www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul Oficial: Ce Amp Sa Imi Iau


Vladxus
 Share

Recommended Posts

In viitorul apropiat vreau sa-mi cumpar un amplificator (combo). As cauta ceva pana in 200 de euro, poate putin mai mult. Din pacate nu stiu la ce sa caut cand ma uit la un anumit model, aici poate ma ajutati voi.

La inceput m-a atras seria MG de la Marshall, dar din cate am auzit nu sunt prea stralucite (daca gresesc va rog sa ma corectati), in concluzie am cautat eu pe www.thomann.de pana am dat de cateva care mi-ar face mie cu ochiul.

 

Peavy envjoy 110

 

Line6 sipder ll 30 un plus mi se pare a fi difuzorul celestion

 

Hughes&Kettner edition blue 15 R din nou difuzor celestion

 

Fender Champion 300DSP

 

Fender FM65R

 

Epiphone firefly 30DSP

 

Daca aveti comentarii, alte propuneri (poate un amp acasa pe care nu-l folositi) va rog sa o faceti.

 

In esenta caut ceva cu ce as putea canta mai mult timp de acum in colo, nu sa-mi cumpar alt combo peste 6luni fiindca imi trebuie ceva mai puternic sau bun.

Link to comment
Share on other sites

H&K Edition Blue 30 (cred ca se incadreaza ca pret, atata vreme cat pe lista e si spider II 30) - super amp pt bani putini.

Link to comment
Share on other sites

Vlad, intrebarea principala: ce vei face cu el?

Pentru ca in functie de destinatia ampului, oamenii te pot sfatui mai exact.

(adica, daca-ti trebuie la sala - si nu este pe lampa - uita de alea sub 50W; viceversa, daca-ti trebuie pentru acasa - eventual la bloc - unul mai mare de 15W iti va crea probleme cu vecinii sau "colegii" de apartament).

So?

Link to comment
Share on other sites

Pe moment as vrea sa ma prostesc cu un amic care are un set de tobe (nu cred ca are amplificare), de galagie nu se pune problema treaba fiind intr-o sala. Acasa (acum sunt in camin) stau la casa, deci nici acolo nu s-ar pune problema de galagie.

O conditie este ca ,daca se va infiripa ceva cu baiatul cu tobele, VA TREBUI sa dam ceva reprezentari (conditie de la patronii salii).

 

Si cu aceste completari facute: In esenta caut ceva cu ce as putea canta mai mult timp de acum in colo, nu sa-mi cumpar alt combo peste 6luni fiindca imi trebuie ceva mai puternic sau bun.

Link to comment
Share on other sites

in acest caz - si strict limitat la lista data de tine: Fender FM65R

 

intrebarea si mai importanta e CE GEN DE MUZICA tre sa cante el cu ampu asta? Pt rock poti sa uiti de Fender Frontman. Pt blues probabil ca e cea mai buna alegere. Desi Edition Blue are un clean absolut genial iar daca tobaru nu bate prea tare aia 30W chiar pe tranzistori ajung LEJER pt un club mic. Iar daca nu ajung poti sa il scoti si in PA prin line out.

Link to comment
Share on other sites

Pt rock poti sa uiti de Fender Frontman. Pt blues probabil ca e cea mai buna alegere. Desi Edition Blue are un clean absolut genial iar daca tobaru nu bate prea tare aia 30W chiar pe tranzistori ajung LEJER pt un club mic.

 

hai sa te contrazic... numa asa, de-al dreaq, ca sa am io ultimul cuvant :)

pentru blues e cea mai buna alegere un Fender - dar pe lampi.

asta fiind pe tranzistori (si din review-uri citire - un clean excelent), daca-i bagi un proc in fatza e de ajuns.

si e bine ca-i de 65, pentru ca ala la 30w, daca-l duci spre maxim, incepe s-o ia razna.

na, ca ti-am zis-o :):)

Link to comment
Share on other sites

hai sa te contrazic... numa asa, de-al dreaq, ca sa am io ultimul cuvant :)

pentru blues e cea mai buna alegere un Fender - dar pe lampi.

asta fiind pe tranzistori (si din review-uri citire - un clean excelent), daca-i bagi un proc in fatza e de ajuns.

si e bine ca-i de 65, pentru ca ala la 30w, daca-l duci spre maxim, incepe s-o ia razna.

na, ca ti-am zis-o :(;)

 

nu nu, nu mi-ai zis-o :o . eu ma refeream la ampurile pe care le are el in vizor, iar un fender all tube creca nu prea se incadreaza in banii aia, daca ma intelegi pe undeva :) . plus ca pt blues nu e neaparat cea ma buna alegere fender. depinde ce fel de sunet vrai. si marshall are un sunet de blues monstru (alea all-tube). prea tare te-am pus la colt B) te-am dat cu trafaletu rau de tot, doamne, is curios ce poti sa mai spui dupa asta fara sa o dai in penibil la modu cel mai grotesc :)

Link to comment
Share on other sites

nu nu, nu mi-ai zis-o B) . eu ma refeream la ampurile pe care le are el in vizor, iar un fender all tube creca nu prea se incadreaza in banii aia, daca ma intelegi pe undeva :) . plus ca pt blues nu e neaparat cea ma buna alegere fender. depinde ce fel de sunet vrai. si marshall are un sunet de blues monstru (alea all-tube). prea tare te-am pus la colt :( te-am dat cu trafaletu rau de tot, doamne, is curios ce poti sa mai spui dupa asta fara sa o dai in penibil la modu cel mai grotesc :)

 

hehehe :)

tot de alea din lista lui vorbeam si eu ... da' cre ca ii stricam thread-ul omului, si-i cam tarziu

ia o bere si maine continuam ;)

Link to comment
Share on other sites

Ca sa va faceti o idee e gen de muzica vreau sa cant va dau niste formatii (sunt atatea genuri si subgenuri, care la randul lor se imapart in mai multe ca nu vreau sa vorbesc prostii): Red Hot Chilii Peppers, Guns'n'Roses, Metallica si eventual putin Blues(pe asta nu mi-a fost frica sa o spun :) ). Acestea cred ca ar acoperi toata gama de sound de care am eu nevoie.

 

Multumesc de sfaturi, mai astept si altele.

Link to comment
Share on other sites

am impresia ca se doreste sa se faca reclama doar la brand-urile agreate de administratori, sau poate primesc comision de undeva....

Link to comment
Share on other sites

Pai zi-mi ca nu e asa. Lampa din preamp cel mult mai "incalzeste" sunetul.

Experienta mea cu Vox e limitata la un Cambridge Twin Reverb si din cate tin eu minte canalul de drive nu facea fata singur la muzica moderana (eufemism pentru agresiva).

Si da avea un 12AX7 in pre si reverb pe arc (care era onest si nimic mai mult , adica nu oferea un reverb spectaculos. Era un reverb cu care iti puteai face treaba linistit).

Cleanul era foarte ok dar toate astea veneau la un pret destul de piperat.

 

Poate ne zici si de ce recomanzi ampurile de mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Foarte simplu, probeaza-l sau intreba un prieten! Parerea mea poate fi subiectiva! Cand aud povesti ma doare capul, ba ca are lampa, ba ca n-are, ba ca nu e bun distorsul ba ca nu, bacau!!!

Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu am cum sa-l probez, de aceea intreb. Inclin spre acesta dupa ce am vorbit cu un prieten (pe asta o bifam :)).

Cat despre pareri subiective, acesta este un forum in care fiecare isi prezinta parerile sale (care sunt inevitabil subiective). De aceea eu astept sa-si expuna fiecare punctul de vedere, dupa care sa cern informatiile primite si sa fac alegerea cea mai buna din punctul meu de vedere.

Oricum iti multumesc ca mi-ai atras privirea asupra acestui amp. :)

 

Later edit: sunt in Timisoara. Vreau sa cumpar din Germania

Edited by Vladxus
Link to comment
Share on other sites

de unde esti Vladxus?

 

Daca esti din Bucuresti, nimic mai simplu, mergi la Muzica. Daca iti place il cumperi de acolo, daca vrei mai ieftin, fara taxe, il comanzi de unde vrei tu, Germania , USA samd...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Guest ArkANGEL

Ma gandeam sa-mi iau un amp, am vazut un VOX la muzica la vreo 4,5 milioane - spunea tipul ca e la reducere (15W), si am mai vazut un Squier (10W) la vreo 2,5 mil. Ce recomandati? Multumesc.

Edited by ArkANGEL
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.