www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Epiphone Les Paul Studio


Ironside
 Share

Recommended Posts

Epiphone Les Paul Studio

 

Pret - 1250 RON cu tot cu transport

 

De la cine / De unde a fost cumparat - Musicstore

 

Caracteristici - Corp si grif din mahon, ambele sint din trei bucati de lemn. Carved top dintr-o singura bucata ("top"? mai bine zis "veneer"...).

Griful e de tip set-in, short tenon. E gros ca dracu'... nu e pentru aia cu degetele scurte si groase. Tastiera din palisandru. Nu'sh ce specie de palisandru o fi sau cu ce or fi dat aia pe el insa arata foarte bine... e inchis la culoare, aduce cu abanosu'. 22 de freturi, cre' ca medium jumbo. Dot-inlays din plastic.

 

Tune-o-matic bridge/stopbar tailpiece, cheite Grover, doua potentiometre de ton si doua de volum, selector de doze in trei pozitii... ca orice Les Paul, na... Doze Alnico Classic Humbuckers, open coil.

 

Culoare: Negru (Ebony).

 

Are toate caracteristicile unui Les Paul adevarat. Ii lipsesc doar cosmeticele, care oricum nu fac nici o diferenta la sunet. N-are binding, n-are inlayuri trapezoidale si nu e vopsita in nu'sh cite nuante de culori. Nu e o chitara la care sa te uiti si sa spui "ce misto arata"... e neagra si atit. Oricum, e construita foarte bine, e robusta, masiva. Cintareste cam 4.5kg.

 

A venit cu un poster, un cablu si un imbus.

 

Cum suna / Cum se comporta - Chitara e foarte bine echilibrata, nu se apleaca nici spre grif, nici spre corp. Cum am zis si mai sus, griful e foarte gros si asta imi place, ai de ce sa apuci. Desi are corzi de 11-50, bendurile se fac foaaarte usor. Are sustain bun, nu falseasa si nu se dezacordeaza.

 

FRETBUZZ!!! pe coarda A la tasta 15, damn it... e din cauza ca fretul 16 e putin mai inalt decit celelalte, tre' bagata o pila p-acolo. Bine, asta in conditiile in care o las cu corzile groase... daca as pune corzi mai subtiri nu cred ca ar mai fi problemele astea. Oricum, nu are nici un defect care nu se poate repara.

 

Pragusul nu prea-mi place... nu'sh, e din plastic si e de *** maro.

 

Are potentiometre "alpha" de 500k... la condensatori nu m-am uitat. Switchul de doze nu pare sa reziste... cred ca in cel putin trei luni o sa fiu nevoit sa-l schimb.

 

Dozele Alnico sint decente. Imi plac mai mult decit alea de pe LP Standard sau Custom. Cred ca din cauza ca astea n-au cover... nu'sh, sint mai "hot", mai agresive. Pe clean ambele doze suna foarte placut. La high-gain crap sint zgomotoase si asta ma enerveaza... am citit pe undeva ca cica daca le bagi in ceara nu mai zbirnie... o sa incerc cu astea. :) )

Daca intereseaza pe cineva: DA, are sunetu' ala de Les Paul. De Epiphone Les Paul voiam sa zic.

 

Parti bune

- Constructia.

- Sustain.

- Nu falseaza deloc.

- Nu se dezacordeaza.

- Pretul.

 

Parti rele

- Fretbuzz pe coarda La, la tasta 15.

- Switchul de doze nu pare prea rezistent.

- Dozele zgomotoase la gain mult.

 

Impresie generala - Un instrument care merita toti banii (de aia 12 milioane vorbesc). Foarte bine lucrata... aaa, am uitat sa zic, e facuta in China, anu' asta. Nu e o frumusete, are un aspect plictisitor... citeodata mi se pare macabra. :) ) E ca o buturuga. Daca vreti chitara frumoasa stati departe de Epi Studio.

 

Nota 9.

 

Epiphone LP Studio VS Epiphone LP Custom - merita sa dai 25 de milioane pe LP Custom?

 

Ce are Custom in plus fata de Studio?

 

- Asymetrical neck tenon (e long neck tenon, numai ca scobit intr-o singura parte iar capu' ala de intra sub doza de neck e taiat.)

- Multiply binding pe spate, fata si pe headstock. Binding simplu pe grif.

- Block mother of pearl inlays. Split diamond headstock inlay.

- Gold hardware, ca sa moara dusmanii.

 

Ok, in afara de impanare, toate aspectele tin strict de frumusete. Cel putin dupa descriere. Da' totusi, merita sa dai CEL PUTIN 1000 RON in plus? Eu zic ca nu. Tre' sa recunosc totusi ca LP Custom e mult mai aproape de Gibson. Se simte la mina ca un Gibson, griful e mai finut, e mai bine lucrata. E cu totu' alta chitara, nu doar un LP Studio infrumusetat.

 

Cam atit. O sa revin cu niste poze.

 

Edited by Ironside
Link to comment
Share on other sites

teoretic ai facut cea mai buna alegere. de ce?

pt ca la epi nu ai diferente in calitatea lemnului intre studio si custom. nici caracteristici, in sensul ca tot veneer are si cea mai scumpa si colorata, poate are intradevar un top de artar, plain, sub, desi nu-i sigur. alea japoneze au. corpul e teoretic mahon, dar cred ca mai ai pe acolo si alder si mai stiu eu ce. binding si alea nu iti trebuie. dozele sunt la fel la toate, si ai facut alegerea buna ca le-ai luat descoperite, ca suna mai putin infundat. restul hardware-ului e exact la fel, alfel colorat. custom nu are mother of pearl sau long neck tenon sau mai stiu eu ce alte balarii.

:)

in privinta problemei cu fretbuzz-ul eu personal nu m-as baga cu pila, ci as incerca inainte de toate sa ridic un pic actiunea din bridge si sa indrept gatul din truss-rod, in functie de cat se poate si cat ai pierdut la actiune cu ridicarea din bridge, rezolvand asa, teoretic si problema distantei coarda-tasta 15, unde nu mai ai ce-i face cu truss rod-ul, si si problema distantei coarda-taste 1-15

Link to comment
Share on other sites

Fretul e batut bine, numai ca urmatorul fret e putin mai inalt si cind vibreaza coarda se atinge de el si bizie. Problema e doar la fretul 15. Griful e perfect drept... nu'sh daca se poate mai drept de atit.

 

De curiozitate m-am apucat si-am scos suruburile de la ambele LP-uri. In unele gauri se vede un lemn maro-roscat (adica mahon) iar in alte gauri e un lemn mai deschis la culoare. Ambele chitare sint facute din acelasi amestec de mahon si arin.

 

Epiphone nu au top. Au doar veneer. Top inseamna o bucata de lemn zdravana, groasa... epi are o din aia de nici jumate de centimentru nu cred ca are. Tocmai de asta se pun potentiometre scurte, nu lungi ca la gibson.

 

Oricum, LP studio mi se pare cel mai bun ca raport pret/calitate. Nu-i nici scump sa te intepe inima ca ai dat atitia bani pe el, nu-i nici o scindura pe care sa regreti ca ai cumparat-o.

 

LP-u' Custom l-am primit cadou de la prietena mea, practic m-am trezit si era acolo... nici nu stiu cind a adus-o, altfel as fi cumparat Studio.

Edited by Ironside
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salut,

 

Am si eu un Epi Studio. Sunt perfect multumit cu chitara. La inceput am avut si eu probleme cu fretbuzz, dar am scos din bridge si din truss rod fara probleme. Am mai avut o problema ciudata: primul fret era mai lung, decat cum trebuia sa fie, dar s-a rezolvat si asta.

 

Ironside: Sper ca prietena ta n-o sa vada niciodata ceea ce ai scris, altfel chiar poti sa dai numarul ei de telefon lui Blackthorn :-P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Guest The Weird One

Salut, nu sunteti singurii cu un Epi LP Studio rulez.gif. Eu n-am problema cu fret buzz, sunt chiar foarte fericit de alegerea pe care am facut-o. Chiar ma bucur ca n-am intampinat probleme cu chitara asta. Well, o bag in amp si sparg niste geamuri..thumbsup.gif

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.