www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Guitar Tutorials


Guest dmc
 Share

Feedback  

95 members have voted

  1. 1. Cum evaluati aceste lectii video?

    • complet inutile
      6
    • nu foarte utile
      2
    • destul de utile
      32
    • foarte utile
      55


Recommended Posts

Am inceput acum o saptamana sa lucrez la o serie de lectii video de chitara pe care le voi uploada treptat pe canalul meu de youtube.

 

Ideea e simpla si se bazeaza pe experienta de 6 ani pe care am adunat-o dand lectii private de chitara: majoritatea incepatorilor si a celor care canta mult la chitara acustica sunt motivati in primul rand de dorinta de a invata melodiile preferate. Numai studiul anumitor melodii nu e de ajuns, dar de multe ori restul vine de la sine. Sunt pe youtube nenumarate lectii de chitara aproape pentru orice melodie. De foarte multe ori insa ele nu sunt acurate, explicate prost sau chiar cantate gresit. Altele dureaza 8-9 minute dintre care numai 1 minut se arata ceva pe chitara, restul fiind vorbaraie...

 

Ca sa revin la subiect: voi posta pentru fiecare melodie cate 3-4 clipuri scurte (in jur de 1 minut) in care voi arata pur si simplu foarte incet tot ce trebuie pentru a invata (in cea mai mare parte) melodia respectiva. Deocamdata ma abtin de la orice explicatii si incerc sa filmez cat mai clar mana stanga (pentru a se vedea acordurile) si miscarea mainii drepte (pentru strumming pattern).

 

Cum spuneam, sunt la inceput si nu am deloc experienta in lectii "virtuale" de chitara. Am nevoie de critica si sugestii pentru ca tutorialele urmatoare sa fie cat mai bune, respectiv pentru a le completa pe cele care deja exista. Daca aveti propuneri de melodii, voi incerca pe cat posibil sa fac pentru ele un tutorial.

 

Toate clipurile se pot vedea aici - multumesc anticipat!

 

Cheers,

Mihai aka "de-me-ce" :)

 

PS. Voi posta evident si in acest topic toate clipurile noi.

 

 

 

Eric Clapton - Wonderful Tonight

 

Link to comment
Share on other sites

E ok, insa la unele tii chitara oblic fata de camera astfel ca nu se vede unde pui deshtele.

In general mi se par utile tutorialele cu 2 variante: normal speed si slow - ai putea face si tu la fel, pentru cele mai complicate evident - pentru cele prezentate de tine pana acum nu a fost nevoie.

Link to comment
Share on other sites

E ok, insa la unele tii chitara oblic fata de camera astfel ca nu se vede unde pui deshtele.

In general mi se par utile tutorialele cu 2 variante: normal speed si slow - ai putea face si tu la fel, pentru cele mai complicate evident - pentru cele prezentate de tine pana acum nu a fost nevoie.

 

foarte corecta observatia. clipurile in unghiul asta sunt facute asa pentru a se vedea cat mai bine mana dreapta, la ele va urma cel putin inca unul in care se va vedea mai bine si mana stanga.

 

ideea cu cele 2 viteze o voi folosi deasemenea din plin, dealtfel am si inceput sa fac asta :)

 

cheers,

Mihai

Link to comment
Share on other sites

Subscribed.

 

Si eu am de gand sa fac ceva tutoriale dupa ce devin mai bun, deocamdata sunt inca incepator si desi stiu sa cant destule melodii, ma si incurc uneori si asta s-ar observa. In plus, am si invatat multe de pe net de la altii (Justin, Siggi) si vreau si eu sa ajut pe altii. Dar mai incolo. :)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult tuturor pentru sustinere si in mod deosebit celor care au abonat canalul de youtube.

 

@Gorel: geniala ideea ta cu tutoriale pentru piese romanesti! :). Am in plan si tutoriale si pentru chitara electrica, dar probabil incepand din ianuarie 2010, pentru ca in noiembrie si decembrie am un album de inregistrat si destul de multe concerte :). Asadar deocamdata doar lectii pentru acustica. Daca ai o propunere te rog mult posteaza aici si ma apuc de ea cat de curand. Mersi pentru subscribe!

 

@Grunt: Justin Sandercoe imi place si mie la greu! Siggi in schimb mi se pare de multe ori pe langa subiect, schimba uneori tonalitatea piesei sau arata doar o versiune proprie etc. Pentru fingerstyle insa e excelent. Cheers for subscribing mate! :)

 

Link to comment
Share on other sites

deci chiar sunt pe bune tutorialele astea.. sincer sunt placut surprins :) pai daca nu stii cu ce sa incepi, poti incerca sa intri la sectiunea de "cereri de tabulaturi" :) mie imi par destule pe acolo

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=34924

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=37869

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=37868

Ca stil de filmare, mi se par foarte ok videourile lui Curt Mitchell, un fost chitarist intr-o trupa de hair metal din anii 90 (?!) si care a scos cateva DVD-uri "in the style of" Pink Floyd, AC/DC, Nirvana, The Who, Metallica, Led Zeppelin, Hendrix, unele mai lungi altele mai scurte, insa toate foarte bine comentate si cu riffurile privite din doua unghiuri + o data cantate mai lent. Unele vin si cu PDF-ul cu taburi.

http://www.youtube.com/watch?v=KloMDAfQ38c

 

Daca ai chef sa inregistrezi ceva romanesc in viitorul apropiat, poti incerca "Canticlu a cucuveaualiei" si "Canarul" de la Phoenix. Canarul poate parea simplu, dar n-am reusit sa gasesc pe net orchestratia decat redusa la acordurile elementare, ceea ce nu mi se pare foarte satisfacator.

Link to comment
Share on other sites

Mie personal mi se par mai mult decat utile mai ales in cazul in care ma bazez foarte mult pe partea vizuala.

Prind o formula ritmica sau o chestie de detaliu mult mai bine daca o vad decat daca o aud sau e scrisa intr-o tabulatura.

Probabil acest lucru se datoreaza lipsei de experienta, dar, cu timpul, sper sa trec peste chestia asta. Deja am ajuns la stadiul in care mai invat si din tabulaturi anumite piese nu foarte complicate.

 

Mult succes cu tutorialele. Sunt o treaba foarte buna.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru comentarii, sugestii si rating-uri :)

 

Am vazut ca cineva cerea un tab pentru "Mother" de la Pink Floyd si am inceput deja sa lucrez la un tutorial. In mod sigur voi face curand si ceva de la Phoenix.

 

Cheers,

Mihai

Link to comment
Share on other sites

:) aici era :)

 

Am sa incerc sa fac aceste lectii din ce in ce mai clare si accesibile incepatorilor, dar deocamdata clipurile postate sunt adresate in general celor care au deja cunostinte de baza.

 

Link to comment
Share on other sites

Bravo brother. Super videourile, o sa fie de folos pentru multi!!! Felicitari!! :):)

 

Cheers man! Data viitoare trebuie musai sa facem si noi un video :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Felicitari de idee si de munca depusa. Sunt de mare ajutor

 

mersi mult! ma bucur ca sunt de folos.

 

Felicitari ! Sunt de ajutor video-urile. Totusi eu ti-as recomanda (pentru invataceii de toate nivelele) sa intri mai detaliat in ceea ce faci. Si suna super Takamine-ul tau :D. BAFTA !

 

cheers! foarte corecta observatia ta, am sa reincep zilele astea lucrul la tutoriale, trebuie intr-adevar niste lectii mai accesibile incepatorilor.

 

wow.man esti super :)

 

multumesc :):)

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Pentru invatacei cred ca ai putea face tutoriale in care sa exmplici unde pun degetul, dar nu foarte detaliat ca se mai plictisesc oamenii.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.