www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul Oficial: Ce Amp Sa Imi Iau


Vladxus
 Share

Recommended Posts

Guest El_Sadico

Sal'tare din nou! Iar am venit sa va bat la cap!

Imi iau chitara [ http://guitarshop.ro/produs.php?pid=67 ] , sssssshhhhhiiiii nu stiu ce amplificator sa imi iau...

Din cate am inteles alegerile ar fi Fender G-Dec [ http://guitarshop.ro/produs.php?pid=72 ] , Roland Cube [ http://guitarshop.ro/produs.php?pid=246 ] si Line 6 Spider [ http://guitarshop.ro/produs.php?pid=408 ].

Daca ati putea sa ma ajutati sa iau o decizie... :) ... care vi se pare mai bun,raportat si la pret ( avand in vedere ca dispun de un buget de 1200-1300 RON ) si avand in vedere ca sunt incepator :) .Caut ceva mai puternic ( stau la casa ).

Multumesc anticipat! P.S. E o problema aici...nu bagati de seama post-urile neterminate

Edited by El_Sadico
Link to comment
Share on other sites

nu-ti lua g-dec .... ai sa vreisa-l vinzi la un moment dat ... si aisa te trezesti ca nu ai cum sa scapi de el ....

 

uite inca 2 propuneri pt amp, am vazut ca-ti plac ampurile cu modeling, plus ca astea au si lampa pe putere:

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=425

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=426

 

care suna cam asa :

 

 

later edit : nu-mi vine sa cred ca tocmai am trimis pe cineva la mcmusic :):):)

Edited by mega.deb
Link to comment
Share on other sites

Guest El_Sadico

Sal'tare all again! De data asta imi tre un amp.Ma gandeam la ceva de genu Fender G-Dec,Roland Cube sau Line 6 Spider.Precizez ca sunt incepator si ca,odata cu amplificatorul o sa imi iau si un Squier Jagmaster.

Orice propunere care se incadreaza in 1000 - 1200 RON (si sa fie marisor ptr ca stau la casa) e binevenita...

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Morgan

buuuun, desi vad ca nu mai e demult la moda, postez aici in loc sa-mi fac topic separat. Am dat peste bani, si vreu un amp mediu ca putere, adica 30w lampa sau 60w solidstate cel putin, preferabil combo. Dispun de un buget in jur de 10 milioane, poate PUTIN mai mult, si ma intereseaza un amp cu un ton cald de clean, distorsul urmand sa fie scos din pedalutze.

Link to comment
Share on other sites

Daca te mai intereseaza Fender FM65R, am eu unul de vanzare la 750RON (la ProGuitar e 950), practic nefolosit. Nu l-am dus nici la concerte nici la repetitii, a stat pur si simplu in casa. Il dau ca sa imi completez economiile spre unul mai mic, sub 30W, pe lampi. N-am nevoie de 65W si nu gasesc ca mi se potriveste personal ce are de oferit FM65R - e un pic agresiv pentru mine.

Da-mi un mesaj pe privat daca te intereseaza.

 

... no offense dar 30W lampa e cam de 2 ori mai loud decat 65W tranzistori, mai ales fender fm. Iar la pretz, ma indoiesc sa il iei mai ieftin. Check the links:

 

vox ac30

 

vox ac15

 

etc. etc. etc.

 

LE: cred ca si unul de 15W bate lejer pe nenea fender fm65.

Edited by felix
Link to comment
Share on other sites

stai linistit am spus-o ca o completare la ce ai zis tu... la un moment dat chiar vroiam un fender fm65 ca sa il folosesc acasa. Sfatul meu e sa mergi pe un 15W maxim 20W pe lampa... este suficient de loud chiar si pentru repetitii cu trupa.... si normal, ideea la un amp pe lampa e sa fortezi lampile prin volum cat mai mare :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan
buuuun, desi vad ca nu mai e demult la moda, postez aici in loc sa-mi fac topic separat. Am dat peste bani, si vreu un amp mediu ca putere, adica 30w lampa sau 60w solidstate cel putin, preferabil combo. Dispun de un buget in jur de 10 milioane, poate PUTIN mai mult, si ma intereseaza un amp cu un ton cald de clean, distorsul urmand sa fie scos din pedalutze.

 

rectific: combo, nu head (decat daca in bugetul meu se incadreaza si cabinetul), buget 3-400 euro.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
io miam luat un marshall cu 100 de euro de pe thomanndin germania 
crede-ma...ala nu il poti numi MARSHALL ...poate mg15/30/50/100...da..dar nu marshall :)
rectific: combo, nu head (decat daca in bugetul meu se incadreaza si cabinetul), buget 3-400 euro.
man..lasa distorsu din pedalutze... daca iti iei ceva pe lampa...ar fi de preferat sa iti "scoti" distorsu de acolo...
Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan
crede-ma...ala nu il poti numi MARSHALL ...poate mg15/30/50/100...da..dar nu marshall :) man..lasa distorsu din pedalutze... daca iti iei ceva pe lampa...ar fi de preferat sa iti "scoti" distorsu de acolo...

 

consider mai practic sa am distorsu/od-ul intr-o pedala, poate n-o sa am intotdeauna posibilitatea sa ma car cu ampu dupa mine

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
consider mai practic sa am distorsu/od-ul intr-o pedala, poate n-o sa am intotdeauna posibilitatea sa ma car cu ampu dupa mine

ma refeream la ton.... ..nu o sa ai un od calumea daca il scoti din pedale....ma rog, faci cum vrei.

Link to comment
Share on other sites

e timpul sa-mi iau amp

 

nu am cantat niciodata la o chitara electrica (am avut treaba doar cu acustica), iar azi a ajuns ibanezu`. eu m-am gandit sa-mi iau un amp micut si mai ieftin, ca sa invat pe el (a.. si stau intr-un apartament)

 

mai am doar 400 ron si vreau sa-mi cumpar maine sau poimaine ampul, de la bobo (un magazin care aduce de pe proguitar)

 

Frontman 15G e ok?

 

repet: nu am mai cantat pe electrica si vreau un amp micut si simplu, pe care doar sa invat (si nici nu sunt foarte pretentioasa... deocamdata. adica nu vreau artificii si alea-alea...)

 

(chitara este un ibanex ex-series)

 

mulssssssssumesc :)

Link to comment
Share on other sites

Pai anunta-l si pe SRV, ca el folosea un Ibanez TS808 sau TS9 + amp pe lampi.

 

tube screamer-ul forteaza tuburile ca sa intre in distors.. deci tonul de drive tot din amp iese nu din pedala ! da alt exemplu. ai putea sa zici ca vai si satriani folosesc sd-1.. asta ar fi un mai bun exemplu. aici depinde de gusturile fiecaruia.. daca vrea sound-ul unei anume pedale sau sound-ul crud al unui amp fortat.. eu prefer a 2-a varianta.

 

@koma: daca gasesti de cumparat, ia-ti un vox pathfinder.. e cel mai bun combo la banii astia. sau daca mai pui un pic.. un ephiphone valve junior.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Pai anunta-l si pe SRV, ca el folosea un Ibanez TS808 sau TS9 + amp pe lampi.

srv folosea pedalele alea pentru boost... (btw..si eu caut sa cumpar un sd1..asa ceva..so..daca are cineva de vanzare..il scap eu de ea ) si nu pentru distorsul "principal" ....asa ca...shht

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
E un pic fals. TS-ul are propriul drive. Ce spui tu se face din booster. TS-ul nu e booster.Poti sa imi spui si mie cum se face?

pot sa fiu eu in eroare dar din cate stiu la o pedala de overdrive...daca dai gainu la minim o poti folosi ca (clean) boost..adica doar sa boostezi nivelu de semnal.

Link to comment
Share on other sites

"Distorsul principal"... :) Tot romanu' se pricepe la fotbal si politica, si mai nou, la chitari si amplificatoare.

Frate, ai zis ca nu poti sa scoti tonu' din pedale? Este TS-9 o pedala? Iti lucreaza la ton? Ce mai vrei dom'le, o luam ca Bill Clinton cu "defineste sex"? Shht yourself.

 

mai .. hai sa nu ne certam, ca nu-i frumos :) tare asta cu "defineste sexul" !! .. fiecare are dreptate in felul plus ca gusturile nu se discuta, iar pt orice exemplu ca "uite cu ce canta ala si cum suna" exista un contra-exemplu care iti demostreaza ca nu exista o categorisire absoluta a sculelor ci doar ce ti se potriveste mai bine pt ce ai tu de cantat.

 

eu am vrut doar sa completez afirmatia ta cu TS-ul nu s-o neg. tube screamerul este recunoscut pt faptul ca pastreaza tonul original al chitarii adaugand-ui un crunch pe un canal de clean, dar ea se si foloseste cu acel crunch pe canalul de distors impingand un amp pe lampi in fortaj, facand drive-ul ampului sa sune mai plin si cu mai mult gain, pastrand caracteristicile drive-ului de pe amp. asta merge doar la ampurile pe lampi ca daca il pui pe tranzistori povestea nu are nici o acoperire, pedala putand sa sune groaznic.. tocmai d-aia se si numeste TUBE screamer. oricum poti sa folosesti pedala si pe post de booster pt ca la gainuri mici si volum mare din pedala , ea face un boost fara sa adauge distorsiuni.

 

e clar ca ai dreptate ca are tonul ei si oricum ne putem certa o vesnicie pe tema asta.. dar nu cred ca e cazul :(

 

:)

 

noroc si numai bine

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
"Distorsul principal"... :) Tot romanu' se pricepe la fotbal si politica, si mai nou, la chitari si amplificatoare.Frate, ai zis ca nu poti sa scoti tonu' din pedale? Este TS-9 o pedala? Iti lucreaza la ton? Ce mai vrei dom'le, o luam ca Bill Clinton cu "defineste sex"? Shht yourself.
esti pe dinafara rau de tot omule....eu am zis ca nu o sa ai niciodata un ton bun daca o sa iti scoti distorsul numai din pedala..adica pentru tot prostu.... sa bagi un metalzone pe canalu clean al unui amp.dar ca sa foloesti o pedala de gen ts9 ca sa iti boostezi canalu de drive al ampului pe lampi..e total altceva

 

 

si pentru cultura ta general majoritatea celor care foloseau ts9... il foloseau pentru boost (solo sau ritm) ..dar daca tu ai ts9 si il irosesti cu un amp pe tranzistori...ca sa scoti distors pe canalu de clean al ampului...e problema ta.ca din cate situ..stomp-boxurile pentru boost au fost facute...ca in the early days distorsu venea din amp

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

esti pe dinafara rau de tot omule....eu am zis ca nu o sa ai niciodata un ton bun daca o sa iti scoti distorsul numai din pedala..adica pentru tot prostu.... sa bagi un metalzone pe canalu clean al unui amp.dar ca sa foloesti o pedala de gen ts9 ca sa iti boostezi canalu de drive al ampului pe lampi..e total altcevasi pentru cultura ta general majoritatea celor care foloseau ts9... il foloseau pentru boost (solo sau ritm) ..dar daca tu ai ts9 si il irosesti cu un amp pe tranzistori...ca sa scoti distors pe canalu de clean al ampului...e problema ta.ca din cate situ..stomp-boxurile pentru boost au fost facute...ca in the early days distorsu venea din amp
Eu cred ca e bine sa lasi talentele astea de super doctor daca vrei sa mai postezi pe forum.
e timpul sa-mi iau ampnu am cantat niciodata la o chitara electrica (am avut treaba doar cu acustica), iar azi a ajuns ibanezu`. eu m-am gandit sa-mi iau un amp micut si mai ieftin, ca sa invat pe el (a.. si stau intr-un apartament)mai am doar 400 ron si vreau sa-mi cumpar maine sau poimaine ampul, de la bobo (un magazin care aduce de pe proguitar)Frontman 15G e ok?repet: nu am mai cantat pe electrica si vreau un amp micut si simplu, pe care doar sa invat (si nici nu sunt foarte pretentioasa... deocamdata. adica nu vreau artificii si alea-alea...)(chitara este un ibanex ex-series)mulssssssssumesc :)
Daca nu ai alte alternative prin zona e ok si Frontman15. La banii aia diferentele intre ampuri sunt foarte mici, schema lor de functionare fiind destul de asemanatoare. O alternativa la frontman ar fi un amp de genul Roland microcube sau cube 15, Fender G-DEC Jr. sau Vox DA15. Sunt putin mai scumpe dar au integrate si un modul de efecte care te-ar putea bucura. Poti experimenta mai mult si ai sa stii ce sa ceri de la o scula mai scumpa atunci cand o sa vina vremea:)
Link to comment
Share on other sites

hm... VOX DA 15 va fi :)

 

mai astept putin, sa mai strang ceva bani ca sa-l pot cumpara. am inteles ca nu trebuie sa ma grabesc :)

(aseara ma gandeam sa-mi iau unu` SIIIII mai puternic... dar mi-a trecut)

 

multumesc, Cosu

Edited by Koma
Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Eu cred ca e bine sa lasi talentele astea de super doctor daca vrei sa mai postezi pe forum.Daca nu ai alte alternative prin zona e ok si Frontman15. La banii aia diferentele intre ampuri sunt foarte mici, schema lor de functionare fiind destul de asemanatoare. O alternativa la frontman ar fi un amp de genul Roland microcube sau cube 15, Fender G-DEC Jr. sau Vox DA15. Sunt putin mai scumpe dar au integrate si un modul de efecte care te-ar putea bucura. Poti experimenta mai mult si ai sa stii ce sa ceri de la o scula mai scumpa atunci cand o sa vina vremea:)
ma...cine s-a umflat in pene primul? plus ca tot ce am scris mai sus e din sursa sigura...si un admin..ar fi trebuit sa impece amandoua taberele... nu sa se ia de unu si pe celalalt sa il lase in pace. Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

hm... VOX DA 15 va fi :)

 

mai astept putin, sa mai strang ceva bani ca sa-l pot cumpara. am inteles ca nu trebuie sa ma grabesc :)

(aseara ma gandeam sa-mi iau unu` SIIIII mai puternic... dar mi-a trecut)

 

multumesc, Cosu

 

cea mai buna alegere

Link to comment
Share on other sites

Nu, nu le-au inversat, este vorba de SD-1. :)

Esti tu sigur? E o diferenta intre galben si portocaliu si intre overdrive si distortion, nu?

http://www.vai.com/Machines/livegear_firegarden.html

http://guitargeek.com/rigview/293/

http://guitargeek.com/rigview/119/

 

Scuze de off-topic, by the way... :)

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.