www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Electrica - Buguri


Guest MaxDamage
 Share

Recommended Posts

Guest MaxDamage

Am o chitara electrica ieftina si un amp destul de ieftin, cablul dintre l-am facut singur, cel original s-a segmentat.

Problema e urmatoarea cand pun un distorsion mai accentuat si nu ating partile metalice ale chitarii apare un bazait destul de intens care sea acentueaza. cand ating corzile sau orice surub bazaitul dispare. E normal sa se intample asa? Bazaitul e prezent si fara distorsion, doar ca e mult mai slab. Distorsion este pus din amplificator. Cablul este de calitate... a avut cine sa ma invete cum sa-l fac.

Stie cineva unde este problema si o rezolvare ieftina?... Mai ales ieftina!

Link to comment
Share on other sites

Ma, am avut de curand surpriza imensa sa vad ce inseamna un cablu de chitara prost - Adi iti poate spune mai exact cum ii facea chitara cu cablul lui si cum s-a potolit dupa ce i-am dat unul de schimb. Deci as incerca si cu alt cablu.

 

Si ai impamantare unde-l folosesti? Doze duble sau simple?

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar, un cablu poate avea si alte probleme decat segmentarea. Cablul meu de care zice cearny mi-a oferit mari surprize cand l-am incercat la volum mare. Faptul ca bazaitul inceteaza cand atingi o parte metalica din chitara inseamna ca face masa prin tine. De unde trag concluzia ca e o problema cu firul de masa din cablu sau cu vreun conector. Incearca cu un cablu bun ( proel de exemplu ) si vezi cum face.

Link to comment
Share on other sites

Guest MaxDamage

Am facut rost de un cablu cumparat din Muzica, nu stiu daca e Proel sau altceva, si nu e absolut nici o diferenta...

Detalii despre chitara... are 3 randuri de doze simple...

De impamantat am incercat si la o priza cu impamantare si cu un fir pana la calorifer si nu am simtit vre-o diferenta....

Link to comment
Share on other sites

Guest forestierul

incearca sa intorci stecherul in priza la tot ce e alimentat din retea pe rand, pana bazaitul dispare.

Link to comment
Share on other sites

E absolut normal sa ai zgomot cu o doza single-coil. Daca este pasiva, bineinteles. Cablul n-are nimic, bag mana-n foc. Doza este construita sa faca masa cu corpul tau. Daca nu vrei asta poti sa tai firul de masa (in cablaj, de obicei de la floyd-rose la unul din potentiometre), doar ca vei avea acel noise tot timpul. Sau poti sa-ti iei o doza activa, care nu are nevoie de masa, si este de obicei (daca e de firma) perfect silentioasa.

Link to comment
Share on other sites

Guest forestierul

 

scoti stecherul din priza, si il bagi invers (rasucit cu 180 de grade). La foarte multe surse (bloc coborator de tensiune + redresare + filtru) exista un condensator care leaza masa dupa filtrare de unul din firele de retea.

Link to comment
Share on other sites

Guest Pheno

se aude mai incet in 2 si 4, da chestia e ca indiferent care este pozitia selectorului cand ridic mana de pe corzi sea ude bazaitu ala si cand o pun pe corzi dispare, ma rog tot mai ramane un hum dar mai putin decat daca ash avea mana ridicata.

Link to comment
Share on other sites

E perfect normal. La unele chitari se aude mai tare, la altele mai incet. De-asta lumea foloseste noise gate :)

 

Controleaza knob-ul de volum. Cand nu canti nimic, stinge volumul. Dai drumul doar cand e cazul.

 

Obiceiul asta oricum o sa iti foloseasca pentru ca atunci cand canti la putere mare daca nu opresti volumul (daca nu ai noise gate) intra automat in microfonie.

 

nothing

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.