www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul Oficial: Ce Amp Sa Imi Iau


Vladxus
 Share

Recommended Posts

Guest Steven

Cred ca te referi la VOX Pathfinder.E un amp bun pentru studiu individual si pentru jam-uri cu prietenii.Pentru apoximativ 150 de euro iei o scula buna...

Despre Squier nu pot sa-ti spun mare lucru, deoarece n-am intrat in contact cu amp-urile lor...

Cauta la sctiunea recenzii si ai sa gasesti un review pentru Pathfinder15R!

Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam sa-mi iau un amp, am vazut un VOX la muzica la vreo 4,5 milioane - spunea tipul ca e la reducere (15W), si am mai vazut un Squier (10W) la vreo 2,5 mil. Ce recomandati? Multumesc.

 

am avut eu un pathfinder acu ceva ani. e un amp bun pt zdranganit acasa.se intelege foarte bine cu pedalele analog de dist/od.

e un pic bassy.cleanurile suna foarte pline.cat despre on board drive, think ceva gen ac/dc.adica fara o pedala nu plange chitara... :) a la gary moore. dar e ok. parca nu are eq pt mid, deci e mai putin versatil, dar are tremolo si in clasa lui e foarte ok. sincer, NU cred ca se compara cu squire.

si arata super.

inca o chestie faina e ca e maricel. spun asta pt ca, comparat cu un peavey de 25 w era mai mare.

e ok si eu zic ca pt 4,5 nou cu garantie go for it. eu l-am vandut pe a meu dupa ce l-am folosit vro 3/4 ani cu 4 milioane.

Link to comment
Share on other sites

Lumeee...! :) cum tot caut amp-uri pe net am vazut ca la majoritatea scrie... xW RMS / y W Music... de ex eu vreau unu' 30w RMS / 70w Music ... care-i faza cu aia 70W... music ???

(30w RMS + 70w Music)*100 = 10.000 W P.M.P.O :)

ontopic :

http://sound.westhost.com/power.htm

vezi in josul paginii

Link to comment
Share on other sites

Guest MieZu

Din pacate nu am cum sa-l probez, de aceea intreb. Inclin spre acesta dupa ce am vorbit cu un prieten (pe asta o bifam :)).

Cat despre pareri subiective, acesta este un forum in care fiecare isi prezinta parerile sale (care sunt inevitabil subiective). De aceea eu astept sa-si expuna fiecare punctul de vedere, dupa care sa cern informatiile primite si sa fac alegerea cea mai buna din punctul meu de vedere.

Oricum iti multumesc ca mi-ai atras privirea asupra acestui amp. :)

 

Later edit: sunt in Timisoara. Vreau sa cumpar din Germania

 

Vine vine H&K-ul dude :)

Nu-ti fa griji!

MieZu

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

am cautat second...nu gasesc nimic care sa-mi convina

si custom...parca nu as da atatia bani pe ceva facut in atelier...e o idee preconceputa (stupida de alt fel, recunosc) de-a mea...

Link to comment
Share on other sites

Ce sa aleg intre roland cube 15w ( 103euro la musik-produktiv) si un peavey backstage-10w (2,5 milioane la mcmusic) cu o pedala DigiTech Death Metal Distortion (1,9 milioane) ?... in general vreau sa cant heavy metal (godsmack, metallica, therion) si oleak de rock (maiden in special)

Link to comment
Share on other sites

Ce sa aleg intre roland cube 15w ( 103euro la musik-produktiv) si un peavey backstage-10w (2,5 milioane la mcmusic) cu o pedala DigiTech Death Metal Distortion (1,9 milioane) ?... in general vreau sa cant heavy metal (godsmack, metallica, therion) si oleak de rock (maiden in special)

 

categoric rolandu

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

si revenind...daca imi cand procesoru, fenderu65fm, o chitara (electrica) hohner si un fender bassman 100, am 1000Eu. Ce amp pe lampi imi iau? ....1000Eu....multi bani

 

da tineti cont de faptu ca raman fara efecte si fara bani de altele...

Edited by _Theo_
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Daca calci in ***** de multe ori si dai si cateva acatiste, sar putea sa ai noroc de urmatoarele:

 

Mesa Boogie Triaxis pe la 500 de coconele, pe ebay evident

Rocktron Velocity - nou e 250 de coco, probabil ca gasesti si alte scule mai bune sh, dar nu stiu preturile...

Framus FR212 - 100W dotat cu Vintage 30's, nou la 300 de euro...

Link to comment
Share on other sites

Ai baut alcool. Nu gasesti triaxis sub 1000 decat poate stricat.

ADA MP1 - 200$

Putere 200-300 pentru valvestate si 3-500 pentru lampi.

Cabinet 2x 12" -> cateva sute in functie de model si difuzoare.

 

echo "sanatate"

 

Ai sa suni ca un zid betonat :)

 

Primele doua le iei de pe ebay. Pe restu vezi si tu :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Chiar am vazut acu vreo luna... erau de la un studio din anglia, parca, care isi schimba sculele... oricum, ai nevoie de mult noroc sa prinzi sub 1000, intr-adevar... pentru mine cel putin, nu imi doresc altceva in afara de triaxis... mai mult de atata nu ai ce sa vrei.

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

amp...amp nu preamp...imi dau tot sacrific 2 cuburi unu de chitara, unu de bas, procesoru de efecte si o chitara pt un amp cu c*i potent care se tine bine de tot. acum 1000Eu nush daca imi ajung sa imi iau head si cab separat. un head marshall bunicel e in jur de 1000EU/USD..in cazu asta raman fara cab...pliz help

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Pai daca citeai cu atentie ce am scris eu si Cosu mai sus, vedeai ca tiam propus solutii formate din preamp+amp+cabinet care se incadrau (sau sareau putin) peste limita ta de 1000 de euro. Crede-ma, o solutie dinasta bate orice combo sau head+cab la banii aia...

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

pai cred si io...tocmai...nu am destui bani :) ...si da...parca nu le-as plati sigla...

 

innebunesc!!!

 

oricum cred ca as scoate un sunet mai bun din asta + un ds1 decat dintr-un fender fm56+un zoom :)

Link to comment
Share on other sites

pai cred si io...tocmai...nu am destui bani :) ...si da...parca nu le-as plati sigla...

 

innebunesc!!!

 

oricum cred ca as scoate un sunet mai bun din asta + un ds1 decat dintr-un fender fm56+un zoom :)

 

pentru dumnezeu, tre sa nu fii in toate mintile sa ai 1000 de coco si sa iti iei solid-state :) . ia-ti un combo all-tube de maxim 50W si daca nu iti ajunge (situatie putin probabila) ii mai pui un 2x12. ai de unde alege cacalau: fender hot rod deluxe, marshall dsl, engl thunder/screamer, H&K Edition Tube, etc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Guest Mircea19

Urgent.. am nevoie de o parere... azi ma duc la proguitar sa-mi iau amp de bass pentru la sala.. intrebarea e simpla

 

Fender rumble 100 1x15?

sau

Fender rumble 100 2x10?

 

au acelasi pret... deci astept sugesti pana in ora 16:00

Edited by Mircea19
Link to comment
Share on other sites

Urgent.. am nevoie de o parere... azi ma duc la proguitar sa-mi iau amp de bass pentru la sala.. intrebarea e simpla

 

Fender rumble 100 1x15?

sau

Fender rumble 100 2x10?

 

au acelasi pret... deci astept sugesti pana in ora 16:00

1x15, iti recomand eu. este totusi bas si mai este si combo. suna beton. si-a luat tomasselli si cantand impreuna la un jam, am ramas foarte incantat. e o scula foarte reusita.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.