu exact cum vreau sa sune sistemul (citara+amplificare)?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Danielas

Salutari! As avea si eu nevoie de un amplificator de incepatori. Ceva de gen 100-150 de euro. Nu are nevoie de mai mult de 10W. De cantat vreau sa cant Hard Rock/Heavy Metal, Classic Rock si Blues.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Catalin23

Salutare ce parere aveti despre Peavey Vypyr 30 w....am vazut ca are difuzor de 12" si technologia aia transtube :D.....

Cant de un an pe un fender frontman si vreau un amplificator pentru metale :D.....este bun de ceva ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eu ma refeream la combo in principiu. Daca imi iau head + cab nu cred ca imi ajung banii pentru cine stie ce. As fi vrut ceva in jur de 30W (pana acuma am cantat pe un tbx15r 15W). In mare parte eu cant acasa, dar ne mai strangem din cand in cand unii altii si cantam, si nu ar strica ceva putin mai multa putere decat aveam inainte. De scena nu are rost de vorbesc ca nu o sa ajung acolo tare curand.

M-am gandit la peavey bandit 112 (putin cam mare pt mine) vox ad30vt (multe efecte inutile) blackstar ht-1(mult prea mic) bugera v22 (nu prea e de metal, dar cu o pedala in fata poate face fata).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Verestiuc Andrei

Salutare!

 

Vreau sa imi cumpar o chitara electrica anul acesta si pt a economisi bani vreau sa o conectez la statia mea de acasa, insa eu nu am acel buton de "gain" la statie, am doar bass, treble, balance si volume. O sa pot folosi chitara electrica la aceasta statie? Sau trebuie neaparat sa cumpar si un amp?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutari cordiale, stimati colegi.

Ma gandeam sa-mi cumpar si eu un amp pentru o sala de repetitii, un concert, o nebunie si sunt setat pe asta: http://www.senia.ro/quad65dfx-combo-chitara-electrica-kustom-15980-3

Exista vreun mandru posesor al acestei minunatii care-mi poate da cateva argumente pro/contra sau un mandru neposesor care-mi poate da ceva alternative?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

Salut!Ieri mi'am cumparat un amplificator Hughes and Kettner Edition Blue 30r,dar ma tem ca are o problema. Eu n'am mai intalnit'o pana acum. Din cand in cand(adica cam dupa 5-10 minute) dintr'o data nu se mai aude. Am crezut prima data ca e din cablu; am luat altul; tot asa. Apoi mi'am desfacut chitara sa o verific; n'avea nimic.

Am facut rost de un alt amplificator si n'am mai avut problema. Deci, am dedus ca are ceva amplificatorul nou. Chestia e ca daca scot cablu din chitara si il bag inapoi merge, dar daca scot capatul din amplificator si il bag inapoi nu. Daca ati mai intalnit careva problema dati'mi va rog un sfat. Sper sa se rezolve.

daca nu'i musai sa il trimit cu garantia parca as prefera sa'l tomnesc cumva

mersi frumos!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.