www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul Oficial: Ce Amp Sa Imi Iau


Vladxus
 Share

Recommended Posts

Ce amp mi-ati recomanda pe la 700-800 RON?

 

Chitara probabil o sa fie Vintage V100 si ma intereseaza in principal Classic Rock si Blues.

 

As avea de ales intre Vox VT15, Blackstar HT-110, Laney Cub10, Marshall MG30DFX(e la reducere la MCMusic :) ),Vox AC4TV8, Fender CHAMPION 600.

 

L-as folosi in principal intr-un apartament deci nu as putea sa il folosesc la un volum foarte mare deci ma intereseaza sa se auda ok si la volum mai mic.

 

Va fi in principal practice amp.

 

Si as mai avea niste intrebari:

 

1. Care sunt diferentele majore intre unul pe tub si unul SS?

 

2. Conteaza mult diferenta intre un speaker de 8' si unul de 10'?

 

3. Daca amp-ul nu are niciun efect trebuie sa folosesc pedale?

 

4. Care ar fi diferentele mai majore intre ampurile de mai sus?

Link to comment
Share on other sites

Guest AndreiN

A cantat cineva pe Mustang?Cum vi se pare?As vrea un amp bun in jur de 500 MAXIM 800 ron si pt acasa si pt jammuri cu prieteni....Sa se auda moderat cam cat sa acopere 30-50 pers.Am vrut initial un Valbee sau un Champ dar cred ca se aud prea incet.

Link to comment
Share on other sites

Guest nichietheone

Imi poate spune si mie cineva ceva legat de peavey valveking 112 ?

 

Se intelege bine cu o pedala de distors ( Fullbore metal/ Dime dist) ?

 

 

 

 

mersi frumos.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ce amp mi-ati recomanda pe la 700-800 RON? Chitara probabil o sa fie Vintage V100 si ma intereseaza in principal Classic Rock si Blues.

As avea de ales intre Vox VT15, Blackstar HT-110, Laney Cub10, Marshall MG30DFX(e la reducere la MCMusic),Vox AC4TV8, Fender CHAMPION 600.

L-as folosi in principal intr-un apartament deci nu as putea sa il folosesc la un volum foarte mare deci ma intereseaza sa se auda ok si la volum mai mic. Va fi in principal practice amp.

Si as mai avea niste intrebari:

1. Care sunt diferentele majore intre unul pe tub si unul SS?

2. Conteaza mult diferenta intre un speaker de 8' si unul de 10'?

3. Daca amp-ul nu are niciun efect trebuie sa folosesc pedale?

4. Care ar fi diferentele mai majore intre ampurile de mai sus?

1. Sunetul de chitara redat printr-un amplificator cu lãmpi este mult mai plin/corect ºi mai cald. Pentru "blues" se recomandã în mod expres amplificatoarele cu tuburi electronice.

2. Diferenta de diametru conteazã un pic. (Eu aº recomanda mai degraba pe 12".) La diametre mici:

- sunetul e mai sãrac în frecvențe joase (iar presiunea sonorã e mai redusã);

- existã deseori anumite frecvențe (joase) care intrã în rezonanțã cu ansamblul difuzor-carcasã.

3. Despre efecte. Un "reverb" e aproape obligatoriu (bine ar fi sã fie integrat în combo).

Desigur distorsion: la amplificatoarele cu lãmpi este bun propriul "overdrive", altfel se poate obține cu o "pedalã".

În rest, eventualele efecte adiționale depind de sonoritatea urmãritã, de stilul de muzicã dorit.

4. Cred ca sunt potrivite amplificatoarela alese, mai putin Marshal-ul (care nu prea e compatibil cu blues-ul).

Link to comment
Share on other sites

cu blasckstar nu dai gres , si nu mai ai nevoie de nici o pedala de drive :-)

daca canti mai ales in casa, dif-ul de 10'' suna foarte ok poti fi linistit de treaba asta

HT 5 combo daca ti-l permiti face toti banii si sincer atat eu cat si multi altii am cautat o varianta mai buna pentr acasa decat HT 5 , greu de gasit in banii aia si sa nu ai nevoie de pedala de drive

 

da sa inchei rational: e doar o opinie subiectiva, ca toate pe tema asta mai mult sau mai putin :-)

 

later edit: daca esti din CJ poti veni la o proba la mine la mini stack-ul HT 5 sa vezi pe pielea ta :-)

Edited by Vladympv
Link to comment
Share on other sites

Imi poate spune si mie cineva ceva legat de peavey valveking 112 ?

 

Se intelege bine cu o pedala de distors ( Fullbore metal/ Dime dist) ?

 

 

 

 

mersi frumos.

 

 

 

In general Peavey ValveKing e un amplificator care se impaca bine cu pedale. Mie personal nu prea imi place voicingul lui, destul de sters si fara personalitate.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Chitara probabil o sa fie Vintage V100 si ma intereseaza in principal Classic Rock si Blues.

 

As avea de ales intre Vox VT15, Blackstar HT-110, Laney Cub10, Marshall MG30DFX(e la reducere la MCMusic :) ),Vox AC4TV8, Fender CHAMPION 600.

 

 

4. Care ar fi diferentele mai majore intre ampurile de mai sus?

 

vezi ca blackstar ht-110 nu e decat o boxa, insa ht-1 e un amp intr-adevar foarte bun pentru apartament...chiar mie mi se pare ca are un caracter mai potrivit pentru cl.rock/blues decat ht-5.

laney cub10,ac4tv8,blackheart little giant,fender vibro champ sunt iar optiuni destul de bune pentru ce vrei tu. cub10 s-ar putea sa fie prea puternic dar cu un upgrade de difuzor e chiar excelent.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri.

 

Intradevar Blackstar HT-5 suna foarte interesant, dar din pacate e peste dublul bugetului meu.

 

Cred ca deocamdata pentru apartament o sa iau un Vox Pathfinder 15R si vad cand mai strang niste bani probabil o sa merg pe Blackstar.

 

Edit: Acum am vazut postul tau andjar. M-am uitat mai atent si am vazut ca ht-110 e cabinet nu amp, nu eram atent.

 

 

Ht-1 suna iar frumos dar nu prea il vad prin niciun magazin de la noi.

 

 

Edited by Mi3zu
Link to comment
Share on other sites

HT1 combo e la 200 euro deci cam dublu fata de pathfinder, insa daca nu te grabesti tare ai rabdare si mai strangi 100 euro e posibil sa faci o alegere mult mai buna cu HT 1. :)

 

Multumesc pentru raspunsuri.

 

Intradevar Blackstar HT-5 suna foarte interesant, dar din pacate e peste dublul bugetului meu.

 

Cred ca deocamdata pentru apartament o sa iau un Vox Pathfinder 15R si vad cand mai strang niste bani probabil o sa merg pe Blackstar.

 

Edit: Acum am vazut postul tau andjar. M-am uitat mai atent si am vazut ca ht-110 e cabinet nu amp, nu eram atent.

 

 

Ht-1 suna iar frumos dar nu prea il vad prin niciun magazin de la noi.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Mitza2rule

Salutare , am primit o chitara electrica Silvertone SS11 si nu stiu ce amp sa imi iau ,vreau sa cant hard rock \ heavy metal ( in genu la astea ) , m-ati putea ajuta cu sfaturi , sa nu depaseasca vreo 600-650 Ron , multumesc anticipat si mi-ati ptuea spune si ce parere aveti despre chitara daca e buna

 

 

Link to comment
Share on other sites

Salutare , am primit o chitara electrica Silvertone SS11 si nu stiu ce amp sa imi iau ,vreau sa cant hard rock \ heavy metal ( in genu la astea ) , m-ati putea ajuta cu sfaturi , sa nu depaseasca vreo 600-650 Ron , multumesc anticipat si mi-ati ptuea spune si ce parere aveti despre chitara daca e buna

 

 

 

Vox VT15, e un amplificator versatil, acasa poti canta cam orice pe el, daca vrei sa canti cu el si la repetitii iti trebuie unul de minim 30W, preferabil 50W.

Link to comment
Share on other sites

Salutare , am primit o chitara electrica Silvertone SS11 si nu stiu ce amp sa imi iau ,vreau sa cant hard rock \ heavy metal ( in genu la astea ) , m-ati putea ajuta cu sfaturi , sa nu depaseasca vreo 600-650 Ron , multumesc anticipat si mi-ati ptuea spune si ce parere aveti despre chitara daca e buna

 

un amplificator bunicel e Kustom Arrow16 (il am de cateva saptamani) , e micut, de casa, difuzor de calitate Celestion si canal cu un distors rezonabil.

e doar 300 ron dar iti umple casa daca mai ai o pedala - doua cu overdrive sau rock/metal :)

 

http://www.senia.ro/arrow16j-amplificator-chitara-electrica-kustom-15975-3

 

post-15151-0-94611700-1293410304_thumb.jpg

 

review pe youtube:

 

Edited by aind
Link to comment
Share on other sites

Noroc ! Ma intereseaza un amplificator in jur de 5-6 milioane. Sa sune bine mai ales in materie de thrash ( EX: Megadeth, Metallica albume mai vechi); Hard Rock ( EX: AC\DC, Zeppelin, ZZ top); Metal (EX: Manowar, Maiden). Cleanul sa fie clean iar restul nu prea ma intereseaza. Efectele la un combo ma gandesc ca nu sunt de o calitate foarte buna insa m-ar interesa delay-ul si reverb-ul.

 

Ma gandeam la urmatoarele:

 

- Vox VT15 - Un baiat de la MCmusic imi recomandase un model de Vox cu mare incredere fiind f versatil insa nu mai tin minte modelul.

 

- Line 6 Spider III - Am vazut ca multi metalisti poseda amp-u' asta si suna bine pe metale. http://www.youtube.com/user/m169marroquin nu stiu daca e acelasi amp dar suna bine.

 

- Peavey Vypyr 15 - Nimic de adaugat...

 

- Peavey ValveKing Royal 8 Combo - Asta merge pe sistemu' "da tare sa ai gain" ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Mitza2rule

Spuneti-mi si mie va rog , intre Marshall MG15CD si Fender Mustang I ce sa aleg , care stiti voi ca e mai bun ? va multumesc pt ajutor

Link to comment
Share on other sites

Am avut acum ceva timp un Marshall MG15 si de mult ce mi-a placut l-am vandut in cateva saptamani. Pe clean suna steril, nu avea caracter, iar pe drive nu era nici acolo prea grozav. La cat costa mai bine mai pui ceva si iti iei un Vox VT15, simularile din el suna mai a Marshall decat MG15, in plus are o gramada de efecte si alte amplificatoare simulate care suna decent, altele chiar bine.

Link to comment
Share on other sites

+1 Blackthorn. Ideea e ca daca vrea sa aleaga doar din cele doua, Marshall ar fi daca ar vrea sa cante metal, iar Fender pentru chestii mai potolite. Oricum, in mare, Mustangul este mai versatil. Ai si efecte incorporate, asa ca mergi pe Fender. Sau pe Vox daca mai poti pune ceva.

Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

Guest Mitza2rule

Pai as vrea sa cant hard rock , heavy metal genul acesta si acuma , acelea doua le-am agsit asa mai in apropiere si imi sunt mai la indemana , dar daca aveti vreo parere vreun amp undeva la 5 mil ( lei vechi) va rog sa imi spuneti sunt deschis parerilor si multumesc de ajutor pana acum

 

ar mai fi asta http://www.fender.co...p?prodNo=230002

ce parere aveti , si ar fi si mai ieftin decat VOX VT15

Am chitara Silvertone SS 10 sau 11 sincer sa fiu nu sunt sigur , una dintre ele.....

Edited by Mitza2rule
Link to comment
Share on other sites

E mai ok Mustangul II, are 40W si difuzor de 12", dar vezi ca sare cam mult de buget, e cam 800 RON. La banii aia mai bine iei un Vox AD50VT second hand, e unul pe aici de vanzare, am avut unul si am fost foarte multumit de el, singurul lucru care nu mi-a placut erau greutatea destul de mare si dimensiunile.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mitza2rule

aha si ceva asa la 5 milioane? ca nu am buget si nici daca mai astept nu cred ca imi permit sa mai strang bani si sa iau unu ma iscump

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Gady_paul

Vreau si eu o idee de combo. buget maxim 1000 ron. obligatoriu sa aiba aux in.

Cant ceva gen metallica...guns'n'roses...vai...satriani.

Vreau sa il folosesc si impreuna cu pc-ul pe post de procesor (am o placa de sunet destul de buna+preamp...intru cu line out in aux in...si as vrea sa sune decent si asa :D).

Vreau sa aiba ceva putere...chair daca nu e un criteriu prea...semnificativ...as vrea sa il pot folosi sa auda mai multa lume...nu doar...de apartament. 30W cred ca ar ajunge.

 

Are cineva vreo idee? Ma gandeam la un line6 spider sau un vox vt40+

Link to comment
Share on other sites

Vox VT40+ este un amplificator foarte reusit dupa parerea mea, dar nu stiu in ce masura vei mai avea nevoie de PC pentru partea de efecte,deja amplificatorul vine cu cele mai importante in el so nu sunt nici de calitate foarte proasta, se poate canta decent cu ele.

Link to comment
Share on other sites

daca ai si preamp si si placa de sunet destul de buna si boxe, cum zicea Fiveseven in tutorialul pe tema asta , poate nu mai vrei sa iei nimic :lol:

asta in caz ca nu te mananca tare, ca atunci ratiunea nu mai are argumente :P

 

Vreau si eu o idee de combo. buget maxim 1000 ron. obligatoriu sa aiba aux in.

Cant ceva gen metallica...guns'n'roses...vai...satriani.

Vreau sa il folosesc si impreuna cu pc-ul pe post de procesor (am o placa de sunet destul de buna+preamp...intru cu line out in aux in...si as vrea sa sune decent si asa :D).

Vreau sa aiba ceva putere...chair daca nu e un criteriu prea...semnificativ...as vrea sa il pot folosi sa auda mai multa lume...nu doar...de apartament. 30W cred ca ar ajunge.

 

Are cineva vreo idee? Ma gandeam la un line6 spider sau un vox vt40+

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Problema e ca nu prea am boxe. Si ma gadenam sa folosesc ampul si pe post de boxa (sa pun efectele din pc) si...standalone sa zic asa.

 

Revenind la vt40+, se preteaza la un sound gen metallica/vai/sariani/gnr?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.