www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reparatii Tobe Electronice?


Mut Antu
 Share

Recommended Posts

Defineste "nu ii mai merge klumea".

Se aude numai daca dau mai tare in hit-hat. Se "repara" temporar daca il desfac si misc putin partea de sus a senzorului (e un piezo banuiesc), dar nu tine mai mult de 1-2 ore de cantat.

Nenea de la reparatii de la Yamaha a spus ca trebuie schimbat senzorul da' el nu garanteaza ca il poate lipi asa cum l-au lipit in fabrica...

Probabil ca o sa-l duc acolo sa incerce sa il schimbe (daca nu am alta solutie) si vedem ce iese.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Scuze, trec mai rar pe aici :)

 

Nu stiu ce are pe dinauntru hi-hatul, dar daca ai posibilitatea sa il deschizi si sa faci o foto la senzor m-ar ajuta sa fac niste sugestii mai pertinente.

 

Cel mai posibil - elementul piezoelectric sa fie crapat in urma unei lovituri (un batz tras mai sanatos sau scapat pe jos), sau chiar un cablu dezlipit (cel mai probabil chiar la imbinarea cu pastila de ceramica piezzoelectrica, daca intr-adevar e senzor piezzo). Daca stii sa tii un letcon in mana, sau cunosti vreun amic cu asemenea capacitate, e posibil sa scapi lejer.

 

Un senzor piezzo poate fi obtinut foarte eficient dintr-un nenorocit de buzzer (asa cum de exemplu Alesis HR-16, un drum-machine mai vechi, are sub contactele de la paduri trei buzzere utilizate ca senzori velocity). In general smecheria consta mai degraba in ansamblul de sustinere si protectie al senzorului, si intr-o mai mica masura in calibrarea receiverului. Dar, sa vedem ce-i pe dinauntru mai intai

Edited by Cycler
Link to comment
Share on other sites

Mda, si eu abia acu' am vazut ca ai raspuns...

L-am desfacut de multe ori, firele sunt ok, dupa cum spuneam daca misti putin partea de sus a senzorului merge ok cateva ore de repetitie.

Ma poti ajuta cumva?Stii de unde as putea gasi niste senzori(piezo?) sa incerc sa il inlocuiesc?

O sa fac si niste poze in curand cu hi hatul.

Merci fain.

(raspunde-mi pls pe PM)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.