Sign in to follow this  
wtherapy

Ceva In Neregula Cu Tasta 12?

Recommended Posts

Salut,

intrebare de incepator... am un Jackson PS-2 Performer, iar impresia mea imediata este ca tasta 12 cam falseaza. Cum am ajuns la aceasta concluzie? Simplu, o acordez si tasta 5 suna la unison cu coarda urmatoare libera ( pentru primele 4 coarde ). Ei bine, tinind tasta 12 apasata si tasta 7 la urmatoarea, tasta 7 pe coarda urmatoare suna mai jos putin. Daca o acordez sa sune la unison 12-7, nu mai suna la unison 5-0.

Coardele sunt foarte vechi ( au ani de zile ) si nici nu cred ca au fost cine stie ce marfa cind le-am luat, dar o perioada de citiva ani nu am mai cintat la ea.

De asemenea, acordul

-

-

-5

-7

-

-

suna putin-putin diferit de

-

-10

-12

-

-

-

e normal asa ceva? Se poate regla ceva la ea? Ma gandeam ca un PS-2 Performer n-ar trebui sa falseze.

Chitara are in jur de 9 ani.

In rest, toate tastele merg bine.

Mersi.

Salut,

intrebare de incepator... am un Jackson PS-2 Performer, iar impresia mea imediata este ca tasta 12 cam falseaza. Cum am ajuns la aceasta concluzie? Simplu, o acordez si tasta 5 suna la unison cu coarda urmatoare libera ( pentru primele 4 coarde ). Ei bine, tinind tasta 12 apasata si tasta 7 la urmatoarea, tasta 7 pe coarda urmatoare suna mai jos putin. Daca o acordez sa sune la unison 12-7, nu mai suna la unison 5-0.

Coardele sunt foarte vechi ( au ani de zile ) si nici nu cred ca au fost cine stie ce marfa cind le-am luat, dar o perioada de citiva ani nu am mai cintat la ea.

De asemenea, acordul

-

-

-5

-7

-

-

suna putin-putin diferit de

-

-10

-12

-

-

-

e normal asa ceva? Se poate regla ceva la ea? Ma gandeam ca un PS-2 Performer n-ar trebui sa falseze.

Chitara are in jur de 9 ani.

In rest, toate tastele merg bine.

Mersi.

mai intai schimba corzile,si dupa aia vezi daca mai ai probleme :)

La cat de vechi sunt corzile nici nu e de mirare ca nu se acordeaza bine. Pune-i un set nou de corzi si daca problema inca persista o poti rezolva regland intonatia, cum se face cauta pe forum ca s-a vorbit de o gramada de ori.

Ai observat ca intrebarea era pusa in octombrie 2009? Cum reusiti sa gasiti threadurile astea vechi?

dar este un topic foarte important.

Si eu am observat ca sunt probleme si cu tasta 22 , cred ca trebuie sa mut tasta...

dar sunt probleme si cu tastele 1,2...

Am facut un proiect ..chitara cu tastele "acordabile" , tasta reglabila 5 mm +/- in jurul pozitiei centrale.

Dar acum vreu sa fac alt proiect ..sa fie fiecare tasta inlocuita cu 6 taste cate una ptr fiecare coarda in fiestecare pozitie de la 1 la 22 .

Absolute Multituning System .

vreu sa fac alt proiect ..sa fie fiecare tasta inlocuita cu 6 taste cate una ptr fiecare coarda in fiestecare pozitie de la 1 la 22 .

poate imi explica GuitarSilviu cum devine cestiunea ! pare-se ca omul cunoaste la tuner-e !

Omul are 14 ani și n-a scos o vorbã utilã de când a venit printre noi.

Omul are 14 ani și n-a scos o vorbã utilã de când a venit printre noi.

Foarte tare !!

asta are sferturi de tonuri la unele corzi canta ceva muzica indiana...?

Wow mi-a luat-o inainte gagiul

,,,,dar a mea va fi reglabila ....hahaha

dar este un topic foarte important.

Si eu am observat ca sunt probleme si cu tasta 22 , cred ca trebuie sa mut tasta...

dar sunt probleme si cu tastele 1,2...

Am facut un proiect ..chitara cu tastele "acordabile" , tasta reglabila 5 mm +/- in jurul pozitiei centrale.

Dar acum vreu sa fac alt proiect ..sa fie fiecare tasta inlocuita cu 6 taste cate una ptr fiecare coarda in fiestecare pozitie de la 1 la 22 .

Absolute Multituning System .

Postu' asta mi-a adus aminte de un tip de p-aici de pe forum care intreba daca nu exista vreo metoda sa micsoreze distanta dintre taste, ca i se parea lui ca-s prea departate.

Postu' asta mi-a adus aminte de un tip de p-aici de pe forum care intreba daca nu exista vreo metoda sa micsoreze distanta dintre taste, ca i se parea lui ca-s prea departate.

Oricum este EPOCALA treaba .....

Ceva In Neregula Cu Tasta 12

asa ceva nu are voie sa se piarda !!!

Trebuie deschiz un topic cu acest titlu ....ARTA PURA !!!!

Cugetari ...

Patrimoniu rgc.ro

"Titlurile de AUR rgc.ro "...trebuie sa se faca un concurs de titluri din acestea geniale.

Edited by karpi

Oricum este EPOCALA treaba .....

Ceva In Neregula Cu Tasta 12

asa ceva nu are voie sa se piarda !!!

Trebuie deschiz un topic cu acest titlu ....ARTA PURA !!!!

Cugetari ...

Patrimoniu rgc.ro

"Titlurile de AUR rgc.ro "...trebuie sa se faca un concurs de titluri din acestea geniale.

:funnypost: