www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Grosmann Sto Ml


Sto
 Share

Recommended Posts

Nume echipament

Chitara Grosmann STO ML, 2009 - Grosmann Custom Shop.

 

Pret - optional, eventual mentionati daca e nou sau second-hand

1320 Euro (cu softcase Dean inclus in pret)

 

Caracteristici

Constructie neck-through, gat si corp din mahon, fretboard din abanos, 24 de taste, fret-uri Dunlop 6100 extra jumbo, 1 pot de volum si unu' de ton + un switch cu 2 pozitii, Tuner N-Tune sub pot-ul de volum, 1 doza activa Seymour Duncan AHB-2 Blackout Metal in bridge, Floyd Rose, cheite Wilkinson, jack Neutrik, si butoane cu straplock-uri metalice de la Schaller.

 

- Cum suna / Cum se comporta

Are un sunet destul de gros, specific mahonului, si doza respectiva e actualmente cea mai puternica doza de la Seymour Duncan, suna exact asa cum trebuie pentru metale. Sunetul nu e chiar asa de bine definit de unul singur, dar taie bine prin mix si se aude clar fiecare nota. O sa atasez niste sample-uri de sunet la sfarsit-ul post-ului. Cat despre comoditate in momentul utilizarii, forma chitarii e oarecum mai incomoda decat la alte chitari, in schimb grif-ul cam depaseste din punct de vedere calitativ majoritatea chitarilor pe care am cantat pana acum. Nu-mi place sa recunosc, dar Dean-ul pe care am cantat pana acum e cam "carton" in comparatie cu chitara asta.

 

- Parti bune / Parti rele

Ceea ce a lasat de dorit la inceput la chitara asta e ca tot pica in cap din cauza ca pozitia butoanelor de strap nu ii oferea echilibru bun. De asemenea, pozitionarea jack-ului facea chitara sa fie practic imposibil de cantat stand jos. Din fericire, nea' Grosu' a fost dispus sa corecteze aceste greseli, asa ca i-am trimis chitara si a schimbat pozitia la jack si la butoanele de strap, si mi-a trimis-o inapoi. De asemenea, distanta corzilor fata de grif era mult prea mica, dar la capitolul asta fiecare isi regleaza chitara cum vrea si cum ii place.

 

- Impresie generala - plus o nota de la 1 la 10

E o chitara buna, exact ce mi-am dorit eu. Singurul motiv pentru care am ales sa-mi fac un custom e ca nu am gasit nicaieri o chitara cu specificatiile astea, si cu toate astea o sa ii acord doar nota 9 din cauza defectelor din fabricatie mentionate mai sus.

 

Atasez aici poze...

chitara6.th.jpg headstock2.th.jpg

 

Si ceva sunete... (mentionez ca toate sample-urile sunt trase printr-un Line6 PODxt Live direct in calculator, nu e nimic captat sau "doubletracked" sau ceva de genul asta.)

Grosmann_STO_ML___Distortion_Mode_1.mp3

Grosmann_STO_ML___Distortion_Mode_2.mp3

Grosmann_STO_ML___Clean_Mode_1.mp3

Grosmann_STO_ML___Clean_Mode_2.mp3

Grosmann_STO_ML___Phone_Tone.mp3

Edited by Sto
Link to comment
Share on other sites

Misto chitara, da' doza aia o cam strica... suna ca o chitara oarecare cu o doza activa, ori de la un custom shop te astepti la mai mult.

De gustibus. Si o chitara custom (nu custom shop) inseamna o chitara facuta dupa specificatiile clientului. Daca el a vrut musai Blackout inseamna c-a stiut el ceva.

Link to comment
Share on other sites

"si anume la ce te astepti?is curios cum iti dai tu seama doar din ce a dat el acolo in chitara:)"

 

simplu - se aude cum suna.

Omul canta metal. Sugereaza-i macar o doza mai buna decat Blackout.

Crezi ca i s-ar fi potrivit o doza mai "desteapta"? Si nu in ultimul rand: doza "desteapta" s-ar fi auzit mult mai bine prin POD?

Link to comment
Share on other sites

Din sunetele acelea distorsionate soft nu prea se aude ce poate chitara, din cele clean la fel .

 

Pune-o direct in placa de sunet si canta de toate , dar si sus peste octava pe toate corzile si cu toate pozitiile de doze.

sa auzim ce poate .

 

Asa de gi-gi cu filtru soft orice chitara suna cam la fel restu-i ce poate statia si difu.

 

Unde a fost jack-ul de nu puteai sa canti ? Si acum ai mai multe iesiri ?

 

S-o canti sanatos .

 

 

Credeam ca-i ceva gluma dupa titlul topicului

 

Grosmann MiSto

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

damn... adica ai custom shop de 1300 de euro si cint cu ea printr-un POD? asta-i culmea. Si nu vorbeam de inregistrarile puse aici ci de melodiile lor de pe myspace si clipu' de pe youtube. daca si acolo e tot cu POD...

 

1.huh?daca e si acolo cu POD ce...?o sa arda in focurile iadului? NU se respecta? NU e TRU?poate omu' n-a mai avut momentan bani pt amp pe lampi,il cauti in portofel?

2.ti-a mai zis si doctoru' - e chitara CUSTOM , NU custom shop

Link to comment
Share on other sites

1.huh?daca e si acolo cu POD ce...?o sa arda in focurile iadului? NU se respecta? NU e TRU?poate omu' n-a mai avut momentan bani pt amp pe lampi,il cauti in portofel?

2.ti-a mai zis si doctoru' - e chitara CUSTOM , NU custom shop

 

Care credeti ca e diferenta dintre "custom" si "custom shop" in acest context? Atelierul lui Grosu nu-i custom shop?!

 

M-am referit strict la termenul "custom", adica "la comanda". Omul a cerut Blackout si asta i s-a pus pe chitara.

 

Atelierul lui Grosu este intr-adevar un "custom shop", unde se construiesc si se repara chitare "custom".

Link to comment
Share on other sites

Din sunetele acelea distorsionate soft nu prea se aude ce poate chitara, din cele clean la fel .

 

Pune-o direct in placa de sunet si canta de toate , dar si sus peste octava pe toate corzile si cu toate pozitiile de doze.

sa auzim ce poate .

 

Asa de gi-gi cu filtru soft orice chitara suna cam la fel restu-i ce poate statia si difu.

 

Unde a fost jack-ul de nu puteai sa canti ? Si acum ai mai multe iesiri ?

 

S-o canti sanatos .

 

 

Credeam ca-i ceva gluma dupa titlul topicului

 

Grosmann MiSto

Am tras prin USB din procesor, am tras si pe ambele pozitii ale dozei (nu e split-coil, are pur si simplu 2 moduri de output, nu se simte aproape deloc din inregistrari, dar daca o auzi "live" iti dai seama sigur despre ce e vorba). Pozitia veche a jack-ului apare intr-o poza de pe acest thread, nu am doua iesiri, am zis inainte ca a fost mutat. Ceea ce nu am zis e ca acum se afla pe partea cealalta a "coltului" respectiv.

Si titlul topicului nu e Sto Mi, e STO ML, era scris cu majuscule, dar forumul a transformat automat scrisul in Sto Ml.

 

Si ai ramas cu gauri de la vechile pozitii pe o chitara noua ?

Gaurile au fost astupate si acoperite, nu se prea observa decat cea de la jack.

 

 

damn... adica ai custom shop de 1300 de euro si cint cu ea printr-un POD? asta-i culmea. Si nu vorbeam de inregistrarile puse aici ci de melodiile lor de pe myspace si clipu' de pe youtube. daca si acolo e tot cu POD...

 

Mmm. Da. Nu, nu-i culmea. "Melodiile polifonice" care le auzi tu de pe MySpace sunt trase prin exact aceiasi metoda cu alta chitara, dupa care au fost dublate si prelucrate. La momentul respectiv nu aveam chitara asta, si am zis ca nu merita sa refac track-urile de chitara. Am decis sa asteptam pana vom inregistra in conditii mai bune. Si pentru informatia ta, Live intotdeauna cant prin POD si prin amplificator pe tranzistori, cant pe lampi doar daca nu am de ales, pe de o parte. Pe de cealalta, da tu cateva mii de euro pe un amp pe lampi, si dupa aia cara-l in masina prin toata tara. Vezi ce se intampla. :) Eu mai bine dau 200 de euro pe POD.

 

 

Multumesc celorlalti pentru urarile de bine. :)

Don't worry, haters never get me down. :)

Link to comment
Share on other sites

Ceea ce a lasat de dorit la inceput la chitara asta e ca tot pica in cap din cauza ca pozitia butoanelor de strap nu ii oferea echilibru bun. De asemenea, pozitionarea jack-ului facea chitara sa fie practic imposibil de cantat stand jos. Din fericire, nea' Grosu' a fost dispus sa corecteze aceste greseli, asa ca i-am trimis chitara si a schimbat pozitia la jack si la butoanele de strap, si mi-a trimis-o inapoi. De asemenea, distanta corzilor fata de grif era mult prea mica, dar la capitolul asta fiecare isi regleaza chitara cum vrea si cum ii place.

Mãi, dar ce v-a determinat sã puneți mufa și butonul pentru curea în pozițiile alea imposibile?

Vãz cã e o copie de Dean ML. Am observat cã majoritatea chitarelor cu corpul de forma respectivã are plasatã mufa pe fațã și butonul pe curea la baza "cornului" de sus (existã și varianta cu mufa tot la baza "cornului" de sus, lângã mufã). Mã gândesc cã ãia de la Dean or fi știut ceva de le-au pus acolo. :)

E pãcat cã nu ați ținut cont de asta, pentru cã reparația nu aratã deloc plãcut, dacã e sã mã iau dupã poza pe care am postat-o mai sus. Gaura ramasã dupã mutarea mufei pare acoperitã cu alt material (poate ne spui care e ãla), iar gaura de la butonul pentru curea pare neumplutã. Oricum, aratã a cârpealã și chiar se vede urât. Maaaare pãcat!

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Cat a durat constructia chitarei si cum ai platit suma (avans , toti odata,etc).

 

S-o canti sanatos!

Mersi. :)

 

Constructia a durat 3 luni, din momentul in care am depus comanda si pana a ajuns acasa.

 

Am platit jumatate din suma in avans si am cerut factura proforma, iar cealalta jumatate o zi inainte sa fie trimisa chitara.

 

Mãi, dar ce v-a determinat sã puneți mufa și butonul pentru curea în pozițiile alea imposibile?

Vãz cã e o copie de Dean ML. Am observat cã majoritatea chitarelor cu corpul de forma respectivã are plasatã mufa pe fațã și butonul pe curea la baza "cornului" de sus (existã și varianta cu mufa tot la baza "cornului" de sus, lângã mufã). Mã gândesc cã ãia de la Dean or fi știut ceva de le-au pus acolo. :D

E pãcat cã nu ați ținut cont de asta, pentru cã reparația nu aratã deloc plãcut, dacã e sã mã iau dupã poza pe care am postat-o mai sus. Gaura ramasã dupã mutarea mufei pare acoperitã cu alt material (poate ne spui care e ãla), iar gaura de la butonul pentru curea pare neumplutã. Oricum, aratã a cârpealã și chiar se vede urât. Maaaare pãcat!

 

Gaura de la butonul pt. curea e umpluta, te asigur. Intr-adevar gaura ramasa de la mutarea mufei a fost acoperita cu un material plastic si nu arata prea bine, dar hei, ce sa-i faci. Conteaza mai mult sa aiba scop functional decat decorativ (sa nu-mi pice bere/vodka in ea, etc :) ).

 

Montezi acolo in orificiul ramas un "killswitch" dar care sa nu opreasca tonul complect ci pui un condensator doar sa taie mult inaltele ,ceva mai mult decat condensatorul de la "tone". si cand faci joc de scena rezemi chitara de genunhi , iar cand o apesi apare efectul .

Mersi de idee, o sa iau in considerare. Buckethead ftw!

 

Dimebag motherfuckers :D

 

+ fucking 1. :)

Link to comment
Share on other sites

Hmm, "scop functional" are si un J&D la 100 EUR. Daca-i adaugi hardware-ul si doza ce le-ai ales iti mai ramaneau suficienti bani sa desenezi si lilieci pe ea si probabil sa-ti mai faci inca una. E doar un exemplu, usor exagerat, nu pretind ca Grosu ar fi echivalent cu J&D.

Pentru o mie si ceva de EUR personal as fi avut pretentia sa dea jos lacul, sa umple cavitatea cu lemn, sa chituiasca si sa refiniseze. Then again probabil as fi identificat si remediat problema in the 1st place.

Deci nu ma indoiesc ca e o chitara buna. Dar e "de 1320 EUR"?

Link to comment
Share on other sites

Tu ai citit primul post sau doar te-ai grabit sa dai cu bata?

 

"Singurul motiv pentru care am ales sa-mi fac un custom e ca nu am gasit nicaieri o chitara cu specificatiile astea."

 

"1320 Euro (cu softcase Dean inclus in pret)."

 

Auzi, hai sa rupem mata-n doua si sa-ti zic ce vrei sa stii defapt: Nu, nu am picat de fraier. :)

Link to comment
Share on other sites

Tu ai citit primul post sau doar te-ai grabit sa dai cu bata?

 

"Singurul motiv pentru care am ales sa-mi fac un custom e ca nu am gasit nicaieri o chitara cu specificatiile astea."

 

"1320 Euro (cu softcase Dean inclus in pret)."

 

Auzi, hai sa rupem mata-n doua si sa-ti zic ce vrei sa stii defapt: Nu, nu am picat de fraier. :)

Nu-i vorba despre asta, bre.

Tu ai vrut mufa si butonul in pozitiile lor initiale? Sau a fost ideea domnului Grosu?

Si daca a iesit aiurea, de ce nu a facut modificarile de rigoare asa cum ar fi trebuit?

Sa pui o bucata de plastic peste o gaura nu pare a fi chiar o solutie profesionala.

 

Ufff...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.