www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul Oficial: Ce Amp Sa Imi Iau


Vladxus
 Share

Recommended Posts

pai...preamplificarea din pedala nu are rolul...exact asta? ma rog in principiu sunt cam de acord cu ce zici tu.. dar probabil ca exista o alta solutie decat un Head cu toate efectele( practic inutile) care sa si coste mult mai mult decat doar un cabinet si o "chestie" de amplificare ( parca auzisem de boostere de semnal pe undeva)

Cam asta e ideea de la sculele de rack , unde se modularizeaza toate functiile astea. Ai parte de scule care fac o singura chestie (si o fac bine).

Probabil ca tu vrei o putere (amplificator de putere ce primeste la intrare semnal de linie). Exista diverse solutii pentru asta cu sau fara tuburi electronice.

O singura problema imi vine acum in minte: nu orice pedala ridica nivelul semnalului pana la cel standard de linie. Preamplificatorul exact asta face!

In proaudio semnalul de linie standard este +4dBu adica spre 1.2V RMS.

 

Dupa ce m-am uitat mai atent pe problema ta iti e suficient un amplificator de putere si o boxa adecvata. Ampul doar va amplifica (si atat!), eventualele reglaje de ton (egalizare si toate cele) facandule direct in BOSS-ul ala pe care zici ca il ai. Prima oara am crezut ca e vorba despre un lant de stompbox-uri. Bossul ala ar trebui sa aiba iesire de linie.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

am si eu o intrebare.. 30w sunt suficienti pt a canta cu tobe, fara ca sunetul sa se auda distorsionat?

ma refer in mod special la vox ad30vt.. mersi

Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare.. 30w sunt suficienti pt a canta cu tobe, fara ca sunetul sa se auda distorsionat?

ma refer in mod special la vox ad30vt.. mersi

 

 

Acuma nu inteleg ce intelegi tu prin distorsionat ... de obicei modelele SS nu distorsioneaza asa cum face un amp pe lampi de calasa A ... adik cand dai spre maxim nu o sa obtii overdrive , decat daca designul finalilor sau boxa sunt de foarte proasta calitate.

Un amp SS are headroom ptr clean pana la wattaj maxim ( aproape). Ala de 30 w o sa mearga sa canti cu tobar .. acuma depinde si ce stil de muzica adopti .. daca ai tobat de metal ar fi bine sa il asculti bine si dupa aia sa te duci repede la muzica sa ii dai blana la amp, si sa apreciezi daca te-ar acoperi sau nu tobarul. In principiu ar trebui sa mearga.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest blackkiss

Am citit tot topicul si nu reusesc sa-mi fac o parere despre viitorul meu amp. Am o chitara Aria Pro II si nici un amp momentan. Ce imi recomandati sa-mi cumpar pentru un buget de 600 de ron ( daca se poate un amp si un efect sau un amp cu efect incorporat ... trebuie sa poata sa scoata un sound ala heavy metal )

Edited by blackkiss
Link to comment
Share on other sites

Guest blackkiss

si inca o chestie ... ce parere aveti despre Zoom GFX-1 ?! (e ieftina si sincer sa fiu nu prea am nevoie de pedala de expresie )

Link to comment
Share on other sites

Guest blackkiss
Vox AD15VT sau AD30VT

:) ... exact modelul asta l-am luat (15W) ... culmea e ca nu m-am uitat pe forum ... anyway ... tnx si good choice ... suna beton (lampa din preamp ajuta).

 

later edit:

very happy ... mi-am luat si foot-switch, combinatia perfecta ... aveam eu o reticenta fata de amp-urile celor de la VOX dar AD15VT e chiar reusit.

Edited by blackkiss
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest Baumwolle
problema: am un amp care ma enerveaza.

 

Ne-ai lamurit perfect. :) Ia spune-ne mai bine ce te nemultumeste la el si cum ai vrea sa fie...

Link to comment
Share on other sites

deci: ampul are un bazait enervant cand dau tare si nu se aude clar. vreau sa se auda exact cum ar trebui, nu sa las totu pe clean si sa ma trezesc cu un "overdrive" la volum maxim.

vreau ca ampul pe care o sa il iau sa reziste la distorsiune si compresor, si sa NU AIBA EFECTE INCORPORATE, pentru ca efectele incorporate SUCK!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

o mica problema ... sau dilema ... strang bani sa-mi cumpar un amp ... si nu ma pot decide asupra modelului ... pe de o parte e

VOX ad50vt ... http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=426 si pe cecealalta e

VOX vr30r ... http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=454

 

Ad50vt are 50 de W ... si as avea sanse sa fac fata la un tobar (daca mi-l lipesc cu scotch de urechi).... si pe de cealalta parte e VR30 ... care este exact ce vreau (adik doar un amp hibrid fara nici o emulare fara nimic) numai ca are doar 30W(dak ar fi avut 50 de W nu as mai fi fost in dilema :) ) si nu se mai produce .... ceea ce-mi ridica alte semne de intrebare ...

 

Vr 30 nu l-am probat inca .. tre sa-mi fac timp sa ajung pe la muzica ... ... dar totusi .... voi ce ati alege?

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Daca ar fi sa iau pentru mine, as lua VR30. Pare perfect pentru home practice amp (care totusi sa nu fie un d'ala de 15).

 

Depinde pentru ce ai nevoie de el. Daca nu planuiesti sa dotezi o sala, factorul "trupa" nu mi se pare decisiv ...

AD50VT - 50 W 1x12, procesor tonelab incorporat

vr30 - 30 w 1x10, external speaker out.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Pentru a evita deschiderea unui thread nou cu 2-3 reply-uri, intreb si eu aici: care a incercat combo-ul asta?

http://www.laney.co.uk/show_prod.php?title=LC15R

http://www.thomann.de/de/laney_lc15r_egitarrencombo.htm

Ce alte variante de combo pe lampi, pana in 20W, pana in 400 de euro (cu fx-loop, eventual cu 2 canale, eventual cu footswitch, eventual cu dif de 12") mi-ati recomanda?

Multumiri calduroase!

Edited by Geologu
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

MG sunt amplificatoarele entry-level ale celor de la Marshall, deci, teoretic, AVT-ul ar trebui sa fie mai performant, insa, subliniez, teoretic. In practica, le incerci pe fiecare si vezi ce si cum. Sau auzi. :)

Link to comment
Share on other sites

Vin si eu cu o intrebare sa nu mai deschid alt topic. Problema mea e ca pentru practice acasa trebuie sa merg cu volumul pe la 1 max. 2 (avt50) sa nu-mi pun vecinii in cap.Dar amp-ul meu la vol. asta e cam cuminte (pe drive) si am observat ca se deschide (devine mai agresiv si suna mai bine)cu vol. trecut de jumate.Am auzit de la cineva ca ar exista un fel de "power-sucker" sau ceva de genul care ti-ar da aceeasi calitate si la volum mic. Poate stiti ceva despre asta si cam cat ar costa o dracie deasta daca chiar exista... :)

Mersi!

Link to comment
Share on other sites

Guest Impaler

As vrea si eu sa imi iau un amp pentru studiu dar chiar nu stiu care.Nu vreau sa platesc mult si am invatat ca atare sa nu ma astept la prea mult,dar sunt convins ca si in gama asta exista cateva pt care rap.calitate/pret e chiar excelent.

 

Aveam impresia ca VOX Pathfinder 15R e unul din ele.Din ce aud pe net e super pentru clean/blues dar mai putin pentru metale.

De fapt,dupa afirmatii de gen "nobody buys VOX amps for metal"...nu stiu ce sa mai zic.As vrea sa cant de la Satriani la Children of Bodom...am un Zoom G2 care m'ar putea ajuta,dar ampurile mici n'au fx loop si nu stiu cum se comporta cu un proc.digital in fata.

Apoi am auzit ca un Crate GT15R ar fi mai fain,totusi la fel de multi sunt cei care zic ca e varza.

 

Mi'ar placea sa le pot testa,dar nu stiu cat de realizabila e chestia asta in Romania.

 

Poate cineva de pe'aici a incercat modelele astea cu un proc in fata si poate recomanda ceva ? Sau altele...?

Bani...cam pana in 150 EUR-200,dar repet,nu ma astept sa sune fabulos,doar bine pentru cat costa si pentru stilurile abordate de mine.Thx...anticipat pentru sugestii.

Link to comment
Share on other sites

As vrea si eu sa imi iau un amp pentru studiu dar chiar nu stiu care.Nu vreau sa platesc mult si am invatat ca atare sa nu ma astept la prea mult,dar sunt convins ca si in gama asta exista cateva pt care rap.calitate/pret e chiar excelent.

 

Aveam impresia ca VOX Pathfinder 15R e unul din ele.Din ce aud pe net e super pentru clean/blues dar mai putin pentru metale.

De fapt,dupa afirmatii de gen "nobody buys VOX amps for metal"...nu stiu ce sa mai zic.As vrea sa cant de la Satriani la Children of Bodom...am un Zoom G2 care m'ar putea ajuta,dar ampurile mici n'au fx loop si nu stiu cum se comporta cu un proc.digital in fata.

Apoi am auzit ca un Crate GT15R ar fi mai fain,totusi la fel de multi sunt cei care zic ca e varza.

 

Mi'ar placea sa le pot testa,dar nu stiu cat de realizabila e chestia asta in Romania.

 

Poate cineva de pe'aici a incercat modelele astea cu un proc in fata si poate recomanda ceva ? Sau altele...?

Bani...cam pana in 150 EUR-200,dar repet,nu ma astept sa sune fabulos,doar bine pentru cat costa si pentru stilurile abordate de mine.Thx...anticipat pentru sugestii.

 

Colegu de camera si-a luat ampu asta .... si de cand am cantat pe el l-am tot batut la cap sa mi-l dea mie .... pana la urma a acceptat schimb cu zoom g2-ul meu .... dap .... nimen nu cumpara vox pentru metal ... ca distorsu de el ... e perfect pentru blues si rock .... si atat.

In rest sa stii ca e destul de puternic sa-ti enervezi vecinii ... chiar destul de puternic sa nu te mai poti auzi vorbind in camera .... plus ca are vibrato si spring reverb ..... si pe panoul din spate ai si line-out si conectare la exterior speaker ..... io-l conectez la un cabinet 2x10'' care e conceput pe 4Ohmi ..... si deci primesc vreo 30W ..... destul pt un set de tobe cu 2 difuri ......

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.