www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme De Logica


eM.
 Share

Recommended Posts

  • Replies 393
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Stiu eu una

 

Asta este o poveste,si o povestesc:

 

Costel vine acasa,munceste la mina,este miner.Este obosit tare.Lili tot bate la cap,ca dupa masa sa mearga la cinema.No tot zice Lili ca: hai no,hai no..., pana cand Costel zice bine,sa mergem.Au mers la cinema.

Era un film de comedie,dar Costel era prea obosit si a adormit langa Lili,si a visat ca este in vietnam,si joaca de a Rambo,piff puff.A lasat Lili sa doarme linistit si uita la film.Actiunea mergea mai departe,dar cand s-a sfarsit filmul Lili a vazut ca Costel nu s-a trezit,a murit in somn.

 

Rezolvati misterul,povestea,ecuatia :)

Link to comment
Share on other sites

Stiu eu una

 

Asta este o poveste,si o povestesc:

 

Costel vine acasa,munceste la mina,este miner.Este obosit tare.Lili tot bate la cap,ca dupa masa sa mearga la cinema.No tot zice Lili ca: hai no,hai no..., pana cand Costel zice bine,sa mergem.Au mers la cinema.

Era un film de comedie,dar Costel era prea obosit si a adormit langa Lili,si a visat ca este in vietnam,si joaca de a Rambo,piff puff.A lasat Lili sa doarme linistit si uita la film.Actiunea mergea mai departe,dar cand s-a sfarsit filmul Lili a vazut ca Costel nu s-a trezit,a murit in somn.

 

Rezolvati misterul,povestea,ecuatia :)

 

Pai daca s-a luat dupa fomei, asa ii trebuie.

Link to comment
Share on other sites

Guest EvilCat
Stiu eu una

 

Asta este o poveste,si o povestesc:

 

Costel vine acasa,munceste la mina,este miner.Este obosit tare.Lili tot bate la cap,ca dupa masa sa mearga la cinema.No tot zice Lili ca: hai no,hai no..., pana cand Costel zice bine,sa mergem.Au mers la cinema.

Era un film de comedie,dar Costel era prea obosit si a adormit langa Lili,si a visat ca este in vietnam,si joaca de a Rambo,piff puff.A lasat Lili sa doarme linistit si uita la film.Actiunea mergea mai departe,dar cand s-a sfarsit filmul Lili a vazut ca Costel nu s-a trezit,a murit in somn.

 

Rezolvati misterul,povestea,ecuatia :)

 

 

 

A murit otravit?

Link to comment
Share on other sites

Guest Coffee

Pai Costel chiar era in vietnam. Fiind obosit din cauza efortului fizic depus in lupta, a adormit si a inceput sa viseze. Visa la casa, la nevasta....... si a fost impuscat in inima de un inamic. :)

 

Sau totul a fost un cosmar, unul in care a murit.

 

Sau a fumat droguri legale si a murit de tahicardie.

 

Sau a murit din cauza conditiilor grele din mina, oboseala, inhalari de gaze nocive :)

Edited by Coffee
Link to comment
Share on other sites

Nu avem nevoie. Vezi marea majoritate a chitarilor acustice, Les Paul Junior sau Melody Maker. Robert Johnson si Son House s-au descurcat si fara.

 

Dar sunt utile pentru setarea intonatiei - dupa reglarea altor aspecte ale chitarii (curbura gatului din truss-rod, schimbarea pragusului), modificam usor lungimea "activa" a corzii ca sa fie din nou precis la octava la tasta 12.

 

Si. Care-i logica ? (cauza =>efect ....tu vorbesti de actiunea de corectare .

 

Deci se lungeste si se scurteaza gatul ?Iar noi tot reglam coarda dupa lungimea gatului ?

Link to comment
Share on other sites

Dragi Sahisti alt model de logica rgc.ro ..

 

Cea despre cum se lungeste gatul chitarei sau cum se scurteaza nu s-a rezolvat inca .

 

Ia vedeti poza asta cu doza neck de \tele al unui user rgc.ro care a primit cateva sfaturi una dupa alta foarte logice

sa ieie o surubelnita si sa regleze din suruburi.

 

 

 

Deci cum e cu logica?

 

Alt user intreaba de ce nu se inregistreaza la el nimic in Cubase si primeste raspuns de la un "logic" sa seteze in Cool edit .option ...device .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

LOGICA

 

@karcsika ce zici cum e cu logica .

 

Se tot schimba lungimea gatului de la chitare si tot trebuie reglata lungimea corzilor ca sa fie OK.

 

:) pai nu prea am inteles chestia cu schimbat lungimi,cum sa formez un raspuns.

prima data (dupa ce eu am dat fail) am cerut ajutor de la google,dar nici acolo nu am gasit raspuns.

poate daca descrieti mai putin :)

 

aaa oare se indoaie gatul de la tensiunea prea mare pusa de corzi? si atunci se schimba distanta de la nut si cordar?

Edited by karcsika
Link to comment
Share on other sites

Guest EvilCat

Facuse infarct. Visul il emotionase prea tare. [daca nu e asta raspunsul cautat atunci poate fi si asta unul dintre ele. :) ]

Link to comment
Share on other sites

Domu' karpi, daca ti-am dat deja link-ul cu armonice de pe Wikipedia nu crezi ca deja s-au fumat intrebarile dumitale despre lungimea corzilor?

 

Cand injumatatesti lungimea unei corzi pastrand tensiunea, se dubleaza frecventa cu care vibreaza, adica avem frecventa 2:1, care in termeni de acordaj temperat cu 12 semitonuri occidental se numeste octava. Daca "lungesti sau scurtezi gatul" cum iti place matale sa spui, tasta 12 a chitarii se deplaseaza usor si nu mai "taie" coarda exact la jumatatea lungimii, asa ca apar probleme de intonatie, care pot fi rezolvate cu un bridge intonabil (sau cum spui tu, calus mobil).

 

Apropo si de topic-ul asta si de topic-ul care iti place atat de mult cu suruburile la Telecaster, imi permit sa cred ca pot vorbi in numele mai multor colegi cand spun ca atitudinea ta nu isi are locul si nu e productiva pentru nimeni. Daca n-ai mai decreta mereu ca tu esti cel mai tare si tot restul de forumisti sunt "sahisti" si "schimbatori de doze" si ai si asculta ce mai spune cate cineva in loc sa doar astepti sa iti vina iar randul sa vorbesti poate si noi am invata mai usor ce ai tu de oferit, si poate Doamne-fereste chiar si tu ai invata cate ceva de la noi. Iti spun prieteneste.

 

Este o problema de logica ca si multe altele .

 

Deci unde-i logica?

 

Ai cautat pe wiki si nu ai gasit raspuns .

 

Tasta 12 poate ca se deplaseaza usor din cauza tensionari gatului sau prin efectul termic de contractie si dilatare al lemnului ,nu am masurat dar este psosibil ,oricum nu se deplaseaza atat cat sa fie sesizabil ,mai mult se "dezacordeaza" chitara din cauza tastelor care prin tocire devin mai late si se muta punctul de sprijin.

 

Asa ca consideram tasta punct 12 fix .De ce se schimba lungimea corpului ? caci la headstock nu se regleaza nimic .In consecinta putem sa tragem concluzia ca numai corpul i-si schimba lungimea.

 

 

dar iata surpriza e ceva si cu gatul :

 

 

 

 

Aici ilustratrea efectului unei taste tocite :

 

 

Avem o serie de ilustratii si date deci logic ce se intampla?

Link to comment
Share on other sites

domnilor i am the peace maker :lol: relax and :) sit back and :

 

Asta este o poveste,si o povestesc:

 

Costel vine acasa,munceste la mina,este miner.Este obosit tare.Lili tot bate la cap,ca dupa masa sa mearga la cinema.No tot zice Lili ca: hai no,hai no..., pana cand Costel zice bine,sa mergem.Au mers la cinema.

Era un film de comedie,dar Costel era prea obosit si a adormit langa Lili,si a visat ca este in vietnam,si joaca de a Rambo,piff puff.A lasat Lili sa doarme linistit si uita la film.Actiunea mergea mai departe,dar cand s-a sfarsit filmul Lili a vazut ca Costel nu s-a trezit,a murit in somn.

 

Rezolvati misterul,povestea,ecuatia :)

 

haideti na! este o "chestie" in poveste care este inlogic,hai sa gasim!

 

Facuse infarct. Visul il emotionase prea tare. [daca nu e asta raspunsul cautat atunci poate fi si asta unul dintre ele. :lol: ]

 

nu... :) nu trebe focusat asupra cauza morti

 

Costel era foarte obosit, a incercat sa se odihneasca acasa dar nu a reusit din cauza lu Lili ... a mers la cinema...si acolo a luat somnifere... Lili a crezut k e mort, dar defapt dormea :lol: si din cauza somniferelor nu la putut trezi

 

Nu ;) cum am zic,nu aici este ce cautam

Link to comment
Share on other sites

Iar vorbesti fara sa numeri pana la 10 inainte. Iata un topic in care raspundeam altcuiva despre lungimea corzii, etc. Acolo postam pe 4 Februarie 2010, cand mega-problema ta de "logica" nu fusese inca prezentata in thread:

 

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=42584

 

 

Iar nu vrei sa citesti cu atentie. Tasta 12 evident ca nu se deplaseaza in lemn, se deplaseaza relativ la noua jumatate a corzii, care nu mai e in acelasi punct odata ce s-au modificat oricare din capetele anterioare (pragus sau bridge). Asa ca noua jumatate a corzii trebuie pusa "deasupra" tastei 12.

 

EDIT: F*ck it, nici nu merita.

 

Este normal sa te enervezi daca o problema atat de simpla nu pot sa rezolvi prin logica .

 

cauza>=>efect

 

Totusi cine stie sa rezolve si sa explice care-i logica ?Sunt sigur ca multi cunosc .Eram curios daca cei care fac exercitii de logica pot face o analiza si sa traga concluzii logice.

 

Nimeni nu a spus ca nu tasta la 12 este 1/2 din coarda .Si am si scris ...consideram tasta 12 punct fix !!!

 

Si @karcsika are dreptate la incovoierea gatului se schimba un pic si lungimea gatului deci ceva dar nesemnificativ se muta si tastele in schimb problema ramane .Cu gatul oricum reglat ramane poblema.

 

Intrebarea este alta , care este cauza problemei ? iata inca o intrebare ajutatoare .

 

CE COMPENSAM ?

 

Ce se tot schimba?

 

Vezi pozele de mai de sus ...Ce se tot compenseaza ?

Nu am mai pus link-ul de la forumul de unde am copiat poza caci era dezbatut cat efect benefic are compensarea de la headstock sau la tastele de pe pozitiile 1; 2; 3 .Deoarece mai toate chitarele cu o anumita setare sunt false pe aceste pozitii .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.