www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez Vs. Stagg


Paulbv17
 Share

Recommended Posts

buna....Ma numesc Paul si sunt din Brasov. Cant la o chitara clasica hora de 1 an si jumatate. Imi place sa cant la chitara mai mult ca orice. e un microb pe care l-am luat si nu mai scap de el si ma bucura acest lucru. m-am apucat si de o scoala in care sa avansez in a invata si lucruri de genu. dar vreau sa imi cumpar o alta chitar de regula una electro acustica scopul meu fiind acela de a jaunge ca in final sa am una electrica...dar nu dispun inca de bani asa ca vreau una electroacustica care cred ca este urmatorul pas. Intrebarea mea este care dintre aceste 2 chitari sa imi cumpar. poate le stiti si aveti idee. Chitarile sunt:

 

1. Ibanez V72ECE (with tuner) - am gasit-o pe siteul www.mcmusic.ro cu sediul cred ca in Bucuresti. Acesta este linkul complet unde e chitara:

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1221

 

Pana acum ceva vreme aceasta era chitara care o vroiam si este si ibanez care cred eu este o marca destul de buna. Dar o persoana care am intalnit-o si canta la chitara de 25 de ani mi-a recomandat un Stagg. asa ca am dat de asta

 

2. Stagg SW206CETU - consider ca este o chitara destul de bunicica cu tuner incorporat ca si cealalta si acum park aceasta m-a vrajit. Insa nu vreau sa caut iar si imi schimb iar opinia si sa zic ca vreau chitara aia, ba nu pe aia....asa m-am decis sa aleg intre acestea 2. asa ca dak aveti ceva pareri cu care sa ma ajutati sau de ce nu sa recomandati si voi ceva. de pret ink nu stiu de cat dispun avand in vedere ca Mos craciun e ink departe pt ca atunci o sa vreau sa o cumpar, Craciun.

 

acesta este linkul complet unde am gasit Stagg-ul. acest site e din marea britanie dar cred ca este un magazin Stagg in Oradea.

 

http://www.guitar.co.uk/guitars/electro-ac...acoustic_guitar

 

Ms si scz dak am faqt msgu prea lung.

Link to comment
Share on other sites

 Daca ai oportunitatea sa ajungi in Bucuresti poti sa faci o vizita la Guitar shop, au niste fender-uri electrico-acustice f misto si sunt cam in banii aia in care sunt si ibanez-ul si stagg-ul. Eu am un cd-60ce care e o chitara f buna si in combinatie cu niste corzi bune chiar suna f f bine.

Link to comment
Share on other sites

sallut!

 

Eu ti-as recomanda ibanezul,ca posesor al chitarei in cauza.Este din mahon,cu fata de molid,are o doza destul de buna(pot spune ca suna exceptional amplificat),suna bine si la rece,inaltimea corzilor de vreo 2 mm fara sa umblu la ea,iar acordajul tine cu saptamanile.Am avut si chitara de la stagg exact acelasi model,si nu mi-a placut deloc lemn destul de prost,doza era destul de ok dar sub ibanez si cu toate ca avea actionul ingrozitor de mare avea si fretbuzz.am avut noroc cu baietii de la muzica,ca au vrut sa mi-o schimbe cu ibanezul.asa ca ramane la alegerea ta pe ce dai banii

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.