www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sans Amp Gt2


un chitarist
 Share

Recommended Posts

unde esti, 57?

Mereu aproape™ :)

 

 

1. Fenomenul descris e într-adevăr tipic și nu prea poți scăpa de el fără să schimbi total topologia efectului. Ai putea schimba partea de distorsiune (IC2 în schema Tonepad) cu alt tip de circuit, configurabil în mod similar (cu 3 "canale"). Poate ceva gen Crate Flexwave. Ar fi nevoie de mai puțin gain, deci ai putea avea mai puțin zgomot, which brings us to...

2. Dacă într-adevăr e zgomot și nu interferențe nu prea ai ce-i face. Poți încerca operaționale cu zgomot mai mic dar mi-e că majoritatea e zgomot termic, nu vina componentelor active.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

1. Fenomenul descris e într-adevãr tipic și nu prea poți scãpa de el fãrã sã schimbi total topologia efectului. Ai putea schimba partea de distorsiune (IC2 în schema Tonepad) cu alt tip de circuit, configurabil în mod similar (cu 3 "canale"). Poate ceva gen Crate Flexwave. Ar fi nevoie de mai puțin gain, deci ai putea avea mai puțin zgomot, which brings us to...

2. Dacã într-adevãr e zgomot și nu interferențe nu prea ai ce-i face. Poți încerca operaționale cu zgomot mai mic dar mi-e cã majoritatea e zgomot termic, nu vina componentelor active.

La punctul 1 m-a rezolvat OPA2132, cel putin eu nu mai aud artefactele. Voiam sa incerc si LM6172, care cica s-ar comporta si mai bine in clipping, dar nu m-am putut decide sa dau o cârcã de bani pe el. Am incercat sa lipesc niste diode in bucla de reactie ca sa nu mai ajunga operationalele la clipping - suna mult mai urat. Cand o sa mai am timp+chef o sa incerc mai multe variante. Si daca dozele chitarii sunt destul de "hot", se pârțâie si IC1a.

M-ai facut curios cu Flexwave, am dat fuga la taica Google si la Youtube. Nu prea m-a impresionat pe Youtube, dar poate fi problema inregistrarii.

 

La punctul 2 e o problema - operationalele trebuie sa nu se agate de tensiunea de alimentare la clipping. Eu am folosit TLC2262, ca si originalul, care au zgomot destul de mic. Am incercat si alte amplificatoare operationale (rail-to-rail sau nu, TL072, TLC2272, OPA2132, NE5532, LM833, OPA2140, etc - acum imi dau seama ca nu am incercat JRC4558 :lol:) in ideea de a rezolva simultan punctele 1 si 2. Cele care nu aveau FET-uri pe intrari sunau urat, dar am incercat doar operationale rapide. Zgomotul nu a fost influentat semnificativ, asa ca sursa e in alta parte. Partea proasta e ca suna mult mai bine cu DRIVE mic si MOD mare decat invers. Adica maresc gainul montajului si cobor nivelul semnalului de la chitara. Nu e o metoda buna daca vrei sa ai raport semnal/zgomot bun.

Pe de alta parte, la high-gain e efectul cu cel mai mic zgomot din cate am auzit.

 

ATENTIE: Este efectul meu preferat. Dar asa sunt unii, gasesc pete in soare...

Link to comment
Share on other sites

Am incercat sa lipesc niste diode in bucla de reactie ca sa nu mai ajunga operationalele la clipping

Păi da, pe-acolo băteam și eu, dar nu e atât de simplu: trebuie să reduci și amplificarea dacă faci asta, cam de zece ori pentru a păstra aproximativ același prag de clipping. Cu ocazia asta poate reduci și din zgomot.

 

 

Adica maresc gainul montajului si cobor nivelul semnalului de la chitara. Nu e o metoda buna daca vrei sa ai raport semnal/zgomot bun.

Se poate calcula situația optimă dacă vrei. E bine să ai semnalul cât mai puternic la intrare, dar de la un moment dat semnalul atinge "șinele" și tot ce amplifici e zgomotul. Original amplificarea etajului IC1a e cca. 5X. Probabil ar fi suficient 3X, 2X sau chiar 1 (reduci rezistența de 100K din bucla de reacție la 56, 39 respectiv 22K) dacă zici că obișnuiești să-l ții cu controlul Gain redus.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

La punctul 1 m-a rezolvat OPA2132, cel putin eu nu mai aud artefactele. Voiam sa incerc si LM6172, care cica s-ar comporta si mai bine in clipping, dar nu m-am putut decide sa dau o cârcă de bani pe el. Am incercat sa lipesc niste diode in bucla de reactie ca sa nu mai ajunga operationalele la clipping - suna mult mai urat. Cand o sa mai am timp+chef o sa incerc mai multe variante. Si daca dozele chitarii sunt destul de "hot", se pârţâie si IC1a.

M-ai facut curios cu Flexwave, am dat fuga la taica Google si la Youtube. Nu prea m-a impresionat pe Youtube, dar poate fi problema inregistrarii.

 

La punctul 2 e o problema - operationalele trebuie sa nu se agate de tensiunea de alimentare la clipping. Eu am folosit TLC2262, ca si originalul, care au zgomot destul de mic. Am incercat si alte amplificatoare operationale (rail-to-rail sau nu, TL072, TLC2272, OPA2132, NE5532, LM833, OPA2140, etc - acum imi dau seama ca nu am incercat JRC4558 :lol:) in ideea de a rezolva simultan punctele 1 si 2. Cele care nu aveau FET-uri pe intrari sunau urat, dar am incercat doar operationale rapide. Zgomotul nu a fost influentat semnificativ, asa ca sursa e in alta parte. Partea proasta e ca suna mult mai bine cu DRIVE mic si MOD mare decat invers. Adica maresc gainul montajului si cobor nivelul semnalului de la chitara. Nu e o metoda buna daca vrei sa ai raport semnal/zgomot bun.

Pe de alta parte, la high-gain e efectul cu cel mai mic zgomot din cate am auzit.

 

ATENTIE: Este efectul meu preferat. Dar asa sunt unii, gasesc pete in soare...

 

Incearca sa pui pe partea de limitare 2 triode montate ca diode in antifaza (vezi Fender rock pro 700 -se pot pune si in bucla OA- si le dai o deschidere putin sub pragul de limitare al integratului ca sa nu pierzi din dinamica-si poti incerca si marirea alimentarii operationalului -cit de mult asta tu decizi in functie de gust) si asa o sa mai scapi de chestia aia enervanta... In schimb unora le place sa le ''agate'' driveul (chestia cu gusturile)... :rulez:

Edited by overdrive
Link to comment
Share on other sites

Pãi da, pe-acolo bãteam și eu, dar nu e atât de simplu: trebuie sã reduci și amplificarea dacã faci asta, cam de zece ori pentru a pãstra aproximativ același prag de clipping. Cu ocazia asta poate reduci și din zgomot.

Cred ca daca reduc amplificarea ma lovesc de prima problema. Mai bine cu zgomot...

 

E bine sã ai semnalul cât mai puternic la intrare, dar de la un moment dat semnalul atinge "șinele" și tot ce amplifici e zgomotul. Original amplificarea etajului IC1a e cca. 5X. Probabil ar fi suficient 3X, 2X sau chiar 1 (reduci rezistența de 100K din bucla de reacție la 56, 39 respectiv 22K) dacã zici cã obișnuiești sã-l ții cu controlul Gain redus.

Deci, efectul are gainul reglat din DRIVE - un reglaj al nivelului la intrare si MOD - comutator care modifica amplificarea celor 2 operationale din IC2. La acelasi gain total, mie imi place mai mult cum suna cand am DRIVE mic si MOD pe Hi-Gain sau Hot-Wired (amplificare mare) decat pe DRIVE mare si MOD pe Clean. Daca reduc amplificarea la IC1a se schimba o gramada de parametri, desi nu stiu daca asta e ceva rau. O sa incerc, merci de idee.

 

Incearca sa pui pe partea de limitare 2 triode montate ca diode in antifaza (vezi Fender rock pro 700 -se pot pune si in bucla OA- si le dai o deschidere putin sub pragul de limitare al integratului ca sa nu pierzi din dinamica-si poti incerca si marirea alimentarii operationalului -cit de mult asta tu decizi in functie de gust) si asa o sa mai scapi de chestia aia enervanta... In schimb unora le place sa le ''agate'' driveul (chestia cu gusturile)... :rulez:

Hmm, cred ca stiu ce vrei sa faci. "Hai ia o doza mica, nu-ti face rau!" Pe urma imi pierd prietenii, viata sociala, intru in gasti de infractori, puscarie, institute de "reabilitare"... Te-am citit! :lol:

 

Serios vorbind, e o idee. Vad ca cei de la Fender pun tuburile la sfarsit, altii le pun la inceput. La ground, in bucla de reactie... Decizii, decizii...

 

 

Acum, ce variante de rezolvare vad:

1. noise-gate, integrat sau nu: are avantajul ca stiu ca functioneaza (de problema cu clippingul am scapat, iar noise-gate-ul ma rezolva cu zgomotul); dezavantajul ca nu toate noise-gate-urile isi fac treaba suficient de bine. Apropo, Razvan, ziceai ca ai schema de ISP Decimator? Poti s-o impartasesti cu semenii tai?:beerchug:

2. pastrez blocurile de corectie de ton si schimb etajul de clipping: pot pierde muuuult timp in directia asta; in schimb, e si multa petrecere :headbang:.

3. schimb canalul de clean cu altceva, e singurul care nu ma satisface si e si prea diferit fata de celelelate.

 

Cred ca o sa le incerc pe toate trei! Partea mai proasta e ca de cand procesoarele au depasit pragul meu de calitate, nu prea mai sunt motivat sa pun mana pe letcon. Oh, well...

 

Niste linkuri on-topic:

Sans Amp GT-2 @ tonepad.com (sursa schemei si a cablajului initial)

Sans Amp GT-2 @ pisotones (link dat si de un_chitarist)

Ламповый Sans AMP (cu lampi, dar puse la inceput)

Уточнения по схеме SansAmp GT2

Overdrive pedal based on SansAmp GT2 & Marshall Guv'Nor (a scos canalul de clean)

Перепостроение SansAmp GT2 (pune un etaj cu FET la intrare in loc de IC2a, interesant)

Sans Amp GT2. Final Edition (țeapã, doar titlul e in engleza :P)

 

Si nu, nu stiu rusa, am facut la scoala, dar nici literele nu le mai stiu bine. Google Translate sa traiasca!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

''Hmm, cred ca stiu ce vrei sa faci. "Hai ia o doza mica, nu-ti face rau!" Pe urma imi pierd prietenii, viata sociala, intru in gasti de infractori, puscarie, institute de "reabilitare"... Te-am citit! ''

 

Poate nu am eu suflet de artist dar fraza asta inca o decodez...Ma ajuti te rog? Vrei sa zici ca iti bag ''diavolul'' in casa? :yay:

Edited by overdrive
Link to comment
Share on other sites

''Hmm, cred ca stiu ce vrei sa faci. "Hai ia o doza mica, nu-ti face rau!" Pe urma imi pierd prietenii, viata sociala, intru in gasti de infractori, puscarie, institute de "reabilitare"... Te-am citit! ''

 

Poate nu am eu suflet de artist dar fraza asta inca o decodez...Ma ajuti te rog? Vrei sa zici ca iti bag ''diavolul'' in casa? :yay:

Da. Diavolul de sticla. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.