www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problematica Chitarei


Guest Mordecast
 Share

Recommended Posts

Guest Mordecast

De ceva vreme incoace am o problema cand cant la chitara.Din pacate eu am invatat sa cant pe tabulaturi si dupa cum stiti acestea au problema ca nu arata note muzicale,arata cifre.Deci eu invatam pozitii pe griff nu tonalitati...De vreo ceva vreme insa am inceput sa invat sa citesc partituri si sa ma obisnuiesc cu "muzica".Problema e ca oricat as exersa nu pot sa nu ma gandesc in timpul unui solo , de exemplu, ca "fac" pozitia 10 de pe coarda Mi, cand de fapt eu ar trebui sa ma gandesc ca "fac" nota re.

Aceeasi greseala am facut-o cand m-am apucat de Starcraft.Am invatat sa joc cu parole asa ca atunci cand am jucat cu un tip in retea(loc unde nu merg parolele) tipu' m-a facut in vreo 10 min. :)

In fine.Ideea topicului acesta este urmatoarea(si e de fapt mai mult o intrebare):

Voi, ceilalti, cand cantati la chitara "ganditi" in note sau in pozitii?Si vi se pare normal sa ganditi in note sau nu?

Stiu ca poate parea o chestie ciudata, dar eu ma confrunt cu problema asta de ceva vreme si as vrea sa aflu si parerea altora despre sb asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Cineva mi-a spus odata ca e bine sa-ti formezi automatisme, adica pozitii pe grif pe care le folosesti des in timpul solo-urilor tale.Aceste automatisme nu inseamna neaparat notele sa canti notele respective, ci "numerele" de pe corzi.Eu unul nu sunt de parere ca e musai sa canti dupa note, ci doar dupa "poze"/pozitii, daca tu stii ca suna bine, e ok;de exemplu, stii ca, pe coarda Si, pozitia 8 intodeauna va suna bine impreuna cu 10 etc.Totul e sa exersezi, sa-ti formezi propriile lick-uri pe care sa le folosesti cat mai des, intr-o forma sau alta.Succes! :)

 

 

PS:Starcraft cu cheat-uri...Sa-ti fie rusine!Sa te faci mic, mic, mic si sa te bagi sub masa! :)

Link to comment
Share on other sites

eu stiu ca pozitia 10 de pe coarda mi suna la fel cu nota re de care zici tu! :) Ideea e sa iti dai seama ca tu sa recunosti sunetul pe care il faci, indiferent cum, nu reprezentarea lui grafica. Ca pana la urma... tot acelasi e rezultatul.

Edited by h00k
Link to comment
Share on other sites

Cineva mi-a spus odata ca e bine sa-ti formezi automatisme, adica pozitii pe grif pe care le folosesti des in timpul solo-urilor tale.Aceste automatisme nu inseamna neaparat notele sa canti notele respective, ci "numerele" de pe corzi.Eu unul nu sunt de parere ca e musai sa canti dupa note, ci doar dupa "poze"/pozitii, daca tu stii ca suna bine, e ok;de exemplu, stii ca, pe coarda Si, pozitia 8 intodeauna va suna bine impreuna cu 10 etc.Totul e sa exersezi, sa-ti formezi propriile lick-uri pe care sa le folosesti cat mai des, intr-o forma sau alta.Succes! :)

PS:Starcraft cu cheat-uri...Sa-ti fie rusine!Sa te faci mic, mic, mic si sa te bagi sub masa! :)

Eu mi-am format automatisme si nu mai scap de ele :). P Solourile le gandesc in pozitii, pentru ca nu am invatat notele pe grif pe de rost ci le "calculez".

E bine sa inveti sa canti pe note.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Haide mai, ca putina "matematica" nu-ti strica...Cu timpul oricum vei invata si notele din automatismele tale... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mordecast

Pai mi se pare totusi cam ciudat sa canti dupa numere.Pana la urma faci muzica.Daca te chema careva sa canti cu el si tipu' canta la pian si iti spune "hai sa cantam in mi phrygian", ce te faci?Probabil de ras.Nu stiu...Eu unul ma simt vinovat.

 

La fel cum ma simt cu starcraftul :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Se pare ca n-ai inteles ce am vrut sa spun...Eu personal sunt impotriva cantatului mecanic(aka tocitului de tabulaturi sau de game peste game), am spus doar ca in urma exersarii vei invata si notele pe care le canti in lick-urile tale de zi cu zi.Sa inveti game, sa tocesti game consider a fi tot invatat mecanic.Nu consider metoda mea a fi metoda corecta de a invata sa canti la chitara, insa o recomand tuturor.

Link to comment
Share on other sites

Pai mi se pare totusi cam ciudat sa canti dupa numere.Pana la urma faci muzica.Daca te chema careva sa canti cu el si tipu' canta la pian si iti spune "hai sa cantam in mi phrygian", ce te faci?Probabil de ras.Nu stiu...Eu unul ma simt vinovat.

 

La fel cum ma simt cu starcraftul :)

Exemplul care l-ai dat e elocvent :"hai sa cantam in mi phrygian", . Nu conteaza prea mult dupa parerea mea la ce te gandesti cand canti (note; game; cifre, etc). Parerea me aeste ca mai intai de toate trebuie sa cunosti griful sau cat mai mult din el ,sa stii cam ce note ai la orice pozitie apoi sa inveti gamele (cat mai multe posibil) dar in special cele folosite la stilul ce-l abordezi; sa le visezi si noaptea :) valabil si pentru moduri (cele 7 ionian...locrian) dar nu numai sa le sti cat mai important e UNDE LE APLICI!si asta iti da siguranta cand canti si o arie mult mai mare pentru improvizat fapt care te ajuta sa abordezi mai multe stiluri si sa canti si cu 'george bush'... :). Cu alte instrum in jurul tau e nevoie de experienta (cu cat mai multe cu atat mai greu); trebuie sa sti cand sa intri si cand sa faci loc ptr altii pentru ca poti influenta felul in care suna 'trupa' si trupa felul in care canti tu.De aceea nu-s de acord cu cineva care spunea ca nu trebuie tocite game,etc. BA TREBUIE!!! depinde cum le aplici dupa ce le stii foarte bine. Am uitat sa spun ca unele game se preteaza ptr o tehnica (ex. legatto); altele ptr. alta tehnica (ex. tape) sau alt 'stil' chiar ca ele au aceleasi note dar pe pozitii diferite (ex. 2,3 sau 4 note/string) asa ca parerea mea: invatati cat mai multe, dar aplicati-le imediat pe o chestie ca altfel se uita sau devin plictisitoare. Parerea mea... :(

Link to comment
Share on other sites

Guest Mordecast

In cele din urma cred ca riffsjohn are dreptate.Tre' sa stii bine grifful.Iar daca faceti un calcul ,la un griff de 24 de pozitii, tre' sa stii unde se afla 144 de note.

Daca gandesti asa basul e ceva mai convenabil. :)

Link to comment
Share on other sites

Dupa multe ore de cantat , si exersat , cat mai multe o sa devii independent de tot ce ai invatat .Adica de reperele de la inceputuri si o sa-ti creezi alte prioritati cand treci de faza incipienta de " unde sa-mi pun degetul". Treuie sa ajungi sa poti interpreta orice auzi ( muzica) ca si cu fluieratul , nu trebuie mult exercitiu ca sa fluieri o melodie care intra in " moduri" cunoscute de tine . ( normal ca muzica indiana no o sa poti fluiera din prima)

 

Pana atuncea sa -ti creezi niste repere , vizual . pozitie degete etc..Si notele sunt " cifre" daca le luam ca si treptele gamelor .Important este sa ai un "sistem" .Sistemul comun ajuta la intelegerea , la dialog si la transmiterea catre alti a muzici " inregistrate grafic " adica scrisa .Cred ca gasesti si Taburi cu toate gamele si modurile si cam tot ce are nevoie un chitarist . dar poti sa inveti si sistemul clasic cu note pe portativ.

 

La orice face omul trebuie si timp .Nimica nu "merge" de pe azi pe maine, rabdare si ....

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

e unu pe net care a facut un fel de program care te invata notele de pe kitara numindu-le dupa anumite personaje.. fret 2 fret ii zice la programelu asta.. dak il vrea careva dati un pm..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.